Lifestyle
Muči vas plijesan u kupaonici? Evo jednostavnih načina kako je se riješiti
Kako se radi o prostoru punom vlage, plijesni se ponekad iz kupaonice teško riješiti…
Spore plijesni poznate su po tome što izazivaju i pogoršavaju alergije i respiratorne bolesti poput astme. Ustajali zrak i neugodni mirisi također utječu na kvalitetu unutarnjeg okruženja, posebno u loše provjetrenim prostorima.
Nakupljanje vlage najčešće je u kuhinji i kupaonici, a ako ne želite da vaš dom postane uzgajalište za bakterije i gljivice, koje će vaš dom pretvoriti u nezdravo okruženje, potrebno je poduzeti određene korake kako bismo se plijesni riješili ali i spriječili njezin povratak jer oštećenje uzrokovano plijesni je teško i skupo ispraviti, stoga je najbolje poduzeti preventivne mjere prije nego što stignu.
Najbolji proizvodi za uništavanje plijesni u kupaonici
Važno na rukama imati rukavice i otvoriti prozore, a poželjno je i staviti masku na lice.
Boraks: U pitanju je bijeli mineralni prah, a jedna mjerica se treba pomiješati s 4 litre vode. Otopinu stavite u posudu s raspršivačem i pošpricajte direktno na površinu koju želite očistiti. Koristite četku ili spužvu kako biste dobro oprali površinu.
Izbjeljivač: Ovo je još jedno odlično sredstvo za borbu protiv plijesni, a smije se koristit samo u dobro prozračenoj prostoriji. Omjer prilikom priprave treba biti 1:10 izbjeljivača i vode. Možete koristiti za sve površine osim stropa.
Ocat: I njime se možete poslužiti prilikom čišćenja odvoda, wc školjke ili glave tuša. nanesite ga direktno na površinu, ostavite da stoji nekoliko minuta i operite spužvicom.
Kako ukloniti plijesan sa stropa i zidova?
Morate napraviti dvije stvari kako biste spriječili širenje plijesni po stropu. Prva je da identificirate izvor, a ako se pronađe to je prvo što se mora sanirati. Ako je plijesan nastala radi vlage u kupaonici, razmislite o nekoj vrsti ventilacije ili aparata koji izvlače vlagu iz prostora.
Idući je korak čišćenje plijesni sa stropa tako što ćete pošpricati octom strop i oprati, ako to nije moguće onda će biti potrebno ostrugati dio koji je oštećen.
Ako morate oprati zidove, vrijedi isto pravilo kao i za stropove.
Kako očistiti plijesan s pločica u kupaonici?
Možete koristiti ocat ili boraks, ako se radi o malim površinama, dvije žlice boraksa pomiješajte s dvije šalice vode i stavite u bocu s raspršivačem. Ostavite tako par minuta i dobro operite.
Ocat i boraks ne morate ispirati, samo spužvicom uklonite plijesan.
Kako spriječiti povratak plijesni?
Najbolji način za potpuno rješavanje plijesni jest da ju spriječite da se širi. Riješite se vlage tako da prostoriju redovno provjetravate, a posebno nakon kupanja. Pod mora biti suh, a maknite vlažne ručice. Pametno je i dezinficirati površine svako malo kako biste spriječili da plijesan postane i vaš problem.
Lifestyle
Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom
Prostor u kojem boravimo može značajno utjecati na naše raspoloženje, a pravilno uređenje doma može smanjiti stres, anksioznost i poboljšati mentalno zdravlje
Tin Pongrac, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje, gostovao je u emisiji Dom na kvadrat i pojasnio kako prostor u kojem boravimo može značajno utjecati na naše raspoloženje.
„Jako je bitno da interijer uredite baš onako kako vama odgovara. Ipak su to naša utočišta gdje tražimo sigurnost od vanjskih stresova, a ako nam u vlastitom domu nije ugodno, to može pojačati stres i anksioznost te posljedično uzrokovati depresiju,“ istaknuo je Pongrac.
Boje i njihov utjecaj na emocije
Jedan od ključnih elemenata u uređenju interijera su boje. Njih treba birati prema vlastitoj osobnosti kako bi se stvorio prostor koji pruža ugodu. Utjecaj prostora na mentalno zdravlje ogleda se u odabiru boja koje mogu stvoriti osjećaj smirenosti, sreće ili energije u vašem domu.
Izbor boja i materijala: Ključ uspješnog uređenja interijera
„Iako je plava, po svojoj definiciji, hladna boja, ako vas podsjeća na more, to će za vas imati oporavljajući učinak. U psihoanalizi to se zove transfer, odnosno povezivanje prošlih pozitivnih iskustava s trenutnim okruženjem. Tako, primjerice, plava boja može evocirati sjećanja iz djetinjstva i potaknuti pozitivne emocije,“ objasnio je Pongrac.
Utjecaj prostora na mentalno zdravlje: Svjetlost kao ključni faktor
Na depresiju velik utjecaj ima i svjetlost. Nedostatak dnevne svjetlosti može dovesti do sezonske depresije, što je posebno izraženo u skandinavskim zemljama tijekom zimskih mjeseci.
„Depresija je ozbiljna bolest, ali se danas uspješno liječi kombinacijom lijekova i psihoterapije. Ipak, ugodno okruženje može značajno pridonijeti boljem stanju. Savjetovao bih da u svom domu osigurate dovoljno dnevne svjetlosti i prilagodite rasvjetu prema svojim preferencijama,“ rekao je Pongrac.
Blue Monday: Kako se boriti protiv najdepresivnijeg dana u godini
Treći ponedjeljak u siječnju poznat je kao Blue Monday, koji se često naziva najdepresivnijim danom u godini. Razlozi su kombinacija hladnog vremena, manjka dnevne svjetlosti, postblagdanske letargije i neispunjenih novogodišnjih odluka.
Kako se boriti protiv Blue Mondaya?
Pongrac savjetuje da fokus stavite na male stvari koje donose radost.
„Osigurajte dovoljno svjetlosti u prostoru, okružite se bojama koje vas smiruju i sjetite se važnosti kretanja na otvorenom, čak i tijekom hladnih dana. Glazba, mirisi i stvaranje osobnog kutka za opuštanje također mogu pomoći u prevladavanju osjećaja tuge,“ istaknuo je.
Glazba i mirisi kao saveznici mentalnog zdravlja
Glazba također može imati snažan emocionalni učinak. Pongrac naglašava kako je ključno birati ono što vas opušta i čini sretnima.
„Ugodan psihički transfer može pružiti glazba. Važno je slušati ono što vam odgovara, bilo da je to heavy metal, LO FI ili klasična glazba. Nema pravila, bitno je da vas opušta i donosi pozitivne emocije,“ dodao je.
Mirisi, koji evociraju sjećanja i povezuju nas s ugodnim iskustvima iz prošlosti, također mogu igrati važnu ulogu u smanjenju anksioznosti i depresije.
Stvorite svoj kutak za opuštanje
Ako se svi ukućani ne slažu s odabranim stilom uređenja, Pongrac predlaže kreiranje osobnog prostora:
„Najbolje je urediti jedan kutak za sebe i tamo pronaći svoje utočište tijekom teških zimskih dana. To može biti vaša oaza mira u domu,“ zaključio je Pongrac.
Lifestyle
Kako uštediti na grijanju: Ključni savjeti za toplinsku učinkovitost
Saznajte ključne savjete za toplinsku izolaciju i smanjenje troškova energije u vašem domu
Trošak grijanja bitna je stavka u kućnom budžetu, zbog čega uvijek tražimo način kako racionalizirati potrošnju. Jedan od najvećih problema je gubitak topline kroz dotrajalu stolariju.
„Kad predlažemo mjere energetske obnove kod zgrada, prvo i osnovno je ugradnja nove stolarije i toplinska izolacija zgrade. Zbog toga što su uštede ogromne, iznose od 50 do 80 posto, ovisno o faktoru oblika zgrade. Naravno, povezana je s jednom značajnom investicijom, ali kasnije se u svakom slučaju isplati,“ rekla je dipl. ing. stroj. Marina Malinovec Puček iz Instituta Hrvoje Požar.
Period povrata investicije zamjene stolarije je do 15 godina, ali se ostvaruje cijeli niz dobrobiti.
Toplinska izolacija i njene prednosti
„Prije svega, moguće je prijeći na niskotemperaturna rješenja sustava grijanja, primjerice dizalice topline i plinske kombinacijske uređaje. Također, osnovna uloga toplinske izolacije je održavanje temperature unutarnjih stijenki što višom. Time tijelo koje se nalazi u prostoru odaje manje topline zračenjem prema hladnim površinama, što povećava osjećaj ugode,“ pojasnila je Malinovec Puček.
Gubitak topline događa se i zbog nepravilno postavljenih ogrjevnih tijela. Radijatori se uvijek trebaju postavljati uz vanjske zidove, ispod prozora, kako bi spriječili prodor hladnoće.
Kako uštediti na grijanju uz pravilno održavanje
Jedan od važnih koraka uštede je pravilno održavanje ogrjevnih tijela.
„Važno je da radijatori nisu zaklonjeni zavjesama ili namještajem. Također, prije početka sezone grijanja potrebno je izbaciti zrak iz radijatora kako bi pružali maksimalnu toplinsku učinkovitost,“ savjetuje Malinovec Puček.
Osim toga, ugradnja programabilnih termostata može donijeti znatne uštede. Omogućavaju različite temperature u prostorijama, sniženje temperature tijekom noći ili kada niste kod kuće te grijanje po zonama. Na ovaj način, prostore koji se ne koriste možete minimalno zagrijavati.
Dodatni savjeti za smanjenje troškova grijanja
Prozračivanje prostora ključno je za kvalitetan zrak, ali treba biti kratko i intenzivno.
„Ne preporučuje se otvaranje prozora na kip jer to povećava potrošnju energije. Umjesto toga, prozore otvarajte potpuno na 5 do 10 minuta, dva do tri puta dnevno,“ dodala je Malinovec Puček.
Još jedan način kako uštediti na grijanju je postavljanje tepiha i tapeciranog namještaja koji djeluju kao dodatna izolacija. Iako tepisi nisu zamjena za toplinsku izolaciju poda, oni mogu značajno povećati osjećaj topline u prostoru. Za dodatnu uštedu možete razmisliti o sustavima pametne kuće koji automatski prilagođavaju grijanje.
Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?
Primjenom ovih savjeta ne samo da ćete uštedjeti na grijanju, već ćete i smanjiti štetni utjecaj na okoliš.