Uradi sam projekti
Briljantni trikovi za čišćenje
Uz ove trikove zaboravite na mrlje od vina, kave, voska – i sve ostale!

Provedite manje vremena čisteći a više vremena zabavljujući se uz savjete za čišćenje čak i najgorih nereda. Zapamtite ove trikove!
1. Problem: Mrlje od kave, vina i sokova
Bijeli tepisi i presvlake kao da privlače tamne tekućine poput crvenog vina, sokova od grožđa i kave. Ne znamo zašto. Ali znamo kako to popraviti.
- Trik: Ako prolijete tamno obojeno piće na bijelom tepihu, nemojte paničariti! Uklonite višak tekućine, na mrlju nanesite pastu od sode bikarbone i vode, a zatim obrišite čistom tkaninom namočenom toplom vodom. Soda će posvijetliti mrlju, a mokrom krpom postepeno ćete mrlju očistiti. Nakon što je mrlja nestala, obrišite površinu suhom krpom i ostavite na zraku kako bi se osušila.

2. Problem: Mrlje od ulja
Trik: Kad vašu omiljenu košulju uništite mrljom od ulja, nemojte očajavati. Samo pospite mrlju kukuruznim škrobom, pustite da odstoji desetak minuta, a zatim otklonite škrob. Ukoliko niste uspjeli otkloniti sve, upotrijebite bijeli ocat, zatim operite i osušite.
3. Problem: Prljavi prozori i stakla
Ako ste ikad pokušali očistiti prozore istim (univerzalnim) sredstvom za čišćenje koje koristite za brisanje primjerice, kuhinjskih površina, možda ste primijetili da to baš i ne funkcionira najbolje.
Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje
- Trik: Sredstva za čišćenje stakla, u kombinaciji s papirnatim ručnicima, ostavit će prozore i ogledala čišćim od ostalih rješenja. Ipak, najbolje sredstvo za čišćenje prozora je običan bijeli ocat i suhe novine. Napunite bočicu s bijelim octom, obrišite novinama i vaš prozor i ostale staklene površine biti će savršeno čisti!

4.Problem: Proliven vosak
Svijeće su prekrasan način da se stvori toplina u domu – sve dok jedna od njih ne prolije vosak posvuda. Ako pokušate vosak ukloniti sredstvima za čišćenje, mrlja neće nestati. Pa, što učiniti?
- Trik: Ako prolijete otopljeni vosak na tkanine ili tepihe, nemojte trljati ili prskati sa sredstvom za čišćenje! Umjesto toga stavite čisti papirnati ručnik na mrlju, popeglajte vrućom peglom preko zadnjeg dijela ručnika i podignite ga. Kruti vosak će se ponovno otopiti, a papirnati ručnik će ga upiti. Ponavljajte sve dok papirnati ručnik ne postane čist, a preostale uljne mrlje tretirajte sredstvom za čišćenje tkanina.
5. Problem: Začepljen odvod
Kemijski čistači odvoda ne funkcioniraju baš svaki put, a uz to su dugoročno štetni za odvod i cijevi. Imamo drugo rješenje!
- Trik: Usipajte šalicu sode bikarbone u odvod. Zatim šalicom ili dvije bijelog octa, pa pokrijte i ostavite da djeluje pet minuta. Isperite smjesu litrom kipuće vode, te pustite vodu da teče minutu ili dvije. I – to je to!

6. Problem: Začepljena glava tuša
- Trik: Za trenutni rast pritiska vode, odvrnite cijelu glavu tuša i natopite je preko noći u zdjeli punoj otopine od kalcija, limete i sredstva za uklanjanje hrđe te vode (pazite da uvijek nosite rukavice kada rukuje sredstvom za uklanjanje hrđe, jer može biti štetno za kožu i oči). Ujutro, ponovno sastavite glavu tuša, za tuširanje, nekoliko minuta puštajte vodu, a zatim uživajte u tuširanju!
Trikovi za čišćenje namještaja i podova
7. Problem: Zagorene mrlje na tavama i loncima
Neizbježno je – tave i lonci u kojima kuhate dobiti će zagorene mrlje koje neće nestati močenjem i klasičnim čišćenjem. Ali, to znači da su vaše posude osuđene da izgledaju ovako zauvijek.
- Trik: Za metalne posude i lonce: napunite ih otopinom od 1/2l octa i 1/2l vode. Zakuhajte do vrenja te uklonite s izvora topline, a zatim dodajte dvije žlice soda bikarbone. Ostavite kratko dok se mjehurići ne slegnu te izlijte i očistite mrlje. Za staklene posude i tave, tehnika je još jednostavnija. Samo zgnječite aluminijsku foliju i upotrijebite ju kao spužvu kako biste pročistili posudu. Aluminij će djelovati kao površina za uklanjanje mrlja.
8. Problem: Mrlje na sudoperu
Ponekad čišćenje neće sudoper učiniti sjajno. I za to imamo trik!
- Trik: Ako je vaš metalni, porculanski ili plastični sudoper pun mrlja, isprobajte ovaj neuobičajeni trik: napunite sudoper vodom, ulijte u njega prašak limunske kiseline i ostavite da djeluje preko noći. Zatim samo očistite i isperite. Vaš sudoper će izgledati potpuno novo.
PS: ovaj trik funkcionira i na WC školjkama te septičkim jama.
Izvor: The Nest
Izrada, popravak i obnova namještaja
Kišni dani idealni su za ove DIY projekte koji će osvježiti vaš dom!
Iskoristite kišne dane za kreativne projekte obnove namještaja

Kišni dani pružaju savršenu priliku za posvetiti se kreativnim projektima unutar doma. Ako imate staru komodu ili neki drugi komad namještaja koji čeka na obnovu, sada je pravo vrijeme da mu udahnete novi život. DIY obnova namještaja ne samo da je isplativa, već vam omogućuje i da personalizirate svoj prostor prema vlastitim željama.
Savjeti za brzi makeover doma – otkrivamo provjerene trikove dizajnerice interijera
Obnova stare komode: korak po korak
Prije nego što započnete s obnovom, važno je temeljito očistiti komodu i ukloniti sve nečistoće. Zatim, lagano obrusite površinu kako biste uklonili stari lak ili boju. Nakon toga, možete nanijeti novu boju ili lak prema željenom izgledu. Za dodatni šarm, razmislite o zamjeni starih ručki novima ili dodavanju dekorativnih elemenata.
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Kombinacija boja i tekstura u obnovi
Prilikom obnove namještaja, igra boja i tekstura može značajno utjecati na konačni izgled. Kombinirajte neutralne tonove s drvenim elementima za prirodan izgled, ili se odlučite za hrabre boje kako biste unijeli energiju u prostor. Dodavanje tekstilnih elemenata, poput jastuka ili presvlaka, može dodatno obogatiti teksturu i udobnost namještaja.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada
DIY projekti za personalizaciju namještaja
Osim obnove, razmislite o prenamjeni starih komada namještaja. Na primjer, stara komoda može postati mobilni kućni vrt ako u ladice posadite začinsko bilje. Ovakvi projekti ne samo da su funkcionalni, već i dodaju jedinstven karakter vašem domu.
Pretvorite staru komodu u kućni vrt
DIY obnova namještaja pruža vam priliku da izrazite svoju kreativnost i osvježite svoj dom bez velikih ulaganja. Iskoristite kišne dane za ove projekte i uživajte u rezultatima vlastitog rada.

Izrada, popravak i obnova namještaja
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.
Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja
Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.
„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.
Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur
Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.
„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.
Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.


Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu
Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.
Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.
Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život
Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.