Dizajn i trendovi
Zlatna u interijeru – kako ju unijeti, a da ne pretjeramo?
Osvjetljava prostor, unosi vedrinu i optimizam, ali i dozu luksuza.

Zlatna boja je topla boja koja baš kao i žuta osvjetljava prostor i u njega unosi vedrinu i optimizam. Povezujemo ju s luksuznim interijerima uređenim u klasičnom stilu čije zidove krase ogledala urešena velikim pozlaćenim okvirima, no jednako se dobro uklapa i u moderne interijere u koje želimo unijeti dozu luksuza.
Detalji zlatne

Zlatna će najbolje doći do izražaja ukoliko ju kombiniramo s crnom, bijelom i tamnijim nijansama sive poput antracitne. Dozu glamura u interijer unijet će crni blagovaonski stol i stolci sa zlatnim rubom koji tako postaju centralni ukras u domu.

Nadolazeći božićni i novogodišnji praznici također su u znaku zlatne. Od ukrasnih stolnjaka i salveta do dekoracija za bor – zlatna će vizualno zagrijati zimske interijere i pridonijeti blagdanskom ugođaju. Odlično se kombinira s drugim slavljeničkim bojama: zelenom, crvenom i srebrnom. Zlatna i crvena posebno su komplementarne. Te dvije boje Kinezi smatraju i znakom bogatstva i sreće, stoga za proslavu Nove godine oblače crvenu odjeću ukrašenu zlatnim detaljima.

Prema drevnoj istočnjačkoj filozofiji Feng shui zlatnu je preporučljivo upotrijebiti pri uređenju dijelova doma u kojima nedostaje metala. Ona će potencirati bogatstvo ukoliko njome ukrasimo jugoistočni dio kuće.

Zlatni zidovi

S obzirom na to da zlatna reflektira svijetlo, sumorni hodnik obojite tom elegatnom bojom i unesite dašak topline i pozitivne energije. Strop i štukature obojite u bijelu, a za veći efekt bijelom možete obojiti i donji dio zidova. Tijekom dana dragocjeno prirodno svjetlo reflektirat će se na zidovima hodnika, dok će po noći električna svjetla kreirati ugodan i topao ambijent.

Kao što i stara poslovica kaže – najbolja je zlatna sredina. Ako niste skloni eksperimentiranju i kako biste izbjegli kič, zlatnu je boju u interijer najbolje unijeti tek ponekim dekorom poput jastuka, lampe, vaze ili okvira za slike.
Dizajn i trendovi
Kada želimo prozračan i jednostavan prostor – biramo skandinavski stil
Velike količine oborina, duge i oštre zime, a kratka ljeta neke su od karakteristika skandinavskog vremena. Upravo zbog toga, interijeri tih sjevernoeuropskih zemalja odišu prozračnošću što životni prostor čini vedrim, bez obzira na vremenske (ne)prilike.

Minimalistički stil uređenja interijera rasterećuje prostor jer u njemu nema mjesta za nepotrebne elemente i dekoracije. Linije su čiste, namještaj nerijetko multifunkcionalan, a boje neutralne – sve to pridonosi stvaranju osjećaja prostranosti kojem svi težimo pri uređenju svojih domova.

Ipak, minimalizam mnogi opisuju kao hladan i bezličan stil bez duše. Skandinavski stil uspješno preuzima pozitivne odlike minimalizma, ali pojedinim rješenjima interijer istovremeno čini udobnim i toplim.

Iako u skandinavskom stilu uređenja također dominira bijela boja, monotoniju prekida uporaba jarkih boja koje se pojavljuju na šarmantnim detaljima.

Podovi su nerijetko drveni, ali obojeni u bijelu – soba tako izgleda vizualno veće, no drvo daje osjećaj ugode.

Dašak svježine u skandinavski stil unose vaze sa šarenim cvijećem ili teglice sa začinima, smještene na blagovaonski stol ili prozorsku dasku.

Dizajn i trendovi
Mramor u svakom kutku doma za apsolutnu eleganciju
Mramor je vječni materijal, koji je zahvaljujući svojim vrlo zahvalnim karakteristikama, lakoći održavanja i eleganciji koju će podariti prostoru, postao poželjan element modernog uređenja interijera.

U prošlosti je najčešće prekrivao podove u otmjenim hotelskim predvorjima, no trendovi su mramor istaknuli kao značajan element u oblikovanju namještaja. Tako je svoj put pronašao do naših domova. Zbog tog razloga sve ga češće nalazimo u kupaonicama, kuhinjama, blagovaonicama i dnevnim boravcima.
Mramor u interijeru

U interijerima se vrlo često koristi za izradu kamina, podnih i stubišnih obloga, unutarnjih prozorskih klupčica i drugih elemenata, koji nisu direktno izloženi atmosferskim utjecajima. Primjenu je našao i kao element koji svojim karakteristikama može obogatiti namještaj, kuhinjski ili sobni, ali i kao materijal za uređenje sanitarnih prostora.
Prilagođen kupaonicama

U završnoj obradi mramor može biti poliran, ali i mat ili četkani, čime dobiva protuklizna svojstva, te je primjenjiv i u vlažnim prostorijama poput kupaonica. Voštani premazi, koji djeluju kao impregnacija, mramor će zaštititi od vlage i prljavštine te će olakšati njegovo čišćenje. Najpoželjniji je polirani mramor, koji svojim sjajem i raskošnim bojama uljepšava prostor, posebno u kombinaciji s drvom, metalom ili opekom.
Poželjan u kuhinjama

U kuhinjama ovaj kamen koristimo kao radnu plohu, šank ili zidnu oblogu. U blagovaonici su od mramora najčešće izrađene plohe stolova i komoda, čije noge mogu biti od drva ili kovanog željeza.
Za naglasak u dnevnim boravcima

U moderno opremljenim dnevnim boravcima jednostavna kvadratna mramorna ploča mijenja klasični klub stolić, čija gornja ploha također može biti izrezana iz mramora. Klasičnom drvenom namještaju ovaj kameni materijal daje poseban dojam elegancije i otmjenosti. To su najčešće radne plohe komoda i ukrasne mramorne ručke ormarića, obogaćene stolnim ili stojećim lampama i drugim ukrasnim predmetima.
Odličan izbor za kamine

Raznovrsnost boja i tekstura, odnosno prošaranosti kamena, omogućava lakši izbor adekvatnog mramora za oblogu kamina klasičnog ili modernog izgleda. Time se zadovoljava trendovski zahtjev prisutnosti kamena u prostoru. Oblogu kamina najbolje je prilagoditi boji parketa, zidova ili namještaja.
Za atrktivnost i eleganciju prostora

Kombinacijom različitih nijansi boja i tekstura mramora postižu se atraktivne kompozicije i posebna elegancija prostora obogaćenog ovim prirodnim materijalom. Mramor je ponovno postao dio trenda i time potvrdio da je bezvremenski, a to mu daje značajnu ulogu u opremanju suvremenih interijera.