Uređenje i opremanje
Pravila za uređenje kupaonice otvorenog tlocrta
Spavaća soba s pogledom na kupaonicu tako postaje vrlo moderno rješenje koje predstavlja novo iskustvo uživanja.
Kada pomislimo na kupaonicu, uvijek je zamislimo kao limitirani prostor. Današnje moderne kupaonice rade se po principu – nemam što skrivati. To su kupaonice otvorenog tlocrta, odnosno nema granice u smislu zida između kupaonice i neke prostorije, u najčešćem slučaju spavaće sobe. Sobe se ipak mogu razmjestiti na način da postoji neko vizualno razgraničenje, ali to je uz staklena klizna vrata, maksimalno koliko možete ograničiti prostor otvorenog tipa.
Takve vrste kupaonica ne odgovaraju svima jer mnogima nije privlačna pomisao da ih partner gleda dok obavljaju intimne stvari. Međutim, takvim problemima može se doskočiti na način da dobrim nacrtom školjku i ostale intimne elemente strateški sakrijete u prostoru.
U tom slučaju na otvoreni tip kupaonice može se gledati kao i na otvoreni tip kuhinje u kojoj više osoba može raditi više stvari. Savjetnici za veze preporučuju takve prostore jer ih smatraju vrlo senzualnima, a osobe koje ih koriste tvrde kako ih je otvorena kupaonica dodatno povezala s partnerom.
Kupaonica kao produžetak spavaće sobe
Kako biste otvorenu kupaonicu spojenu sa spavaćom sobom napravili kako treba, trebali biste se savjetovati s arhitektom. No, postoje neki generalni savjeti koji vam mogu pomoći.
Kupaonicu primarno treba zamisliti u kontekstu spavaće sobe. Prvo što morate organizirati je odnos centralnog dijela sobe, prostora za presvlačenje, kupaonice te ulaza u spavaću sobu.
Kupaonica bi se trebala nalaziti što dalje od ulaza kako bi se postigla najveća moguća privatnost. Također, takvi prostori su najčešće minimalističkog stila, stoga biste trebali odlučiti što vam točno treba i što možete izbaciti iz kupaonice.
Ona bi se trebala smatrati produžetkom spavaće sobe, a ne nekim zasebnim prostorom. Ako ste više romantičnog karaktera, uz kadu možete dodati i klub stolić te malene stolice kako bi kupaonicu definirali kao “prostor za mene, prostor za relaksiranje”.
Pomno biranje boja i materijala
Kako biste dodatno postigli opuštajući ugođaj, u kupaonicama otvorenog tipa trebali biste koristiti blage i umjerene tonove boja, jednostavne linije, moderan dizajn te ugodnu rasvjetu. Vrata tuš kabine trebala bi biti nepostojeća, odnosno napravljena od prozirnog stakla, kako bi kupaonici dala naglasak otvorenosti i prostranosti.
Uz elegantan izgled, prednost takvih tuš kabina je i što zahtijevaju puno manje održavanja jer su lakše čiste. Neki se odlučuju i na staklene ploče umjesto pločica na zidu upravo iz tog razloga.
Umjesto tuš kabine, modernu alternativu predstavljaju takozvane “mokre sobe”. To su vodootporni prostori u kojima je smješten samo tuš bez ikakve kabine pa se prirodno uklapa u prostor, a kupaonica na taj način odaje dojam prostranosti. Također, nemojte dopustiti da vaša kupaonica bude centar cijelog doma nego balansirajte s dimenzijama. Ipak bi trebala biti nešto manja od spavaće sobe.
Spoje li se spavaća soba i kupaonica u otvoreni prostor, u dom se unosi svježina. Spavaća soba s pogledom na kupaonicu tako postaje vrlo moderno rješenje koje predstavlja novo iskustvo uživanja.
Pametna tehnologija u domu
Kako funkcioniraju nevidljivi zvučnici u prostoru?
Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika?
Jedan od trendova u uređenju interijera je sakriti sve što se sakriti da. Perilicu rublja, ploču za kuhanje, što god zamislite. Možete li zamisliti prostoriju u kojoj vas okružuje izvrstan zvuk bez vidljivih zvučnika? Posjetili smo jednu upravo takvu i razgovarali s Tomislavom Obradovićem, audiofilom.
Tomo, ugradbeni zvučnici stvarno nisu neki novitet, to postoji jako dugo, ali kako je moguće da zid svira sam od sebe?
Zid svira sam od sebe ukoliko se u njega ugrade nevidljivi zvučnici koji se ugrađuju na način da izreže knauf u dimenzijama samog zvučnika, gdje se sam zvučnik ugradi i zapravo nakon toga se oblijepi s trakom, pregleta, ofarba i zapravo gledamo u zid ili u strop koji svira.
Nekakvih ograničenja u kontekstu ugradnje zvučnika zapravo nema, potrebna je nekakva minimalna dubina, zavisi od modela zvučnika, od nekakvih četiri, pet, do sedam, osam centimetara i zapravo gledamo u zid ili strop koji svira.
Postoje li neki preduvjeti koje treba zadovoljiti da bi se zvučnik mogao ugraditi u zid?
Moramo imati stijenu drvenu ili knauf u koji se može napraviti rupa dimenzije zvučnika kako bi ga mogli ugraditi. Postoje različite dimenzije zvučnika, ovo je jedan od manjih, osim ovakvih manjih imamo naravno i nekakvih drugih dimenzija. Na primjer, ovaj tu koji je nešto veći.
Ono što je zanimljivo, što sam vidjela kod tebe, ti si tapetu zalijepio preko i sve najnormalnije funkcionira.
Tako je, preko zida se može staviti tapeta, imamo istu kvalitetu zvuka.
Kakva je to kvaliteta zvuka koja dolazi iz tog zvučnika, hoće li zadovoljiti audiofile?
Kvaliteta je zvuka iznenađujuće dobra. Čujemo zapravo fantastičan zvuk iz zida, odnosno iz stropa gdje zapravo ništa ne vidimo, a zid svira.
Na koji način se upravlja tim zvučnicima, pretpostavljam da ne mogu mu reći samo pusti mi nešto?
Ne, znači upravlja se na isti način kao što se danas pušta glazba, znači putem telefona, putem Spotifya, Tydela, Deezera ili nekog servisa za slušanje radio stanica gdje jednostavno pustimo da nešto svira.
Dimenziju zvučnika biramo prema veličini prostorije, za jednu prosječnu prostoriju, recimo ove veličine, kakav bi zvučnik preporučio?
Zavisi o kojem se prostoru radi, u nekim malim prostorijama, tipa WC ili nekakvi manji prostori, idu manji zvučnici. U nekakvim većim prostorima, idu veći zvučnici, veći zvučnici mogu biti u kombinaciji sa subwooferima, tako da u principu nešto se primjereno isprojektira za određeni prostor.
To što si spomenuo kupaonicu, mi se zapravo čini kao jako dobra ideja da se stavi tapeta na knauf i da to u kupaonici tako svira.
To je sad stvar nekakve estetike, nekakvog interijer dizajnera kako je osmislio prostor. U svakom slučaju nema nikakvih ograničenja u kontekstu da ćemo nešto u prostoru smetat jer se zapravo ništa neće niti vidjeti, u kontekstu zvuka.
Novinarka: Jasmina Franjić
Prostorije
Rješenja za kupaonice bez kompromisa: Tuš kade s mogućnošću rezanja po mjeri
Prilikom narudžbe tvornički rezane tuš kade, potrebno je priložiti skicu traženih dimenzija
Uređenje kupaonice može predstavljati izazovan zadatak, posebice kada je riječ o specifičnim prostornim konfiguracijama i zahtjevima. U slučaju posebnih ograničenja, nestandardnih mjera ili, primjerice, neuobičajenih oblika kupaonskih prostora, standarde tuš kade često nisu idealan izbor.
Mogućnost prilagodbe tuš kade točnim dimenzijama, odnosno „rezanja po mjeri“, značajno olakšava opremanje kupaonice, omogućavajući maksimalnu iskoristivost prostora i savršeno uklapanje tuš kade u predviđeni prostor za tuširanje.
Tuš kada Aquaestil Stone, crna, rezana po mjeri
Dugotrajnost, lakše održavanje, atraktivan dizajn
Kod tuš kada predviđenih za rezanje po mjeri ključan je materijal izrade koji jamči strukturalni integritet tuš kade uslijed rezanja, njenu dugotrajnost, lako održavanje, ali i mogućnost kreiranja atraktivnog dizajna.
Među takvim materijalima ističe se takozvani lijevani mramor i 100% lijevani sanitarni akril s posebnom ispunom koja omogućuje rezanje tuš kade na specifične mjere, pritom osiguravajući strukturalnu čvrstoću i dugotrajnost tuš kade. Kao dodatan dokaz kvalitete takvih tuš kada može poslužiti i činjenica kako renomirani proizvođač kupaonske opreme, hrvatski Aquaestil, nudi čak 10 godina jamstva na tuš kade izrađene spomenutim tehnikama.
Tuš kada Aquaestil Stone DeLuxe, bijela
Aquaestil tuš kade koje se prilagođavaju prostoru
Tvrtka Aquaestil, vodeći domaći proizvođač kupaonske opreme, razvila je kolekciju tuš kada koje je moguće precizno prilagoditi specifičnim prostornim potrebama. Aquaestil nudi modele tuš kada s mogućnošću rezanja po mjeri izrađene od lijevanog mramora i akrila – na taj način omogućujući širok raspon opcija dizajna i standardnih dimenzija ovih tuš kada.
Među Aquaestilovim modelima koji nude mogućnost rezanja po mjeri nalaze se Stone i Stone DeLuxe tuš kade, izrađene od lijevanog mramora. Ove tuš kade donose jedinstvenu izvedbu površine u efektu prirodnog kamena ili betona, istovremeno osiguravajući protukliznost i iznimno ugodan osjećaj na dodir.
Zahvaljujući specifičnoj izvedbi, Stone i Stone DeLuxe nude jedinstven dizajn koji se uklapa u svaki kupaonski prostor – estetski i fizički.
Reljefna površina tuš kade Stone DeLuxe
S druge strane, Tempo DeLuxe i Teso DeLuxe povezuju komfor i funkcionalnost akrilnih podloga za tuširanje s prilagodljivosti specifičnim prostornim zahtjevima zahvaljujući mogućnosti rezanja po mjeri.
Tuš kada Aquaestil Tempo DeLuxe, rezana po mjeri
Mogućnost rezanja po mjeri
Svi spomenuti modeli tuš kada Aquaestil – Stone, Stone DeLuxe, Tempo DeLuxe i Teso DeLuxe – mogu se rezati po mjeri za specifične prostorne zahtjeve. Ovi modeli predviđeni su za rezanje unutar definiranih gabarita, a rezati ih je moguće samostalno prema uputstvima, ili naručiti tvornički rezanu tuš kadu za specifične mjere prostora. Prilikom narudžbe tvornički rezane tuš kade, potrebno je priložiti skicu traženih dimenzija.
Istražite tuš kade koje nude mogućnost rezanja po mjeri na www.aquaestil.hr.
You must be logged in to post a comment Login