Povežimo se

Dizajn i trendovi

Uz ove savjete djeci pružite nezaboravno iskustvo dijeljenja sobe

Kroz 10 primjera savjetujemo kako urediti dječju sobu koju će dijeliti dva djeteta.

2-person-workspace-domnakvadrat

Makar bi svako dijete najradije imalo vlastitu sobu, to je rijetko kad izvedivo. Za obitelji sa novim članovima, dijeljenje sobe je dosta učestala pojava. No ono, s druge strane, može pomoći u jačanju odnosa između braće i sestara, te učenju kako dijeliti i kako činiti kompromise.

Naravno, dijeljenje sobe ima svoje izazove. Prije nego stavite svoju djecu zajedno, važno je posvetiti neko vrijeme razmišljanju kako će soba točno izgledati i po kojim osnovnim pravilima i prioritetima će biti uređena. Primjeri u nastavku su vizualno privlačni i pomodni, ali su također uređeni na način da budu funkcionalni.

#1

double-kids-room-domnakvadrat
Foto: home-designing

Prva soba je projektirana za dvojcu braće. Ona je savršen primjer za ilustraciju najvažnijeg savjeta u projektiranu zajedničkog dječjeg prostora: nemojte dopustiti da ijedan dio sobe bude neiskorišten. Odabirom kreveta na kat ostavlja se veći slobodni prostor sobe namijenjen druženju i lakšem kretanju.

Foto: home-designing

Vješanje bicikla na zid je praktično, i uz kante za pohranu stvari, sobi daje industrijski štih. Mnogo soba je uređeno zaboravljajući na dovoljno mjesta i mogućnosti za sjedenje – činjenica je da djeca i njihovi prijatelji provode mnogo vremena u svojim sobama. Ugodan kauč i vreće za sjedenje omogućuju djeci i njihovim gostima da se udobno smjeste u sobi.

Foto: home-designing

#2

Foto: home-designing

Sljedeći primjer ima drugačiji pristup. Prvo, korištena je skroz drugačija paleta boja, svjetlija nego u prošlom primjeru. Slatki detalji u sobi, poput dječjih noćnih lampi, te mnogobrojnih plišanih igračaka daju sobi izgled privlačan djeci. Naravno, još jedan bitan savjet kod uređenja dječjih soba je uključiti djecu u uređenje – izbor stila, boja, igračka, namještaja. Što više će djeca biti u mogućnosti pridonijeti uređenju i atmosferi svoje sobe, to će se kasnije u njoj ugodnije i sretnije osjećati – čak i kad uče.

Foto: home-designing

Ovaj primjer u mnogobrojnim bojama i zaigranim uređenjem svakako stvara prostor u koji će djeca rado dovoditi svoje prijatelje, a mnogo mjesta za pohranu igračka i ostalih stvari će dakako veseliti roditelje.

Foto: home-designing

#3

Foto: home-designing

U ovom primjeru kreveti su izrađeni po mjeri i uklopljeni u ugradbeni ormar. Još jedan od problema s kojima se susrećemo u dječjim sobama je kada djeci prijatelji dođu prespavati. Tako da bi bilo dobro prije uređenja same sobe imati neki plan ili ideju kako će se takve situacije rješavati.

kids-play-room-ideas-dom-nakvadrat
Foto: home-designing

To riješenje može biti da netko od djece spava na kauču u nekoj drugoj sobi stana/kuće ili da se ostavi dovoljno mjesta na podu dječje sobe da se prijatelji mogu smjestiti u vreće za spavanje. U ovom primjeru, takav problem je riješen modularnim jastucima na koje se djeca mogu udobno smjestiti, bilo u ovoj sobi ili susjednoj.

#4

Foto: home-designing

Prije uređenja bilo koje prostorije, osobito one koja zahtjeva dječji dekor i smještaj dvoje djece, važno je točno isplanirati gdje će što doći. U ovom primjeru vrlo male sobe jednostavno nema dovoljno mjesta za sav namještaj koja bi djeca poželjela. Ali, pažljivim planiranjem i krevetom na izvlačenje, svejedno ima dovoljno mjesta da svakome bude udobno.

#5

kids-bunk-beds-domnakvadrat
Foto: home-designing

Kreveti na kat su jako popularan izbor za dijeljene dječje sobe. Ne samo da su zabavni za djecu, oni štede kvadrate, iskorištavaju vertikalni i ostavljaju više slobodnog prostora. U ovoj sobi krevet na kat izveden je vrlo vješto, ostavljajući prostora za osunčani radni stol za dvije osobe.

Kreveti na kat – zanimljivo rješenje za dječje sobe
white-brick-wall-domnakvadrat
Foto: home-designing

#6

half-wall-room-divider-domnakvadrat
Foto: home-designing

Ova se seoba svojim stilom jako razlikuje od prethodnih: puno je sudržanija, manje zaigrana i ozbiljana. Ono što je zanimljivo je neuobičajeno rješenje kreveta sa pregradom koji daje određenu dozu privatnosti svakom stanovniku ove sobe.

pink-kids-room-domnakvadrat
Foto: home-designing

#7

Foto: home-designing

Ova soba ima specifičnu morsku atmosferu postignutu dizajnom zidova. Dječja soba ne mora nužno imati temu, ali savjetujemo da potražite savjete od stručnih osoba.

blue-and-wood-bedroom-domnakvadrat
Foto: home-designing

Stručna osoba može bolje predvidjeti hoće li svako dijete imati dovoljno mjesta za spavanje i rad, te predložiti razmještaj namještaja kakav nama možda ne bi odmah pao na pamet.

head-to-head-beds-domnakvadrat
Foto: home-designing

Također, može pomoći pri razmještanju željenog namještaja koji je potreban vašoj djeci bez da se soba čini previše zatrpanom.

#8

polka-dot-bedding-domnakvadrat
Foto: home-designing

Još jedan savjet za uređenje soba je izabrati što neutralniju paletu boja, eventualno sa jednom intezivnijom kao akcentom. Korištenje bijele boje u ovom primjeru – od noćnih svjetiljka do stolica i zidova, daje uređenje koje je lakše podložno promjenama. Svjetlucava viseća rasvjetna tijela daju dozu ženstvenosti, a predmeti intezivnije boje mogu se lako zamijeniti kada se ukusi i zahtjevi djece promjene. Također, neutralna pozadina olakšava i dogovor između djece oko izgleda sobe.

white-and-pink-room-domnakvadrat
Foto: home-designing

#9

blue-and-pink-kids-decor-domnakvadrat
Foto: home-designing

Jedinstvena polica na zidu ove sobe dobro ilustrira sljedeći savjet: izaberite funkcionalni dekor. Što više ljudi živi u sobi, to prostor može postati više skučen. Odabirom polica i stolova koji su dekorativni, soba postaje ljepša, ali također služi svojoj svrsi. Naravno, u dječjim sobama uvijek postoji mjesta za nešto neozbiljno, poput zaigranog šatora.

Foto: home-designing

#10

Foto: home-designing

Dječju sobu većinom dijeli dvoje djece, ali u ovom zadnjem primjeru donosimo uređenje sobe za njih troje. Identične stolne lampe i stolice – radni prostori, jako su bitni jer daju svakome od djece osjećaj svog vlastitog prostora. Također, još jedan od savjeta je upravo identičnost većeg dijela namještaja i dodataka svakog djeteta jer onda nema svađa oko toga čiji namještaj je ljepši ili bolji.

Foto: home-designing
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Dizajn i trendovi

Upoznajte arhitekticu Sandru Meštrović, zaljubljenicu u visoku modu i interijere

Arhitektica čiji dizajn oduševljava

Za Sandru Meštrović, dipl. ing. arh., i dizajnericu interijera kažu da je vizionarka čiji dizajn priča posebnu priču. Što nije niti čudno jer studij scenografije koji je, između ostalog, završila, pomaže joj kreirati različite scene u interijeru i ostaviti posjetitelje bez daha…

Sandra, kako je arhitektura pronašla put u vaš život?

Pa mislim da sam s njom rođena. Jer nekako već kao dijete sam pokazivala sklonosti prema likovnom izričaju i oblikovanju i mislim da je arhitektura pronašla mene jer sam već u petom osnovne znala da ću ja biti arhitektica i da ću raditi ljudima kuće i domove.

Sandra Meštrović

Arhitekturu ste diplomirali u Zagrebu, studij ste nastavili u Firenci, a zatim u Milanu

Tako je. U Firencu sam zapravo došla po neko novo radno iskustvo i krenulo je ta profesionalna karijera u Firenci i zbog dozvole boravka sam odlučila upisati likovnu akademiju.

Svakako oduvijek sam željela upisat likovnu akademiju barem jednu godinu da se malo oslobodim tih okova u koje nas studij arhitekture ipak smješta. I na kraj, ne samo da sam upisala nego sam uz rad i završila sve četiri godine i to s izvrsnim rezultatima, moram se pohvalit.

Koliko je taj studij scenografije zapravo utjecao na vas kasnije i na vaš dizajn interijera?

Pa jako puno. Najviše na razmišljanje o svjetlu. Jer kroz, u scenografiji je svjetlo važno, a i zapravo svi prostori u kojima boravimo i privatni i poslovni, imaju više dnevnih scenografija, noćnih, večernjih i dosta na tome radim kao ugođaj ali isto tako i kao oblikovanje prostora. Svjetlo jako puno može oblikovat prostor. Tako da onda u svojim projektima, ne samo da se bavim opremanjem namještaja, nego sa tim svjetlom, baš idem onako do kraja, svaku lampu pomno odaberem, iako se kod mene lampe baš puno ni ne vide, više se vidi svjetlo. I što radi.

Što ste donijeli iz Italije sa sobom, iz tog radnog iskustva u Italiji u Zagreb?

Sad bi prvo rekla način života i spajanje ono ugodnog i korisnog, šta Talijani odlično rade, to mi prvo pada na pamet, ali da i u poslu isto tako, pokušavam cijelo vrijeme spojit to ugodno i korisno, uživat u procesu, radujem se svemu, radujem se svakoj fazi, a mislim da sam u Italiji jezik koji sam govorila koji je taj nekakav profinjeni, da sam ga tamo onako naučila perfektno, mislim na jezik u arhitekturi u interijerima specijalno.

I ta visoka moda, koja je stvarno vrlo specifična za Italiju i da ste se našli u središtu te mode, kakav je to zapravo bio osjećaj, pogotovo za jednu mladu ženu?

Meni je to bila onako najviša stepenica u interijerima za ono što sam ja još htjela naučiti i savladat. Visoka moda traži, ima određena pravila, izlaganje jako malo komada odjeće na policama tako da taj dizajn interijera tu stvarno dolazi do vrhunskog izražaja. Uz to rasvjeta mora biti savršena, točno pozicije na kojima se postavlja rasvjeta, da ne radite sjenu, da je dobro osvjetljeno, da u garderobi gdje će vam biti svjetlo, da se ne predomislite kad nešto probate i tako ima puno tih štoseva sitnih i to je jednostavno meni postao moj jezik, više o tome ne razmišljam nego jednostavno znam kako ću neke stvari raditi, to je velika škola.

Kad sami sebi uređujete nešto, kako to izgleda, koliko se to razlikuje?

To je najteže. Zato što je moj budžet u pitanju. A kriteriji su mi visoki ali budžet ne prati moje kriterije tako da tu sam baš na mukama. Evo sad sam imala situaciju da sam pokušavala napravit nešto kao ekonomično, ali sam zaključila da ja to neću moći gledat i onda sam sve mijenjala tako da sam napravila dupli trošak. Dobra škola, neću više tako.

Što je najveća inspiracija u vašem životu?

Trenutačno moja kćer. Ali, oduvijek je bila moja obitelj, otok Drvenik Veli, zajednička ljeta i slobodni trenutci na Drveniku i djedovina neka tamo koja je potpuno odvojena od civilizacije, malo robinzonska i to mi je moj zen.

Čisto more i taj poseban miris zraka na Drveniku. Da, da, i zvukovi i na proljeće miris cvijeta naranče, pa cvjetovi kad procvjetaju mendule pa kad su onako cijela stabla ta, ljeto opet ima druge svoje, samo cvrčke čuješ ali toliko da ih više ne čuješ, onda ta noć, dočekaš noć sa onom tišinom, gledaš zvjezdano nebo kakvog ovdje nema tako da to su meni neke moje onako zvijezde vodilje.

Vide li se te zvijezde vodilje u vašim interijerima?

Ja vjerujem da se vide. Jer to bi ja svakom htjela priuštit.

Jako mi se sviđa energija kojom vi zapravo pristupate svojim interijerima i sve one interijere koje ste vi radili, koje znam, svi baš odišu nekom posebnošću, što to zapravo unosite u prostor?

Mislim da jesam vizionar, kako većina i kaže za mene i ta strast nekako prema tom da to ispadne stvarno tako dobro kao što ja to vidim odmah u glavi i s tim valjda zarazim često i cijeli tim i same izvođače, nikom na početku nije jasno šta rade i nekad mi kažu, e mislio sam da si ovaj put pogriješila, ali na kraju, sad mi je tek jasno, uvijek ono do kraja treba doći da vide da je to kao dio neke cjeline i da ima svoju priču. Sve mora imati svoju priču.

Postoji li neki projekt koji niste radili, a da bi ga baš voljeli raditi?

Pa zapravo, svjetionik mi je uvijek bio pojam. Radila sam jedan workshop na temu baš sa Talijanima u Hrvatskoj u Splitu smo ga organizirali, na temu svjetionik kao oaza za bijeg od buke, od civilizacije, ne za bijeg stalni bijeg, nego bijeg u smislu da to je ono što meni moj Drvenik služi, da tamo dođem i uvijek posložim kockice na tvorničke postavke, da me ništa u životu ne može izbacit iz takta, promijenit, da znam tko sam i to se svaki put tamo složi. Mislim da svak treba tako neki svjetionik.

Intervju vodila: Jasmina Franjić

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Kako urediti interijer u boho stilu? Koristite plavu boju, prigušen sjaj, puno dekora…

Nikad dovoljno jastuka, prekrivača i tepiha…

S arhitekticom Sunčicom Mastelić Ivić bili smo u Lesnini te uz jednu kutnu garnituru lude boje i naučili što je boho stil i koje su njegove glavne karakteristike. A da bi ga u potpunosti razumjeli, važno je znati zašto nosi baš taj naziv. Srećom, Sunčica sve to zna pa nam je demonstrirala slojevit, lepršav i interesantan stil uređenja interijera – boho.

“Naziv boho, naziv bohemijan, naziv la bohem se koristi još u 19. stoljeću i jedan od najpopularnijih primjera tog naziva je sigurno poznata opera velikog talijanskog skladatelja Giacomo Puccinija, njegova opera La Bohem sigurno znate sadržaj, dešava se u Parizu, dešava se među društvom umjetnika, slikara, pisaca koji žive vrlo siromašnim životom, tako je zapravo u to doba u nekim dijelovima Pariza i bilo. I u ono doba, u 19. stoljeću, u siromašnim četvrtima Pariza nastaje naziv la Bohem, nastaje, naziv boemski, nastaje naziv koji koristimo danas i kažemo da su takva vrsta umjetnika i stanovnika da su boemi.”, pojasnila je Sunčica Mastelić Ivić, dipl. ing. arh., koja vam u nastavku teksta otkriva sve što trebate znati o, i danas omiljenom, boho stilu!

Naziv boho veže se uz doseljavanje romskog naroda iz povijesne regije Bohemije u Francusku

Već samim time možemo se prisjetiti i razmotriti koji su to elementi koji raspolažu i koji vladaju boemskim, boho stilom uređenja. To znači da je taj stil raznorodan, ima određenu povijest i vezujemo ga nerijetko i uz intelektualce koji često putuju; po Orijentu, po bliskom, dalekom istoku, Africi i sa sobom donose doma predmete lijepe, ručne, umjetničke izrade.

Boho stil života i uređenja interijera znači da sjedite sa svojim prijateljima zavaljeni u sofe, niskoga sjedišta, da s njima vodite razgovore u sitne noćne sate, poduprti čašom nekog dobrog vina, obavijeni dimom cigare, boho stil vas uvodi u određena prisjećanja dalekih putovanja, prisjećanja iz knjiga… Boho stil ćemo vam pokušati približiti uz veliku kutnu garnituru, kakve se danas često nalaze u našim domovima.

Kutnoj garnituri dodani su zanimljivi orijentalne tepihe, prekrivači i puno jastuka

Uz tu kutnu garnituru postavit ćete primjerice jednu do dvije manje fotelje od ratana koje također podsjećaju na daleka putovanja, na bliski, daleki istok i Afriku i dobro se uklapa u ovaj boho stil kojega danas opisujemo.

Na ovom primjeru danas smo kutnu garnituru jedne intenzivno žute boje povezali s tamno plavom bojom koja je jedna od osnovnih boja boho stila, dakle, ja bih rekla da u boho stilu možete razgovarati o nijansama tamno plave boje pa sve do tirkizne boje uz nešto malo tamno crvene ili možete imati boho stil uređenja koji prevladava u tamno crvenim tonovima, ali i uz jednu i uz drugu skalu, uvijek lijepo možete kombinirati prirodnu boju lana i boju prirodnih vlati iz suhoga cvijeća, pletenih košara ili boju lana kakav je u prirodi, a to je boja pijeska.

Nikad dovoljno jastuka, nikad dovoljno prekrivača i nikad dovoljno tepiha u boho stilu. Ako birate tepihe, onda svakako neka sadrže skalu boja koja u sebi ima nijanse tamno plave ili tamno crvene, ali vodite računa da ti tepisi imaju dekor, da imaju orijentalan pristup i to s etno motivima.

Od sjajnih elemenata, boho stil voli prigušeni sjaj. To znači, kada govorimo o srebrnoj, zlatnoj boji koje se u nekim situacijama može miješati, vodite računa da srebrna i zlatna boja svakako budu prigušene; koristiti elemente koji su brušeni jer tako se postiže prigušeni sjaj. Od elemenata kojima dalje barata boho stil koje možete čak izvući iz nekih svojih davnih sjećanja ili nekih svojih spremišta iz 70-ih godina je svakako upotreba makramea.

Boho stil teži stvaranju udobne i opuštene atmosfere, a njegova ključna karakteristika je spajanje različitih stilova i kultura u harmoničnu cjelinu.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice