Povežimo se

Izbor urednice

Kako se kvalitetno obrazovati za dizajnera vrtova

Učilište Profokus osmislio je jedinstven oblik izvođenja nastave za dizajnere vrtova

dizajn-vrtova-uciliste-profokus-domnakvadrat

Ako se želite baviti izuzetno kreativnim poslom dizajnera vrtova, tim Učilišta Profokus osmislio je jedinstven oblik izvođenja nastave.  Upisom u ovaj program svatko ima mogućnost odabira na koji način pohađati nastavu. Polaznici mogu pratiti nastavu u školskoj učionici Učilišta Profokus dok je drugi oblik praćenja nastave je na daljinu. Polaznik koji prati online nastavu može se direktno uključeni u virtualnu učionicu i ostvaruje direktan kontakta s mentorom. Može postavljati pitanja i diskutirati.

dizajn-vrta-jelena-budimir-zrno-uciliste-profokus-domnakvadrat
Rad polaznice – dizajnerice vrtova Jelene Budimir Zrno

Upisom u verificirani program Dizajna vrtova i pejsažne arhitekture koje je odobrilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja polaznik u tijeku jedne školske godine ( od početka listopada do kraja svibnja ) i nakon što položi završni ispit, stječe uvjerenje s pravom upisa u radnu knjižicu e – evidenciju.

Tako postaje profesionalni dizajner vrtova i pejsažni arhitekture i ostvaruje mogućnost samostalnog rada ili upošljavanja u svim područjima gdje se traži ovo zanimanje.

Ništa bez znanja

Što polaznici uče?

dizajnirana-terasa-uciliste-profokus-domnakvadrat

U  obrazovnom programu dizajna vrtova i pejsažne arhitekture ciljano se uči sve što je važno za projektiranje. Od odabira stila vrta, postavljanja estetskih kriterija te usvajanja znanja iz dendrologije, vrstama drveća i grmlja, jednogodišnjim biljkama, cvijeću i travnjacima sve do mjerenja terena, izračuna nagiba, potrebe za niveliranjem, navodnjavanjem ili odvodnjom.

Usvajaju se znanja o najvažnijim elementima pri uređenu vrta, parka, dječjeg igrališta, prostora oko škole i stambenih zgrada, atrija i poslovnih  prostora.

dizajn-vrta-staklenik-jelena-budimir-zrno-uciliste-profokus-domnakvadrat
Rad polaznice – dizajnerice vrtova Jelene Budimir Zrno

Pokazuje se kako u današnjoj modernoj arhitekturi koristi tehnologiju kojom možemo i na fasadi, zidu ulaznih predvorja urediti viseće vrtove. U korak s ekologijom i aktualnim trendom uređenja eksterijera polaznici uče kako je na balkonu osim cvijeća mogućem uzgajati maline, jagode, začinsko bilje.

plan-sadnje-jelena-budimir-zrno-uciliste-profokus-domnakvadrat
Rad polaznice – dizajnerice vrtova Jelene Budimir Zrno

Uz izvrsne mentore, goste predavače polaznici  nauče razmišljati o svakom detalju od  odabira sadnog materijala s obzirom na podneblje, kiselost zemlje, veličinu terena, želje investitora, sve do izrade  troškovnika. Uče kako izraditi staze i postaviti rasvjetu, klupe, ljuljačku, roštilj ili pak sjenicu. Gdje je najbolje izgraditi bazen, a gdje smjestiti povrtnjak ili kompost.

pergola-jelena-budimir-zrno-uciliste-profokus-domnakvadrat
Rad polaznice – dizajnerice vrtova Jelene Budimir Zrno

Promišljen dizajn vrta i dobar virtualni prikaz

okucnica-dizajn-vrta-jelena-budimir-zrno-uciliste-profokus-domnakvadrat
Rad polaznice – dizajnerice vrtova Jelene Budimir Zrno

Da bi postigli što vjerniju sliku prostora polaznici uče  kako koristiti računalne programe. Osim CAD programa koji je važan za projektiranje polaznicima je omogućen uvid i korištenje SketchUp program koji vremenski ubrzava proces prezentacije, a vizualno daje jasnu sliku ponuđenog projekta.

staklenik-dizajn-vrta-jelena-budimir-zrno-uciliste-profokus-domnakvadrat
Rad polaznice – dizajnerice vrtova Jelene Budimir Zrno

U ovom programu usvajaju se osnovni  parametri  kompozicije boja i forme. Dobro dizajniran vrt imat će skladne boje, naročito kada su u pitanju odabir cvijeća, grma, ili boje ukrasnih stabala. Pozornost se pridaje i formi. To znači od same visine krošnje drveća i grma, ili pak, širine do koje će izrasti neko cvijeće. Pokazuje se kako oplemeniti prostor lončanicama, u koju formu šišati zelene ograde ili grmlje da bi prostor izgledao  skladno.

Stvarni projekti dizajna vrtova

Najvažniji dio u obrazovnom procesu koje provodi UČILIŠTE PROFOKUS  je rad na stvarnim projektima. Dvadesetpetogodišnje iskustvo u obrazovanju doprinijelo je prepoznavanju kvalitete i povjerenja. Zato je ostvarena suradnja polaznika Učilišta sa stvarnim klijentima.  Odrađeno je niz projekata u kojima su sudjelovali naši polaznici i mentori Učilišta.

 Tako su polaznici sudjelovali u velikom projektu uređenja i sadnje drveća i ukrasnog grmlja za okoliš i park dječjeg sela Lekenik.

uredjenje-eksterijera-uciliste-profokus-domnakvadrat
Teren koji će urediti polaznici Učilišta Profokus

Uredili su okućnice za nekoliko obitelji, a ovogodišnji veliki projekt je uređenje okoliša Osnovne škole Zorke Sever u Popovači.

polaznici-ucilista-profokus-domnakvadrat
Posjet polaznika Učilišta Profokus u osnovnu školu Zorke Sever u Popovači

I za kraj uređenje atrija u centru Zagreba koji se nalazi iza stambene zgrade  s deset stanova.

To su sve značajna usvajanja znanja u vrijeme samog procesa obrazovanja, pa tako polaznici dobiju određena iskustva rada na terenu, imaju kontakta s klijentom i pronalaze rješenja stvarnih problema koji su u svakom, pa i u ovom poslu mogući.

Sve to priprema je za samostalni profesionalni rad na području dizajna vrtova i pejsažne arhitekture kao jedinstvenog programa UČILIŠTA PROFOKUS.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća.

U principu gradnja drvenom konstrukcijom ima izuzetnu prednost nad ostalim tradicionalnim sustavima. U smislu što je to lagana konstrukcija, što će puno manju silu na sebe navući i što će takva gradnja proći bez nekih šteta tijekom takvih djelovanja, rekao je Elis Hajdarovac, mag. ing. aedif. iz Domprojekta.

Nedostatak radne snage

Na intenzivniji razvoj tržišta montažne gradnje u Hrvatskoj, nekoliko je čimbenika uvelike utjecalo. Prvi od njih bio je nedostatak radne snage.

Kako odgovoriti na nedostatak radne snage odnosno kako zadržati neku kvalitetu proizvoda jer ipak u današnje vrijeme se traži određena kvaliteta i standard. Majstora je sve manje, negdje su se rasplinuli i tako dalje. Jedini i najbolji odgovor je industrijalizacija, znači držati, odnosno što više predgotoviti gradnju u proizvodnim pogonima gdje imate stalno kontrolu kvalitete.

Mi na primjer za naše sustave gradnje imamo i CE certifikat, dakle, institut iz Slovenije, konkretno dolazi pregledava našu proizvodnju, postupke, materijale i tako dalje, plus interna kontrola i to jednostavno receptura za ujednačenu kvalitetu i visoku kvalitetu proizvoda i u konačnici objekata koje gradimo, dodao je Hajdarovac.

Novi zakonski propisi

A drugo su bili novi zakonski propisi prema kojima objekti moraju biti energetski učinkoviti.

Mi otkada radimo, dakle još od 1993. godine promičemo tu energetsku učinkovitost objekata kao jednu od prednosti montažnog načina gradnje zato što je jednostavna razlika. Kod tradicionalnog načina imate nosivi sustav koji je s jedne strane obložen izolacijskim materijalom.


Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Modularna tako ima više…


Kod nas je cijeli sendvič panel odnosno cijeli sustav zidni, stropni, krovnih elemenata ispunjen izolacijom i superioran u odnosu na propise. Puno je lakše postići, odnosno zadovoljiti uvjete koji se nameću pred ljude, je li to nisko energetske gradnja, gradnja objekta nulte energije, pasivna i tako dalje. Ti se nekakvi nazivi pojavljuju tijekom vremena, mijenjaju se, ali i mi bez ikakvih problema zadovoljavamo sve trendove koji se nameću, rekao je Hajdarovac.  

Trendovi koje nameće tržište

A trendovi koje nameće tržište je izrada montažnih obiteljskih kuća, stambenih zgrada te javnih objekata.

Energetski učinkovit dvorac iz 19. stoljeća

Mi radimo zdravstvene ustanove, škole, vrtiće, višestambene objekte, obiteljske kuće, krenuli smo sa obiteljskim kućama, međutim na tržištu se pojavilo da se radi objekti svih ljudskih potreba. Radili smo nekoliko vrtića u Hrvatskoj, radili smo stambene zgrade u Švicarskoj, tako da je to široka lepeza proizvoda koji se rade u ovom sistemu građenja, rekao je Esad Hajdarovac, dipl. ing. građ.

Domprojekt nudi nekoliko različitih sistema gradnje, a svi su bazirani na istoj konstrukciji dokazane kvalitete. 

Kod nas se osnovna drvena konstrukcija, recimo tradicionalno se zove KVH drvo, ali se koristi kamena vuna. Gips vlaknaste ploče se koriste koje daju protupožarnu sigurnost objektima kako gips vlaknaste ploče tako i kamena vuna. To su osnovni standardni materijali koji se koriste, nadodao je Hajdarovac.

Domprojekt – niskoenergetske montažne kuće

Domprojekt nudi dvije razine dovršenosti objekta – visoki stupanj izgrađenosti ili ključ u ruke. Visoka razina izgrađenosti znači da je kuća izvana kompletno završena,  a interijer je u fazi završnih obrtničkih radova. Ključ u ruke znači gradnju kuće i izvođenje svih radova do useljenja.

Uz nekakvo inženjersko promišljanje i način rješavanja, jer u principu inženjer je taj koji treba rješavati situaciju, a ne deklarativno nešto odbijati i reći to se ne može. Može se sve napraviti samo je pitanje je li to investitoru isplativo i želi li to prihvatiti, pojasnio je Hajdarovac.

Zbog korištenja kvalitetnih i prirodnih materijala, montažni objekti energetski su učinkoviti, što osigurava ugodnije interijere za svakodnevnicu te niže račune za energente. Brzina izvođenja te bolja kontrola troškova za investitora samo su neke od prednosti zbog kojih se montažna gradnja sve više koristi.

Nastavite čitati

Gradnja

Partas niskoenergetske CLT montažne kuće

Drvo je oduvijek bio vrlo cijenjeni materijal u građevinskoj industriji, a danas prednjači u montažnoj gradnji. Inovativni materijal CLT ili cross laminated timber donio je pravu revoluciju na tržište. CLT su drveni blokovi lijepljeni pod visokim pritiskom koji daju dovoljnu čvrstoću i stabilnost za gradnju kuća i visokih zgrada. Iako se u zapadnoj Europi ovakav način gradnje koristi zadnjih 15ak godina, domaće tržište tek je u začetku, a predvodi ga Partas iz Jastrebarskog.

Montažne kuće Partas

Specijalnost nam je izrada montažnih kuća od lameliranog lijepljenog drveta. U konstrukciji koristimo isključivo prirodne materijale, kao što su celuloza, paneli od drvenih vlakana. Svi sistemi koje radimo su ekološki. Kuće su rezane na CNC stroju, svaka greda ima svoj muško ženski utor, takozvani lastavičji rep, rekao je Josip Dodik direktor tvrtke Partas.

Gradnja križno lijepljenim drvenim pločama posljednjih je godina potisnula sve ostale klasične gradnje, posebice betonsku.

CLT – beton budućnosti

Ograničenja u izgradnji po pitanju CLT-a ili lameliranog lijepljenog drveta ne postoji. Može se napraviti sve ono što se može isprojektirati. Inače, taj CLT u zadnje vrijeme nazivaju sve češće beton budućnosti.

Sa CLT-om se može raditi i višekatnice. U Parizu su dosta prisutne i katnice sa 7, 8, 10, katova, a s lameliranim drvetom se može napraviti ono što u klasičnom drvetu se ne može. Lamelirano drvo omogućava to da se mogu premostiti različite udaljenosti od stupa do stupa. Isto tako, tu nam je CLT dosta bitan faktor, posebno u međukatnim konstrukcijama gdje smo ograničeni sa ukupnom visinom samog objekta, s njime to rješavamo u međukatnoj konstrukciji, dodao je Dodik.

Križno lamelirano drvo proizvodi se u strogo kontroliranim uvjetima. Zbog načina proizvodnje te ploče zadržavaju statičku čvrstoću čak i na visokim temperaturama.

Prednosti gradnje CLT pločama

Prvo što dobivamo dosta na jačini same konstrukcije, drugo brzina izgradnje, energetski efikasnije. Osim toga taj CLT kao detalj u unutrašnjosti samog objekta je jedan onako dosta lijep detalj koji se može i ostaviti bez dodatne izolacije, rekao je Dodik.

Niskoenergetske montažne kuće

Ove niskoenergetske montažne kuće imaju energetski certifikat A+. To znači da troše do pet puta manje energije za grijanje i hlađenje. Odnosno, režije će biti čak i do 90 posto manje nego u kućama od opeke. Osobito kada se koriste i obnovljivi izvori energije.


Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Modularna tako ima više…


Jedna od prednosti koje su zastupljene kod nas u Partas firmi uspjeli smo zaokružiti cijelu priču. Uz naše niskoenergetske montažne kuće, u mogućnosti smo ponuditi i dizalice topline, razvode podnog grijanja, rekuperacije solarne elektrane. Dakle možemo ponuditi jedan cjelokupni paket da bi ta kuća na koncu bila niskoenergetska, rekao je Dodik.

Korištenjem drva kao glavnog građevinskog materijala utječe se na smanjenje emisija ugljičnog dioksida, što drvo svrstava u održive materijal, a korisnicima osigurava ugodniju klimu u interijeru.

Partas – prvi izbor stanovanja

Za Partas niti jedan projekt nije nemoguć za izvedbu, što pokazuje i mnoštvo završnih objekata diljem Hrvatske. 

Projekti koje smo radili u Hrvatskoj, pretežno su to nekakvi projekti koji su vezani za turizam u Istri, to su vrtići, tu su kuće za najam, od 300, 400, 600 i više kvadrata. Sad smo trenutno u izradi jednog projekta hotel od nekakvih 1800 kvadrata. Pretežno su veći objekti vezani za turizam, a oni manji su obiteljske kuće diljem Hrvatske i Austrije, dodao je Dodik.

Montažne kuće od križno lameliranog drva moderan je način izgradnje objekata za stanovanje koji ima snažan utjecaj na očuvanje resursa, nudeći korisnicima atraktivan dizajn, brzu izgradnju i energetsku učinkovitost. Tražite li niskoenergetsku montažnu, Partas nudi visoko kvalitetna rješenja, a vlastite projekte prilagođava željama i potrebama klijenata.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice