Povežimo se

Uradi sam

Uradi sam – macrame za teglice

Proteklih godina uradi sam projekti nisu bili previše u trendu, ali nakon prošle godine vraćaju se u modu jer za puno se stvari trebamo osloniti na svojih ruku djelo. Imamo zanimljivu ideju za takav projekt, pa možda je upravo to pravi hobi za vas.

Kada su na stolu nađe prekrasno uže i škare, zna se što slijedi. Čvor po čvor i lijepe macrame kreacije nastaju. Danas izrađujemo macrame držač za cvijeće, odnosno popularno zvanu macrame visilicu od pamučne špage.

materijal-za-izradu-macramea-domnakvadrat

Budući da će se izraditi metar dugačka visilica, za nju je potrebno pripremiti dovoljnu duljinu užeta, oko pet metara. Također, potrebno je pripremiti dodatnih šest špaga.

A da bi se moglo započeti s pletenjem, potreban je kolut, drveni ili metalni, koji se postavi na kukicu i stalak. Kroz njega se provuče užad koja se u ovom slučaju povezuje. Taj čvor koji se naziva zajedničkim čvorom ili čvorom omotavanja na držaču za cvijeće bit će dugačak oko 6 centimetara.

pravljenje-čvorova-na-macrameu-domnakvadrat

Tijelo držača bit će vrlo atraktivno jer će se na njemu inačicom kvadratnog čvora dobiti uzorak leptirića. “On se plete od četiri špage na način da lijevu prebacimo u slovo L, skroz desnu pozicioniramo naprijed i sa tom desnom odispod obuhvatimo sve špage i kroz ovaj L izađemo van, zategnemo ga i istu stvar ponovimo sa suprotnom stranom”, pojsnila je izrađivačica Mateja Fanuko.

čvorovi-izrada-macramea-domnakvadrat

Kada ste dobili kvadratni čvor, krenite u oblikovanje krila leptirića. Budući da su leptiriću donja krila duža, ostavi se veći razmak do sljedećeg čvora. A isti postupak se ponavlja i kod preostale užadi, da se naprave tri osnovne vertikale koje će držati teglicu.   

Kako birati tegle za cvijeće?

Mateja koja vodi i radionice izrade macramea uvijek preporučuje odabir užadi tamnije boje za vanjske prostore, jer se bijela lako prlja, a pamučni macramei se ne smiju prati.

Da teglica ne bi ispala van, potrebno je napraviti mrežu za koju se užad iz različitih vertikala povezuje. Uzimaju se dvije i njima se plete kvadratni čvor. Povezuju se u krug, na istoj visini. A da bismo stvorili mrežu, novonastale vertikale moramo ponovno po istom principu povezati. 

isprobavanje-tegle-izrada-macramea-domnakvadrat

Zavežite običan čvor i isprobajte može li tegla stati. Ako je širina u redu, od najdužeg užeta odrežite komad i na mjestu probnog čvora napravite zajednički čvor kao na početku izrade.

macrame-za-tegle-za-cvijeće-domnakvadrat

Ovakav držač će biti vrlo lijep ukras na vašem balkonu ili terasi, a uz pomoć koluta ćete ga moći i lako objesiti. Kada ovladate tehnikom, možete se poigrati i s različitim inačicama kvadratnog čvora i idejama koje vam padnu na pamet te izraditi prelijepe dekorativne, ali i uporabne predmete. Za sebe ili kao poklon, nitko neće ostati ravnodušan.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Uradi sam – kako obojiti zidove

Toplim vremenom počinje sezona preuređenja interijera. Odlučite li se za bojanje zidova, to je posao koji možete obaviti sami, a sav potreban alat, materijale i stručne savjete, potražite u Pevexu.

Što nam je sve potrebno?

Novi premaz boje na zidovima svakoj će prostoriji udahnuti novi život i dati potrebnu svježinu. To je posao koji možete raditi sami, no treba mu pristupiti pažljivo i prvo pripremiti prostoriju te nabaviti sav potreban alat i materijal.

Od alata nam je potreban zaštitni materijal u koji spadaju zaštitne folije, krep traka, valoviti karton, dok su nam od alata potrebno valjci i četke.

Za velike površine najbolji je valjak od 25 cm, a za manje površine dovoljan je valjak i od 10 cm. Također možemo uzeti i valjak za kuteve.

Najčešće sekratkodlaki valjci uzimaju za ravne površine dok se dugodlaki valjci uzimaju za površine koje nisu ravne.

Odaberite svoje najdraže nijanse, no neka se slažu s namještajem

Prije odabira boje, prvo treba izračunati potrebnu količinu. Većina boja pokriti će deset do dvanaest kvadratnih metara s jednom litrom boje. Mjere prostorije udvostručite kako biste imali dovoljno boje za dva sloja. Kod odabira boje, počnite od svojih najdražih nijansi pazeći da se dobro slažu s postojećim namještajem, a zatim odaberite vrstu boje.

Boju ćemo izabrati prema performansama koje želimo od te boje. Klasične disperzivne boje se dijele na tri segmenta. Klasične disperzivne boje koje su otporne na suho otiranje, kvalitetnije disperzivne boje koje su otpornije na mokro otiranje. 

Boje na bazi lateksa su perive i preporuča se koristiti ih za kupaonice ili kuhinje, a namijenjene su i za zahtjevne zidne površine jer pružaju izvrsnu pokrivenost. Lateks boje podnose sve vrste sredstava za čišćenje kao i dezinfekcijsko sredstvo.

Za visokofrekventne prostore biramo boju sa visokim rangom perivosti, to su boje koje se mogu mokro otirati. Dok nam je za prostorije poput spavaće sobe dovoljna boja na suho otiranje.

Male prostorije ne preferiraju tamne boje

Optimalan odabir boje za interijer bio bi balans između omiljenih nijansi i boje prikladne za veličinu prostorije. Tamnije boje koriste se u većim prostorijama s puno dnevnog svjetla, dok se u manjima mogu koristiti samo kao akcent.

U većoj prostoriji će zelena ili plava boja pridonijeti mirnoj atmosferi, a isti ugođaj će u manjoj sobi dati nježna siva nijansa. Dnevna soba može podnijeti razne palete boja, od pastelnih do neutralnih, ovisno o ukusu i namještaju.

Važno je zaštiti namještaj

Sad kad imamo potrebnu boju i alat, vrijeme je da raščistimo prostoriju. Namještaj treba prekriti, a sve što možete iznesite iz prostorije. Također, obložite pod zaštitnom folijom

Valoviti karton je najbolji za zaštitu podova zato što se ne kliže.

Očistite zidove od nečistoća

Kad ste pomaknuli sav namještaj, možete početi pripremati zidove. Prije svega ih treba očistiti od prašine i paučine te svih onih nečistoća koje mogu spriječiti prianjanje boje i postizanja savršene završne obrade.

Prije bojanja zidova, morali bi prije pregledati zidove i odstraniti sve dijelove koji nisu čvrsti i sve neravnine popuniti sa izravnavajućim masama, a površine je potrebno i impregnirati prije bojanja.

Impregnacija je vezivo koje učvršćuje i ujednačava podlogu. Iznimno je važna kada se zid boja prvi put, ali i kada se mijenja ton.

Nakon što su se zidovi osušili upotrijebite krep traku kako bi zaštitili utičnice, rubne letvice i sva ona područja koja ne želite obojati.

Od stropa prema podu

Kad otvorite limenku s bojom, dobro je promiješajte i ulijte u manju posudu ili pladanj za bojanje.

Za najbolje rezultate, počnite bojati od stropa prema podu, a želite li tamne zidove obojati u svijetlije tonove, preporuča se disperzivna vrsta boje.

Postupak je jednak kao i klasično bojanje. Trebalo bi impregnirati površinu i vjerojatno će trebati dva sloja boje da se vrati boja na bijelo ili u neku drugu nijansu.

Gotovo uvijek se preporuča bojanje u dva sloja te bojanje po dnevnom svjetlu jer ćete tako najbolje vidjeti rezultat. Ovisno o vrsti boje i vremenskim uvjetima, sušenje može trajati četiri do šest sati. Nakon toga skinite zaštitne folije i uživajte u osvježenoj prostoriji.  

Nastavite čitati

Uradi sam

Upcycling namještaja: Kako obnoviti stari namještaj na kreativan način

Upcycling, proces pretvaranja starih i neupotrebljivih predmeta u nešto novo i korisno, sve više postaje popularan među ljubiteljima održivog načina života. Jedan od najčešćih primjera upcyclinga je pretvaranje starog namještaja u nešto novo i jedinstveno. U ovom članku, objasnit ćemo što je upcycling namještaja i kako ga možete primijeniti u svojem domu.

Što je upcycling namještaja?

Upcycling namještaja podrazumijeva proces kreativnog obnavljanja starih i neupotrebljivih komada namještaja. To može uključivati ​​prebojavanje, preuređivanje, oblikovanje ili dodavanje novih dijelova. Cilj upcyclinga namještaja nije samo obnova komada, već stvaranje novog i jedinstvenog predmeta.

Zašto upcycling namještaja?

Upcycling namještaja je kreativan i održiv način obnavljanja starog namještaja koji ima brojne prednosti. Prvo, to je održiv način života jer pomaže smanjiti otpad i štedjeti prirodne resurse. Drugo, upcycling namještaja često je jeftiniji način obnavljanja starog namještaja u usporedbi s kupovinom novog. Također, upcycling namještaja vam omogućuje stvaranje jedinstvenog komada koji će se savršeno uklopiti u vaš dom.

Kako započeti sa upcyclingom namještaja?

Postoji nekoliko načina na koje možete započeti sa upcyclingom namještaja u svojem domu. Prvo, možete obojati namještaj u drugu boju ili koristiti tehnike poput dekupaža ili šabloniranja kako biste dodali uzorak. Drugo, možete dodati nove dijelove poput drški ili nogu kako biste poboljšali funkcionalnost i izgled namještaja. Treće, možete kombinirati nekoliko komada namještaja kako biste stvorili novi predmet. Na primjer, možete spojiti vrata ormara i stol za stvaranje stola za radni prostor.

Koje su najbolje vrste namještaja za upcycling?

Gotovo svaki komad namještaja može se upcyclingati, ali neki su pogodniji za ovaj proces od drugih. Kada birate komad namještaja za upcycling, razmislite o materijalima i strukturi. Namještaj koji je izrađen od prirodnih materijala poput drva ili kože često je lakše obnoviti. Osim toga, stari komadi namještaja koji imaju dobar okvir ili strukturu, ali su izgubili svoju funkcionalnost, savršeni su za upcycling.

Upcycling namještaja je sjajan način da iskoristite stare komade namještaja i stvorite nešto novo i jedinstveno. Slijedeći nekoliko jednostavnih savjeta, možete pretvoriti stari namještaj u novi predmet koji će vaš dom učiniti ljepšim i funkcionalnijim.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Oglas

Izbor urednice