Izbor urednice
Kako prenijeti doživljaj iz koncertne dvorane u stan
U jednom sustavu za slušanje glazbe najvažnija komponenta je prostorija. Bez obzira koliko skupe ili velike zvučnike imate, oni će lošije zvučati u prostorijama koje nisu akustički tretirane. Sve o akustičkom tretmanu prostorije i priručnim rješenjima, objasnio nam je audiofil Nebojša Uglješić.
Kako dobiti najbolji zvuk?
Nebojša Uglješić strastveni je audiofil. Slušanje glazbe njegova je svakodnevnica i zato traži najbolji zvuk koji može dobiti.
Zamislite da slušate jedno orkestralno djelo, klasično djelo u kojem sudjeluju mnogobrojni instrumenti. Na pozornici se nalaze violine, harfa, klavir, viole, violončela i masa drugih instrumenata, no ako soba nije adekvatna za slušanje, odnosno ako nije linearna po tom frekvencijskom opsegu, neki bi instrumenti mogli biti prenaglašeni dok ćete druge slabije čuti.
Rješenje je akustički tretman
Stoga, ako želite prenijeti iskustvo iz koncertne dvorane u vlastiti dom, akustički tretman uskače u pomoć jer on ispravlja te anomalije koje nastaju u zvuku.
Akustički tretman prostorije je intervencija u prostoru kojom se pokušava postići linearni zvuk.
Linearan zvuk ima za cilj da bude što uravnoteženiji, ravnomjeran, da nema nikakvih izobličenja u smislu da u nekom određenom frekvencijskom opsegu, tj. u nekoj određenoj frekvenciji nema takozvanih jama gdje se gubi i slabije čuje taj dio frekvencijskog opsega ili je neki pak prenaglašen.
Ide se za tim da se akustičkim tretmanom postigne da cijeli frekvencijski opseg bude što linearniji i što ravniji kako bi slušanje glazbe bilo što ugodnije.
Kako znati da imamo problem sa zvukom?
Da imate problem sa zvukom u prostoriji, lako ćete prepoznati po zvuku basova, koje je po amplitudi zvučnih valova najteže ukrotiti.
“Sigurno ste doživjeli da dok slušate glazbu u jednom se trenutku počne sve tresti. Razlog je ne taj da je bas snažan nego je izobličen”, objašnjava Nebojša.
Akustičkim tretmanom treba se postići idealna interakcija zvučnika s prostorom, zato je važno znati veličinu prostorije i zvučnika te jačinu pojačala. Izvedbu i mjerenje za adekvatan tretman treba prepustiti stručnjacima.
Priručna rješenja
Ako imate problem sa zvukom možete posegnuti za priručnim rješenjima koji pomažu u akustici. Možete pokriti čim više gole površine, no najveći problem je strop. U većini stanova strop je gol ili eventualno ima neki luster.
Na pod se može staviti tepih, teži namještaj, jer će to pomoći apsorpciji zvuka. Određeni dio spektra namještaj će upiti. Također, to se odnosi i na zavjese, teške zavjese, gušće tkanine koje mogu pomoći pri upijanju pretjerano visoke frekvencije.
Nebojša je, pak, u svom domu odlučio napraviti akustički tretman koji je uključivao i građevinske zahvate. Izveden je u tri koraka.
Napravljeni su tzv. bas trapovi, bas zamke, čija je funkcija da upijaju višak basa u prostoriji. Zatim je napravljena intervencija na samom stropu gdje je stavljena velika površina, napravljen je otok koji služi za apsorpciju zvuka srednjeg i višeg spektra i donekle radi i apsorpciju visokih.
Naknadno su napravljeni i takozvani difuzori koji dolaze na bočne zidove čija je uloga da raspršuje zvuk sa prvih refleksija koje izlaze iz zvučnika. Prvi zvukovi dolaze iz zvučnika i odbijaju se od zidova.
Za istinski doživljaj glazbe, Nebojša savjetuje…
Ako volite slušati glazbu i želite čuti što se događa u njoj, prije nego što počnete čeprkati po katalozima i internetskim stranicama u potrazi za novim komponentama, krenite od rješavanja akustike.
Pročitajte malo iskustva drugih korisnika, Internet je pun razno raznih informacija. S namještajem se može puno toga napraviti.
Bilje
Bosiljak, neven, lavanda… Koje su biljke najbolja prirodna zaštita protiv komaraca?
Nisu samo dosadni, oni mogu biti i opasni za zdravlje
Ljeto i komarci često dolaze “ruku pod ruku”, pa je ponekad teško uživati u prirodi onako kako bismo htjeli. Osim što ljeti više vremena provodimo vani, u našim domovima češće otvoreni prozori, što znači da su komarci i svuda oko nas.
Protiv njih se možemo boriti kemikalijama, no njihov miris je poprilično agresivan te mnogima ne odgovara. Postoji i prirodan način borbe protiv komaraca. Određene biljke, koje možete zasaditi u vašem vrtu ili balkonu, svojim mirisom tjeraju komarce i ostale insekte. Ako znamo da komarci mogu biti i opasni za naše zdravlje, pametno je poduzeti neke korake. Donosimo pregled pet najboljih i najučinkovitijih.
Ružmarin
Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite biti sigurni da ste rastjerali dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.
Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara
No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažiti će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.
Bosiljak
Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljk će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačh repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte.
Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.
Lavanda
Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju.
Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji
Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.
Neven
Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu.
Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode,i druge nametnike u zemlji.
Menta
Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisomotjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.
Bilje
Ove sobne biljke gotovo je nemoguće uništiti – uz minimalnu njegu mogu živjeti desetljećima!
One će uljepšavati vaš dom godinama
Ako ste ljubitelj biljnog svijeta sigurno uživate promatrajući svoje biljke kako se iz sjemena pretvaraju u predivne, bujne ljepotice. Kod nekih biljaka taj proces rasta može trajati i desetljećima, a posebno su po tome poznate filodendron i monstera.
Ako im se pruži pravilna njega, neke od sobnih biljaka će vam pokazati što su trajnice – mogu živjeti i do 50 godina! Dobar je to razlog da prilikom kupovine sobnog bilja malo razmislite i odaberete one koje će vaš dom krasiti desetljećima.
Donosimo popis biljaka koje su vam sigurno poznate, ali možda niste znali da neke mogu nadživjeti i vas!
Zašto je neparan broj biljaka u domu najbolji izbor? Evo što kaže stručnjakinja
Svekrvin jezik
Ova je biljka trajnica i na glasu je kao neuništiva. “Tvrdi i uski listovi u obliku mača čine ovu biljku omiljenom kod ljubitelja cvijeća ali i dizajnera interijera.”, ističe Justin Hancock, stručnjak za hortikulturu.
Ovisno o vrsti, tamni zeleni listovi mogu biti prošarani srebrnim ili bijelim linijama, a ako joj se pruži pravilna njega, može živjeti i krasiti dom desetljećima.
Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan ili biljka pauk jedna je od sobnih biljaka koje je najlakše uzgajati, a također je i jedna od najpopularnijih.
Biljka je dobila ime po svojim dugim listovima poput pauka koji mogu doseći i do dva metra duljine. Listovi su često prošarani, s nijansama zelene, bijele i žute. Biljka pauk izvrstan je pročišćivači zraka i mogu pomoći u uklanjanju štetnih toksina iz zraka. Zapravo, nalaze se na NASA-inom popisu najboljih biljaka za pročišćavanje zraka. Također je poznato da pomažu u smanjenju stresa i potiču opuštanje.
Možda niste znali, ali osim što će se lako prilagoditi svakom prostoru, ona može živjeti i do 20 godina!
Filodendron
Ovisno o sorti, ova dekorativna tropska biljka može rasti uspravno, penjati se ili padati, što pruža beskrajne mogućnosti za smještaj. Ove biljke mogu narasti do 5 metara visine u idealnim uvjetima, ali je vjerojatnije da će narasti do oko metra u zatvorenom okruženju.
Potrebno joj je malo brige i svjetlosti, a može trajati i do 25 godina!
Begonija
Dolazi u bijeloj, ružičastoj i crvenoj boji. Postoji vise vrsta begonija ali sve imaju osjetljivije mesnate listove.
Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna
Njoj je potrebno obilato i redovno zalijevanje, a pažnju treba obratiti da se ne zalijevaju listovi. Također kao i sve cvjetnice i nju je potrebno redoviti gnojiti. Najbolje uspijeva na svijetlim i polusjenovitim mjestima, a zimi se lako može održati i u unutarnjem prostoru s mnogo svjetla. Koju god vrstu odabrali, nećete pogriješiti. Sa svojim prekrasnim bojama i oblicima begonija će uljepšati svaki kutak interijera ili eksterijera.
Vaša begonija uz pravilnu njegu može živjeti i više od 10 godina.
Drvo žada
Poznata kao biljka novca, drvo žada (Crassula spp.) ima mnogo zaobljenih listova. To biljci daje mekan, bujan izgled, što pomaže u unošenju mirne i spokojne energije po kojoj je žad poznat.
Za razliku od drugih sukulenata, ona voli vlažno tlo, a ako primijetite gubitak listova, to je posljedica manjka vlage u zemlji.
Vjerovali ili ne, drvo žada može živjeti i do 70 godina!