Dizajn i trendovi
Zlatna u interijeru – kako ju unijeti, a da ne pretjeramo?
Osvjetljava prostor, unosi vedrinu i optimizam, ali i dozu luksuza.

Zlatna boja je topla boja koja baš kao i žuta osvjetljava prostor i u njega unosi vedrinu i optimizam. Povezujemo ju s luksuznim interijerima uređenim u klasičnom stilu čije zidove krase ogledala urešena velikim pozlaćenim okvirima, no jednako se dobro uklapa i u moderne interijere u koje želimo unijeti dozu luksuza.
Detalji zlatne

Zlatna će najbolje doći do izražaja ukoliko ju kombiniramo s crnom, bijelom i tamnijim nijansama sive poput antracitne. Dozu glamura u interijer unijet će crni blagovaonski stol i stolci sa zlatnim rubom koji tako postaju centralni ukras u domu.

Nadolazeći božićni i novogodišnji praznici također su u znaku zlatne. Od ukrasnih stolnjaka i salveta do dekoracija za bor – zlatna će vizualno zagrijati zimske interijere i pridonijeti blagdanskom ugođaju. Odlično se kombinira s drugim slavljeničkim bojama: zelenom, crvenom i srebrnom. Zlatna i crvena posebno su komplementarne. Te dvije boje Kinezi smatraju i znakom bogatstva i sreće, stoga za proslavu Nove godine oblače crvenu odjeću ukrašenu zlatnim detaljima.

Prema drevnoj istočnjačkoj filozofiji Feng shui zlatnu je preporučljivo upotrijebiti pri uređenju dijelova doma u kojima nedostaje metala. Ona će potencirati bogatstvo ukoliko njome ukrasimo jugoistočni dio kuće.

Zlatni zidovi

S obzirom na to da zlatna reflektira svijetlo, sumorni hodnik obojite tom elegatnom bojom i unesite dašak topline i pozitivne energije. Strop i štukature obojite u bijelu, a za veći efekt bijelom možete obojiti i donji dio zidova. Tijekom dana dragocjeno prirodno svjetlo reflektirat će se na zidovima hodnika, dok će po noći električna svjetla kreirati ugodan i topao ambijent.

Kao što i stara poslovica kaže – najbolja je zlatna sredina. Ako niste skloni eksperimentiranju i kako biste izbjegli kič, zlatnu je boju u interijer najbolje unijeti tek ponekim dekorom poput jastuka, lampe, vaze ili okvira za slike.
Dizajn i trendovi
Brazilski stan koji spaja moderno sa zaboravljenim
130 kvadrata stana sjajno prezentiraju brazilski stil uređenja.

Prostor od 130 kvadrata trebalo je urediti tako da prati brazilsku arhitekturu i zahtjeve današnjeg života. Ovaj brazilski stan smješten je u glavnom gradu te Latinoameričke države, Brasiliji, u četvrti Asa Sul koja najbolje reprezentira život u Brazilu.

U prostranom interijeru najveću pažnju privlači kuhinja. Hladnoća betona razbijena je kuhinjom u pastelnoj nijansi zelene. Zid kod kojeg se nalazi kuhinjski polutotok obložen je modernim bijelim metro pločicama. Koža na barskim stolcima svojevrni je nagovještaj dizajna dnevnog boravka.

U dnevnom boravku tako prevladavaju prirodni materijali. Od kožne sofe i fotelje, preko kožnog tepiha, do drvenog regala i podova.
Prirodni materijali u interijeru su apsolutni hit
Crna rasvjetna tijela odličan su kontrast ovom poprilično svijetlom interijeru.

Spavaća soba također prati ovaj stil uređenja. No, umjesto kože i drveta, ovdje su kombinirani drvo i metal. Posebno intrigantni su noćni ormarići i rasvjetna tijela koja nisu jednaka.

Jednu vrlo živopisnu sliku krije kupaonica. Monotonija pločica u imitaciji betona i bijelih sanitarija razbijena je tirkiznim pločicama u marokanskom stilu.
Dizajn i trendovi
Tajne dobro uređenog interijera
Poznata izreka francuskog modnog kreatora Yves Saint Laurenta kaže – moda prolazi, a stil je vječan. To vrijedi i za dizajn interijera jer, kad u prostoru ima stila, on nikad ne izlazi iz mode. Otkrivamo kako urediti takav interijer.

Crno – bijela elegancija karta je na koju uvijek možete zaigrati ako niste skloni riziku. Međutim, pravi znalci uređenja interijera tu će kombinaciju obogatiti. Za početak, trebate imati osnovnu ideju u kojem stilu želite urediti prostor. Nakon toga, vrijeme je da se pozabavite linijama u njemu.
Linije

Ovdje su korištene oble, horizontalne linije kako bi se postigla opuštena atmosfera. Ako u prostoru objesite ogledalo ili sliku u vertikalnom položaju, dobit ćete izduženiji i formalniji prostor koji nije toliko primjeren za opuštanje.
Boja i svjetlo
Kod uređenja nekog prostora vrlo su važni elementi boja i svjetlo. Ne kaže se bez veze da se rasvjetom može obogatiti neki prostor, ali isto tako i pokvariti. Naime, boja i svjetlo su međusobno povezani, ovisni jedan o drugome. Stoga, kada birate boju, bilo bi je dobro prije unijeti u prostor i pratiti kako se mijenja tijekom dana ili pod umjetnom rasvjetom.
Stručni savjeti kako kombinirati boje godine
Detalji

Kod uređenja interijera sa stilom razliku čine detalji. Prostor treba imati određenu slojevitost te se u njemu teksture trebaju kombinirati. Možete ih čak i suprotstavljati, ali sve to treba biti uravnoteženo.
Na Chesterfield sofu koja ima jednu nježnu baršunastu teksturu, stavili smo jastuke malo grubljih tkanina baš zato da bismo istaknuli nježnost i mekoću teksture same sofe. Isto tako smo se i među tim jastucima poigrali teksturama, pa su neki jastuci malo finije, neki od malo grublje tkanine.
Žarišna točka

Svaki interijer treba imati žarišnu točku. I to jednu, ne više njih kako ne bi došlo do konfuzije. To može biti određeni zid, kamin ili skuptura. U ovom prostoru to je upečatljiva tapeta.
Kad prostor uredite prema ovim pravilima i pricipima, dobit ćete raznovrstan, a opet harmoničan interijer kojem se ništa ne može ni dodati ni oduzeti, a da mu ne promijenite cijeli izgled. Male promjene su uvijek dobrodošle, a možete ih učiniti vrlo jednostavno.