Povežimo se

Uradi sam

Kako urediti terasu za sve što vam je potrebno, a pri tom ne potrošiti puno novca

U proljeće se sve više selimo na vanjske prostore, a s dolaskom ljeta svoje unutarnje prostore želimo u potpunosti zamijeniti vanjskim. Zato ih trebamo urediti.

Stol izvučen s tavana većini bi završio na otpadu, no ne i njoj. Kreativku Maju Kranjec, po zvanju muzeologinju koja se bavi stiliziranjem interijera, privlače stvari koje imaju svoju priču. Jednom kada ih udomi, vješto ih stilizira. A za nas je odlučila stilizirati svoj eksterijer i pokazati nam kako urediti terasu, a pritom ne potrošiti puno novca.

pleteni-stolci-uradi-sam-krameraj-domnakvadrat

Svoje je vintage stolce pronašla uz cestu, obojila ih i užetom im isplela sjedište čime je dobila prekrasne i vrlo moderne komade koji se savršeno uklapaju u ovu zonu oblikovanja terase. Preporučuje kombiniranje različitih materijala i dizajna za zanimljiviji i ljepši ugođaj na terasi.

stol-terasa-uređivanje-krameraj-domnakvadrat

Jastuci za stolce mogu preuzeti novu ulogu. Obješeni na ogradu služit će kao naslon, no prije svega djelovat će dekorativno i vrlo romantično.

Maja inače voli stolnjake i smatra da bi ih svaki stol na terasi trebao imati. Njen je zapravo prekrivač koji je odlučila iskoristiti kao stolnjak.

Ista stvar je i s vazama i teglama za cvijeće. Predmeti koji inicijalno imaju jednu namjenu se lako mogu transformirati i koristiti u potpuno druge svrhe, poput starinskog ćupa.

Lounge zona

lounge-zona-na-terasi-krameraj-domnakvadrat

Nakon opremanja blagovaonskog dijela, uredili smo i lounge zonu. Za nju, stilistica je svoje stolce pronašla u staroj kući koja je bila pred rušenje, a pridružila im je i vrlo neobičan stolić.

Kupljeno sjenilo za lampu okrenula je na drugu stranu, stavila tacnu jednakih dimenzija i dobila unikatni stolić.

U njega se u slučaju kiše lako pospreme jastučići i prekrivači koji su neizostavni detalj na svakom vintage ali i modernom vanjskom prostoru.

Nevažno koliko je velik balkon ili terasa, bitno je unijeti toplinu tekstilom. “Koristite različite jastučiće, dekice, prekrivače i boje kojima možete unijeti toplinu”, savjetuje stilistica.

ljestve-ležaljka-biljka-krameraj-domnakvadrat

Posebnu toplinu na terasu će unijeti predmeti kojima udahnete novi život. Tako primjerice stare ljestve čine kulisu proširene lounge zone i udomljavaju brojne teglice za cvijeće, a podnu žardinijeru glumi lonac za iskuhavanje odjeće.

Sedam kreativnih ideja u što posaditi cvijeće

Za druženja na terasi potrebno je imati i zonu za pripremu ili posluživanje hrane. Za to će biti dovoljan stol koji bi trebao biti multifunkcionalan. Maja je svoj također udomila te mu dala novi sjaj.

stol-za-posluživanje-krameraj-domnakvadrat

Ovako oblikovana, terasa ima sve potrebne zone. Prostor za objedovanje i pripremu hrane, kutak za ispijanje omiljenih napitaka ili odmaranje.

Još je jedno bitno, kad ste uredili svoj vanjski prostor, nemojte zaboraviti na njemu uživati.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Planirate premjestiti namještaj? Stručnjaci kažu da ta navika potiče dobro raspoloženje

Sretna je osoba ona koja uživa u novim projektima!

Ponekad je premještanje namještaja čista potreba, ali svi znamo što znači premještati namještaj kako bismo malo promijenili prostor u kojem boravimo.

Za mnoge je scenarij premještanja namještaja noćna mora, jer jednom kad se posla primite, morate ga i dovršiti. Ali ako ste barem jednom zaronili u ovaj projekt, dobro vam je poznat osjećaj zadovoljstva koji slijedi kada posao završite.

Kako popraviti vrata koja škripe? Uz pomoć pet jednostavnih trikova riješite problem

Postoji poslovica koja kaže; pokaži mi projekt, i ja ću ti pokazati sretnu osobu, a dr. Carrie Barron, navodi kako ona može otkriti da u pitanju nije novi raspored prostorije već otpuštanju dopamina dok nešto stvaramo. Kako će upuštanje u ovo putovanje djelovati pozitivno na vašu psihu, otkiva liječnica.

Uživanje u trenutku

Prilikom premještanja namještaja svaki predmet koji se nalazi u prostoriji, a dok razmišljate trebate li ga zadržati i što on vama znači, slično je procesu meditacije u kojem ste potpuno prisutni u trenutku.

“Otkrivate tako što volite, a taj je osjećaj oslobađajući. Vaš je ukus povezan s vašim identitetom, a kada svoje stvari dobro rasporedite, ostajte vjerni sebi.

Stvara se osjećaj povezanosti

Namještaj i predmeti u kući često nas vežu za nama drage ljude ili uspomene. Kada predmete koji nam nešto znače uzmemo u ruke kako bismo ih premjestile, javiti se mogu pozitivne emocije zbog kojih ćemo se osjećati dobro.

Pet jednostavnih savjeta kako urediti ugodan i funkcionalan kućni ured

Mijenja se rutina

Prije nego se upustite u avanturu premještanja namještaja, važno se zapitati koje su vam potrebe i kako želite da prostorija u konačnici izgleda, ali nemojte zaboraviti i na druge ukućane jer vaša vizija rasporeda namještaja ne mora odgovarati svima.

“Nekim ljudima se neće svidjeti promjena u prostoru jer se osjećaju sigurno u poznatom i upravo takvo okruženje može poslužiti za oslobađanje kreativnosti”, navodi liječnica.

Ponekad će pozitivan utjecaj na naše raspoloženje premještanje namještaja uzrokovati samo ako se dogodi u pravom trenutku. Isto tako, premještanje stolice iz jednog kuta sobe u drugi neće vaše raspoloženje bitno popraviti. Svakako je važno zapitati se zašto se u taj projekt upuštamo – što je tako važno u ovom trenutku da morate sve promijeniti? Budite sigurni da ste spremni za to.

Nastavite čitati

Uradi sam

Bosiljak, kadulja, ružmarin… Evo kako jednostavno sušiti začinsko bilje

Ako biljke brzo rastu i ne stignete sve koristiti, jednostavno ih osušite

Biljke koristimo tisućama godina kao ukras ali i kako dodatke jelima, radi njihove boje i arome. Dok ćemo tijekom proljeća i ljeta koristiti najčešće svježe začine, ponekad oni tako brzo rastu da ih je nemoguće sve iskoristiti. Lako im možete produljiti život ako ih na vrijeme osušite, pohranite, i koristite za pripremu jela kada više nemate svježe pri ruci.

Sušeni začini su često puno intenzivnije arome i mirisa te puno dulje traju, a najčešće koristimo bosiljak, kadulju, ružmarin… Donosimo najjednostavniji način sušenja začinskog bilja.

Kako sušiti začinsko bilje?

Proces je izuzetno jednostavan i svatko ga može koristiti a potreban vam je samo – zrak.

Uzmite papirnatu vrećicu i napravite rupe.
Uzmite nekoliko biljki i zavežite u malo svežanj.
Stavite ih u papirnatu vrećicu i zavežite ju gumicom.
Objesite ju na mjesto gdje cirkulira zrak.
Ostavite tako par tjedana da se suše i vaši začini su spremni za upotrebu.

Šest jednostavnih trikova kojima ćete produljiti vijek rezanom cvijeću

Kako prepoznati da je bilje suho? Kada je spremno za upotrebu, ono će se početi mrviti. Koliko će vremena biti potrebno za to, ovisi i o temperaturi zraka, vlažnosti ali i začinima koje sušite. Na vama je da prilagodite vrijeme koliko će sušenje trajati.

Kako pohraniti sušeno bilje?

Ovo je važan korak kod sušenja začinskog bilja jer će pravilna pohrana utjecati na njihov okus ali i trajanje. Idealno bi bili pohraniti ih u zatvorene posude na tamno, hladno i suho mjesto. Ako stoje izložene na svjetlu, gube aromu jako brzo.

Koristite staklene posude, jer su najbolje za očuvanje – štite od vlage i insekata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice