Dekoracije i detalji
Uskršnja jaja puhana od stakla!
Uskrs je pred vratima i većina vas će htjeti ukrasiti svoj dom. Jeste li znali da se uskršnja jaja mogu napuhati od stakla? Upoznajte obrtnicu koja puše takve originalne ukrase.
Vrijeme je za malo živosti i dekoracija u domu. Pa zašto to ne bi bila originalna uskršnja jaja puhana od stakla… Bilo da je riječ o jajima ukrašenim perima ili kuglama unutar kojih se nalaze mala gnijezda. Zagrebačka obrtnica Martina Šimunković podijelila je s nama kako je došla na tu ideju.

„Na tržištu nalazimo jako puno uskršnjih jaja i pisanica ali nisam viđala staklene, pa sam došla na ideju da bih mogla napraviti jedan kalup, i da ponudim na tržište puhana jaja koja su dorađena minimalistički, kako su inače moje kugle“, kaže ova staklopuhačica.



Za izradu kugli treba znanje i umijeće koje se gradi godinama. Od sirovine je potrebno meko staklo, brener za njegovo oblikovanje i kalup kako bi jaje poprimilo svoj pravi oblik. Nakon zagrijavanja stakla, treba zagrijati kalup i u njemu napuhati jaje. Kako znati kad treba stati puhati?


„U ovom slučaju ne radi se o jačini puhanja, već stvarno o znanju, odnosno umijeću. Treba malo upoznati kako funkcionira staklo u vatri i prema tome se voditi. Dakle, ne postoji nikakva formula sad ćeš grijati toliko dugo, pa ćeš je onda napuhati, već to se vidi prema osjećaju“, objašnjava Šimunković.
Da bi do tog znanja došla, puno je stakla stradalo, ali dobro je znati da se staklo u potpunosti može reciklirati. Sad kad je uskršnje jaje napuhano, treba ga prigodno ukrasiti.



„Prva faza je da odstranimo višak sa brusnim kamenom tako da on bude odrezan, kako bi lakše stavljali materijal s kojim punimo unutra. Ja obično volim u uskršnja jaja stavljati pera s obzirom da mu daju kolorit i da su lagana. To je jedna vrlo jednostavna i efektna dekoracija“, otkriva nam postupak izrade zagrebačka obrtnica.

Na vrh se samo doda kapica i jaje je spremno za vješanje na granu.



Staklene kugle u ekologiji
Osim perja, u ove staklene ukrase može ići i primjerice mahovina, a isto tako i grančice, pa se u kugli može napraviti i cijelo gnijezdo. A kad smo već kod različitih ideja koje stanu u staklenu kuglu…

„U kugli možemo uzgajati i drvo. Pokazalo se da je kugla jedan zahvalan staklenik koji daje sjemenu ono sve što mu je potrebno da izraste u klijanac i to u vrlo uspješnom postotku“, kaže Šimunković.

Postolje je izrađeno od opožarenog drveta tako da je priča u potpunosti ekološka. A kad drvo izraste, onda se može posaditi u prirodi. Mjesto za sadnju moći će se pronaći u aplikaciji koja se za to razvija. Ali to je tema za Dan planeta Zemlje.
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Dekoracije i detalji
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.
„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.
„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.
Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.
Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.
Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.
You must be logged in to post a comment Login