Predstavljamo dom
Centovi dvori ispunjenje su jednog sna
Iako vrlo blizu kopna, Drvenik Veli jedan je od nepoznatijih i najmanje posjećenih otoka Jadrana. Krase ga predivne uvale, tirkizno more i nedostatak infrastrukture. Za neke dijelove otoka, korištenje prirodnih resursa jedino je rješenje.
Čaroban otok
Drvenik Veli, otok smješten u srednjoj Dalmaciji, broji nešto manje od tri stotine stanovnika. Tek poneki dijelovi otoka imaju struju, dok vode nemaju uopće, ali njegove ljepote svakog posjetitelja očaraju.

“Još uvijek je neistražen, još uvijek nije prodan, kako bi se reklo, nije kao što su Hvar, Brač i tako dalje. Još uvijek nema toliko puno kuća, nije toliko naseljen. Imamo neka dva beach bara s druge strane otoka koji su sad friški i to je jedino što je kao malo življe ovdje na otoku”, govori Tomislav Meštrović.
Solarna elektrana kao alternativa struji
Ova se kuća nalazi tek tri i pol kilometra od mjesta, što se smatra nepovoljnim položajem zbog čega još uvijek nema struju. Jedina opcija bila je solarna elektrana, koja je napravljena prema izračunima vlasnika.

“Ja sam otprilike napravio jednu tablicu gdje sam popisao sve uređaje koje ću imati i to sam donio kod čovjeka koji to prodaje i montira i tražio sam sistem za tu snagu. Kuća je 308 kvadrata, imam pretvarač od 4000 vata i imam pretvarač od 2000 vata. Ovaj od četiri je za ove uređaje kao što je perilica i takve stvari, a ovaj od dvije tisuće, to je za televizor i rasvjetu. Baterije su 950 amper sati.

Nedostatak sunca može biti problematičan
“Ako je sunčano vrijeme tijekom dana se može prati četiri, pet mašina veša, to uopće nije problem, ako je sunce. Ako nema sunca, onda je već problem, jer može izdržati jedan do jedan i pol dan, ali zato imamo agregat koji se može upaliti, onda on puni baterije i sve funkcionira preko njega.”
Podno i zidno grijanje
Zato što se kuća koristi cijele godine i mora biti topla za hladnije dane, postavljeno je podno i zidno grijanje, po čemu je jedinstvena na Jadranu.

“Podno grijanje je svugdje gdje su pločice, dakle kupaone, predvorje, kuhinja, a zidno grijanje je gdje sam postavio seljački pod. To je nova tehnologija bila tada, stavio sam solare za toplu vodu i kuća se non stop grije, čim ima sunca kuća se grije tako da nikada unutra nema vlage, kad dođete po zimi uvijek je malo temperirana. Po zimi naložim kamin koji imam u dnevnoj sobi i onda on grije tu bačvu dolje koja opet grije dalje cijelu kuću”, objašnjava Tomislav.

Zbog nedostatka vode na otoku, kuća ima svoju gustirnu od osamdeset tisuća litara u koju se skuplja kišnica i to je dostatno za jednu sezonu. Ako godina nije kišna, poput ove, naručuje se punjenje slatkom vodom.
Kuća zamišljena za obitelj
Lijepo razvedena kuća projektirana je za obitelj. Zaseban ulaz s dvije spavaće sobe i dvije kupaonice za djecu te glavni dio kuće sa spavaonicom za roditelje, gostinjskom sobom, kuhinjom i dnevnom sobom. A povezuje ih atrij koji služi kao dnevna soba na otvorenom.


“To je ideja u mom selu, u mjestu Drvenik ima jedna kuća koja se zove Meštrovića dvori, tamo su Meštrovići bili nastanjeni i još uvijek su, to je građeno na isti sistem, ima vrata kojima se ulazi u taj atrij, okolo su stanovi gdje su živjeli ljudi, i sve se događa u tom atriju zapravo, to je centar te kuće.”
Kamena kuća s nestvarno prekrasnim pogledom
Posebnost interijera je seljački pod koji je postavljen čak i na stropove, a da bi bila autohtona, cijela kuća izgrađena je od kamena i drveta.

“Sav kamen je sa ove parcele, ljudi klešu taj kamen, četvorica klešu, dvojica slažu, to je dugo trebalo da se napravi, ali baš sam to htio. Htio sam da bude kamena kao što su nekad radili”, ističe Tomislav.

Kuća smještena u tihoj uvali s prekrasnim pogledom daje potpuni dojam ovog mirnog otočića koji preporučujemo posjetiti.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.
Predstavljamo dom
Stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Uređenje interijera tamnim bojama – spoj estetike, tehnologije i svakodnevne funkcionalnosti

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.
Tlocrtne prilagodbe za maksimalnu iskoristivost prostora
Prvotna organizacija stana uključivala je tri spavaće sobe i dvije kupaonice. Na prijedlog dizajnerice, prostor je prenamijenjen u funkcionalniju cjelinu – roditeljska soba s garderobom, kupaonicom i malim kućnim uredom (master suite), dok je u hodniku dobiven dodatni prostor za ugradbeni ormar. Rezultat je protočan, skladan tlocrt u kojem svaki kvadrat ima svrhu.
Fenix materijal: mat površina otporna na tragove korištenja
Središnji dio stana – kuhinja – izrađena je u Fenix dekoru Grigio Bromo. Riječ je o nanotehnološkom materijalu otporom na otiske prstiju i mehanička oštećenja, idealnom za svakodnevnu upotrebu.

“Fenix se može čak i regenerirati glačalom preko vlažne krpe ako dođe do mikro ogrebotina,” objašnjava Mladen Lovreković iz Elgrada.
Uz kuhinju, u istom je materijalu izrađena i biblioteka u dnevnom boravku, čime se prostor dodatno estetski povezuje.

Estetika i funkcionalnost: Uređenje interijera tamnim bojama
Sve više vlasnika stanova odlučuje se za uređenje interijera tamnim bojama, no pritom je ključno birati materijale koji su praktični i otporni na tragove korištenja. Upravo to omogućuje spoj Fenix površina i dodataka poput keramičkog stola koji teži 300 kg, a izrađen je i ugrađen na licu mjesta – kranom, zbog svoje osjetljivosti.
Dnevni boravak nadopunjen je svijetlom heksagonalnom garniturom koja uravnotežuje tamne površine i daje prostoru prozračnost.

Savršen sklad drvenih i tamnih dekorativnih površina
Kroz stan su korišteni drveni dekori poput Jasen Abano površine u Perfect Sense Matt izvedbi, koji vjerno imitiraju prirodno drvo, ali su otporniji na habanje i vrlo jednostavni za održavanje. U kombinaciji s tamnim površinama poput Fenixa, postiže se sklad boja i tekstura – bez kompromisa u funkcionalnosti.

Praktična garderoba i moderno uređene kupaonice
Walk-in garderoba izrađena je u tamnosivoj boji i opremljena izvlačnim ladicama za nakit i sitne predmete. Ovaj sustav povećava preglednost i funkcionalnost, čime se koristi puni potencijal prostora.

U kupaonicama se ističe keramika velikog formata te vodootporna tapeta u roditeljskom tušu, a namještaj od stakla dodatno podiže eleganciju prostora.

Ovaj stan dokaz je da uređenje interijera tamnim bojama ne mora značiti komplicirano održavanje – naprotiv, uz pravilan izbor materijala poput Fenix površina i Perfect Sense dekora, tamni tonovi postaju saveznik u stvaranju modernog, ali i funkcionalnog doma. Spoj pametnih rješenja, tekstura i nijansi stvara interijer koji odiše toplinom, udobnošću i dugotrajnom elegancijom.