Povežimo se

Uradi sam

Kako naoštriti noževe kod kuće

Bilo da koristite ručnu brusilicu ili kamen za brušenje, naučiti oštriti svoje tupe kuhinjske noževe je vještina koja će vam se uvijek isplatiti.

Tupi nož je opasan nož. I to je točno. Vjerojatnije je da ćete se slučajno ozlijediti koristeći tupi nož nego oštri. Tupi nož zahtijeva da pritiskate jače kako biste radili kroz ono što režete. Nasuprot tome, oštri nož lako se kreće kroz stvar koja se reže, zahtijevajući mnogo manje snage.

Ako ste ikada koristili tupi nož za rezanje rajčice, znate o čemu govorimo. Koža rajčice je poznato teška za rezanje ako vaš nož nije vrlo oštar. S tupim nožem obično rezultirate razbijanjem voća prije nego što uspijete probiti kožu.

U još gorem slučaju, ako pokušavate rezati nešto kao što je dinja ili tikva s tupim nožem, nož lako može skliznuti kada pokušavate probiti. Stoga, oštar nož je puno sigurniji nož.

Kitchen Knife on cutting board

Stolna brusilica za noževe

Najpristupačniji i najčešće korišteni tipovi brušilica za noževe su ručne stolne brušilice, također poznate kao “V brušilice” ili “pull-through brušilice.” Ovo su mali uređaji koji se stavljaju ravno na površinu (poput radne plohe ili stola) s ručkom na jednoj strani i obično dva ili tri malena otvora na drugoj strani kroz koje prolazi oštrica noža.

Unutar otvora postoje dvije strane abrasivnog materijala, svaki različit u zrnu (koliko su velike ili male abrasivne komadiće). Ova dva komada su postavljena u obliku “V”, i uklanjaju metal s noža sa svake strane, stvarajući novi rez. Svaki otvor na brušilici se postupno povećava u zrnu od grubog do finog. Ako ste ikada rukovali brusnim papirom, slična je tekstura i skala.

Ova metoda je manje precizna od drugih metoda brušenja, ali obavlja posao ako želite brzo brušiti nož ili nemate potreban opremu za druge metode brušenja, poput kamena za brušenje.

Glavni nedostatak ove jednostavne metode je da stolna brušilica svaki put uzima malo više materijala s reza noža nego što to čine preciznije metode. S vremenom, to može skratiti životni vijek vašeg noža. Ako ste netko tko rijetko koristi noževe dugo vremena svaki dan, onda je ova metoda vjerojatno dobra jer nećete morati često brušiti da bi utjecalo na životni vijek vašeg noža.

Sharpening a kitchen knife

Kako oštriti nož sa stolnom brusilicom:

  1. Kako biste koristili stolnu brusilicu, prvo oštriti nož kamenom za brušenje. Ako preskočite ovaj korak, riskirate da ne uskladite rez.
  2. Stavite i povucite nož kroz brusilicu: Nakon što ste naoštrili nož, postavite brusilicu na ravnu površinu i držite ručku svojom “nedominantnom rukom”. Čvrsto držite nož u “dominantnoj ruci” i počevši s grubim zrnom, stavite rez u otvor koji počinje od temelja reza i brzo povucite nož kroz otvor prema sebi. Važno je osigurati da cijeli rez, uključujući vrh i temelj, prođe kroz otvor kako bi se osiguralo jednako brušenje.
  3. Ponovite ovaj proces 3-4 puta s grubim zrnom, a zatim ponovite 5-6 puta s finijim zrnom.
  4. Nakon što završite, očistite rez vlažnom krpom i dobro osušite. Normalno je vidjeti crni ili sivi ostaci na ručniku – to je metal koji je brušilica uklonila.
  5. Brzo oštriti rez još jednom i spremni ste za rad!

Kamen za brušenje

Neki od tih kamena se mogu koristiti mokri ili suhi, pa povremeno čujete kako se nazivaju “mokrim kamenjem”, iako se neki mogu koristiti suhi.

Kamen za brušenje može biti pravi izbor za vas ako ste strastveni kuhar u kućanstvu, netko tko svaki dan koristi nož i ima snažno razumijevanje vještina noža. Investiranje u kamen također je preporučljivo ako imate skuplji nož s kutom koji zahtijeva precizniju njegu, umjesto jeftinijeg noža koji stolna brušilica lako može popraviti.

Vrsta kamena kojeg kupujete uvelike ovisi o vašim specifičnim potrebama. Kao i stolna brušilica, kamen za brušenje dolazi u različitim zrnima, obično jednom na svakoj strani, ali neki su sa jednim zrnom.

Ozbiljni kuhari često imaju više kamenja s različitim zrnima kako bi zadovoljili svoje potrebe. Različita zrna određuju koliko se metala stvarno uklanja s ruba vašeg noža: Grubo zrno uklanja više, a fino zrno uklanja manje.

Preporučujemo korištenje mokrog kamena za sve početnike ili čak srednje korisnike kamena za brušenje. Ako se koriste pogrešno, suhi kameni mogu oštetiti rub noža, moguće nepopravljivo.

Cropped Hand Of Person Sharpening Knife On Table

Održavanje noža oštrim

Jednom kada se potrudite oštriti svoj nož, željet ćete sačuvati taj svježi rub što je dulje moguće i izbjegavati neplanirano brzo vraćanje nožu do tupog ruba. Da biste to učinili, izbjegavajte dodirivanje noža s drugim metalima.

To znači da ne smijete pohranjivati nož slobodno u ladici s drugim priborom i nikada ga ne bacajte u sudoper. Najvažnije, bez obzira na sve, nikada nemojte stavljati nož u perilicu suđa; to je jednosmjerna karta do uništenog noža. Ručno operite i osušite nož i uvijek ga pohranite u plastičnom omotu.

knife on wooden cutting board with purple onions

Oglas

Uradi sam

Cvjetna rapsodija protkana tradicijom i nasljeđem

Bogat blagdanski stol u domu Marije Zdilar ove je godine inspiriran nasljeđem i obitelji. 

Marija Zdilar pozvala nas je u svoj dom i pokazala nam raskošne uskršnje dekoracije za koje je maštovito iskoristila prošlogodišnje božićne ukrase. 

Inspiracija

“Ovogodišnja inspiracija za uskršnji stol mi je bila da objedinim tri žene koje su na neki način obilježile mene kao osobu. Prva žena s kojom sam krenula je moja mama koja još kao mlada jedno vrijeme živjela u Austriji.

Jako sam odana toj austrougarskoj noti i kod interijera i kod ukrašavanja i jednostavno, osjećam da je to vrijeme kojem ja pripadam.” govori nam Marija Zdilar, stilistica interijera.

Svojim cvjetnim rapsodijama odaje počast svojoj baki. 

“Jedna od inspiracija ove godine za Uskrs bio i ovaj goblen koji ima cvjetni motiv od moje bake, a koja je inače bila ljubiteljica ruža i imala je prekrasan ružičnjak tako da sam ja ovaj goblen za ovaj Uskrs odlučila iskoristit kao poslužavnik.”, kaže Marija. 

Marija Zdilar, stilistica interijera

Treća žena kojoj Marija odaje počast je njena prabaka Ana, čija se obitelj bavila proizvodnjom kruha.

“I evo ja nakon toliko godina, nastavljam njenim koracima i također želim jednu lijepu priču sa kruhom, koji za nas kršćane ime veliku simboliku i koji je uvijek jako bitan na svakom obiteljskom stolu, tako da sam ga htjela napraviti na način da on ne samo da bude hrana jer kruh predstavlja i obitelj i zajedništvo, pa mi je ideja bila da mu dam još jednu jaču notu i da on postane stvarno jedna dominantna simbolika na svakom obiteljskom stolu. 

Blagdanski stol

Blagdanski stol za mene predstavlja posebno mjesto kada su blagdani jer tu se okupljaju naši bližnji, prijatelji i on ima posebno mjesto. Tu volim posegnuti za obiteljskim nasljeđem, a to je dobar porculan, pribor za jelo i volim da uvijek ta trpeza i hrana opet ima neke tradicijske elemente koje smo mi dobili nasljeđem koje blagujemo tih dana.” nastavlja Marija Zidlar. 

Rapsodija boja i prirode

Uz neizostavne zlatne elemente, Marija kombinira boje Uskrsa i prirodne ukrase. 

“Ja sam uvijek odana, kad su blagdani, toj zelenoj boji, budući da je Uskrs ljubičasta boja jer ona je boja korizme i tog vremena u kojem se svi na neki način pripremamo za najveći kršćanski blagdan, a to je Uskrs i na neki način, ta boja i biljke koje sam koristila su bršljan i lovor, a znamo da i jedna i druga biljka ta ima simboliku pobjede nad smrću, besmrtnost.”, kaže ona.

Obavezna dekoracija na blagdanskom stolu je girlanda koja je ove godine napravljena od bršljana. 

Dvije ideje za uskrsne dekoracije inspirirane umjetnošću

“Bršljan je biljka koja se koristila za ukrašavanje rimskih vrtova. Ona još potječe iz viktorijanskog doba. Zbog svoje ljepote, proširio se diljem svijeta i stvarno je što više uviđam, ne samo zbog svoje simbolike, da predstavlja besmrtnost, da je lijep, on cijelu godinu raste i onda kada želite neke trenutke još više ovjekovječiti i dat im snagu i simboliku, on predstavlja vječni rast, što nam daje na neki način i napredak. A zbog svog rasta, ne samo što je lijep, on se privija oko podloge koja raste i zbog toga ima simboliku ženstvenosti.”

Carica Elizabeta i decoupage

Ideju za pisanice dala joj je kćer Elizabet donijevši iz Beča salvete s likom austrijske kraljice i ugarsko-hrvatske carice Elizabete. 

Isprobajte nešto drugačije – dekupaž i batik tehnikama ukrasite uskrsna jaja

“Kod ovih pisanica sam koristila kombiniranu tehniku. Prvo sam koristila decoupage tehniku koja se znači sastoji od apliciranja salveta putem ljepila, nakon toga, nakon što je završena decoupage tehnika, onda sam radila drugu fazu, a to je akrilnim bojama sam po motivima boja radila oslikavanje i treća faza koju sam radila, da sam ukrasnim metalnim elementima i biserima dala još dodatnu tu estetsku notu na ove pisanice.” zaključila je stilistica interijera.

 Upletanjem ruža i bršljana u zlatni kolut od šiba, Marija je prošlogodišnji božićni vijenac pretvorila u uskršnji, kojem je na kraju dodala i nekoliko pisanica. 

Nastavite čitati

Uradi sam

Isprobajte nešto drugačije – dekupaž i batik tehnikama ukrasite uskrsna jaja

Tehnikama dekupaž, batik ili jednostavnim bojanjem prirodnim bojama možete razveseliti ukućane.

Idealno je vrijeme da budete kreativni-ukrasite svoj dom i razveselite ukućane. Uskrsna jaja s tehnikama dekupaž i batik izgledaju savršeno.

Izrada dekupaž jaja

izrada-dekupaz-jaja-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U pomoć smo pozvali gospođu Teu Jurković, voditeljicu kreativnih radionica koja ima dvije ideje za savršena uskrsna jaja od stiropora. U prvoj verziji, koristila se salvetnom tehnikom, popularno zvanom dekupaž, a sredstva koja vam trebaju većini su dostupna kod kuće ili se mogu nabaviti u većini trgovinama na odjelu s uskrsnim programom.

Papirnati dekor za dom: dodajte osobni pečat vašem prostoru

Za izradu dekupaž rustikalnih jaja trebat će vam:

  • stiroporno jaje
  • štapić
  • ljepilo
  • salvete
  • kist
  • boje na vodenoj bazi (bijela, bež i smeđa)
  • spužvica
  • ukrasna vrpca
  • sušilo za kosu
sredstva- za- izradu2-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Za početak umetnemo štapić u stiroporno jaje. Na spužvicu nanesemo malo bijele boje na vodenoj bazi kojom prijeđemo cijelu površinu jaja.

Jaje osušimo sušilom za kosu ili ga ostavimo da se suši na zraku. Ako ga sušimo na zraku, proces sušenja će trajati 15-ak minuta. Stoga se radije odlučite za sušilo za kosu, jer će vrijeme sušenja biti skraćeno na jednu minutu. Kada se osušilo, odaberite boju po želji.

Mi smo koristili zlatnu te smo je nanijeli na istu spužvicu i boju utapkali po cijeloj površini. Ponovimo proces sušenja i jaje je spremno za ukrašavanje.

Uskršnje dekoracije koje biste trebali imati ovog Uskrsa!

Sa zadnjeg sloja salvete otrgnemo motive koje želimo i lijepimo ih ljepilom.

Podloga za dekupaž treba biti svijetla, jer svi motivi koji su na salveti bijele boje bit će nakon lijepljenja prozirni.

Za vintage izgled bit će zaslužna smeđa boja na vodenoj bazi. Nakon što je dodatno razvodnimo, uzmemo široki kist i njegovim pročešljavanjem poprskamo jaje.

Za kraj ga ukrasimo mašnom izrađenom od ukrasnih vrpca.

dekupaz-jaje2-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Obučeno stiroporno jaje

obucena-jaja-ps-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Za izradu obučenog stiropornog jaja uz pomoć kojeg se izrađuju lutkice ili anđeli trebat će vam:

  • stiroporno jaje
  • tkanine po izboru
  • skalpel
  • špatula
  • marker
  • uska ukrasna trakica

Za početak podijelimo jaje na četvrtine. Skalpelom se urežu linije i tkanina se pomoću špatule utiskuje u procijepe. Za svaku četvrtinu možete koristiti različitu tkaninu.

izrada-obucenih-jaja-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Kada ste jaje obukli, spojeve prekrijete ukrasnom trakicom koju učvrstite pribadačama, a na vrhu napravite omču i objesite jaje.

Od obučenog jaja možete napraviti anđele ili lutkice tako što ćete na vrh zalijepiti drvenu kuglicu na koju ste prethodno dodali vunenu kosu i ukrase.

Batik tehnika

batik-uskrsna-jaja-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ako kod kuće nemate stiroporna jaja i ne možete ih nabaviti, ne očajavajte. I kokošja jaja će biti jednako efektna. Za njihovo ukrašavanje možete se poslužiti batik tehnikom i prirodnim bojama koje ćete dobiti koristeći namirnice koje imate kod kuće.

Za batik jaja bit će vam potrebni:

  • kokošja jaja
  • kupovne ili prirodne boje
  • svijeća
  • čačkalica

Otopite voštanicu u posudi na laganoj vatri ili, ako je riječ o dubljoj voštanoj svijeći, pustite da gori da biste dobili rastaljeni vosak.

Kada skuhate jaja i dobro ih osušite, čačkalicom iscrtajte motive koje želite po njima. Iscrtana jaja uronite u boju i kuhajte koliko je preporučeno na boji.

Ako iscrtate sirova jaja, dužina kuhanja ovisit će o tome kakva jaja želite. Na dno posude za kuhanje možete staviti gazu da se jaja pri kuhanju ne razbiju.

Prirodne boje i flomasteri za savršena jaja

Ako niste u mogućnosti kupiti boje za jaja ili se bojite da umjetne boje nisu dovoljno sigurne za uporabu, priroda se za sve pobrinula. Namirnice koje imate u kući bit će dovoljne za savršene pisanice. Uz poznatu tehniku izrade pisanica s najlonskom čarapom, korama crvenog luka i listom peršina, nudimo vam ideje za osvježenje.

obojana-uskrsna-jaja-u-kartonu-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT
  • zelenu boju možete dobiti koristeći špinat
  • za ružičastu boju trebat će vam cikla
  • za žutu boju poslužit će kurkuma
  • za plavu narezani ljubičasti kupus

Ako nemate te namirnice kod kuće, boje na vodenoj bazi ili flomasteri bit će sasvim dovoljni. Uposlite ukućane i ne zaboravite-cilj ovog projekta nije ljepota pisanica već radost njihove izrade.

mama-i-sin-bojaju-jaja-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT
Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice