Interijeri
Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya
Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.
Ljubav na prvi pogled
Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.
Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.
Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.
Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.


Vrijedna ostavština
Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.
Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.
Interijeri
Kako uređuju dom solo žene, a kako muškarci?
Žene pažnju posvećuju detaljima, a muškarcima je bitna praktičnost.

Brojni parovi i obitelji kod uređenja doma nailaze na prepreke, poput ne želim ovo, ja bih ono. Tada su nužni kompromisi, a nerijetko se do njih dolazi onim težim putem. Ako ste solo, u ovom slučaju će vam ta činjenica biti velika prednost jer ćete prostor moći u potpunosti urediti prema vlastitim željama i potrebama.
Profinjene žene

Pripadnice ženskog spola obično su senzibilnije i profinjenije kada je u pitanju uređenje doma u odnosu na jači spol. Spremne su eksperimentirati i poigrati se neuobičajenim formama namještaja ili dekorativnih predmeta, piše arhitektica Monika Galović Dumendžić. U odabiru boja nema limita, jer sve boje mogu biti “ženske”, a pogotovo kada se međusobno kombiniraju.
Važan im je opći ugođaj doma koji mora ostavljati utisak toplog i sigurnog. Solo žene bez ograničenja posvećuju veliku pažnju uređenju interijera. Svaki predmet i svaki komad namještaja koji će ispunjavati prostor je pažljivo odabran.
Solo žene uživaju u uređenju doma i u njega redovito unose svoju osobnost tako da on predstavlja sliku njih samih. Iako su financije često ograničavajući faktor, nemogućnost kupovine skupljih komada namještaja nadomještaju dopadljivim bojama, finim tkaninama i dekoracijama koje će domu dati željeni ugođaj.
Tipičan stan solo pripadnice ljepšeg spola je istovremeno praktičan i profinjen. Često će se u njemu naći boje poput crvene, ljubičaste, ružičaste, narančaste ili crne. Lampe koje stvaraju ugodan ambijent su obavezne, a linije namještaja su organske i zaobljene.
Praktični muškarci

Solo muškarci imaju drugačiji pristup uređenju doma. Osnova u organizaciji je praktičnost, lakoća održavanja te ambijent koji je pomalo hladan u odnosu na tipičan ženski stan.
Omiljena kombinacija boja im je crno-bijela uz eventualni dodatak sive, plave ili crvene za najhrabrije.
Dom često nije ogledalo osobnosti solo muškarca već prostor koji se može transformirati prema njihovim trenutnim potrebama u radni prostor ili onaj za druženje.
Uređenju doma solo muškarci pristupaju uglavnom kao obvezi koju moraju riješiti. Ugodan prostor za život im je izuzetno bitan, ali će se u toj realizaciji često konzultirati s drugima kako bi došli do rješenja. Personalizacija nije prioritet.
Nedostatak identiteta prostora neki muškarci nastoje nadomjestiti izlaganjem fotografija ili nekih predmeta koje skupljaju, što daje šarm prostoru.
Linije namještaja su pravilne bez posebnih naglasaka. Prostor je vrlo lak za transformaciju, osobito kada solo muškarac izgubi taj status i prepusti svojoj ljepšoj polovici da unese dio sebe u prostor.

Nemaju svi mogućnosti unajmljivanja dizajnera za uređenje doma, a i oni koji imaju, često se na taj poduhvat odlučuju sami. Pritom se znaju potkrasti greške. Svjetski dizajneri izdvojili su pet najčešćih.
1. Tepisi pogrešne veličine ili orijentacija
U prostoru u kojem boravi više ljudi, poput dnevne sobe, tepih bi trebao biti širi od širine namještaja kako bi služio kao baza. U spavaćoj sobi trebao bi biti okrenut okomito u odnosu na krevet.
Tepih bi trebao biti dovoljno velik da na njega stane namještaj.
2. Vidljivi nered
Ako ćete imati otvoreno spremište, poput polica ili noćnih ormarića s otvorenim postoljem, zaista je jako važno razmisliti što ćete na to staviti, jer to postaje vaš dizajn.
Obavezno uključite razne uredno uređene dodatke i obratite pažnju na grupiranje boja. Želite umjetničku, eklektičnu kombinaciju predmeta, a ne kaotičan nered.
Nered sakrijete zatvorenim spremištima.
3. Namještaj koji si previše paše
Ne želite da vaš dom izgleda poput izložbenog salona namještaja. Prikupljeni izgled dodaje osobnost. Najbolje su sobe koje izgledaju kao da su komadi namještaja prikupljeni tijekom vremena. Jer zbilja postoji to da
4. Premalo rasvjete
Dodatno osvjetljenje ne samo da ga čini lakšim za uočavanje – ono također pomaže da se prostor doima dinamičnije. Ljudi često postave samo stropnu rasvjetu i misle da je to dovoljno, no za stvaranje ambijenta idealna je kombinacija stropnih i podnih rasvjetnih tijela.
5. Bez ukrasnih detalja

To su mali stilski detalji koji čine da prostor izgleda lijepo i dovršeno. Ne podcjenjujte njihovu važnost. Jednako su važni kao i veliki komadi namještaja poput regala, tepiha ili fotelje.