Povežimo se

Predstavljamo dom

Najdraži kvadrati uređeni s puno ljubavi i malo novca

Kako s malo novca i puno kreativnih ideja urediti najdraže kvadrate, pokazala nam je na primjeru vlastitog stana Martina Palić Mako.

„U domu se morate osjećati ugodno i opušteno. Da biste to postigli, svoje najdraže kvadrate morate urediti s puno ljubavi“, kaže interijer blogerica Martina Palić Mako.  

Budite majstori kombiniranja

„Naša mala kuhinjica je prvo mjesto koje smo počeli preuređivati. To je nekakvo srce doma, ali nismo htjeli potrošiti previše na kuhinju koju nećemo moći ponijeti sa sobom danas sutra u novom domu. Zato sam krenula osmišljavati kako neku jednostavnu kuhinju pretvoriti u nešto malo ljepše. Sve modularne kuhinje same po sebi su jednostavne i bazične, ali ako se poigrate s recimo visećim elementima i napravite jedan mozaik ispast će barem malo netradicionalno i malo zgodnije“, kaže interijer blogerica Marina.

kuhinja-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

Ona je zapravo majstorica kombiniranja. Uz jednostavne, čiste linije uvijek , kaže, dobro dođe neki starinski ili unikatni detalj poput kožnih ručkica na njenoj kuhinji.

kozne-ruckice-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

A kako ih napraviti? „U biti treba vam samo jedan duguljasti komad kože, jedan šaraf koji će proći kroz unutarnju stranu i onda će se sa jednom maticom zatvoriti i tako ostati fiksno na mjestu“, objašnjava Martina.

Posegnite za stvarima koje su naizgled neiskoristive i dajte im novu namjenu

Većina stvari u Martininom stanu ima svoju priču i dio su obiteljske povijesti. Baš kao i kuhinjski otok koji dijeli kuhinju od blagovaone.  „Daske su korištene od stare tatine radione, to smo spojili u ovu inicijalnu konstrukciju. Ova gornja ploča je od suprugovog tate iz njegovog kafića, tako da smo dobili ovaj mramor na vrhu za eto nikakve novce“, prisjeća se Marina.

sank-martina-palic-mako-do-na-kvadrat

Ni zid s obiteljskim  fotografijama nije bio velika investicija, ali je Martini neprocjenjiv.

zid-obiteljske-fotografije-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

„Blagovaonica je super pokazatelj ove moje kombinacije starog i novog. Recimo stol je potpuno novi, ali se lijepo uklopio sa starim stolcima koji su naslijeđeni ili preuređeni. Detalje isto uvijek gledam da kombiniram nešto potpuno novo s evo bakinim ćupom ili nekim starim detaljima“, ističe interijer blogerica.

blagavaonica-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

Svaki komad namještaja može pričati priču

I ova vitrina u njihovom stanu ima svoju priču. „To su dva kuhinjska elementa viseća  iz svekrvine kuhinje koje smo prebojali u sivo da dobije ipak malo moderniji štih. Dodali smo noge i evo sad je super, naš mali vinski podrum“, ponosno kaže Martina.

martina-palic-mako-vitrina-dom-na-kvadrat

Svemu dajte osobni pečat

Slobodne trenutke Martinina obitelj najviše provodi u dnevnom boravku. U njemu, kombinacija više različitih stilova. Sve s osobnim pečatom. „Biblioteku sam isto sama osmislila i dobar je pokazatelj kako od nekakvih gotovih elemenata možete stvoriti jedan vrlo upečatljiv element. Ovo dolje su kuhinjski elementi koji su plitki pa onda odgovaraju uz biblioteku, ovaj gornji dio za knjige.  U biti to su klasične police samo smo policama promijenili redoslijed tako da djeluje malo više kao da je rađeno po mjeri, a ne gotovi element“, ističe interijer blogerica.

martina-palic-mako-vitrina-dom-na-kvadrat

Komoda je kaže stara nekoliko desetljeća, prefarbana je i to je sve. Stol je naslijeđen, isto stari, ali ne toliko star, a sofu smo kupili potpuno novu  da bude dovoljno velika za cijelu obitelj.

komoda-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat
stolic-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat
kutna-garnitura-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

Prava šefica u ovom domu je malena Rita koja spava u krevetiću ispod baldahina, a pored roditeljskog kreveta s uzglavljem koje je isto jedan uspješan uradi sam projekt.

spavaca-soba-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat
djecji-krevetic-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

Najdraži kvadrati – dječja soba

djecja-soba-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

Pravo iznenađenje dočekalo nas je u dječjoj sobi. 

„Dok je beba bila u trbuhu, krenuli smo s izradom ovog zida. Ja sam htjela čudesnu šumu ovdje, jer mi je to najdraži crtić još iz djetinjstva. Tetak je autor i također jedan od autora crtića pa smo njega zamolili za inicijalne crteže. Onda sam ja krenula kistićem malo po malo raditi. Zamišljeno je kao neka bojanka. Dio smo malo ofarbali, a ostatak ćemo farbati s njom, danas sutra  kad poraste“, kaže Martina.

S malo ljubavi i dobrih ideja rezultat je uistinu čudesan

U ovoj sobi gotovo sve je neki ručni rad. Unikatni komadi  se savršeno uklapaju u šarmantnu cjelinu. „Vitrina koju smo preuredili je od prijatelja. Promijenili smo noge da bude funkcionalna za presvlačenje. Noge stare komode bile su nešto niže. Luster je cvjetni da odgovara uz šumu pa smo to zajedno suprug i ja radili. Sve lampe su u ovoj sobi nekakav DIY. Fotelju smo isto preuredili. To je stara fotelja iz dedine vikendice. Sve je nekako rađeno da bude po našem, nekakve naše ideje da se ovdje vide i eto, da bude unikatno. Sve su to stvari koje može bilo tko, nisu nikakva znanja ni posebne vještine,  možda malo prakse. Ali stvarno ništa prekomplicirano“, ponosno kaže interijer blogerica.

uster-za-djecju-sobu-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat
djecja-komoda-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat.
fotelja-preuredjenje-martina-palic-mako-dom-na-kvadrat

Predstavljamo dom

Adaptacija derutnog stana u novi, funkcionalni obiteljski dom

Iako ovaj stan možda nema wow efekt trendovskih interijera, ima ono puno važnije – autentičnost, funkcionalnost i toplinu doma

Adaptacija derutnog stana

Kad je prvi put kročila u stan, arhitekticu Gordanu Đerić dočekao je prostor solidne kvadrature, ali gotovo neupotrebljiv za suvremeni obiteljski život. Dugački hodnici, derutne kupaonice, uske i tamne prostorije – stan je vrištao za potpunom rekonstrukcijom.

Ako redovito pratite Dom na kvadrat, vjerujemo da ste već primijetili našu arhitekticu Gordanu Đerić. Prepoznatljiva po svojim fenomenalnim rješenjima, Gordana Đerić već godinama oblikuje prostore – i živote – na autentičan način. Pročitajte cijeli intervju s arhitekticom ovdje.

Kako je arhitektica pristupila adaptaciji derutnog stana

Vlasnici su imali jasne zahtjeve – povezati dnevne zone, stvoriti jednu spavaću i jednu radnu sobu te funkcionalnu kupaonicu. No najveći izazov bio je eliminirati dojam labirinta i pustiti svjetlost u prostor.

“Najviše me smetao taj dugi uski hodnik. Odluka je bila srušiti glavne pregradne zidove, otvoriti prostor prema dnevnoj zoni i skratiti hodnik stvaranjem prostranog ulaza u kuhinju, blagovaonicu i boravak”, kaže arhitektica.

Otvorenjem i povezivanjem zona postignut je osjećaj protočnosti i logične organizacije. Iako je stan imao samo jednu staru kupaonicu i zasebni WC, spojem s neiskorištenom ostavom nastala je nova.

“Tu smo imali puno tehničkih zahtjeva, jer koliko gotovo na prvi pogled izgleda jednostavno spojiti dvije prostorije, tehnički to je veoma zahtjevno.”, kaže arhitektica.

Adaptacija derutnog stana

“Velika kupaonica je veoma zanimljivo rađena. Promjenom rasporeda sanitarnih elementa dobili smo veliki zid, slobodan zid. Na kraju smo se odlučili za mozaik. Stare pločice smo zamijenili mozaikom, slagali nijanse satima – bež, pa nijansu tamnije… Ta igra boja udahnula je život cijelom prostoru.”

Adaptacija derutnog stana

Funkcionalnost koja prati životne faze

Jedna od najvećih vrijednosti ove adaptacije derutnog stana je stvaranje multifunkcionalnih prijelaznih zona. Iako planirani kamin i biblioteka nisu realizirani zbog budžeta, stvoren je prostor koji se može prilagođavati životnim promjenama.

“Povezali smo dnevni boravak, hodnik i radnu sobu. Tako smo dobili univerzalnu cjelinu koja će sutra, kad dođu djeca, omogućiti roditeljima nadzor i istovremeno zadržati osjećaj otvorenosti.”

Adaptacija derutnog stana

Posebnu pažnju zahtijevala je kuhinja – ograničena veličinom, visinom prozora i visinom podova. Precizna suradnja s majstorima rezultirala je povezivanjem svih instalacija i prilagodbom svakog milimetra kako bi prostor postao funkcionalan i skladan.

Adaptacija derutnog stana

Autentičnost prije trendova

Ovaj projekt nije rezultat potrage za “wow efektom”. To je primjer arhitekture koja poštuje potrebe stvarnih ljudi i prilagođava se njihovu životu.

Peterosobni stan u 60 kvadrata: Genijalno rješenje Gordane Đerić

“Koliko god na prvu izgleda jednostavno, zbog detalja poput krivih stupova, različitih visina poda i složenih instalacija, ovo je bio vrlo zahtjevan posao”, zaključuje Đerić.

Upravo zato adaptacija derutnog stana u funkcionalan dom ostaje odličan primjer kako pažljivom rekonstrukcijom, promišljenim dizajnom i iskrenim dijalogom s korisnicima, prostor ponovno može postati – mjesto za život.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata

Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

tihi luksuz

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.

U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.

Funkcionalan raspored i povezanost prostora

Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.

Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.

Dnevni boravak s naglaskom na udobnost

U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.

Hodnik – najdraži dio stana

Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.

„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.

Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.

Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza

U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.

Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.

Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda

Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.

Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.

Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju

Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život

Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice