Dizajn i trendovi
Bijeli bombončić od samo 39 kvadrata!
Pogledajte kako je ovaj mali stan redizajniran u prekrasan životni prostor!
U samo 39 kvadrata stala je kuhinja, blagovaonica, dnevna i spavaća soba te mala kupaonica. Uz sve te funkcionalne cjeline dizajnerica je uspjela urediti prozračan stan pun svjetla i pretvoriti ga u novi prostor. Evo kako.
Stara lokacija, novi stan
Dobrodošli u šarmantnih 39 kvadrata koji imaju sve potrebno za život. Danas izgleda prozračno i prostrano, ali prije renovacije nije bilo tako.
Koja je tajna osmišljavanja dobrog interijera?
Stan je bio u derutnom stanju. Zidovi su bili sipki, namještaj je bio star, podovi su bili stari, trebalo je sve kompletno renovirati. Od vanjske stolarije, unutarnje stolarije, ulaznih vrata, što je nekako i najslađe – sve ogoliti pa krenuti ispočetka.
Dnevni boravak i spavaća soba imali su obrnuti raspored – u dnevni se boravak dolazilo kroz spavaću sobu.
Preuređenje prostorija dalo je na funkcionalnosti, a kako bi dnevna svjetlost mogla ući i u dnevni boravak, između ta dva funkcionalna prostora nalazi se rešetka s mogućnošću navlačenja zavjese. Također je jedna od stvari koja je pridonijela prozračnosti interijera.
50 shades od white je kod nas, to je bila želja investitorice, dakle, uvijek na početku klijentima ponudim paletu boja, shemu boja i nekoliko inspo fotografija da mi kažu u kojem smjeru ići, što im se sviđa i njoj se iznimno svidio potpuno pročišćen prostor.
Taburei u dnevnom prostoru ponekad dobro dođu, ali kad se ide na spavanje treba ih parkirati u garažu, tako da se jedno ovakvo rješenje pokazalo jako praktičnim.
Kroz hodnik se dalje zaustavljamo u kupaonici koja je nekad bila puno manja.
Kupaonica
Kupaonica mi se čini nekako najveća pobjeda ove adaptacije, i ovog uređenja, na nju sam nekako najponosnija. Baš zato što je prije falio umivaonik, to je bio nekako glavni hendikep, rekla je dizajnerica interijera, Maja Mihovilović.
Odlično je što smo kupaonicu uspjeli produbiti za 90 cm i taj prostor smjestiti tuš kabinu. Uz kabinu, također smo dodali ormarić za potrebštine, ugradbeni kotlič i bijele pločice da nekako otvore cijeli prostor.
A montiranjem ugradbenog vodokotlića, iznad njega stvorila se niša duboka dvadeset centimetara. U nju je dizajnerica smjestila još jedan ugradbeni element jer spremišnog prostora u kupaonicama nikad dosta.
Hodnik je vizualno povećala tako da je oba krila ormara presvukla u ogledala.
I preostaje nam još uređenje kuhinje i blagovaonice koje skrivaju dodatne dvije funkcionalne jedinice.
Blagovaonica
Kako je kupaonica izvućena u prostor blagovaonice, dobili smo funkcionalno mjesto za tuš kadu. U blagovaonici pak, ukazala se niša u kojoj je napravljen mali vešeraj. Vodu za perilicu bilo je lako povući iz kupaonice, a pored toga otvorio se i novi prostor za ostavu, otkrila je dizajnerica.
Vrata malog vešeraja se odlično uklapaju u prostoriju, te tek nakon otvaranja vrata možemo shvatiti da nije riječ o običnom ormaru.
Kuhinja
Kada dizajniram kuhinje, uglavnom izbjegavam poličare. Poličari su nezgrapni, nepregledni i čovjek se mora čučnuti da vidi što ima dolje. Iz tog razloga smo se odlučili za ladice, dodala je dizajnerica.
Donje ladice dizajnirane su za lonce i posude, a gornje za pribor za kuhanje, pribor za jelo, krpe, podmetače i slične predmete. Gornji elementi se podižu prema gore,a namijenjeni su za čaše, šalice i tanjure.
Napu smo smjestili u ormarić, zajedno sa pećnicom. Pećnica je postavljeno visoko zbog lakšeg pristupa, a s obzirom na to da u stanu nema puno prostora, u kuhinji je postavljena izvlačna kolona koja uz ostavu pored vešeraja služi kao dodatno spremište za hranu i ostale kuhinjske sitnice.
Nakon detaljne inspekcije moramo zaključiti da je dizajnerica napravila odličan posao. Stan je dobio svježinu i svjetlost,te je puno funkcionalniji u svakom svom kutku. Od dnevne i spavaće sobe, kupaonice koja napokon ima umivaonik do puno funkcionalnije i veće kuhinje koja, osim blagovaonice sada ima vešeraj i ostavu.
Uz sve to, bijela boja je pokazala svu svoju raskoš i izvrsno se nadopunjava s nekoliko nijansi bež boje i svijetlog drveta. Upravo zato interijer ovog slatkiša je u potpunosti novi prostor, te ne djeluje sterilno već toplo.
Dizajn i trendovi
Kako prepoznati pravi orijentalni tepih: Savjeti iz prve ruke
Koliko je vremena potrebno da se napravi perzijski tepih i može li se razlikovati pravi od kopije?
Tradicionalni orijentalni tepisi izrađuju se ručno od prirodnih materijala, a tko ih izrađuje i kako prepoznati pravi od kopije zna Hamid Hajeb, vlasnik trgovine Behruz tepisi.
Behruz tepisi su jedino mjesto gdje se zapravo mogu kupiti pravi orijentalni tepisi i vi ih osobno birate, kako birate tepihe?
Biram osobno. To bi značilo da putujem godišnji ako treba više puta u Iran i jednostavno iz mjesta do mjesto idemo i između stotinjak tepiha biram na primjer deset tepiha. I na taj način sam sto posto siguran da je roba koju držimo u dućanu i u Hrvatskoj i je među najboljim artiklima koji su proizvedeni. Da li su sad nomadski ili gradske proizvodnje, općenito sam biram i jednostavno organiziram dopremanje do Hrvatske.
Koja je razlika između nomadskih i gradskih tepiha?
Nomadi jednostavno rade tepihe ne za prodaju nego manje-više za svoj gušt, odnosno za svoje potrebe, zato njihovi tepisi iako nisu savršeni izgledom, mustrom ili dimenzijom, dosta su kvalitetni.
Zato što jednostavno oni nisu organizirani za jedan tepih, na primjer bojati sto kila vune… Naprimjer nekad imaju samo tri ovce vremena za pošišati i jednostavno će one biljke koje imaju u tim krajevima koristiti tako da skuhaju vodu i jednostavno farbaju. Normalno, tri kilometra, četiri kilometra dalje sljedeći tjedan putuju, a tamo pak imaju drugačije biljke pa i tako drugačije boje. I njihovi tepisi u sebi uvijek imaju različitih boje i to je jedan od zaštitnih znakova da je to nomadski tepih, perzijski tepih iz Irana.
Gradski tepih se razlikuje od nomadskih jer mora imati praktično jedan nacrt kojeg se umjetnik drži, najprije radi crteže, a nakon toga jednostavno te crteže mora farbati i na svakom milimetru praktično bi bio jedan čvor. Osoba koja tka tepih mora čvor po čvor, milimetar po milimetar raditi: npr. tri žuta, četiri crna, pet crvenih, a ako se pogriješi, smatra se da nije po nacrtu i da je greška.
Koliko je vremena potrebno da se napravi jedan perzijski tepih?
Kvadratni metar nomdaskog tepiha općenito između dva tjedna do mjesec dana traje izrada.
Za gradske tepihe, ako imaju do 250 odnosno do 350.000 čvorova, jedan kvadratni metar se radi otprilike tri do četiri mjeseca, ali ima Om ili Tabriz koji jedan kvadratni metar može biti i 5 mjeseci. Ako je tepih svileni, ima negdje oko milijun čvorova u jednom kvadratnom metru, onda za izradu jedanog kvadratnog metra može biti potrebna i godina dana.
Kad birate tepihe za hrvatsko tržište, na što najviše obraćate pažnju?
Tepihe čim vidim, u roku od dvije do deset sekundi, mogu reći da li u Hrvatskoj postoji mogućnost prodati ga. Kad se radi o nomadskih ili gradskih, svejedno, boje ne smiju biti jake, ili kako mi Iranci kažemo – džif. Džif bi bilo vrištanje, boje ne smiju vrištati, znači moraju biti vrlo blage, više-manje recimo neutralne. Bež ili mat boje jednostavno više kupuju. Mustre isto vole koje su manje komplicirane.
Kad idem birati, moram se isključiti. Apsolutno isključiti sebe kao da nisam Iranac, nego baš da sam Hrvat i onda odlično mogu birati.
Moram priznati da zadnje vrijeme ili sa suprugom idem ili sa sinom birati tepih, puno je lakše, jer ipak oni su ovdje rođeni i drugačiji mentalitet imaju nego ja.
Možemo li razlikovati pravi orijentalni tepih od kopije?
Ako nemate informacija dovoljno, nikako ne možete.
Arhitektura i dizajn
Ambienta 2024 – Najnoviji trendovi namještaja i dekoracija za dom
Ako niste posjetili međunarodni sajam namještaja u Zagrebu, donosimo kratak pregled onoga što je Ambienta ove godine predstavila.
Održana je 51. Ambienta, međunarodni sajam namještaja, kućnog uređenja i prateće industrije. S više od 150 izlagača iz 16 zemalja, Ambienta je pokušala prikazati trendove i tehnologije u opremanju doma i poslovnih prostora. Izlagači su predstavili raznovrsne linije namještaja, kuhinja i kupaonskih rješenja te dekorativne i funkcionalne elemente poput rasvjete, tepiha, prozora i vrata.
Uz izložbeni segment organiziran je i stručni program s temama iz područja graditeljstva, arhitekture i uređenja interijera, a istovremeno se održavao i ArhiBau na temu građenja, održivog razvoja te priuštivog stanovanja.
Zanimljiv novitet bio je Art Box koji je okupio umjetnike, galeriste i kolekcionare, a najviše pažnje privukla je izložba ekskluzivne privatne kolekcije slika velikog formata.