Uradi sam
Jednostavne trikove za čišćenje sjenila i unutarnjih žaluzina otkriva stručnjakinja
Tko će bolje otkriti tajne savršenog čišćenja od profesionalne čistačice…
Još jedna stvar koju vjerojatno dovoljno često ne peremo jesu zastori i sve vrste roleta za zamračivanje i sjenila. Nije teško zaboraviti da je prašina magnet za prljavštinu ako se ne čisti često.
Sara San Angelo je profesionalna čistačica i vlasnica tvrtke “Ispovijesti čistačice” u Charlestonu i ona otkriva koliko je često potrebno čistiti zastore i sjenila i kako to učiniti da nam ne oduzme previše vremena.
Prije svega navodi da je potrebno znati kakve zastore i sjenila imate i od kojeg su materijala. Treba li za njih otopina za čišćenje ili je dovoljan skupljač prašine na dršci.
Kako čistiti unutarnje žaluzine i sjenila
Ako se kod vas doma nisu ovi predmeti dugo čistili, onda je najbolje da odmah preskočite na kraj teksta u kojem ćemo objasniti što znači dubinski čišćenje. Ako je samo potrebno ukloniti prašinu s vaših alu venecijanera, pratite ove korake.
Potrebna vam je krpica koja skuplja prašinu, a i ljestve ako ne možete posegnuti do vrha. Možda bi vam dobro došao i usisivač ako planirate njime očistiti prašinu.
Krpicom za prašinu pređite preko svake letvice, posebno ako imate celuloidne rolete. Možete koristiti i nastavak s četkicom na usisivaču za uklanjanje prašine, a to bi bila i najbolja metoda jer ćete pokupiti svu prašinu.
Kako dubinski očistiti sjenila?
Ako to morate napraviti, San Angelo savjetuje da ih stavite u kadu s vodom i deterdžentom i ostavite da tako stoje, a možete ih i isprati tušem. Ovi savjeti vrijede za sjenila od vinila i plastike, ne za one drvene.
Kako oprati zastore i sjenila od platna?
Na zastorima se vjerojatno neće tako vidjeti prašina ali na venecijanerima i ostalim sjenilima vjerojatno hoće, a dobro je znati da se na njih prašina doslovno “lijepi”. Sva sjenila možete očistiti usisivačem, koristeći nastavak s četkicom, od vrha prema dnu. Nakon što ste se riješili prašine, uzmite mokru krpicu i sve dobro prebrišite. Nemojte zaboraviti na stranu zavjesa koja je okrenuta prema prozorima – i ona se mora čistiti.
Rolo sjenila
Stručnjakinja navodi kako ju često pitaju kako očistiti rolo sjenila, posebno ako su poprimili žućkastu boju i na njima se nakuplja prašina.
7 domaćih sredstava za čišćenje koja stvarno djeluju
“To su ustvari najteže površine za čišćenje jer bi se trebale “oribati” vodom i sapunom ali i četkom. Možete zamisliti kako je teško oprati ih dok vise sa stropa – voda će sigurno kapati po podu, a morate nekako od nje zaštiti i prozore i okvire, ustvari sve površine na koje može dospjeti voda”, dodala je Sabrina Fierman, vlasnica servisa za čišćenje u New Yorku.
Ona ne savjetuje da ih čistite na gore spomenut način već da ih skroz otvorite i usisate. No kako to neće uništiti svu prljavštinu, smatra da je najbolje angažirati profesionalce koji mogu ponuditi ultrazvučno čišćenje, oni će sjenila skinuti i oprati mehanički ali i koristiti biorazgradiva sredstva za čišćenje.
No, ako usporedimo cijenu takvog čišćenja, možda se više isplati kupiti nove zavjese…
Kako posvijetliti žute zastore i sjenila
Ako su vaši zastori ili sjenila od vinila ili plastike, San Angelo savjetuje da koristite izbjeljivač u spreju. “Pazite da njime slučajno ne pošpricate odjeću ili namještaj u blizini jer može izbijeliti i druge površine.
Uradi sam
Kako očistiti i održavati odvlaživač zraka? Pratite ove korake
Čist uređaj troši manje energije, što može rezultirati nižim računima za struju
Redovno održavanje osigurava da odvlaživač radi optimalno, što pomaže u održavanju željene razine vlažnosti u prostoru. Prljavi ili zagušeni filtri mogu smanjiti kvalitetu zraka, a održavanje čistog filtra pomaže u smanjenju prašine, alergena i mirisa u zraku.
Zašto biste trebali očistiti svoj odvlaživač zraka?
Održavanjem i redovitim čišćenjem odvlaživača zraka osiguravate njegovu dugotrajnost i učinkovitost, a time i poboljšavate kvalitetu života u vašem domu.
Zadatak vašeg odvlaživača zraka je uklanjanje vlage iz zraka. To postiže usisavanjem zraka i hlađenjem. Kada se zrak ohladi, nastaje voda koja se prikuplja u spremniku. Nakon toga se zrak zagrijava i ispušta natrag u prostoriju.
Možda koristite odvlaživač kako biste spriječili rast plijesni, ali ponekad plijesan može rasti unutar njega! To je zato što unutrašnjost odvlaživača može biti topla i vlažna, što je idealno za plijesan. Možete primijetiti crne mrlje ili sluz unutar uređaja – to je plijesan i buđ. Ako se ta prljavština ne očisti, odvlaživač može rasprostrijeti plijesan po vašoj sobi, a to ne želimo!
Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu
Kako očistiti odvlaživač zraka
Redovitim čišćenjem i održavanjem osiguravate da vaš odvlaživač zraka funkcionira ispravno i učinkovito, čime poboljšavate kvalitetu zraka u vašem domu.
- Isključite uređaj: Prvo, isključite odvlaživač iz struje kako biste osigurali sigurnost tijekom čišćenja.
- Ispraznite spremnik: Izvadite i ispraznite spremnik za vodu. Operite ga toplom sapunicom kako biste uklonili prljavštinu i plijesan.
- Očistite filter:
- Ako je filter za višekratnu upotrebu: Uklonite ga i operite pod mlazom tople vode. Ostavite da se osuši prije ponovne upotrebe.
- Ako je filter za jednokratnu upotrebu: Zamijenite ga novim prema uputama proizvođača.
- Obrišite vanjske dijelove: Koristite vlažnu krpu kako biste obrisali vanjske dijelove odvlaživača. Pazite da ne ulijete vodu u elektroničke dijelove.
- Očistite unutrašnjost: Ako je potrebno, obrišite unutrašnjost odvlaživača krpom ili spužvom. Možete koristiti blago sredstvo za čišćenje ili otopinu octa i vode za uklanjanje plijesni i buđi.
- Sastavite sve dijelove: Nakon što su svi dijelovi suhi, vratite filter i spremnik natrag u uređaj.
Kako održavati odvlaživač zraka
Održavanje odvlaživača zraka ključno je za njegovu učinkovitost i dugovječnost. Evo nekoliko savjeta kako pravilno održavati odvlaživač zraka.
- Redovito čistite svoj uređaj, kako je opisano gore
- Redovito provjeravajte kablove i utičnice na znakove habanja ili oštećenja. Osigurajte da su kablovi suhi i da ne dodiruju vodu.
- Postavite odvlaživač na suho, ravno mjesto, dalje od zidova i namještaja, kako bi zrak mogao slobodno cirkulirati.
- Prije početka sezone korištenja, preporučuje se temeljito čišćenje i provjera svih dijelova uređaja. Ako ne namjeravate koristiti uređaj dulje vrijeme, ispraznite spremnik i pohranite ga na suhom mjestu.
- Ako primijetite probleme s performansama ili neugodne mirise, odmah provjerite uređaj ili ga pošaljite na servis.
Redovitim održavanjem, vaš odvlaživač zraka može dugo i učinkovito služiti vašim potrebama, poboljšavajući kvalitetu zraka u vašem domu.
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Uradi sam
Jednostavno i zabavno: Pretvorite stare staklenke u romantične svijećnjake
Donosimo vam jednostavan vodič kako pretvoriti obične staklenke za džem u prekrasne svijećnjake
Ponovno korištenje i upcycling običnih posuda koje biste inače bacili sjajan je način, ne samo da pomognete očuvanju okoliša, već i da stvorite jedinstveni dekor.
Staklene posude, poput staklenki za džem, posebno su korisne jer se mogu koristiti za skladištenje, ali i dekorativne svrhe koje uljepšavaju vaš dom. To uključuje korištenje slatkih staklenki za džem i dodatnih materijala za izradu jednostavnih DIY svijećnjaka koji nadopunjuju razne estetske stilove, od rustikalnog dekoriranja do “cottagecore” prostora.
Izrada svijećnjaka od staklenki za džem
Da biste napravili slatke svijećnjake od običnih staklenki za džem, temeljito očistite posude i uklonite sve naljepnice sapunom i vodom. Zadržite originalne poklopce, jer su odlični za skladištenje između korištenja, posebno za vanjske svijeće kako bi se spriječilo ulazak insekata i otpada u vaš novi svijećnjak.
Napravite sami unikatnu lampu od terakota tegle
Postavite svijeću ili lučicu unutar staklenke. Ako koristite lučice, jednostavno ih stavite na dno staklenke i uživajte u atmosferi.
Dekorirajte svijećnjake prema vlastitom stilu
Postoji mnogo načina kako prilagoditi svoje staklenke prema vlastitim potrebama i dekoru. Možete stvoriti jednostavne svijećnjake bez dodatnih ukrasa, kao što je opisano iznad, ili dodati druge elemente poput omotanog konopca od jute, vrpce ili burlap tkanine oko dna ili vrha staklenke za rustikalan izgled. Također možete koristiti vanjsku stranu stakla kao površinu za dekupažiranje lišća, suhog cvijeća, lijepog pakirnog papira ili vintage uspomena na strane staklenke.
Ako želite stvoriti tematski dekor, možete koristiti različite boje ili ukrase ovisno o godišnjem dobu ili prigodi.
Za prepoznatljiv izgled u seoskom stilu, koristite krednu boju na unutarnjoj strani staklenke u bijeloj ili svijetloj boji koja će sjajiti na svjetlu. Također možete stvoriti vintage efekt stakla od žive koristeći srebrnu sprej boju koja će dodati i više svjetla.
Postavite svijećnjake na stolove, prozore ili bilo gdje gdje želite stvoriti ugodnu atmosferu.
Još jedna romantična ideja za vrtne proslave – objesite staklenke na drveće pomoću konopca od jute i prisjetite se krijesnica koje su donedavno osvjetljavale naša dvorišta.