Lifestyle
Muči vas plijesan u kupaonici? Evo jednostavnih načina kako je se riješiti
Kako se radi o prostoru punom vlage, plijesni se ponekad iz kupaonice teško riješiti…
Spore plijesni poznate su po tome što izazivaju i pogoršavaju alergije i respiratorne bolesti poput astme. Ustajali zrak i neugodni mirisi također utječu na kvalitetu unutarnjeg okruženja, posebno u loše provjetrenim prostorima.
Nakupljanje vlage najčešće je u kuhinji i kupaonici, a ako ne želite da vaš dom postane uzgajalište za bakterije i gljivice, koje će vaš dom pretvoriti u nezdravo okruženje, potrebno je poduzeti određene korake kako bismo se plijesni riješili ali i spriječili njezin povratak jer oštećenje uzrokovano plijesni je teško i skupo ispraviti, stoga je najbolje poduzeti preventivne mjere prije nego što stignu.
Najbolji proizvodi za uništavanje plijesni u kupaonici
Važno na rukama imati rukavice i otvoriti prozore, a poželjno je i staviti masku na lice.
Boraks: U pitanju je bijeli mineralni prah, a jedna mjerica se treba pomiješati s 4 litre vode. Otopinu stavite u posudu s raspršivačem i pošpricajte direktno na površinu koju želite očistiti. Koristite četku ili spužvu kako biste dobro oprali površinu.
Izbjeljivač: Ovo je još jedno odlično sredstvo za borbu protiv plijesni, a smije se koristit samo u dobro prozračenoj prostoriji. Omjer prilikom priprave treba biti 1:10 izbjeljivača i vode. Možete koristiti za sve površine osim stropa.
Ocat: I njime se možete poslužiti prilikom čišćenja odvoda, wc školjke ili glave tuša. nanesite ga direktno na površinu, ostavite da stoji nekoliko minuta i operite spužvicom.
Kako ukloniti plijesan sa stropa i zidova?
Morate napraviti dvije stvari kako biste spriječili širenje plijesni po stropu. Prva je da identificirate izvor, a ako se pronađe to je prvo što se mora sanirati. Ako je plijesan nastala radi vlage u kupaonici, razmislite o nekoj vrsti ventilacije ili aparata koji izvlače vlagu iz prostora.
Idući je korak čišćenje plijesni sa stropa tako što ćete pošpricati octom strop i oprati, ako to nije moguće onda će biti potrebno ostrugati dio koji je oštećen.
Ako morate oprati zidove, vrijedi isto pravilo kao i za stropove.
Kako očistiti plijesan s pločica u kupaonici?
Možete koristiti ocat ili boraks, ako se radi o malim površinama, dvije žlice boraksa pomiješajte s dvije šalice vode i stavite u bocu s raspršivačem. Ostavite tako par minuta i dobro operite.
Ocat i boraks ne morate ispirati, samo spužvicom uklonite plijesan.
Kako spriječiti povratak plijesni?
Najbolji način za potpuno rješavanje plijesni jest da ju spriječite da se širi. Riješite se vlage tako da prostoriju redovno provjetravate, a posebno nakon kupanja. Pod mora biti suh, a maknite vlažne ručice. Pametno je i dezinficirati površine svako malo kako biste spriječili da plijesan postane i vaš problem.
Lifestyle
Kako do znatne uštede energije u kućanstvu? 10 je jednostavnih načina
Male promjene, poput isključivanja uređaja iz utičnice, ulaganja u izolaciju i prelaska na energetski učinkovite uređaje, mogu donijeti velike rezultate
Ako se pitate kako uštedjeti energiju u kućanstvu, dobra vijest je da postoje brojne jednostavne promjene koje mogu smanjiti vaše troškove i istovremeno doprinijeti očuvanju okoliša. Mnoge od njih možete provesti sami, a rezultati će biti vidljivi na vašim računima za struju i grijanje. Evo kako možete postići značajnu uštedu energije i učiniti svoj dom održivijim.
1. Isključujte uređaje iz utičnice
Jeste li znali da uređaji troše energiju čak i kada su isključeni? Uređaji poput televizora, računala, punjača i mikrovalnih pećnica koriste tzv. standby energiju. Prema istraživanjima, ova skrivena potrošnja može činiti i do 10% mjesečnog računa za struju. Rješenje je jednostavno: koristite produžne kablove s prekidačem kako biste jednim klikom isključili više uređaja.
2. Uložite u energetski učinkovite uređaje
Uređaji s oznakom ENERGY STAR ili sličnim certifikatima troše znatno manje energije. Primjerice, moderne perilice posuđa i hladnjaci smanjuju potrošnju električne energije i vode, dok LED žarulje troše do 75% manje energije od klasičnih žarulja.
3. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz učinkovito grijanje i hlađenje?
Grijanje i hlađenje čine značajan dio energetskih troškova. Evo nekoliko savjeta:
- Instalirajte stropne ventilatore koji troše manje energije od klima-uređaja.
- Postavite programabilni termostat kako biste automatski smanjili temperaturu kada niste kod kuće ili tijekom noći.
- Noću zatvarajte zavjese i rolete kako biste zadržali toplinu u prostorijama.
4. Odaberite održive materijale za svoj dom
Prema stručnjacima, održiva gradnja postaje sve popularnija jer smanjuje potrošnju resursa i emisiju štetnih plinova. Korištenje prirodnih materijala poput drva, kamena ili recikliranih materijala može poboljšati izolaciju vašeg doma, što znači manje troškove za grijanje i hlađenje.
Zašto se okrećemo održivoj gradnji?
5. Ugradite bojler bez spremnika
Bojleri bez spremnika zagrijavaju vodu samo kada je to potrebno, čime eliminiraju gubitke energije koji nastaju u tradicionalnim sustavima sa spremnicima. Oni su idealan izbor za modernizaciju vašeg kućanstva.
Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare
6. Izolirajte svoj dom
Dobar dio topline u kućanstvu gubi se kroz prozore, vrata i krov. Rješenja uključuju:
- Postavljanje kvalitetne izolacije na tavane i zidove.
- Zamjenu starih prozora energetski učinkovitim modelima.
- Korištenje brtvi i trakastih izolacija za zatvaranje pukotina oko prozora i vrata.
7. Smanjite potrošnju vode
Niska protočna tuš-glava i moderni WC-i s dvostrukim ispiranjem smanjuju potrošnju vode, što direktno utječe na smanjenje računa za vodu i energiju potrebnu za grijanje vode.
8. Kako uštedjeti energiju u kućanstvu uz pametnu rasvjetu?
Osim što LED žarulje troše manje energije, možete razmotriti korištenje prirodne svjetlosti kroz:
- Krovne prozore i svjetlosne tunele.
- Unutarnje svjetlosne police koje reflektiraju prirodnu svjetlost dublje u prostor.
9. Kuhajte na energetski učinkovit način
- Koristite mikrovalne pećnice i konvekcijske pećnice koje troše manje energije.
- Poklopci na loncima skraćuju vrijeme kuhanja i smanjuju potrošnju energije.
- Zagrijavajte samo količinu vode koja vam je potrebna.
10. Promijenite navike u pranju rublja
- Perite punu perilicu rublja i koristite hladnu ili toplu vodu umjesto vruće.
- Iskoristite prirodno sušenje na zraku kad god je moguće.
- Očistite filter za vlakna u sušilici nakon svake uporabe.
Lifestyle
Ekološki savjeti za preseljenje: Uz malo planiranja smanjite negativan utjecaj na okoliš
Preseljenje ne mora biti kaotično ni štetno za okoliš
Bez obzira na razlog za preseljenje – više prostora, novi posao, kraća vožnja na posao ili približavanje (ili udaljavanje) od obitelji – uvijek se postavlja isto pitanje: Kako se preseliti na održiviji način?
U Hrvatskoj, godišnja selidba nije toliko masovna kao u nekim drugim zemljama, ali i dalje generira značajnu količinu otpada. Zamislite samo koliko se kartonskih kutija, plastične ambalaže, starih stvari i nepotrebnih predmeta odbaci prilikom svake selidbe.
No, to ne mora biti tako. Uz malo planiranja i prilagodbe, možete smanjiti svoj utjecaj na okoliš, smanjiti troškove i preseliti se uz manje stresa. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći.
1. Ponesite samo ono što stvarno trebate
Preseljenje je idealna prilika za „proljetno čišćenje“, bez obzira na godišnje doba. Razmislite: trebate li zaista one stare boce za vodu ili odjeću koju niste nosili od vremena kad je Hrvatska ušla u EU? Umjesto da trošite novac i energiju na preseljenje nepotrebnih stvari, razvrstajte ono što koristite i ono što vam samo zauzima prostor. Stvari koje vam više ne trebaju možete prodati, donirati ili reciklirati.
2. Riješite se viška
Kod nas su mnoge obitelji navikle donirati višak stvari u lokalne humanitarne organizacije, ali pazite: darovane stvari moraju biti čiste i u dobrom stanju. Počnite razvrstavanjem – odvojite ono što je upotrebljivo od onoga što je istrošeno. Stvari u dobrom stanju možete pokloniti prijateljima, prodati na Njuškalu ili staviti na lokalne Facebook grupe za razmjenu. Ako nešto ipak nije upotrebljivo, potražite reciklažno dvorište u svojoj blizini.
3. Pakirajte pametno
Umjesto da kupujete nove kutije, iskoristite ono što već imate kod kuće. Torbe, koferi, platnene vrećice i kutije od prethodnih dostava mogu poslužiti kao odlični spremnici. Ovo ne samo da štedi novac, već i smanjuje količinu otpada. Za zaštitu lomljivih predmeta upotrijebite posteljinu, ručnike ili odjeću umjesto plastične folije.
4. Počnite skupljati kutije unaprijed
Ako znate da se selite, počnite skupljati kutije ranije. Pitajte prijatelje ili obitelj imaju li viška kutija koje možete posuditi. Također, sve više trgovina nudi mogućnost besplatnog preuzimanja korištenih kutija koje se inače bacaju.
Razmislite o investiranju u plastične kutije za višekratnu upotrebu. Takve kutije su čvršće od kartonskih, ne trebaju traku za zatvaranje i mogu se koristiti i nakon selidbe. Ova opcija je dugoročno ekološki prihvatljivija.
5. Iskoristite stvari iz kućanstva za zaštitu predmeta
Umjesto da trošite novac na balončiće ili plastične jastučiće za pakiranje, koristite ono što već imate kod kuće. Ručnici, plahte, deke ili čak stare novine mogu poslužiti za zaštitu lomljivih predmeta.
6. Odaberite ekološki prihvatljive materijale za pakiranje
Ako vam ipak trebaju dodatni materijali, birajte ekološke opcije. Na primjer, koristite traku od papira umjesto plastične, biorazgradive vreće za smeće ili škrobne kuglice za pakiranje koje se razgrađuju u vodi.
7. Kupujte lokalno
Ako trebate kupiti kutije, traku ili druge materijale, pokušajte to učiniti kod lokalnih trgovaca. Na taj način smanjujete emisije povezane s transportom i podržavate domaće poslovanje.