Povežimo se

Bilje

Tri kombinacije za sadnju na vašem balkonu – u “jestivom” vrtu

U suradnji s Vrtnim centrom Šestine donosimo vam tri kombinacije povrtnica i začinskog bilja idealnih za sadnju na vašem balkonu, u “jestivom” vrtu.

Povrće i začini za najukusniju salatu vam nikada nisu bili bliži. Od njih vas može dijeliti svega nekoliko metara, jer ih možete uspješno uzgojiti i na svom balkonu, u malom “jestivom” balkonskom vrtu.

Po savjete za uzgoj povrtnica i začinskog bilja na balkonskom vrtu smo otišli u Vrtni centar Šestine, agronomki Saneli Predojević, koja za uzgoj na balkonu preporučuje sađenje višegodišnjih i jednogodišnjih biljaka, cvijeća, začinskog bilja i povrtnica.

Pripreme za sadnju

Okusi cherry rajčice i bosiljka savreno će se sljubiti u jelima, a ove dvije biljke čine i idealnu kombinaciju za sadnju u vrtu. No, prije sadnje treba pripremiti:

  • posudu s rupicama, najbolje plastičnu
  • drenažni šljunak
  • univerzalni supstrat
  • prirodno gnojivo

Cherry rajčica i bosiljak- savršena kombinacija u vrtu i na tanjuru

Nakon što na dno posude s rupicama stavite drenažni šljunak, u posudu stavite i zemlju. Budući da su sadnice cherry rajčice malene, trebalo bi 2/3 posude napuniti zemljom. Nakon zemlje, stavlja se prirodno gnojivo, kompost, kojeg su preradije crvene gliste te se ono pomiješa se sa zemljom.

štapovi-za-cherry-jestivi-balkonski-vrt-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Sadnice cherry rajčice se postavljaju na međusobnoj udaljenosti od 20 centimetara, a tolika bi trebala biti i dubina posude u koju ih sadite. Trebale bi biti zelene boje sa stabljikama debelim oko 1 centimetar. S njima, u istoj posudi, sadi se bosiljak. Za ovakvu posudu odaberite dvije sadnice bosiljka. Dodajte supstrat i biljke zalijte. I cherry rajčica i bosiljak zahtijevaju dosta vode, a budući da su sadnice malene treba ih tjedno i prihranjivati. Kada malo porastu pokraj rajčica se postavljaju štapovi te se one privežu za uspravan rast. Na ljeto očekujte prve plodove cherry rajčica u vrtu.

Jestivi vrt sa salatom i krastavcom

posuda-za-krastavce-vrtni-centar-šestine-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Za sadnju krastavca treba prilagoditi posudu. U Vrtnom centru Šestine su postavili drvene štapove koje su učvrstili izolir trakom i dodali plastičnu mrežicu. Priprema podloge je ista kao i za sadnju rajčice i bosiljka. Krastavci se sade pokraj svakog štapa, a na suprotnoj strani se mogu posaditi različite vrste salata. Nakon mjesec dana krastavce treba povezati za štapove, a njihove prve plodove na svom balkonu, u jestivom vrtu, možete očekivati već krajem sedmog ili početkom osmog mjeseca.

Važno je da sve ove vrste povrtnica i začinskog bilja zalijevate kad je zemlja suha. A to ćete najlakše provjeriti umetanjem prsta u zemlju. Ako prst izađe mokar, ne treba zalijevati, no ako teško prolazi kroz zemlju i bude suh – vaše biljke je potrebno zaliti.

Začinsko bilje u malome vrtu

Začinsko bilje se sadi na istoj podlozi kao rajčica, krastavac i salata. Dakle, nakon što ste posudu napunili šljunkom, supstratom i organskim gnojivom, potrebno je izvaditi začinsko bilje i korijen razgrnuti, jer je on za razliku od korijena povrtnica, puno kompaktniji. Za ovu prigodu u Vrtnom centru Šestine posadili su ružmarin, kadulju i mentu od kojih možete napraviti čajeve, koktele te oplemeniti okus svojih jela. Kada malo narastu kadulju, metvicu i ružmarin će trebat presaditi u veću posudu.

Nadamo se da su savjeti bili korisni i da ćete na ljeto uživati u svojim plodovima. Mi vam zajedno s Vrtnim centrom Šestine želimo dobar tek!

vrtni centar Šestine

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bilje

Sanseveria – Prekrasna biljka koja unosi zelenilo u vaš dom

Otkrijte ljepotu i koristi Sanseverije, popularne unutarnje biljke

Povijest i podrijetlo Sanseverije

Sansevieria, poznata i kao “zmijaš” ili “mačje šape”, je prekrasna biljka koja je postala izuzetno popularna u unutarnjoj botanici. Njeno zanimljivo ime potječe od talijanskog principe Raimonda di Sangro, koji je bio strastveni kolekcionar biljaka.

Brzo je osvojila svijet svojom izdržljivošću i jedinstvenim izgledom. Ova biljka ima karakteristične listove koji su uspravni, s jednostavnim uzorkom u obliku pruga ili mrlja. Neki od varijeteta Sanseverije imaju listove u obliku mačjih šapa, što joj daje dodatni šarm.

Izdržljivost i prilagodljivost Sanseverije

Jedna od najvećih prednosti Sanseverije je njena izdržljivost. Ona je poznata kao biljka koja može preživjeti u različitim uvjetima, uključujući nedostatak svjetlosti i sušu. To je čini izvrsnim izborom za one koji nemaju puno vremena za brigu o biljkama. Sansevieria je sposobna preživjeti čak i u prostorijama s lošom kvalitetom zraka, jer može apsorbirati štetne tvari i oslobađati kisik.

Još jedna korisna značajka Sanseverije je da je iznimno jednostavna za održavanje. Listovi ove biljke akumuliraju vodu, pa je zalijevanje potrebno vrlo rijetko. Dovoljno je zalijevati je samo kada je zemlja potpuno suha. Osim toga, Sanseveria ne zahtijeva često presađivanje, što je još jedna prednost za ljude koji preferiraju biljke koje ne zahtijevaju puno pažnje.

Zdravstvene blagodati Sanseverije u vašem domu

Sansevieria ima i nekoliko zdravstvenih prednosti. Ona je jedna od rijetkih biljaka koja noću oslobađa kisik i apsorbira ugljični dioksid. To je čini izvrsnim dodatkom u spavaće sobe jer može poboljšati kvalitetu zraka i potaknuti bolji san. Također je poznata po svojim sposobnostima filtriranja zraka, uklanjajući štetne tvari poput benzena, formaldehida i tricloroetilena.

Sanseveria kao dekorativni element u interijeru

Uz sve ove prednosti, Sanseveria je i estetski privlačna biljka. Njeni listovi dolaze u različitim bojama i oblicima, pružajući mogućnost odabira onog koji najbolje odgovara vašem stilu. Bez obzira jeste li ljubitelj modernog minimalizma ili preferirate klasičan stil uređenja interijera, Sanseveria se lako uklapa u bilo koji prostor.

Ukratko, Sanseveria je biljka koja donosi brojne koristi i ljepotu u vaš dom. Njezina izdržljivost, jednostavnost održavanja i zdravstvene prednosti čine je idealnim izborom za svakoga tko želi uvesti zelenilo u svoj dom, bez obzira na vještine ili iskustvo u uzgoju biljaka. Razmislite o nabavci Sanseverije i uživajte u svim prednostima koje ona donosi.

Više o ostalim biljkama pročitajte u našem popisu najboljih sobnih biljaka.

Nastavite čitati

Bilje

Najbrže rastuće sobno bilje

Sobne biljke izvrstan su način za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu, a također mogu dodati malo više života i boje vašem dekoru.

Međutim, ne rastu sve biljke brzo, pa ako tražite opciju koja brzo raste kako bi što prije oplemenili vaš dom, donosimo vam koje su biljke najbolji izbor.

Aloe Vera (Aloe barbadensis)

aloe vera

Ako tražite biljku koja je i lijepa i korisna, ne tražite dalje od aloe vere.

Ne samo da ova biljka brzo raste, već se može koristiti i za liječenje posjekotina i opeklina i upravo otuda i njen nadimak biljka opeklina. Ako biljku razrežete, pronaći ćete tvar nalik gelu koja se može nanijeti lokalno na kožu.

Aloe vera je sukulentna biljka koja brzo raste. Otporna je na sušu i preferira dosta jake neizravne svjetlosti.

Ako postane prevelika, ne brinite, lako se može razmnožiti uzimanjem reznice s biljke i presađivanjem u lonac.

Filodendron (Philodendron bipinnatifidum)

split leaf philodendron

Ova brzorastuća sobna biljka zasigurno će ostaviti dojam u vašem domu. Filodendron s podijeljenim listovima dobio je ime po svojim velikim listovima koji se cijepaju na listiće s jedne središnje stabljike. Rascjepi se pojavljuju od ruba i pomiču se prema unutra. Listovi su im naboranijeg izgleda.

Ova biljka je penjačica pa je savršena za popunjavanje praznog prostora na polici za knjige. Također se može trenirati da raste na rešetci ili stupu.

Biljke filodendrona s podijeljenim listovima preferiraju jarko, neizravno svjetlo.

Filodendroni s razdvojenim listovima su brzorastuća opcija koja je savršena za one koji žele dodati malo zelenila u svoj dom. Ove biljke mogu narasti do 5 metara visine u idealnim uvjetima, ali je vjerojatnije da će narasti do oko metra u zatvorenom okruženju.

Sanseverija (Sansevieria trifasciata)

snake plant

Sanseverija, također poznata kao svekrvin jezik ili biljka zmija, brzorastući je sukulent koji je savršen za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Biljke zmije poznate su po svojoj sposobnosti pročišćavanja zraka, što ih čini odličnim izborom za domove.

Biljka voli jarko, neizravno svjetlo, ali može podnijeti uvjete slabog osvjetljenja, pa čak i malo hlada. Otporne su na sušu i ne treba ih često zalijevati.

Listovi biljke nalik maču mogu narasti do dva metra visine. Ako ih želite zadržati manjima, možete ih podrezati. Također se mogu razmnožavati uzimanjem reznica s biljke i presađivanjem.

Oni praktički uspijevaju bez brige i izvrstan su izbor za početnike koji žele početi uzgajati sobne biljke.

Bambus sreće (Dracaena Sanderiana)

lucky bamboo

Sretan bambus je brzorastuća biljka koja je savršena za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Ova biljka je porijeklom iz Azije i vjeruje se da donosi sreću.

Sretni bambus preferira jarko, neizravno svjetlo, ali može tolerirati uvjete slabog osvjetljenja. Treba ga zalijevati kada je tlo suho na dodir.

Jedinstvena značajka bambusa je da se stabljike ove biljke također mogu uvježbati da rastu u spiralama što daje vrlo zanimljiv i elegantan izgled.

Bambus također može rasti u vodi. 2007. godine Guinnessova knjiga svjetskih rekorda proglasila ju je najbrže rastućom biljkom na svijetu.

Drvo žada (Crassula ovata)

jade plant

Malo je sobnih biljaka tako popularno kao biljka žad i to s dobrim razlogom. Ovaj brzorastući sukulent nevjerojatno je jednostavan za njegu, a njegovi sjajni zeleni listovi dodaju dašak elegancije svakom prostoru.

Osim toga, vjeruje se da biljka žad donosi sreću i blagostanje onima koji se o njoj brinu. Evo još nekoliko zanimljivih činjenica o ovoj popularnoj sobnoj biljci.

Porijeklom iz Afrike i Azije, biljka žad uzgaja se stoljećima. U kineskoj kulturi biljka žad poznata je kao “stablo novca” i često se poklanja poslovnim suradnicima.

Biljka žad također je popularan izbor za bonsai, a može se istrenirati da raste u različitim oblicima.

Biljka žad jedna je od sobnih biljaka koje najviše podnose sušu. Zapravo, prekomjerno zalijevanje je jedan od najčešćih načina da se uništi biljka žada. Pustite da se tlo potpuno osuši između dva zalijevanja i svakako koristite mješavinu za posude koja se brzo cijedi. Biljka žad je brzorastući sukulent koji je izvrsna sobna biljka za vrtlare početnike.

Wandering Jew (Tradescantia zebrina)

Wandering Jew

Wandering Jew je brzorastuća biljka koja je savršena za one koji traže opciju s niskim održavanjem. Ova biljka je dobila ime po svojoj sklonosti “lutanju” ili brzom širenju. Zapravo se u nekim dijelovima svijeta smatra invazivnom vrstom.

Popularan je izbor za viseće košare i terarije zbog svoje kaskadne navike rasta i malih, mesnatih listova. Listovi su često šareni, s nijansama ljubičaste, zelene i bijele. Ova biljka može unijeti dašak boje u svaku prostoriju.

Ova lutajuća biljka preferira jarko, neizravno svjetlo, ali mogu podnijeti uvjete slabog osvjetljenja, pa čak i malo sjene. Treba ih zalijevati kada je tlo suho na dodir.
Važno je napomenuti da ako pas proguta biljku može dobiti alergijsku reakciju.

Ljiljan mira (Spathiphyllum)

peace lily

Miroljubivi ljiljan je lijepa i popularna sobna biljka koja je ujedno i jedna od najbrže rastućih sobnih biljaka. Unatoč svom imenu, miroljubivi ljiljan zapravo nije ljiljan – on je član obitelji Araceae.

Podrijetlom iz tropskih područja Amerike, miroljubivi ljiljan poznat je po svojim bijelim cvjetovima i sjajnim zelenim listovima. Biljka je dobila svoje uobičajeno ime po činjenici da bijeli cvjetovi nalikuju ljiljanima i često se koriste u mirovnim žrtvama.

Miroljubivi ljiljan biljka je laka za njegu i može uspijevati u uvjetima slabog osvjetljenja. Biljka je također poznata po svojoj sposobnosti filtriranja štetnih kemikalija iz zraka, što je čini odličnim izborom za kućanstva s kućnim ljubimcima ili malom djecom.

Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum)

spider plant

Zeleni ljiljan ili biljka pauk jedna je od sobnih biljaka koje je najlakše uzgajati, a također je i jedna od najpopularnijih.

Lako je vidjeti zašto: biljke pauka tolerantne su na širok raspon uvjeta uzgoja, praktički su neuništive i daju mnoštvo izdanaka koji se mogu koristiti za razmnožavanje novih biljaka.

Biljka je dobila ime po svojim dugim listovima poput pauka koji mogu doseći i do dva metra duljine. Listovi su često prošarani, s nijansama zelene, bijele i žute.

Biljke pauci izvrsni su pročišćivači zraka i mogu pomoći u uklanjanju štetnih toksina iz zraka. Zapravo, nalaze se na NASA-inom popisu najboljih biljaka za pročišćavanje zraka. Također je poznato da pomažu u smanjenju stresa i potiču opuštanje.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Oglas

Izbor urednice