Uradi sam projekti
Upoznajte japansku tehniku crtanja suminagashi
Slike svakom interijeru daju poseban pečat. A kada su izrađene drevnom tehnikom kod koje nije moguće dobiti identičan uzorak, one postaju još zanimljivije. Predstavljamo tehnike suminagashi i mramorizaciju.

Nastala u 6. i 7. stoljeću drevna japanska tehnika slikanja na vodi čuvana u šinto hramovima svoje poklonike je imala u višoj klasi, ali vijek trajanja crteža bio je kratak.
“Oni su kroz suminagashi proricali budućnost ili neke skore događaje. Nakon tog čina lijevanja i izrade crteža, oni bi ispričali priču o kojoj se radi i taj crtež bi bacali u rijeku kako se slučajno ne bi netko dokopao tog dokumenta”, priča akademski kipar, slikar i voditelj radionica Dejan Kljun.
No putevima svile cijeli svijet se postupno dokopao ove predivne tehnike koja potvrđuje da je ljepota u jednostavnosti. Za izradu jedne suminagashi slike je prije svega potrebna posuda s vodom, dva oštrija kista za akvarel, kvalitetan tuš, dvije prazne posudice za miješanje i surfaktant, odnosno tekućina koja smanjuje površinsku napetost vode.

Postupak crtanja
Za početak najbitnije je surfaktant koristiti u što manjoj količini, možete ga nanijeti sa špricom, ubaciti u vodu, promiješati i nanijeti na kist. Kist je potrebno ocijediti što je više moguće, tako da ti prozirni krugovi ne budu preveliki u odnosu na one krugove koje ćete raditi tušem. Istu stvar napravite tušem. U kadicu se ulijeva 3 do 4 centimetra vode.

Stol na kojem se posuda nalazi mora biti stabilan, a količina vode u njoj dovoljna da tuš ne bi tonuo.
Uvijek pokušajte držati kist okomito prema površini vode i ne umakati ga previše duboko u vodu jer će vam onda tuš tonuti i isprljati vodu.
Potom možete, kako su to nekad majstori radili puhnuti, da bi dobili novi oblik. Ili iščupati vlas kose čijim prelaženjem po površini također možete dobiti vrlo zanimljive oblike.
Papir se nježno položi na površinu i ostavi 3 sekunde. Nakon vađenja, suši se na zraku, a potom može biti i uokviren.

No, suminagashi ne mora nužno biti rezerviran za papir. Ovom se tehnikom mogu uspješno oslikati i drugi materijali. Vaza, drvena kutijica pa čak i svijeća mogu biti nakratko uronjene u oslikanu vodu i dobiti novi izgled.


Mramorizacija

Kada je suminagashi u 15. i 16. stoljeću svoj dom pronašao u Turskoj, i on je dobio novo značenje, točnije nadogradnju. Kljun pojašnjava kako se radi o mramorizaciji. Tehnici koja je negdje u vrijeme renesanse iz Japana preko suminagashia nastala tako da su u Turskoj isto tako majstori umjetnici pronašli način kako da od slikanja na vodi naprave slikanje na gelu.

Na gelu za mramorizaciju koji može biti zamijenjen i ljepilom za zidne tapete u prahu koji se miješa s vodom. Ova tehnika je zahvalnija, jer se kod nje mogu koristiti i akrilne boje koje ne dolaze u obzir kod suminagashia. Žuta, narančasta, crvena, plava, zelena i crna se podijele u posudice i u njih se uranja kist. Prstom se pročešljava kist i time se nakapa površina gela. Za završni oblik koriste se pomagala za pročešljavanje, a to može biti i neki kuhinjski pribor.


Svaki uzorak ovih dviju koncentracijskih tehnika je jedinstven. Zanimljivo oslikavanje ili samo zabava za cijelu obitelj- suminagashi i mramorizacija su svakako nešto što vrijedi isprobati.
Kućni popravci i održavanje
Rupa u zidu? Naučite kako je popraviti bez muke i nereda
Saznajte kako popraviti rupu u zidu uz naše praktične savjete za male i veće popravke

Rupe u zidu nisu samo estetski problem, već mogu otežati i daljnje uređenje prostora. Bilo da je riječ o maloj rupi od čavla ili većem oštećenju nastalom pomicanjem namještaja ili strujarskim radovima, popravak rupe u zidu često se odgađa jer se čini kao složen posao. No uz malo strpljenja, odgovarajući materijal i nekoliko praktičnih savjeta, svatko može samostalno zakrpati rupu i obnoviti glatku površinu zida.
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice
U nastavku donosimo korake kako popraviti rupu u zidu brzo i učinkovito, bez potrebe za pozivanjem majstora za manje zahvate.
Priprema alata i materijala
Prije nego što krenete s radovima, pripremite:
- kit za zidove ili glet masu,
- špatulu,
- brusni papir (fina granulacija),
- temeljni premaz (ako je potreban),
- boju za zid
Za veće rupe trebat će vam i komad mrežice ili traka za armiranje koja osigurava trajnost popravka.

Popravak rupe u zidu: Osnovni koraci
Popravak rupe u zidu započinje čišćenjem područja oko oštećenja. Nožićem ili špatulom uklonite rubove rupe i ostatke labave žbuke. Usisajte ili očetkajte prašinu iz rupe i oko nje kako bi kit bolje prionuo. Kod dubljih rupa, navlažite unutrašnjost rupu vlažnom krpom prije nanošenja mase.
1. Popunjavanje male rupe
Za male rupe i oštećenja, primjerice od čavala ili tiplova, dovoljno je kitiranje u jednom sloju. Nanesite kit ili glet masu špatulom, lagano pritisnite kako bi ispunila rupu te zagladite višak. Ostavite da se osuši prema uputama proizvođača.
2. Popravak veće rupe
Kod većih rupa u zidu, primjerice od udarca ili instalacija, prvo postavite mrežicu za armiranje preko rupe. Zatim:
- nanesite prvi sloj mase preko mrežice i ostavite da se osuši,
- nakon sušenja nanesite drugi sloj kako biste izravnali površinu sa zidom
Brušenje i završna obrada
Nakon što se masa potpuno osuši, izbrusite površinu finim brusnim papirom dok ne postane glatka i u ravnini s ostatkom zida. Ako je potrebno, nanesite temeljni premaz kako bi se boja ravnomjerno upila.

Bojanje zida nakon popravka
Na kraju, prebojajte popravljeni dio istom bojom kakva je na ostatku zida. Ako nemate identičnu nijansu, možda će biti potrebno obojati cijeli zid ili barem veću površinu kako razlika ne bi bila vidljiva.
Uradi sam – kako obojiti zidove
Kada pozvati majstora za popravak rupe u zidu?
Ako je rupa u zidu izrazito velika, ako se vidi armatura ili oštećenje ulazi dublje u konstrukciju zida, tada je najbolje konzultirati se sa stručnjakom. U svim ostalim slučajevima, popravak rupe u zidu možete izvesti sami i tako uštedjeti vrijeme i novac, uz osjećaj zadovoljstva zbog vlastitog truda.
Uradi sam projekti
Kako rashladiti prostor bez klima uređaja?
Ovim jednostavnim savjetima rashladite svoj dom bez paljenja klima uređaja

Kako rashladiti prostor bez klime postaje jedno od najčešćih pitanja tijekom sve toplijih ljeta. Globalno zatopljenje više nije apstraktan pojam – temperature redovito prelaze 35 stupnjeva, a sve češći toplinski valovi traju danima. Mnogi domovi nemaju klima uređaj, a oni koji ga imaju često ga izbjegavaju koristiti zbog visokih računa za struju. Srećom, postoje provjereni i jednostavni načini kako rashladiti prostor prirodno, bez dodatnih troškova i uz manji utjecaj na okoliš.
Klima uređaji: Kako ih pravilno ugraditi, održavati i koristiti, a pritom uštediti
Korištenje ventilatora, prozora, zavjesa i odvlaživača zraka na pravi način može učiniti vaš prostor ugodnim kada temperature porastu.
1. Zatvorite prozore i spustite rolete tijekom najtoplijeg doba dana
Zatvorite prozore tijekom najtoplijeg dijela dana kako biste spriječili ulazak toplog zraka. Koristite guste zavjese ili rolete koje blokiraju sunčevu svjetlost.
Nabavite folije za prozore. Smanjenjem količine topline koja ulazi kroz prozore, folija pomaže poboljšati energetsku učinkovitost i može vam uštedjeti novac na hlađenju doma.

2. Dodajte vanjska sjenila
Vanjska sjenila mogu biti jednako učinkovita kao rolete ili zavjese – iako čekanje da drvo naraste nije odmah rješenje za vrući dan. Ipak, ako možete postaviti tendu na izvlačenje koja će zasjeniti najsunčanije dijelove vašeg doma usred ljeta, a time možete smanjiti temperature unutar kuće, omogućujući vašim ventilatorima i sustavu hlađenja da rade učinkovitije.

3. Strateški otvarajte prozore
Kad sunce zađe, otvorite sve prozore i omogućite protok svježeg zraka. Idealno je stvoriti propuh – otvorite prozore s dvije suprotne strane stana kako bi se prostor brzo rashladio.
4. Kako rashladiti prostor bez klime uz pomoć ventilatora i ledene vode
Ventilator sam po sebi ne snižava temperaturu, ali u kombinaciji s posudom punom leda ili zamrznutim bocama vode ispred njega može simulirati efekt klime. Hladan zrak koji kruži prostorijom brzo će donijeti olakšanje.
5. Isključite električne uređaje
Električni uređaji generiraju toplinu, stoga isključite one koje ne koristite. Koristite energetski učinkovite žarulje, poput LED žarulja, koje manje zagrijavaju.
6. Izbjegavajte korištenje pećnice
Tijekom najtoplijih dana izbjegavajte korištenje pećnice kako biste održali temperaturu u kuhinji podnošljivom. Iskoristite vanjski roštilj za kuhanje ili odaberite recepte koji zahtijevaju minimalno kuhanje. Ako ne možete izbjeći zagrijavanje kuhinje, koristite ventilacijsku napu kako biste izbacili što više topline i pomogli u odvlaživanju zraka.

7. Koristite ventilacijsku napu
Ako ne možete izbjeći korištenje pećnice, možete koristiti ventilator iznad nje kako biste izvukli topao zrak van. Isto vrijedi i za ventilator u kupaonici – možete uključiti ventilator u kupaonici kako biste izvukli topao, ljepljiv i vlažan zrak iz vašeg doma.
8. Održavajte krevet hladnim
Spremite svoje satenske, flanelne i svilene posteljine za ovu sezonu i odaberite lagane, svijetle plahte od mješavine pamuka i lana. Primijenite isti pristup za sezonsku posteljinu (zamijenite teže plahte onima koje hlade i upijaju vlagu) – i ne zaboravite zamijeniti svoje jastuke s perjem za jastuke od heljdinih ljuski ili verzije s rashladnim gelom.

9. Naoružajte se biljkama
Biljke poboljšavaju kvalitetu zraka uklanjanjem toksina i proizvodnjom kisika, što može pomoći da se prostor čini svježijim i ugodnijim.
Biljke prirodno isparavaju vodu kroz svoje listove procesom poznatim kao transpiracija. Kada biljke isparavaju vodu, taj proces pomaže u hlađenju zraka oko njih, slično kao što isparavanje znoja hladi ljudsko tijelo.

10. Prilagodite svoje aktivnosti
Nemojte peglati veliku količinu robe po najtoplijem vremenu. Preporučamo ostaviti taj zadatak za neki hladniji dan. Izbjegavajte kuhanje – ljetno doba nudi pregršt voća i povrća, a ako baš morate kuhati, skuhajte jelo večer prije.
Kako prepoznati savršenu lubenicu i dinju? Ovi će vam trikovi pomoći!
Dok čekate da se temperatura u vašem domu spusti, rashladite se tako što ćete ostati hidratizirani, nositi lagane tkanine poput pamuka ili lana, i – ako je stvarno nepodnošljivo – iskoristite klima uređaje u knjižnici, kinu ili društvenom centru.
Znati kako rashladiti prostor bez klime postaje ne samo korisna vještina, već i način kako odgovoriti na izazove koje sa sobom nosi globalno zatopljenje. Male promjene u svakodnevnim navikama mogu rezultirati ugodnijim domom i nižim troškovima. Isprobajte ove metode, prilagodite ih svom prostoru i podijelite ih s onima kojima bi također mogle pomoći!
You must be logged in to post a comment Login