Lifestyle
Savjeti kako odabrati savršeno božićno drvce
Ako još niste kupili svoje drvce, ovi će vam savjeti pomoći
Ne postoji ništa poput pravog božićnog drvca, a njegov odabir dio je blagdanske sezone koja bez karakterističnog zimzelenog mirisa ne bi bila potpuna. Iako isprva možda djeluje da je nemoguće pretjerati s visinom i obujmom bora, ipak ga je potrebno uskladiti ju s veličinom prostora.
Ne postoji ništa poput mirisa i osjećaja pravog božićnog drvca, ali često zahtijeva više truda i može se činiti rasipnim kad Božić prođe, za razliku od višekratnih umjetnih drvca. Pa zašto se odlučiti za pravo drvce?
Mala povijest božićnog drvca
Ne postoji ništa tako evokativno kao miris tople borovine u dnevnom boravku, što možda priziva drevnu povezanost s prirodom, a zasigurno i prošle tradicije.
Božićno drvce vuče korijene iz germanskih i nordijskih običaja, gdje su se zimzelena stabla ukrašavala kako bi simbolizirala život i nadu tijekom najtamnijih zimskih dana. Tijekom 16. stoljeća, tradicija je dobila suvremeniji oblik u Njemačkoj, kada su se drvca počela unositi u domove i ukrašavati svijećama i ručno izrađenim ukrasima. Danas, bez obzira režete li vlastito drvce na božićnoj plantaži ili ga kupujete u lancu trgovine, i dalje ćete morati odlučiti o visini, vrsti i tipu drvca – odrezanom ili živom.
Vrste božićnih drvca
Postoje četiri vrste drvca to su: klasična smreka, srebrna smreka, Pančićeva omorika i Nordmann jela. Najzahtjevnije drvce za održavanje je klasična smreka pošto ona ima tanke grane i iglice, brzo se suši, sa nje ispadaju iglice. Iz tog razloga ljudi više preferiraju srebrnu smreku ili nordijsku jelu. Srebrna smreka ima puno deblje grane, puno kruće iglice, puno bolje zadržava taj svoj izgled, a nordijska je jela poznata po tome da ima mekane iglice koje ne bodu, objasnio je Zvonimir Crnković, uzgajivač borova.
Norveška smreka
Norveška smreka – “otac božićnih drvca”
- Iglice: Kratke i oštre na dodir. Klasična vrsta s iglicama koje lako otpadaju.
- Aroma: Dugotrajan smolasti miris.
- Oblik: Prekrasan oblik s obiljem grana idealnih za manje, osjetljive ukrase.
Poznata kao “otac božićnih drvca“, ova vrsta brzo gubi iglice ako zaboravite doliti vodu u stalak. No, uz pravilnu hidrataciju, imat ćete klasičnu stožastu smreku s dugotrajnim mirisom i nježnim, tankim granama koje olakšavaju vješanje manjih ukrasa. Samo je nemojte stavljati pored radijatora ako ne uživate u svakodnevnom usisavanju.
Nordmann jela
Nordmann jela, koja raste u Nizozemskoj, jedna je od najpopularnijih vrsta u Europi.
- Iglice: Sjajne, tamne i mekane s lagano plavkastom donjom stranom. Minimalan gubitak iglica.
- Aroma: Suptilan citrusni miris.
- Oblik: Širok, simetričan i bujan – zahtijeva dovoljno prostora u dnevnom boravku. Za drvce visine 180 cm, predvidite prostor širine oko 150 cm.
Nordmanova jela je najpopularnije božićno drvce u Europi. Njene velike, mekane iglice omiljene su u obiteljima s djecom. Grane su savitljive, a iglice mekane i zaobljene, što može otežati vješanje ukrasa. No, jednom kad su ukrasi postavljeni, čak ni razigrane obiteljske mačke neće ih lako pomaknuti. Simetričan oblik drvca olakšava ukrašavanje, a iglice dugo ostaju svježe. Odličan izbor za sve koji žele izdržljivo drvce.
Pančićeva omorika
Ako imate visoke stropove, Pančićeva omorika mogla bi biti idealno drvce za vas.
- Iglice: Duge i guste. Izvrsna postojanost.
- Aroma: Dugotrajan miris bora.
- Oblik: Visok i vitak.
Ovo je najbolji izbor za prostorije s visokim stropovima jer izgleda impresivno u velikim, otvorenim prostorima. Ima najbolju postojanost iglica među svim vrstama, što ga čini idealnim za one koji vole ukrasiti drvce malo ranije i produžiti blagdansko razdoblje. Grane se pružaju prema gore, dodajući eleganciju njegovom obliku.
Božićno drvce u tegli
Ako žele drvce koje će dulje izdržati, trebali bi uzeti drvce s korijenom u tegli. To je definitivno drvce koje će izdržati cijele blagdane, pogotovo ako se kreće s ranijim kićenjem. Drvce s korijenom u teglom ima svoj korijen i dalje zadržava svoju svježinu, svoju prirodnost i ono je i vrlo stabilno, teško se može prevrnuti. Ljubimci ga u principu ponjuškaju i više ga ne diraju, djeca isto tako njima su zanimljiviji pokloni ispod nego drvce, rekao je Crnković.
Izvor: Countryfile.com
Lifestyle
Kako do znatne uštede energije u kućanstvu? 10 je jednostavnih načina
Male promjene, poput isključivanja uređaja iz utičnice, ulaganja u izolaciju i prelaska na energetski učinkovite uređaje, mogu donijeti velike rezultate
Ako se pitate kako uštedjeti energiju u kućanstvu, dobra vijest je da postoje brojne jednostavne promjene koje mogu smanjiti vaše troškove i istovremeno doprinijeti očuvanju okoliša. Mnoge od njih možete provesti sami, a rezultati će biti vidljivi na vašim računima za struju i grijanje. Evo kako možete postići značajnu uštedu energije i učiniti svoj dom održivijim.
1. Isključujte uređaje iz utičnice
Jeste li znali da uređaji troše energiju čak i kada su isključeni? Uređaji poput televizora, računala, punjača i mikrovalnih pećnica koriste tzv. standby energiju. Prema istraživanjima, ova skrivena potrošnja može činiti i do 10% mjesečnog računa za struju. Rješenje je jednostavno: koristite produžne kablove s prekidačem kako biste jednim klikom isključili više uređaja.
2. Uložite u energetski učinkovite uređaje
Uređaji s energetskom oznakom ili sličnim certifikatima troše znatno manje energije. Primjerice, moderne perilice posuđa i hladnjaci smanjuju potrošnju električne energije i vode, dok LED žarulje troše do 75% manje energije od klasičnih žarulja.
3. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz učinkovito grijanje i hlađenje?
Grijanje i hlađenje čine značajan dio energetskih troškova. Evo nekoliko savjeta:
- Instalirajte stropne ventilatore koji troše manje energije od klima-uređaja.
- Postavite programabilni termostat kako biste automatski smanjili temperaturu kada niste kod kuće ili tijekom noći.
- Noću zatvarajte zavjese i rolete kako biste zadržali toplinu u prostorijama.
4. Odaberite održive materijale za svoj dom
Prema stručnjacima, održiva gradnja postaje sve popularnija jer smanjuje potrošnju resursa i emisiju štetnih plinova. Korištenje prirodnih materijala poput drva, kamena ili recikliranih materijala može poboljšati izolaciju vašeg doma, što znači manje troškove za grijanje i hlađenje.
Zašto se okrećemo održivoj gradnji?
5. Ugradite bojler bez spremnika
Bojleri bez spremnika zagrijavaju vodu samo kada je to potrebno, čime eliminiraju gubitke energije koji nastaju u tradicionalnim sustavima sa spremnicima. Oni su idealan izbor za modernizaciju vašeg kućanstva.
Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare
6. Izolirajte svoj dom
Dobar dio topline u kućanstvu gubi se kroz prozore, vrata i krov. Rješenja uključuju:
- Postavljanje kvalitetne izolacije na tavane i zidove.
- Zamjenu starih prozora energetski učinkovitim modelima.
- Korištenje brtvi i trakastih izolacija za zatvaranje pukotina oko prozora i vrata.
7. Smanjite potrošnju vode
Niska protočna tuš-glava i moderni WC-i s dvostrukim ispiranjem smanjuju potrošnju vode, što direktno utječe na smanjenje računa za vodu i energiju potrebnu za grijanje vode.
8. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz pametnu rasvjetu?
Osim što LED žarulje troše manje energije, možete razmotriti korištenje prirodne svjetlosti kroz:
- Krovne prozore i svjetlosne tunele.
- Unutarnje svjetlosne police koje reflektiraju prirodnu svjetlost dublje u prostor.
9. Kuhajte na energetski učinkovit način
- Koristite mikrovalne pećnice i konvekcijske pećnice koje troše manje energije.
- Poklopci na loncima skraćuju vrijeme kuhanja i smanjuju potrošnju energije.
- Zagrijavajte samo količinu vode koja vam je potrebna.
10. Promijenite navike u pranju rublja
- Perite punu perilicu rublja i koristite hladnu ili toplu vodu umjesto vruće.
- Iskoristite prirodno sušenje na zraku kad god je moguće.
- Očistite filter za vlakna u sušilici nakon svake uporabe.
Lifestyle
Ekološki savjeti za preseljenje: Uz malo planiranja smanjite negativan utjecaj na okoliš
Preseljenje ne mora biti kaotično ni štetno za okoliš
Bez obzira na razlog za preseljenje – više prostora, novi posao, kraća vožnja na posao ili približavanje (ili udaljavanje) od obitelji – uvijek se postavlja isto pitanje: Kako se preseliti na održiviji način?
U Hrvatskoj, godišnja selidba nije toliko masovna kao u nekim drugim zemljama, ali i dalje generira značajnu količinu otpada. Zamislite samo koliko se kartonskih kutija, plastične ambalaže, starih stvari i nepotrebnih predmeta odbaci prilikom svake selidbe.
No, to ne mora biti tako. Uz malo planiranja i prilagodbe, možete smanjiti svoj utjecaj na okoliš, smanjiti troškove i preseliti se uz manje stresa. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.
1. Ponesite samo ono što stvarno trebate
Preseljenje je idealna prilika za „proljetno čišćenje“, bez obzira na godišnje doba. Razmislite: trebate li zaista one stare boce za vodu ili odjeću koju niste nosili od vremena kad je Hrvatska ušla u EU? Umjesto da trošite novac i energiju na preseljenje nepotrebnih stvari, razvrstajte ono što koristite i ono što vam samo zauzima prostor. Stvari koje vam više ne trebaju možete prodati, donirati ili reciklirati.
2. Riješite se viška
Kod nas su mnoge obitelji navikle donirati višak stvari u lokalne humanitarne organizacije, ali pazite: darovane stvari moraju biti čiste i u dobrom stanju. Počnite razvrstavanjem – odvojite ono što je upotrebljivo od onoga što je istrošeno. Stvari u dobrom stanju možete pokloniti prijateljima, prodati na Njuškalu ili staviti na lokalne Facebook grupe za razmjenu. Ako nešto ipak nije upotrebljivo, potražite reciklažno dvorište u svojoj blizini.
3. Pakirajte pametno
Umjesto da kupujete nove kutije, iskoristite ono što već imate kod kuće. Torbe, koferi, platnene vrećice i kutije od prethodnih dostava mogu poslužiti kao odlični spremnici. Ovo ne samo da štedi novac, već i smanjuje količinu otpada. Za zaštitu lomljivih predmeta upotrijebite posteljinu, ručnike ili odjeću umjesto plastične folije.
4. Počnite skupljati kutije unaprijed
Ako znate da se selite, počnite skupljati kutije ranije. Pitajte prijatelje ili obitelj imaju li viška kutija koje možete posuditi. Također, sve više trgovina nudi mogućnost besplatnog preuzimanja korištenih kutija koje se inače bacaju.
Razmislite o investiranju u plastične kutije za višekratnu upotrebu. Takve kutije su čvršće od kartonskih, ne trebaju traku za zatvaranje i mogu se koristiti i nakon selidbe. Ova opcija je dugoročno ekološki prihvatljivija.
5. Iskoristite stvari iz kućanstva za zaštitu predmeta
Umjesto da trošite novac na balončiće ili plastične jastučiće za pakiranje, koristite ono što već imate kod kuće. Ručnici, plahte, deke ili čak stare novine mogu poslužiti za zaštitu lomljivih predmeta.
6. Odaberite ekološki prihvatljive materijale za pakiranje
Ako vam ipak trebaju dodatni materijali, birajte ekološke opcije. Na primjer, koristite traku od papira umjesto plastične, biorazgradive vreće za smeće ili škrobne kuglice za pakiranje koje se razgrađuju u vodi.
7. Kupujte lokalno
Ako trebate kupiti kutije, traku ili druge materijale, pokušajte to učiniti kod lokalnih trgovaca. Na taj način smanjujete emisije povezane s transportom i podržavate domaće poslovanje.