Lifestyle
Predivan stan u režiji Lane Banely
Bila je uspješna sportašica, novinarka, televizijska voditeljica, a sada je napravila totalni preokret u karijeri. Lana Banely postala je dizajnerica interijera, a stan koji je uredila dokaz je da se i u novom poslu izvrsno snalazi.
Želje investitora
Stan je kupljen kao novogradnja pa je dizajnerica Lana Banely imala mogućnost sudjelovati u svakom djeliću uređenja ovog doma. Za početak bilo je tu malo građevinskih radova. Kako sama ističe, želja investitora je bila odmah odvojiti ulazni dio od dnevnog boravka, blagovaonice i kuhinje. Rješenje se vidjelo u pregradnom zidu koji ima i estetsku funkciju zbog ogledala rađenog po mjeri.

Namještaj po mjeri u lijepom stanu

A po mjeri je rađen i konzolni stolić koji je lijep i funkcionalan – ističe se svojom zelenom bojom i daje elegantan pečat predsoblju u ovom stanu. Našu proslavljenu sportašicu i novinarku, koja se sada našla u novoj poslovnoj ulozi, često pitaju gdje pronalazi inspiraciju za uređenje nečijeg doma. Kaže – to su njezini klijenti s kojima detaljno razgovara o njihovim potrebama.

Puno posla bilo je u kuhinji koja je sačinjena od tisuću malih letvica širine pola centimetra. Stanu daje poseban pečat.

“Svaka ta letvica je ručno obrađivana, poslije lakirna, lijepljena, dakle tu je zaista potrošeno sati i sati vremena, ali krajnji rezultat je zaista jedinstven i sjajne su reakcije i pozitivni komentari na ovu kuhinju, tako da kažem, baš sam ponosna na nju.”, ističe dizajnerica.

Nježne boje kuhinje naglašene su zlatnim detaljima, a eleganciji dodatno pridonosi činjenica da su radna površina i sudoper izrađeni od jednog komada mineralnog materijala.
“Napravili smo po mjeri i ovu staklenu komodu, na želju investitorice, koristili smo puno ogledala. Ogledala koja imaju funkciju da povećaju ovaj prostor, lijepa su, otvaraju nam cijelu tu priču, tako da smo leđa ove vitrine također napravili od stakla i ona služi dakle da se tu stavljaju čaše za pića, za goste, da su uvijek tu pri ruci.”, prepričava Lana Banely.
Luksuz u bojama i materijalima

Dnevnim dijelom dominira baršunasta zelena kutna garnitura. Intenzivna smaragdna zelena provlači se kroz dominantne detalje u cijelom stanu povezujući tako različite funkcionalne cjeline.

Elegantan interijer dodatno je naglašen štukaturama.” Naša priča tu ide dalje. Iza ovih vrata bez štokova koja su također napravljena po mjeri kroz cijeli stan u visokom sjaju prema želji investitorice. Tu se nalazi spavaća soba za goste. Sve su spavaće sobe, odaju onako jednu ugodnu toplu atmosferu, više onako jedan hotelski đir.”, dodaje dizajnerica.

Stan s dvije upečatljive kupaonice

“Tlocrtno, ovaj stan je već bio unaprijed definiran, tako da ovdje imamo dvije kupaonice. Prva, manja kupaonica je direktno povezana sa ulaznim vratima kako bi gosti koji uđu u ovaj stan imali direktnu komunikaciju sa mjestom gdje mogu oprati ruke i obaviti sve što treba.”, obrazlaže Lana Banely.

Zbog veličine njome prevladavaju nježne boje. Lana se ovdje poigrala ogledalom i dekorativnom rasvjetom.”Ovdje se nalazi još jedna kupaonica, vrlo je onako upečatljiva i reprezentativna, a odmah prilikom ulaska možete vidjeti jednu originalnu vodootpornu tapetu koja stvarno je dala ovdje jednu takvu dozu luksuza i elegancije, naprosto tkogod uđe u ovu prostoriju kaže uau.”, ponosno ističe.

Hodnik je mali pa u njemu privlači slika na zidu oko koje se nalazi štukatura. A detalj ispod nje otkriva nam zanimljivu anegdotu tijekom uređenja ovog dizajnerskog stana koju nam je dizajnerica ispričala.
Ženska nota u stanu mladog para
Budući da je mnogim ženama strast uređenje doma, često ne uvažavaju želje supružnika. “Vlasnici ovog stana su mladi bračni par. Prilikom uređenja suprug je dao zaista svu slobodu svojoj supruzi u odabiru i boja i namještaja i slično, jedino je molio pa da ne izabere baš ništa rozo, naravno, supruga ga je poslušala, kao što to obično i biva.”, ističe Lana Banely.

A kako to nije jedini roza detalj u ovom domu, čini se da na kraju to i nije bio toliki problem. Jer kad se detalji dobro uklope u neki interijer, onda imate dojam da upravo tom prostoru i pripadaju. Zato samo možemo zaključiti da se Lana u novoj poslovnoj ulozi zaista dobro snašla.


Lifestyle
Zašto su samoposlužne praonice sve popularnije?

Ako ste ikada nosili rublje na pranje u samoposlužne praonice, sigurno ste primijetili koliko brže peru i suše odjeću u usporedbi s kućanskim perilicama. No koja je tajna iza njihovih procesa i zašto sve više ljudi bira upravo ovu opciju?
Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi
Praktičnost i brzina u svakodnevnom životu
U današnjem ubrzanom ritmu života, održavanje čistoće rublja postalo je više od kućanske obveze – ono je pitanje praktičnosti, uštede vremena i novca. Upravo zato samoposlužne praonice bilježe sve veći broj korisnika.
Njihove prednosti leže u velikim kapacitetima perilica, kraćim procesima pranja i sušenja te visokoj učinkovitosti.
“Osim vremena, na proces pranja utječu i kemija, temperatura i mehanika, a svi su ti parametri bolje optimizirani u profesionalnim perilicama nego u kućanskim,” pojašnjava dr. sc. Katia Grgić, inženjerka tekstilne kemije.

Učinkovitost i dezinfekcija
Za razliku od kućanskih perilica koje često koriste više vode i deterdženta, industrijske perilice u samoposlužnim praonicama optimizirane su za manju potrošnju, a istovremeno postižu vrhunsku čistoću i dezinfekciju rublja.
Ovo ih čini posebno korisnima za iznajmljivače apartmana, kojima ušteda vremena i energije igra veliku ulogu.
Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja
Profesionalne perilice omogućuju pranje pod višim temperaturama te korištenje učinkovitih deterdženata za termičku, kemijsku ili kemotermičku dezinfekciju. Uz to, u profesionalnim praonicama sve je češća primjena ozona – snažnog oksidacijskog sredstva koje uništava bakterije, viruse i gljivice, a pritom ostavlja rublje svježeg mirisa sličnog proljetnom zraku.

Razlike u deterdžentima i pravilnoj njezi
Prilikom odabira deterdženta, važno je pratiti preporuke proizvođača. Na tržištu su dostupni i praškasti i tekući deterdženti, a svaki je prilagođen određenim vrstama vlakana i temperaturama pranja.
Za pravilno održavanje rublja preporučuje se čitati deklaracije na odjeći i pažljivo dozirati deterdžent, čime se čuva trajnost tkanine i održava kvaliteta odjevnih predmeta.
Dodatno, omekšivači – često pogrešno optuženi da štete odjeći – zapravo služe za smanjenje statičkog elektriciteta i omekšavanje tkanina, ostavljajući odjeću mekšom i ugodno mirisnom.

Higijena perilice – ključ za dugotrajnu svježinu
Redovito čišćenje perilice ključno je kako bi se spriječilo nakupljanje plijesni i bakterija na ostacima deterdženta i vlage. Bez obzira perete li rublje kod kuće ili koristite samoposlužne praonice, održavanje higijene uređaja osigurava dugotrajnu svježinu, čistoću i zdravlje cijelog kućanstva.
Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi
Samoposlužne praonice nude niz prednosti – od uštede vremena i energije, bolje dezinfekcije rublja do očuvanja kvalitete odjeće. U svijetu gdje svaka minuta vrijedi, ovaj praktičan način održavanja rublja postaje sve važniji saveznik u svakodnevnom životu.
Lifestyle
Mentalna higijena: Očisti prostor, glavu i digitalni nered
Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava

U vremenu kada smo stalno dostupni, pod pritiskom i u pokretu, važnije je nego ikad uvesti male rituale koji čuvaju našu mentalnu higijenu.
Mentalna higijena ne počinje velikim promjenama – već sitnim, nježnim navikama. Subotnja detoks rutina pomaže ti da zastaneš, otpustiš višak i usmjeriš pažnju na sebe i svoj prostor. Uredi, otpusti, udahni. Zaslužuješ to.
Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom
Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava.
1. Očisti prostor, pročisti misli
Počni dan laganim pospremanjem jednog dijela doma – možda onog kojeg najviše izbjegavaš. Samo 15 minuta svjesnog čišćenja može učiniti čuda za tvoj um. Uključi glazbu, otvori prozore i udahni novi početak. Red u prostoru često donosi red u mislima – temelj svake mentalne higijene.
Ako želiš uvesti više trajnog reda, posveti se organizaciji jedne zone – ormariću, radnom stolu ili kuhinjskoj ladici. Sistematično sortiranje i pametna pohrana mogu značajno smanjiti svakodnevni stres.
Kako urednost doma utječe na naše raspoloženje i produktivnost
2. Digitalni detoks – daruj si tišinu
Odmakni se od mobitela – isključi obavijesti, ugasi Wi-Fi ili ga jednostavno ostavi u drugoj sobi. Umjesto toga, priušti si tišinu, zvuk prirode, razgovor ili jednostavno – ništarenje.
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Mini izazov: Očisti digitalni nered – izbriši nepotrebne aplikacije, stare poruke ili fotografije. To je mentalni prostor koji često zaboravimo održavati, a važan je dio mentalne higijene.

3. Biljke i priroda – saveznici unutarnjeg mira
Boravak u prirodi djeluje kao prirodni antistres. Ako možeš, prošetaj šumom, idi na plac pješice ili sjedi kraj prozora s pogledom na zelenilo. Biljke u domu oplemenjuju prostor – vizualno i energetski – pročišćuju zrak i umiruju misli.
Inspiraciju potraži u članku o maloj staklenoj kućici u šumi – prostoru gdje priroda nije bijeg, nego način života.
Dodatni poticaj: Uredi svoj mali kutak mira – biljke, knjiga, deka i šalica čaja. Tvoj osobni ritual za kraj tjedna.
