Gastro
Tri kombinacije za sadnju na vašem balkonu – u “jestivom” vrtu
U suradnji s Vrtnim centrom Šestine donosimo vam tri kombinacije povrtnica i začinskog bilja idealnih za sadnju na vašem balkonu, u “jestivom” vrtu.
Povrće i začini za najukusniju salatu vam nikada nisu bili bliži. Od njih vas može dijeliti svega nekoliko metara, jer ih možete uspješno uzgojiti i na svom balkonu, u malom “jestivom” balkonskom vrtu.
Foto: DOMnaKVADRAT
Po savjete za uzgoj povrtnica i začinskog bilja na balkonskom vrtu smo otišli u Vrtni centar Šestine, agronomki Saneli Predojević, koja za uzgoj na balkonu preporučuje sađenje višegodišnjih i jednogodišnjih biljaka, cvijeća, začinskog bilja i povrtnica.
Foto: DOMnaKVADRAT Foto: DOMnaKVADRAT
Pripreme za sadnju
Okusi cherry rajčice i bosiljka savreno će se sljubiti u jelima, a ove dvije biljke čine i idealnu kombinaciju za sadnju u vrtu. No, prije sadnje treba pripremiti:
- posudu s rupicama, najbolje plastičnu
- drenažni šljunak
- univerzalni supstrat
- prirodno gnojivo
Foto: DOMnaKVADRAT Foto: DOMnaKVADRAT
Foto: DOMnaKVADRAT Foto: DOMnaKVADRAT
Cherry rajčica i bosiljak- savršena kombinacija u vrtu i na tanjuru
Foto: DOMnaKVADRAT
Foto: DOMnaKVADRAT Foto: DOMnaKVADRAT
Nakon što na dno posude s rupicama stavite drenažni šljunak, u posudu stavite i zemlju. Budući da su sadnice cherry rajčice malene, trebalo bi 2/3 posude napuniti zemljom. Nakon zemlje, stavlja se prirodno gnojivo, kompost, kojeg su preradije crvene gliste te se ono pomiješa se sa zemljom.

Sadnice cherry rajčice se postavljaju na međusobnoj udaljenosti od 20 centimetara, a tolika bi trebala biti i dubina posude u koju ih sadite. Trebale bi biti zelene boje sa stabljikama debelim oko 1 centimetar. S njima, u istoj posudi, sadi se bosiljak. Za ovakvu posudu odaberite dvije sadnice bosiljka. Dodajte supstrat i biljke zalijte. I cherry rajčica i bosiljak zahtijevaju dosta vode, a budući da su sadnice malene treba ih tjedno i prihranjivati. Kada malo porastu pokraj rajčica se postavljaju štapovi te se one privežu za uspravan rast. Na ljeto očekujte prve plodove cherry rajčica u vrtu.
Foto: DOMnaKVADRAT
Foto: DOMnaKVADRAT
Jestivi vrt sa salatom i krastavcom

Za sadnju krastavca treba prilagoditi posudu. U Vrtnom centru Šestine su postavili drvene štapove koje su učvrstili izolir trakom i dodali plastičnu mrežicu. Priprema podloge je ista kao i za sadnju rajčice i bosiljka. Krastavci se sade pokraj svakog štapa, a na suprotnoj strani se mogu posaditi različite vrste salata. Nakon mjesec dana krastavce treba povezati za štapove, a njihove prve plodove na svom balkonu, u jestivom vrtu, možete očekivati već krajem sedmog ili početkom osmog mjeseca.
Foto: DOMnaKVADRAT
Važno je da sve ove vrste povrtnica i začinskog bilja zalijevate kad je zemlja suha. A to ćete najlakše provjeriti umetanjem prsta u zemlju. Ako prst izađe mokar, ne treba zalijevati, no ako teško prolazi kroz zemlju i bude suh – vaše biljke je potrebno zaliti.
Začinsko bilje u malome vrtu
Foto: DOMnaKVADRAT
Začinsko bilje se sadi na istoj podlozi kao rajčica, krastavac i salata. Dakle, nakon što ste posudu napunili šljunkom, supstratom i organskim gnojivom, potrebno je izvaditi začinsko bilje i korijen razgrnuti, jer je on za razliku od korijena povrtnica, puno kompaktniji. Za ovu prigodu u Vrtnom centru Šestine posadili su ružmarin, kadulju i mentu od kojih možete napraviti čajeve, koktele te oplemeniti okus svojih jela. Kada malo narastu kadulju, metvicu i ružmarin će trebat presaditi u veću posudu.
Foto: DOMnaKVADRAT
Nadamo se da su savjeti bili korisni i da ćete na ljeto uživati u svojim plodovima. Mi vam zajedno s Vrtnim centrom Šestine želimo dobar tek!
Gastro
Tko još može zamisliti fašnik bez krafne?
U fašničko vrijeme jedna slastica posebno mami i svi imalo vješti u kuhinji su se okušali u njezinoj pripremi.

Veliki i maleni – ljudi diljem svijeta jednostavno obožavaju krafne. Sada su slatke, a u 18. stoljeću otkada datira prvi spomen na njih bile su slane. Jedna legenda kaže da je prva krafna nastala slučajno kao rezultat ljubavnog zanosa mlade kuharice pri pogledu na stasitog konjušara. Pogačica se našla u loncu vrućeg ulja umjesto mesa, a do tada nepoznat okus prženog tijesta bio je božanstven. Danas se tajna dobrih krafni krije u dodacima.
Izrada i pečenje krafni

Pastry chef Miam Salman kaže da u tijesto kada ga zamijesimo treeba staviti malo ruma, limunove, može i narančine korice. Odnosno, bilo kakve arome koje će poboljšati okus tijesta.
Za savršen oblik, teksturu i mekoću krafni chefica Mia preporučuje da zaboravimo na valjak i kalupe za izrezivanje. Tijesto treba izrezati na otprilike jednake dijelove i oblikovati kuglice. Te kuglice se moraju dići, te se potom peku na vrućem ulju zagriujanom na 135 stupnjeva Celzijusa.
Upravo je temperatura ulja vrlo bitna za ravnomjerno prženje. Trebat će im 8 do 10 minuta, a neće zagorjeti i dobit će prekrasan prsten. I onda su spremne za punjenje.
Punjenje krafni

“Možemo uvijek raditi s onim klasičnim punjenjem, marmelade. A možemo raditi i svoje kreme. Najbolje je napraviti baznu slastičarsku kremu, jaja, mlijeko, brašno i šećer i u tu kremu onda dodajemo dodatke”, rekla je Salman.
Kada je o dodacima riječ, dobrodošli su u punjenju, jer će izazvati pravu rapsodiju okusa.
Kada pastu spojite sa slastičarskom kremom, nožem ubodite krafnu na vrhu da se punjenje ravnomjerno rasporedi.
Ljubitelji klasike krafne će puniti s marmeladom, a za poseban doživljaj, stavite okuse koje volite ili se njima poigrajte. Kad odaberete recept za izradu tijesta, striktno ga se držite, jer u slastičarstvu nema mjesta improvizaciji.

Bilo da ih radite u američkom stilu s rupom u sredini ili u obliku nama dobro poznate pogačice, jedno je sigurno. Uz dobre savjete, malo truda i preciznosti i vi u vrijeme poklada možete uživati u ovom slasnom zalogaju!

Rijetki je odbijaju, a većina bez nje ne može zamisliti dan. U blagdansko vrijeme neizostavan je sastojak kolača, no u svojim početcima čokolada nije bila tako slatka.
Povijest čokolade

Poznata je od davnina, 2000 godina prije Krista počela se koristiti na području današnje Središnje Amerike, dok su je Maje i Asteci koristili još i ranije.
S gorkom čokoladom u tekućem obliku upoznali su se došljaci nakon otkrića Amerike, a s dolaskom na europske dvorove ne samo da se zasladila, već se i dugi niz godina skrivala od običnog puka.
Ispijanje čokolade tako je bio ritual na dvoru u 17. i 18. stoljeću. Šalice su čak dobile poseban dizajn kako bi spriječile prevrtanje i prolijevanje čokolade, govori Marko Španjol, kustos u Muzeju čokolade.

Da bi se spriječilo namakanje stiliziranih brkova, zaglađenih voskom u omiljenom napitku, u viktorijansko doba šalica je dobila, na radost većine muškaraca toga doba, i zaštitu za brkove.

Koliko je čokolada bila ekskluzivna govori i podatak da se u vrijeme renesanse u Toscani recepte za nju povjeravalo samo liječnicima. Tek nakon smrti liječnika taj recept je otkriven, a radilo se o čokoladnom napitku s jasminom. Pripremao se čak 14 dana, a među ostalim, sadržavao je crni amber. Sastojak koji se inače koristi u industriji parfema.

Nakon industrijske revolucije kada čokolada poprima svoj danas karakterističan oblik kreće svjetska pomama za njom. Nevjerojatnim oblicima za kojima su ludi odrasli i djeca doprinio je i jedan film.
Tajna dobre čokolade
Tamna, mliječna, bijela i posljednja Rubi – tajna dobre čokolade je u kvalitetnim sastojcima i pravilnim omjerima. “Kvalitetne čokolade je vrlo jednostavno prepoznati. To su čokolade koje imaju visok udio kakao mase i to su čokolade koje nemaju toliko drugih dodataka, imaju svoju prirodnu masnoću, tj. kakao maslac u sebi”, naglasio je Španjol.

Svatko ima svoga favorita. Neki kažu da su osjećaj topljenja čokolade na jeziku i puls koji zbog svog psihoaktivnog učinka podigne, bolji od poljupca. Budući da pomaže u lučenju hormona sreće, i u vremenima kada je poljubaca manje, vjerujemo da je na vašem stolu bar jedna slastica koja sadrži ovu omiljenu namirnicu.