Izbor urednice
Kako prenijeti doživljaj iz koncertne dvorane u stan
U jednom sustavu za slušanje glazbe najvažnija komponenta je prostorija. Bez obzira koliko skupe ili velike zvučnike imate, oni će lošije zvučati u prostorijama koje nisu akustički tretirane. Sve o akustičkom tretmanu prostorije i priručnim rješenjima, objasnio nam je audiofil Nebojša Uglješić.
Kako dobiti najbolji zvuk?
Nebojša Uglješić strastveni je audiofil. Slušanje glazbe njegova je svakodnevnica i zato traži najbolji zvuk koji može dobiti.
Zamislite da slušate jedno orkestralno djelo, klasično djelo u kojem sudjeluju mnogobrojni instrumenti. Na pozornici se nalaze violine, harfa, klavir, viole, violončela i masa drugih instrumenata, no ako soba nije adekvatna za slušanje, odnosno ako nije linearna po tom frekvencijskom opsegu, neki bi instrumenti mogli biti prenaglašeni dok ćete druge slabije čuti.
Rješenje je akustički tretman
Stoga, ako želite prenijeti iskustvo iz koncertne dvorane u vlastiti dom, akustički tretman uskače u pomoć jer on ispravlja te anomalije koje nastaju u zvuku.
Akustički tretman prostorije je intervencija u prostoru kojom se pokušava postići linearni zvuk.
Linearan zvuk ima za cilj da bude što uravnoteženiji, ravnomjeran, da nema nikakvih izobličenja u smislu da u nekom određenom frekvencijskom opsegu, tj. u nekoj određenoj frekvenciji nema takozvanih jama gdje se gubi i slabije čuje taj dio frekvencijskog opsega ili je neki pak prenaglašen.
Ide se za tim da se akustičkim tretmanom postigne da cijeli frekvencijski opseg bude što linearniji i što ravniji kako bi slušanje glazbe bilo što ugodnije.
Kako znati da imamo problem sa zvukom?
Da imate problem sa zvukom u prostoriji, lako ćete prepoznati po zvuku basova, koje je po amplitudi zvučnih valova najteže ukrotiti.
“Sigurno ste doživjeli da dok slušate glazbu u jednom se trenutku počne sve tresti. Razlog je ne taj da je bas snažan nego je izobličen”, objašnjava Nebojša.
Akustičkim tretmanom treba se postići idealna interakcija zvučnika s prostorom, zato je važno znati veličinu prostorije i zvučnika te jačinu pojačala. Izvedbu i mjerenje za adekvatan tretman treba prepustiti stručnjacima.
Priručna rješenja
Ako imate problem sa zvukom možete posegnuti za priručnim rješenjima koji pomažu u akustici. Možete pokriti čim više gole površine, no najveći problem je strop. U većini stanova strop je gol ili eventualno ima neki luster.
Na pod se može staviti tepih, teži namještaj, jer će to pomoći apsorpciji zvuka. Određeni dio spektra namještaj će upiti. Također, to se odnosi i na zavjese, teške zavjese, gušće tkanine koje mogu pomoći pri upijanju pretjerano visoke frekvencije.
Nebojša je, pak, u svom domu odlučio napraviti akustički tretman koji je uključivao i građevinske zahvate. Izveden je u tri koraka.
Napravljeni su tzv. bas trapovi, bas zamke, čija je funkcija da upijaju višak basa u prostoriji. Zatim je napravljena intervencija na samom stropu gdje je stavljena velika površina, napravljen je otok koji služi za apsorpciju zvuka srednjeg i višeg spektra i donekle radi i apsorpciju visokih.
Naknadno su napravljeni i takozvani difuzori koji dolaze na bočne zidove čija je uloga da raspršuje zvuk sa prvih refleksija koje izlaze iz zvučnika. Prvi zvukovi dolaze iz zvučnika i odbijaju se od zidova.
Za istinski doživljaj glazbe, Nebojša savjetuje…
Ako volite slušati glazbu i želite čuti što se događa u njoj, prije nego što počnete čeprkati po katalozima i internetskim stranicama u potrazi za novim komponentama, krenite od rješavanja akustike.
Pročitajte malo iskustva drugih korisnika, Internet je pun razno raznih informacija. S namještajem se može puno toga napraviti.
Izbor urednice
Kompostiranje u stanu – kratki vodič
Kompostiranje je prirodni proces razgradnje biomase. Da bismo ga pokrenuli potreban je bio otpad, kojeg dijelimo na zelenu i smeđu komponentu, kisik i vlažnost. Sve ostalo će se dogoditi prirodnim putem, a nusprodukt je vrijedna sirovina koja se danas naziva i crnim zlatom.
Kućno kompostiranje ekološki najprihvatljivije
Kompostiranje je jedan od najvažnijih prirodnih procesa za smanjivanje količine otpada. Istraživanja pokazuju da se čak trećina kućnog otpada može reciklirati na ovakav način. Kućno kompostiranje ekološki je najprihvatljivije jer se ponovna upotreba odvija na istom mjestu.
Bio otpad je vrlo vrijedna sirovina. Ako sami kompostiramo, odnosno ako odvajamo i zbrinjavamo na ispravan način, tada zapravo oponašamo proces koji se događa u prirodi. Kompost je vrijedna supstanca koju možemo dalje koristiti, a istovremeno utječemo na smanjenje emisije stakleničkih plinova.
Vrlo opasne posljedice
Ako taj biootpad dospije na odlagalište, vrlo je velika šansa da će bez prisustva zraka koje je potrebno za tu razgradnju, proizvesti velike količina metana, stakleničkog plina koji pospješuje klimatske promjene, a ako se pomiješa sa drugim otpadom, može procuriti u podzemne vode i uzrokovati onečišćenje podzemnih voda, što naravno isto ne želimo.
Što možemo sami učiniti?
Najjednostavniji način kompostiranja je svakodnevno skupljati biootpad u jednu kantu te svakih nekoliko dana prazniti. Za dobivanje kvalitetnog komposta moramo primijeniti određene tehnike, odnosno paziti na sastav biootpada kojeg planiramo kompostirati. Za optimalan proces, udio zelenog u odnosu na smeđi otpad, trebao bi biti 2:1.
“Kada kompostiramo te ako to ne radimo kroz gradski sustav, onda je bitno da kompost sadrži dušičnu i ugljičnu komponentu. To su zapravo zelena komponenta i smeđa komponenta koja je ujedno i mokra i suha te koja omogućava da se te dvije komponente prožmu i da kompost bude prozračen, jer ako bude previše vlage onda dolazi do truljenja i do stvaranja plijesni i drugih stvari koje nisu poželjni”, objašnjava Tihana Veljačić koja je pokrenula inicijativu za život s malo otpada.
Smeđi materijal je slama, piljevina, karton, grane, a zeleni trava, dijelovi biljaka i slično.
Što sve možemo kompostirati?
Bitno je da stavljate sve bio otpatke koji nastaju tijekom kuhanja. To su svi ostaci voća i povrća, različite ljuske, ostaci kruha, ostaci nekakvih biljaka, zemlja koja vam ostane, štapići za uši, ako su napravljeni od bambusa ili od papira, isto tako blazinice koje su od pamuka, ali nisu sa nečim zagađene, npr. nekakvim agresivnim sredstvima, također i mali komadići maramica, kartona se mogu stavljati u bio otpad.
Ono što se ne smije stavljati to su kuhani ostaci hrane.
Otpatke povrća i voća, prije nego što bacite u bio otpad, dobro stisnite da odbacite vlažnost i dobijete kvalitetniju sirovinu. Ako kompostirate pravilno nema neugodnih mirisa.
Kućni komposteri
U stanu postoje i mogućnosti da se nabave posebni komposteri koji se mogu staviti u stanu. Oni su sada dosta mali i sve što se napravi od bio otpada u kućanstvu se jednostavno može staviti u njega te se već kroz 24 sata od toga napravi kompost. Onim malo manje napredni njima treba tjedan dana, mjesec dana, ali izvedivo je, nije nemoguće kompostirati u stanu.
Gotov kompost nema intenzivnih mirisa već blago miriši na zemlju, mrvičaste je strukture i ne mogu se prepoznati ostaci koji su se dodavali. Dodavanjem komposta zemlji dajemo hranjive sastojke potrebne za rast i razvoj biljaka, a njegova izrada ne zahtjeva puno vašeg vremena.
Interijeri
Kuhinje snova: kako odabrati idealni salon namještaja za Vašu kuhinju
Kuhinja je srce svake kuće i to je mjesto gdje se obitelj okuplja, kuhaju obroci i provodi vrijeme. Stoga je važno da kuhinja bude funkcionalna, estetski ugodna i prilagođena Vašim potrebama. Kada je riječ o odabiru idealnog salona namještaja za Vašu kuhinju, postoje nekoliko stvari koje trebate uzeti u obzir.
Kuhinja je srce svake kuće i to je mjesto gdje se obitelj okuplja, kuhaju obroci i provodi vrijeme. Stoga je važno da kuhinja bude funkcionalna, estetski ugodna i prilagođena Vašim potrebama. Kada je riječ o odabiru idealnog salona namještaja za Vašu kuhinju, postoje nekoliko stvari koje trebate uzeti u obzir.
Vrste kuhinja
Postoji mnogo različitih vrsta kuhinja, od kojih svaka posjeduje vlastite jedinstvene značajke i stil. Neki od najpopularnijih vrsta kuhinja uključuju tradicionalne, suvremene i prelazne kuhinje.
Tradicionalne kuhinje odlikuju se klasičnim i “vječnim” dizajnom, s elementima poput podignutih panela ormarića, kruništa i ukrašenih rubova, najčešće s malim poličicama za začine. Ove kuhinje često imaju tople, neutralne boje i prirodne materijale poput drva i kamena. Tradicionalne kuhinje savršene su za kuće s formalnijim ili tradicionalnijim estetikom.
Suvremene kuhinje, s druge strane, poznate su po svojem glatkom i modernom dizajnom. Ove kuhinje imaju čiste linije, minimalnu ornamentaciju i fokusiraju se na funkcionalnost. Često uključuju naprednu tehnologiju i materijale poput nerđajućeg čelika i stakla. Suvremene kuhinje savršene su za kuće s modernijom ili minimalističkom estetikom.
Prelazne kuhinje, kao što ime sugerira, su kombinacija tradicionalnog i suvremenog dizajna. Često uključuju mješavinu tradicionalnih i modernih elemenata, te se mogu prilagoditi različitim stilovima, a popularne su kod onih koji žele najbolje od oba svijeta.
Druge vrste kuhinja uključuju seoske i rustikalne kuhinje, koje imaju opušteniju estetiku s elementima poput ormarića sa šipkom i oštećenih završnih radova tzv “shabby-chic”. Često uključuju prirodne materijale poput obnovljenog drva i kamena i savršene su za kuće u ruralnim ili suburbanim područjima.
Moderni spin na seoske kuhinje je shaker stil kuhinje koji ima jednostavne, čiste linije i fokus na funkcionalnost. Često uključuju prirodne materijale poput drva i kamena i imaju manje istaknut dizajn.
Za one koji imaju ograničeni prostor i proračun, kompaktna kuhinja je odlična opcija. Ove kuhinje su dizajnirane kako bi se iskoristio što više ograničenog prostora i često se mogu prilagoditi specifičnim potrebama vlasnika kuće. Često su jeftinije od većih kuhinja i savršene su za stanove, male kuće ili kao sekundarna kuhinja u većoj kući.
Na kraju, postoje i kuhinje po mjeri, koje su prilagođene specifičnim potrebama i preferencijama vlasnika kuće. Ove kuhinje mogu uključivati jedinstvene značajke i završne radove i mogu se napraviti od širokog spektra materijala. Kuhinje po mjeri često su najskuplja opcija, ali omogućuju potpunu kontrolu nad konačnim dizajnom i funkcionalnošću kuhinje.
6 stvari koje morati imati na umu kako biste stvorili kuhinju iz snova
Prvo, trebate razmisliti o veličini Vaše kuhinje. Ako imate manju kuhinju, trebat će vam manji namještaj, dok će veća kuhinja zahtijevati više namještaja. Također, trebat će vam više prostora za rad i pohranu ako imate veću obitelj ili često kuhate za goste.
Sljedeće, razmislite o stilu Vaše kuhinje. Postoji širok raspon stilova kuhinja, od tradicionalnih do suvremenih. Odaberite stil koji odgovara Vašem ukusu i koji se slaže s ostatkom Vašeg doma. Ako se ne možete odlučiti između dva stila, možete kombinirati elemente oba stila kako biste stvorili unikatnu kuhinju koja odražava osobni stil.
Nadalje, trebate razmisliti o funkcionalnosti Vašeg namještaja. Kuhinja je mjesto gdje se kuhaju obroci, stoga trebate osigurati da imate dovoljno radnog prostora i pohranu za sve kuhinjske potrepštine. Provjerite da li su elementi kuhinje kao što su hladnjak, perilica posuđa i pećnica na odgovarajućem mjestu.
Također, razmislite o materijalima koji se koriste za Vaš namještaj. Postoje različiti materijali koji se koriste za kuhinjske elemente, od drva do kamena. Odaberite materijal koji je izdržljiv, lagan za održavanje i koji se slaže s ostatkom Vaše kuhinje.
Dobro je da razmislite i o svjetlu u Vašoj kuhinji. Dovoljno svjetla je važno za rad i sigurnost, pa biste trebali osigurati da Vaša kuhinja ima dovoljno prirodnog i umjetnog svjetla. Razmislite o postavljanju svjetla iznad radne površine, ispod ormara i pod policama za pohranu.
Još jedna važna stvar koju trebate uzeti u obzir je cijena. Kuhinje su skupe i trebat će Vam vremena i truda da pronađete salon namještaja koji odgovara Vašem proračunu. Razmislite o kompromisima koji možete napraviti kako biste pronašli najbolje moguće rješenje za Vas.
U svakom slučaju, potrudite se da odaberete salon namještaja koji će Vam pružiti funkcionalnost, estetiku i udobnost za godine koje dolaze. Ako se želite dobiti savjet stručnjaka, uvijek možete razgovarati s profesionalnim prodajnim predstavnikom MIMA salona, koji će vam pomoći da stvorite kuhinju iz snova.