Povežimo se

Uradi sam projekti

5 načina kako kreativno prenamijeniti stare svijećnjake

Stvaranje vlastitih DIY predmeta koristeći stare svijećnjake je povoljna alternativa kupnji novog dekorativnog pribora te odličan način da se sačuvaju odbačeni svijećnjaci od završavanja na otpadu

Svijećnjaci su jedna od onih stvari koje nikad nemaš dovoljno, dok ih odjednom nemaš previše. Iako ih uvijek možeš koristiti na njihov uobičajeni način kako bi stvorio ugodnu atmosferu i osvijetlio stol za večeru, postoji i mnogo zanimljivih i inovativnih “uradi sam” načina na koje ih možeš upotrijebiti u drugim kontekstima koje možda ne očekuješ. Čak i najstariji i najistrošeniji svijećnjaci mogu dobiti novu ulogu na mnoge funkcionalne i dekorativne načine.

1. Držaći za papirnate ručnike

Pretvaranje svijećnjaka u držač za papirnate ručnike je jednostavan i kreativan DIY projekt. Trebat će ti samo jedan visoki sviječnjak koji je dovoljno uzak da stane kroz rupu od role papirnatih ručnika.

Ovaj projekt ti omogućuje da recikliraš stare svijećnjake i da dobiješ praktičan i estetski dodatak za svoju kuhinju.

2. Držači za četkice za zube

Svijećnjak koji već ima otvor u gornjem dijelu (gdje bi inače išla svijeća), je idealno mjesto za četkice. Ako je potrebno, možeš staviti nešto teže na dno svijećnjaka (kamenčiće ili pijesak) kako bi osigurao stabilnost, pogotovo ako su svijećnjaci lagani.

Ovako transformiran svijećnjak može biti i estetski zanimljiv detalj u tvojoj kupaonici, a istovremeno pružiti praktično rješenje za odlaganje četkica za zube.

3. Pladanj za desert

Pretvaranje svijećnjaka u pladanj za desert može biti kreativan DIY projekt koji kombinira funkcionalnost i estetiku. Evo koraka kako to možeš napraviti:

Što ti je potrebno:

  • Svijećnjak (visok i stabilan, po mogućnosti s ravnim vrhom)
  • Pladanj ili tanjur (poželjno manji, koji odgovara veličini svijećnjaka)
  • Ljepilo (po mogućnosti snažno ljepilo poput epoksi smole ili ljepilo za staklo/metal)
  • Boja ili dekoracije (opcionalno, za dodatni ukras)

Koraci:

  1. Pripremi svijećnjak i pladanj: Očisti svijećnjak i pladanj kako bi osigurao da su površine spremne za lijepljenje. Ako želiš, možeš ih obojiti ili ukrasiti prije sastavljanja.
  2. Odaberi pladanj ili tanjur: Pronađi pladanj, tanjur ili čak stakleni tanjur koji odgovara veličini svijećnjaka. Pladanj bi trebao biti nešto veći od baze svijećnjaka kako bi mogao držati deserte, ali ne prevelik da izgubi stabilnost.
  3. Ljepilo: Nanesite tanki sloj ljepila na gornji dio svijećnjaka (gdje bi obično stajala svijeća). Postavi pladanj ili tanjur na vrh svijećnjaka i pažljivo ga centriraš. Lagano pritisni kako bi se ljepilo ravnomjerno rasporedilo.
    • Savjet: Provjeri da je pladanj ili tanjur ravnomjerno postavljen kako bi tvoj desert stajao stabilno.
  4. Sušenje: Ostavi pladanj da se suši prema uputama na ljepilu, obično nekoliko sati, kako bi se sve učvrstilo. Ako koristiš epoksi smolu, proces sušenja može trajati duže.
  5. Završni detalji: Kada se sve osuši, provjeri stabilnost pladnja. Ako želiš, možeš dodati dekorativne detalje poput boje, naljepnica ili uzoraka kako bi pladanj bio atraktivniji.
  6. Korištenje: Tvoj novi pladanj za desert spreman je za posluživanje kolača, muffina ili voća!

Ovaj DIY projekt daje starim svijećnjacima novu funkcionalnost, a istovremeno stvara zanimljiv i dekorativan komad za tvoj stol.

4. Povišena zdjela za voće ( +ili cvijeće)

Još jedan sjajan način da dodaš više slojeva visine na stol jest korištenje širokog svijećnjaka kao postolja za veliku zdjelu punu voća ili cvijeća. To dodaje visinu bez blokiranja pogleda preko stola, a ujedno podiže najveći dio zdjele s površine, čineći stol manje natrpanim i ostavljajući više korisnog prostora. Koristi čvrsto ljepilo poput E-6000 kako bi zalijepio dno zdjele za ravni dio svijećnjaka. Budući da je zdjela šira, pazi da i postolje bude dovoljno široko kako bi spriječio prevrtanje.

Kako izraditi zdjelu od stakla: Kreativni projekt s Irenom Poje-Oxenham

5. Stilizirani držač za nakit

Jedna od najjednostavnijih upotreba za stari svijećnjak jest pretvoriti ga u stilizirani držač za nakit, savršen za gornji dio komode ili toaletnog stolića. Samo stavi nekoliko narukvica preko svijećnjaka u nizu. Također je odličan za gumice za kosu ili špange. Možeš ostaviti svijećnjak kakav jest ili ga obojiti da odgovara tvojoj dizajnerskoj shemi. Za odličan postav na gornjem dijelu komode, koristi ovaj i usklađeni svijećnjak s tanjurićem ili malom zdjelicom zalijepljenom na vrhu za pohranu prstenja i drugih manjih komada nakita.

Izrada, popravak i obnova namještaja

Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika

Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

obnova starog namještaja

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.

Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja

Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.

„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.

Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

obnova starog namještaja

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur

Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.

„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.

Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.

obnova starog namještaja
obnova starog namještaja

Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu

Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.

Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.

Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život

Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.

Nastavite čitati

Uradi sam projekti

Povrtnjak za početnike – sada je pravo vrijeme za sadnju

Strpljenjem do lijepog povrtnjaka

presadnice-set-domnakvadrat-iris-MBM

Ako ovog proljeća želite zasaditi povrtnjak pripremite motiku, grabljice, kante poljevače, škare, uže, štapove te mnogo brige i strpljenja.

vrtlarenje-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Ali, ne zaboravite! Proljetna priprema vrta započinje temeljitim radovima koji će biljkama i travnjaku osigurati zdrav i snažan start.

Ranoproljetne povrtnice

Prvo što možete saditi u proljeće, a ujedno i gotovo najjednostavnije vrste za uzgoj su mladi luk, rotkvica i špinat.

Krastavci, kelj, tikvica… Evo koje se povrće sadi u travnju

Ovim vrstama neće naškoditi hladne noći i jutarnji mraz te ne traže puno njege budući da imaju kratak uzgojni period. Uspijevat će i uz svega pola dana direktnog sunčevog osvjetljenja. Ako ste početnik u uzgoju povrća, a možda i nemate povrtnjak, upravo su ovo vrste s čijim se uzgojem, bez puno muke, možete baviti i na vašoj terasi.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Priprema zemlje za idealne povrtnice-mladi luk, rotkvicu i špinat

Budući da su sve ove vrste niskog rasta i sa plitkim korijenom bitno im je osigurati površinu bez prisustva korova koji bi im stvarao sjenu te krao vodu i hranjive tvari.

Ukoliko sadite ove vrste u vrtu, a u jesen ste dodali organsko gnojivo, sada usitnite tlo i spremni ste za sadnju. Ako to niste učinili sada je vrijeme da prilikom proljetne obrade tla dodate u površinski sloj mineralno gnojivo NPK 15-15-15 u količini od oko 50g/m2 i povrtnjak će biti spreman.

povrtnice-domnakvadrat-iris-mbm-vrtni-centar
Foto: Iris MBM Vrtni centar

Mladi luk

mladi-luk-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Najlakše ga je uzgojiti iz lučica koje su široko dostupne u proljeće. Sitne lučice sade se u redu na razmaku od 10 do 15 cm, a ukoliko ima više redova, dovoljan razmak među njima je 20 do 30 cm. U rano proljeće obično ima dovoljno vlage u tlu tako da najčešće nema potrebe za zalijevanjem. No, ukoliko se ipak dogodi sušni period važno je osigurati vlažnost površinskog sloja zalijevajući, ovisno o temperaturama, barem dva puta tjedno. Ako nemate povrtnjak, luk možete, koristeći isti postupak, posaditi u široke tegle, no sa duplo manjim razmakom.

Rotkvica

rotkvica-povrtnice-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

Rotkvice su jednostavne zbog vrlo kratkog vremena uzgoja. Kupljeno sjeme rotkvica sijete u plitke redove na dubinu od 1-2 cm. Sijete kao da prstima solite redove ostavljajući sjemenke vrlo blizu. Ukoliko imate više redova razmak među njima trebao bi biti 15 do 20 cm. Bitno je redovito zalijevati, ne dopuštajući da rotkvice u rastu ostanu dulje bez vode. Ako ostanu bez vode kasnije mogu biti gorke ili će, nakon razdoblja dehidracije, lagano raspucati prilikom obilnog zalijevanja. Ako nemate povrtnjak, isti postupak se primjenjuje i pri uzgoju u dugačkim teglama.

Špinat

spinat-povrtnjak-domnakvadrat
Foto: DOMnaKVADRAT

U uzgoju špinata, za razliku od rotkvice, pripazite da ostavite razmak među sjemenkama od 3-5 cm, te da je dubina sjetve oko 3-4cm. Razmak između redova isto treba biti nešto veći, a to je 25 do 30 cm. Nakon sjetve trebat će vam oko dva i pol mjeseca do prve berbe. To vrijeme možete skratiti tako da umjesto sjemena kupite presadnice koje ćete saditi na isti način u redove. Špinat redovito zalijevajte, no budite oprezni sa prihranom dušičnim gnojivima, jer špinat može u listovima nakupiti velike količine nitrata koji su štetni prilikom konzumacije.

Visoke gredice na balkonu ili u vrtu: Korak po korak do vlastitog vrta

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice