Uradi sam
Trikovi za čišćenje namještaja i podova
Svaki materijal je drugačiji i drugačije ga treba čistiti.
Vaš namještaj i podovi u kući trebaju njegu kako bi izgledali besprijekorno, stoga vam donosimo savjete za njihovo čišćenje i njegu. Pomoću malih trikova sve prostorije u vašoj kući mogu zablistati!
Namještaj
Antikni namještaj je vrlo osjetljiv i zato pripazite da u vašem stanu ima dovoljno vlage kako se drvo ne bi rasušilo. Najbolje je uopće ga ne prati, već samo prebrisati površinu, no sjaj ćete mu vratiti otopinom koju možete pripremiti jednakom količinom octa i ulja. Premažite njome namještaj, ostavite dva dana, a zatim ispolirajte flanelskom krpom.
Drveni namještaj najprije prebrišite mekanom krpom, a tek onda ulaštite. Nezaštićeno drvo prebrišite vlažnom krpom, a najmanje dvaput godišnje istrljajte ga lanenim uljem.
Tapecirani namještaj treba redoviti čistiti usisavačem. Presvlake perite najmanje jednom godišnje. Ako na vašem presvučenom namještaju ima mrlja, onda prvo očistite njih, a tek tada možete nastaviti čišćenje.
Baršun ćete najlakše očistiti ako ga pospete sitnom solju koju ćete nakon nekog vremena iščetkati. Drugi način je da u litru vode stavite žlicu amonijaka i tom tekućinom iščetkate baršun.
Kožu premažite vazelinom i ostavite da stoji preko noći. Drugi dan mekanom krpom ulaštite namještaj.
Platno je jednostavno oprati. Malo vode i deterdženta riješit će problem.
Pozlaćene dijelove namještaja morate čistiti vrlo pažljivo da ih ne biste oštetili. Uzmite mekanu krpu i natopite je terpentinom ili alkoholom. Čistite lagano brišući površinu. Nemojte trljati.
Umjetnu kožu operite vodom u koju ste stavili šampon, prebrišite vlažnom, pa suhom krpom.
Pokućstvo od bambusa i namještaj od ratana najlakše ćete oprati slanom vodom. U 10 litara vode stavite dvije žlice soli. Sjaj mu vratite sredstvom za laštenjem drvenih podova.
Podovi
Drveni podovi najčešći su u našim domovima i najlakše se održavaju. Lakirane podove bolje je ne prati hladnom vodom nego ih samo prebrisati vlažnom krpom. Dovoljno je dobro ih pomesti i ulaštiti.
Ako pak pod nije drveni, očistite ga žičanom spužvicom.
Keramičke pločice očistite toplom vodom s malo alkohola ili octa.
Linoleum operite toplom vodom u koju ste stavili malo octa ili deterdžentom.
Tepih je najbolje redovito usisavati,a barem jednom u 6 mjeseci dobro istresti.
Želite li osvježiti boju svog saga, pokušajte ga posuti solju. Smotajte ga ostavite da tako stoji preko noći, a drugi dan ga samo dobro isprašite i očistite usisavačem. Drugi način je da ga očistite vodom u koju ste stavili 2 žlice amonijaka ili octa.
Uradi sam
Izradite sami vijenac za vrata
Dea Gajdek vodit će vas korak po korak kroz izradu adventskog vijenca za vrata
Dea Gajdek vodit će vas korak po korak kroz izradu adventskog vijenca za vrata
Za izradu vijenca trebamo:
- Slamnati kolut
- Vrtlarsku žicu
- Zelenilo po izboru (grane bora, mirta, čempres)
- Ukrasi po želji; češeri, pamuk, kuglice…
- Vrtlarske škare
- Pištolj s vrućim ljepilom
Postupak izrade adventskog vijenca
- Narežite grane bora na otprilike istu dužinu, oko 15 centimetara
- Napravite nekoliko krugova vrtlarskom žicom oko vijenca i dobro zategnite
- Napravite pušlek od različitog zelenila, stavite ga s unutarnje strane koluta i učvrstite žicom tako da napravite jedan krug
- Slažite dalje dok ne popunite cijeli kolut. Za svaki novi pušlek, spustite žicu za 5 centimetara
- Kad ste stavili svo zelenilo, učvrstite žicu. Čvor napravite tako da na zadnji dio gdje ste vezali, provučete žicu istovremeno pridržavajući gornji dio i provučete ispod vijenca i unutar žice koju ste držali te nakon toga čvrsto zateže žicu.
- Kad ste dobro zategnuli žicu, ostatak zabodite u slamnati kolut
- Uzmite oko 150 cm satenske trake kojom ćete vezati vijenac za vrata
- Vežite satensku traku oko vijenca
- Napravite mašnu od baršunaste trake, trebat će vam oko 120 cm
- Mašnu napravite tako što ćete preklopiti dvije strane i malim komadićem iste trake stisnuti mašnu u sredini.
- Preklopite i na kraj stavite malo vrućeg ljepila
- Vrućim ljepilom zalijepite ukrase na vaš vijenac. Možete ih staviti na mjesta gdje nedostaje malo zelenila ili se stvorila rupa
Uradi sam
Napravite sami adventski vijenac uz Marka Pollaka
Izrada adventskog vijenca kreativan je i duhovno obogaćujući proces. Ovaj tradicionalan simbol Božića, svake godine dobiva nove dodatke i boje.
Trendovi se uglavnom ponavljaju, te tu i tamo se pojavi neki novi trend koji pokuša preuzet postojeće, ali uvijek se vraćamo tradiciji i jednostavnijim varijantama. Naravno, sve ovisi o tome što ljudi vole, kakvo imaju uređenje u stanu pa onda samim time i biraju advente, stil, ideje i sve što ide uz to, rekao nam je Marko Pollak.
Bijeli adventski vijenac
Ovo su sad ove godine dosta popularni bojani koluti od prirodnih materijala i od jednog od njih ćemo napravit advent s četiri jednostavne svijeće i mašnom, nastavio je te krenuo s izradom.
Prvo je postavilo metalne držače za svijeće.
Ovo su u originalu držači za bocu, pa se onda gore stavi svijeća, ali su mi se učinili dosta zgodni za ovaj tip adventa. Pošto imamo tanke svijeće, a uvijek nam je problem sa onim držačima koji imaju malu iglicu, svijeća hoće puknut pa su ovakve stvari najidealnije, objasnio je Pollak.
Odabrao je visoke, konusne svijeće s modernim detaljima koje se savršeno uklapaju u ovaj adventski vijenac te dodao mašnu u istoj boji.
Vijenac u tradicionalnim bojama
Drugi adventski vijenac Marko je napravio u tradicionalnim bojama u modernoj posudi ovalnog oblika. Prvo je u posudu stavio vlažnu spužvu kako bi svježe grane bora i čempresa duže trajale. Zatim će postaviti crvene svijeće.
Opet smo se odlučili za svijeće neobičnog dizajna kako bi razbili samu monotoniju, a idemo na varijantu crvenog, tradicionalnog. Nakon svijeća, stavljamo čempres, rekao je Pollak. Nakon čempresa dodati će druge vrste bora čime će adventski vijenac dobiti raskošan oblik, a zatim dodati uvijek popularni eukaliptus.
Nakon zelenih elemenata, Marko će staviti dekoracije, a počet će s mašnom koja će biti u istoj boji kao i svijeće.
Nakon što smo dodali mašne ćemo dodati kuglice. Ja sam se odlučio za staklene, prozirne kuglice jer je vrlo efektno, objasnio je Pollak.
Adventski vijenac je snažan i simboličan izraz iščekivanja i radosti uoči najvažnijeg kršćanskog blagdana.
You must be logged in to post a comment Login