Lifestyle
Kako se riješiti mrava iz vrta bez negativnog utjecaja na biljke? Stručnjaci otkrivaju prirodna rješenja
Kako biste izbjegli štetu u vrtu, važno je na vrijeme reagirati i otjerati mrave
Osim vremenskih neprilika, biljke u vrtu se moraju oduprijeti i raznim nametnicima koji im nanose štetu. Mravi mogu biti jako uporni i naporni i bez obzira na trud, rado se vraćaju u vrt. Neki preparati protiv nametnika mogu oštetiti osjetljive biljke već u korijenu. Ako možete, uvijek posegnite za prirodnim sredstvima koji nisu štetni za vaše biljke. Evo što savjetuju stručnjaci.
Talog kave stavite oko biljke
U borbi protiv mrava je dobro znati da ne vole jake mirise, kava je odličan izbor jer će ih otjerati iz vrta ali će i čuvati vaše biljke.
“Talog kave stavite oko biljke, a jak i kiselkast miris će obijati mrave, ali će i obogatiti tlo kada se razgrađuje”, savjetuje Shannon Harlow-Ellis, etnolog i stručnjak za mrave.
Ulje nima
Važno je mravima ukloniti izvor hrane, a za njih su lisne uši prava poslastica. Stručnjak za suzbijanje insekata, Allan Bossel ističe kako će vam najbolje poslužiti ulje nima koje ćete staviti pokraj biljke koje mravi napadaju. Mrave možete uništiti kombinacijom sapuna, vode i ulja nima. Stručnjak navodi kako je isprobao i kombinaciju šećera i boraksa koja se kuha i stavi na vatu, a mravi će se nahraniti tom otopinom. Ovu soluciju možete koristiti i za kućne biljke.
Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom
Kora citrusa
Djeluju slično kao i talog kave – odbijaju mrave svojim intenzivnim mirisom. Darren Muzzy, stručnjak za hortikulturu savjetuje da koristite samo koru ili koru koju ste namakali u vodi. Dobro je znati da će citrusi dobro djelovati i na vaše biljke jer u zemlju otpuštaju fosfor i kalij.
Napravite otopinu od octa
Ocat je često spas u zadnji čas, a može vam pomoći i da se lakše riješite mrava iz vrta. Ne samo da će ih otjerati već mogu spriječiti njihov povratak.
Potrebno je samo pomiješati jednake količine octa i vode i pošpricati tom otopinom po vrtu. Iako ocat neće štetiti okolnom bilju, ipak nije pametno špricati ga po listovima.
Lifestyle
Može li hladnjak eksplodirati? – Da, ali evo zašto se ne biste trebali brinuti
Evo nekoliko razloga koji mogu dovesti do eksplozije hladnjaka
Je li vam ikad palo na pamet da hladnjak može eksplodirati? Iako se ne događa često, te eksplozije (osim što su) uništile hladnjak, uzrokovale su i dodatnu štetu na imovini, poput razbijenih prozora ili napuknutih zidova.
Zašto se to događa i može li se to dogoditi vašem hladnjaku? Istina je da hladnjak može eksplodirati, ali vrlo je, vrlo rijetko da se to dogodi. Na pitanje je li hladnjak toliko opasan, Siniša Jembrih, Zapovjednik postrojbe javne vatrogasne postrojbe Grada Zagreba navodi “Ne bih rekao da je hladnjak posebno opasan. Požari su najčešće uzrokovani instalacijama (električnim, plinskim i dimovodnim). “
Što uzrokuje eksploziju hladnjaka?
Budući da je rashladno sredstvo izobutan (R600) zapaljivo, postoji potencijal da hladnjak eksplodira. Hladnjaci koji sadrže R600 imaju upozorenja unutar njih koja navode da postoji rizik od požara ili eksplozije. Da bi se to dogodilo, potrebna je vrlo specifična kombinacija uvjeta. Prvo mora doći do curenja plina, plin se mora zadržati unutar hladnjaka, a zatim treba nešto zapaliti taj plin.
Stručnjaci upozoravaju: Na ove stvari u domu nikada nemojte nanositi boju!
Za curenje plina mora doći do oštećenja isparivača unutar hladnjaka. Budući da je R600 teži od zraka, spustit će se na najniži dio hladnjaka. Koristi se samo 45 grama ovog rashladnog sredstva, tako da bi, ako često otvarate vrata hladnjaka, plin brzo nestao. Da bi se plin zapalio, potrebno je nešto što će stvoriti iskru, poput termostata koji se uključuje ili isključuje, ili početka ciklusa odmrzavanja, dok postoji nakupljanje plina unutar hladnjaka.
Ako se u hladnjaku skladište zapaljive tvari (npr. alkohol ili određene kemikalije), pogotovo u staklenim bocama koje mogu puknuti, to može izazvati opasnu situaciju ako te tvari dođu u kontakt s iskrama ili drugim izvorima topline.
Da bi se svi ti uvjeti poklopili i uzrokovali eksploziju hladnjaka, iznimno je rijetko.
Potrošači već desetljećima koriste plinske uređaje i proizvode za grijanje kućanstva poput štednjaka, sušilica i peći. Svi oni imaju potencijal za požare ili eksplozije, ali ih i dalje koristimo bez straha zbog udobnosti, praktičnosti i energetske učinkovitosti koju pružaju. Posjedovanje hladnjaka s zapaljivim plinom nije ništa drugačije, a vjerojatnost da dođe do eksplozije je iznimno mala.
Lifestyle
10 biljaka koje tjeraju pauke iz vašeg doma
Paukovi ulaze u kuću najćešće u jesen iz nekoliko razloga, a većina je povezana s njihovim instinktima za preživljavanje i promjenom vanjskih uvjeta
Jeste li se ikada zapitali zašto se čini da pauci uvijek nađu način kako ući u naše domove? Pauci su privučeni našim domovima iz nekoliko razloga, uključujući obilan plijen poput muha i drugih insekata, udobna mjesta za skrivanje te prikladna okruženja za gniježđenje. Uobičajene metode za držanje paukova izvan doma uključuju održavanje čistoće, izbjegavanje nereda i zatvaranje pukotina na vratima i prozorima.
Izdvojili smo deset nevjerojatnih biljaka za koje se vjeruje da imaju svojstva koja odbijaju pauke. Prigrlimo prirodni način borbe protiv štetnika i otkrijmo kako vam ove fascinantne biljke mogu pomoći da održite svoj dom bez pauka.
1. Metvica za odbijanje paukova
Metvica, sa svojim osvježavajućim mirisom i okusom, nije samo omiljena među ljudima – također je izvrstan prirodni repelent za pauke. Tajna se krije u spojevima poput mentola i limonena. Miris ometa njihovu sposobnost da prepoznaju feromone i druge kemijske signale, otežavajući im komunikaciju i navigaciju te čineći vaš dom manje privlačnim za ove osmonoge uljeze.
Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji
2. Lavanda
Snaga lavande u odbijanju pauka pripisuje se dvama glavnim spojevima: linalolu i linalil acetatu. Ovi netoksični spojevi razlog su zašto pauci ne vole ovu biljku. Kad osjete miris lavande, njihovi osjetljivi receptori detektiraju prisutnost tih spojeva, što stvara okruženje koje im nije ugodno. Aromatični štit koji stvara lavanda ometa njihovu sposobnost komunikacije putem feromona i zbunjuje njihovu navigaciju.
3. Eukaliptus
Eukaliptus ima izvanrednu sposobnost odbijanja pauka zahvaljujući spoju zvanom 1,8-cineol, koji pauci ne podnose. Kad se listovi eukaliptusa zgnječe, oslobađa se snažan miris koji pauci izbjegavaju.
4. Matičnjak – biljka čija je supermoć odbijanje paukova
Matričnjak, sa svojim ugodnim citrusnim mirisom i osvježavajućom privlačnošću, ima neočekivanu supermoć u odbijanju paukova. Za to su zaslužna dva glavna spoja: citronelal i geraniol. Ovi citrusni spojevi stvaraju okoliš koji pauci žele izbjeći, jer utječu na njihove njušne receptore. Iako je matičnjak omiljen za biljne čajeve ili aromaterapiju, on također služi kao mirisni način za održavanje prostora bez paukova.
Matičnjak je otporna biljka koja se najbolje sadi u proljeće ili rano ljeto. Vani potražite sunčano mjesto blizu prozora, vrata ili drugih ulaznih točaka kako biste pauke držali podalje. Kada sadite matičnjak u zatvorenom prostoru, koristite male posude i rasporedite ih po kući, osobito blizu otvora ili mjesta gdje se pauci često skrivaju. Zgnječite nekoliko listova kako biste oslobodili osvježavajući miris, što može dodatno povećati njegovu učinkovitost, osobito u područjima gdje ste već vidjeli paukove.
5. Koristite kadifice za stvaranje barijere protiv paukova
Kadifice su živopisni i veseli cvjetovi koji krase vrtove. Možda ih već uzgajate, ali jeste li znali da su neprijatelji paukova? Kadifice sadrže spoj piretrin, koji je prirodni insekticid toksičan za paukove. Kada pauci dođu u kontakt s kadificama ili okolnim tlom, osjete prisutnost ovog spoja i izbjegavaju boraviti u blizini, čineći ove cvjetove snažnim oružjem u borbi protiv osmonogih uljeza.
Kadifice su poznate po lakoći uzgoja i uspijevaju na sunčanim mjestima s dobro dreniranom zemljom, što ih čini idealnim dodatkom vašem vanjskom vrtu. Ako ih sadite unutra, posložite lonce uz prozorske klupčice koje dobivaju puno sunčeve svjetlosti. Također možete staviti sušene cvjetove kadifice u vrećice i objesiti ih blizu mjesta gdje pauci ulaze.
6. Ružmarin
Ružmarin je mirisna biljka koju vole kuhari i vrtlari, a ima zanimljivu skrivenu sposobnost odbijanja paukova. To je zbog dva glavna spoja, kamfora i 1,8-cineola. Kada pauk dođe u kontakt s tim spojevima, može iskusiti nepovoljne učinke. Kamfor i 1,8-cineol ometaju živčani sustav pauka i smetaju im u komunikaciji putem feromona. Ova smetnja stvara zbrku i nelagodu za pauke, što ih potiče da izbjegavaju područja gdje prevladava miris ružmarina.
Sadnja ružmarina oko vašeg doma može biti strateški potez za stvaranje barijere koja odbija paukove. Ružmarin uspijeva u dobro dreniranom tlu i zahtijeva puno sunčeve svjetlosti. Posadite ružmarin blizu ulaznih točaka jer će ugodan miris stvoriti okruženje koje pauci žele izbjeći.
7. Limunska trava
Limunska trava je poznati šampion u odbijanju komaraca tijekom ljetnih večeri, ali također odvraća pauke. Kao i matičnjak, limunska trava sadrži citronellal i geraniol spojeve koji su prilično neugodni za paukove i njihov oštar njuh. Maskira kemijske signale koje koriste za komunikaciju i lociranje plijena, čineći okruženje manje privlačnim.
Ako se pokaže preteškim za uzgoj unutra, možete koristiti eterično ulje ili svijeće kako biste oslobodili njen prepoznatljivi miris i obeshrabrili pauke da se usidre u vašem domu. Kada uključite limunsku travu u svoje okruženje, ne samo da ćete uživati u njenom svježem mirisu, već ćete stvoriti i okruženje koje pauci ne mogu a da ga ne izbjegavaju.
8. Krizanteme
Krizanteme dolaze u zadivljujućem nizu boja i odišu snažnim osjećajem ljepote, ali su također poznate po svojojstvu za odbijanje paukova. Glavni spoj u krizantemama je piretrum, snažan neurotoksin za mnoge insekte. Kada pauci dođu u dodir s krizantemama ili njihovom blizinom, detektiraju prisutnost piretruma i radije ga izbjegavaju.
Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni
9. Mačja metvica
Kada pauci susretnu aromu mačje metvice, percipiraju prisutnost nepetalaktona kroz svoje osjetljive olfaktorne receptore. Ovaj spoj pokreće neurološki odgovor, što dovodi do niza reakcija poput uznemirenosti, konfuzije i dezorijentacije. U osnovi, miris mačje metvice ometa normalno ponašanje pauka i može čak interferirati s njihovom sposobnošću lociranja plijena i komunikacije s drugim paukovima.
10. Bosiljak
Znate da je bosiljak začinsko bilje koje dodaje eksploziju okusa bezbrojnim jelima, ali također ima sposobnost za odbijanje paukova. Bosiljak sadrži estragol i linalool, spojeve koji ometaju neurološke odgovore pauka i mogu uzrokovati konfuziju i nelagodu. Pauci se jako oslanjaju na svoj njuh za komunikaciju, lociranje plijena i navigaciju kroz svoje okruženje. Snažan miris bosiljkovih spojeva ometa ova ključna ponašanja, ostavljajući pauke dezorijentiranima i manje sklone ostajanju u područjima gdje prevladava miris biljke.