Dekoracije i detalji
Što je ekološki dizajn interijera i kako ga primijeniti u prostoru? Odgovor ima Lana Anderson
Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje
S porastom zabrinutosti zbog klimatskih promjena, raste i interes za pronalaženje održivijih i ekološki prihvatljivijih načina za uređenje domova. Kako planirati ekološki dizajn interijera zna Lana Anderson.
Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje. Zato prilikom uređenja doma treba voditi računa o korištenju prirodnih materijala, količini svjetlosti i razini buke, odnosno, voditi se načelima ekološkog uređenja interijera.

Eko dizajn kao način života
“Eko dizajn ustvari je način života, ja bih rekla, u projektima sam primijetila, kada sam ulazila u tuđe stanove, da svi nekako, barem u urbanim sredinama, sad govorim, svi živimo u neprikladnim prostorima, nezdravim prostorima i korak dalje je bilo kad sam čak počela hodat malo po gradilištima, vidjela sam ustvari od čega se grade te naše zgrade u kojima mi živimo i to me zaprepastilo. “, pojasnila je dizajnerica interijera Lana Anderson.
Jedan od ciljeva ekološkog dizajna je smanjenje negativnog utjecaja na okoliš uz stvaranje zdravijeg okruženja za život. Obzirom da često ne možemo utjecati na način gradnje, možemo utjecati na interijer kako bismo zdravije živjeli.

“Prva stvar je da moramo prvo spoznati način života kojim želimo živjeti, opremanje je naravno, prva i osnovna stvar i moramo osvijestiti koliko te sve stvari mogu utjecat na naše zdravlje. “, dodaje sugovornica.
U urbanim sredinama često su zapostavljene primarne ljudske potrebe za čistim zrakom i vodom, prostorima bez buke te dovoljnom količinom sunčeve svjetlosti.
“U urbanim sredinama voda nam dolazi kroz nekakve cijevi, te cijevi znaju biti i oštećene i puknute i pritisak nije stabilan, a kad ona dođe do naših slavina već je u polu raspadnutom stanju, pa mi pijemo vodu koja energetski nije zdrava. Da ne govorim još i o kamencu. Što se tiče zraka u urbanoj sredini, on je naravno zagađen ispušnim plinovima, međutim, opet nekakvim svojim istraživanjem, došla sam do zaključka da je ponekad zrak štetniji čak u interijeru. Zašto? Zato što kupujemo namještaj ili tepihe ili neke dekoracije koje su impregnirane, tu su razni štetni spojevi koji se ispuštaju onda u zrak, a mi to udišemo i tu onda dolazi do alergija i bolesti koje onda moramo liječiti i plaćati za to liječenje. “, ističe Anderson.

Smanjenje buke i puštanje svjetlosti u prostor
Buku možemo smanjiti korištenjem akustičnih panela napravljenih od recikliranih materijala, a za pročišćavanje zraka u interijer se mogu unijeti biljke koje smanjuju prisustvo štetnih supstanci poput Anturijuma ili Spatifiluma.
“Što se tiče svjetlosti, isto tako je bitno da živimo u prostorima koji imaju dovoljno velike prozore, važan moment je i to da kroz zimske i jesenske mjesece ima više oblaka, magle i tako dalje, stanovi neki nisu adekvatno okrenuti, više su na sjeverne strane. Tražila sam rješenja da vidim kako mogu kompenzirat to svjetlo sunčevo ili danje, u tom smjeru onda rješavam tu problematiku.

Možemo raditi lažne prozore, svjetleće displeje ili napravimo na primjer nekakve motive prirode, nešto što je možda adekvatno prostoru ili možda čak u nekoj firmi, pa možemo na taj način kompenzirat to. Druga stvar je da možemo bojama utjecati na prostor.” dodaje sugovornica.
Jedan od ključnih elemenata u ekološkom dizajnu interijera je izbor materijala
“Uglavnom je to drvo, puno drvo, pamuk za dekoracije, vuna za tepihe, lan… Pluto isto može doći u obzir, pluto je odličan materijal i odličan izolator, na primjer za podove. Dakle sve prirodno, u prirodnom stanju, da je što manje intervenirano kemijskim procesima.
Kada kupujete i namještavate nekretninu, čitajte etikete, pogledajte od kud dolazi taj proizvod, da je prirodan, da se može reciklirat ili prenamijeniti, da stvaramo što manje otpada, naravno i da kupujte lokalno. Ako je ikako moguće, jer proizvod bi u konačnici trebao biti možda i jeftiniji, ne radimo taj transportni otisak i mislim da jačamo na taj način i našu ekonomiju. “, pojasnila je.

Ekološki dizajn interijera sve je popularniji način života koji prepoznaje važnost zaštite okoliša te potiče odgovornu upotrebu dostupnih nam resursa.
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Dekoracije i detalji
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.
„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.
„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.
Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.
Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.
Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.