Blog Sanje Domini
Uređenje interijera u obalnom, nautičkom, tropskom i mediteranskom stilu
Prilikom uređenja vaše kuće ili apartmana za odmor pravilno posložite materijale, boje i teksture u jednu harmoničnu cjelinu.
Prilikom uređenja prostora mora postojati temeljna ideja, odnosno koncept koji se bazira na dobrom poznavanju stila u kojem se zadani prostor uređuje. Za vas smo istražili obalni, nautički, tropski i mediteranski stil kako bi vam pomogli da prilikom uređenja vaše kuće ili apartmana za odmor pravilno posložite materijale, boje i teksture u jednu harmoničnu cjelinu.
Obalni stil uređenja interijera je stil koji miješa klasični dizajn s ležernim, opuštenim ugođajem. Karakterizira ga obilje prirodnog svjetla i nježni tonovi. Bijela boja prevladava zajedno s nježnim bojama pijeska, mora i neba. Prilikom odabira namještaja koristite prirodne materijale poput drva, ratana i pruća. Ležerne lanene i pamučne tkanine idealni su izbor za ovaj stil. Dizajn ojačajte unošenjem grubljih tekstura koje će ovom stilu dati karakter i dozu vjerodostojnosti. Prilikom odabira podova birajte drvene podne obloge ili keramiku i nadopunite ih tepisima izrađenim od prirodnih vlakana poput morske trave, jute ili sisal vlakana. Zidove obojite neutralnom bijelom bojom ili se dodatno poigrajte postavljanjem bijelih drvenih obloga. Zaokružite cijeli dizajn dekorativnim predmetima poput pletenih košara ili školjkama u prozirnim vazama, ali svakako pazite da prostor ostane svijetao, otvoren i prozračan. Ovaj stil traži osjećaj za balans, prostor nije poželjno pretrpavati namještajem ili dekorom.
Nautički stil uređenja interijera najlakše će te prepoznati po prugastim uzorcima u klasičnim plavim i bijelim nijansama. Prugasti dezen možete koristi u tkaninama za prostore, ukrasnim jastucima, zidnim obradama, tepisima, ali budite umjereni i ne pretjerujte. U prostoru prevladava boja pijeska i bijela boja u kontrastu s bogatom akcentnom tamno plavom bojom. Prostoru možete dodati još više karaktera i ritma uravnoteženim dodavanjem crvene boje. Drveni namještaj obično je obojan u bijelu, plavu ili smeđu boju. Zidovi se mogu oblagati drvenim oblogama, obojati bijelom bojom ili nešto hladnijom nijansom plave boje. Drvene podne obloge mogu biti nijansirane bijelom bojom ili pak tamnijom smeđom nijansom. Kod završnog dekoriranja upotrijebite ukrasne predmete poput velikog sidra, kormila, jedrilice, brodskog konopa, teleskopa i sl.
Tropski stil uređenja interijera koristi paletu boja inspiriranu prirodnim okruženjem mora, neba i bogate tropske vegetacije. Koristite zlatne tonove, boju pijeska, plavu, zelenu, žutu, crvenu, narančastu i smeđu boju. Osobito je popularna koraljna boja. Nijanse boja su duboke i bogate ili mogu biti nešto smanjenje u intenzitetu i smirenije. Svakako pazite da paletu boja dobro izbalansirate i da ne pretjerujete. Imajte na umu i tkanine koje su nerijetko u cvjetnim uzorcima u nijansama crvene, narančaste, plave i ružičaste. Namještaj je obično izrađen od tikovine, šiblja, ratana ili morske trave. Kao podna obloga koristi se egzotično drvo ili bambus. Dozu topline u prostor unesite biljkama tropske vegetacije, a kao dekoraciju upotrijebite školjke, koralje, drvene statute i sl.
Mediteranski stil uređenja interijera crpi svoju inspiraciju iz zemalja sjeverne Afrike, zapadne Azije i južne Evrope i vodi nas u mediteranske zemlje, uključujući Francusku, Španjolsku, Grču, Italiju, Hrvatsku itd. Stil varira od kulture do kulture pa tako za interijere sjeverne Afrike karakteristična je uporaba šarenog tekstila. U Španjolskoj dominira svima poznata terakota keramika i živahni kolorit, a u Francuskoj, Italiji ili pak Grčkoj taj stil je jednostavniji, decentniji i smireniji. Paleta boja temelji se na bojama mora i neba, a ovisno o regiji može uključivati i toplu boju zemlje i pečene gline, boju rđe, žutu boju ili boju lavande. Drveni namještaj često je bojan u nijanse bijele, ljubičaste, maslinaste i žute boje. Podovi mogu biti obloženi drvom, keramikom ili kamenom. Zidovi su u kombinaciji prirodnog kamena ili obojeni u boju poput plave, lavande, bež, zelene ili neutralne bijele boje. Stropovi u interijerima nerijetko imaju drvene grede. Teksture su bogate, prirodne i materijali u prostoru se isprepliću. Prostor dodatno oplemenite predmetima od kovanog željeza, ukrasnim bocama, vazama i vrčevima i svakako ne zaboravite kamene posude s lavandom, ružmarinom, maslinom i drugim mediteranskim biljem.
Blog Sanje Domini
Uređenje interijera u obalnom stilu
Najjednostavnija definicija obalnog stila je prostor nadahnut ljetom, morem i plažom. Atmosfera je ležerna, ugodna i opuštajuća.
Prostor nije poželjno pretrpavati namještajem ili dekorom, već stvoriti osjećaj otvorenosti i prozračnosti. Obilje svjetla je imperativ. Interijer nikada ne smije izgledati mračno i pretrpano, naprotiv, traži se svijetao, otvoren i prozračan prostor u kojem kao da ne postoji granica između interijera i eksterijera. Veliki prozori i staklene stijene su veoma poželjni. Tretmani prozora su također minimalni. Lagane prozračne zavjese propuštaju svjetlost, ali nude i privatnost. Tretmani za prozore od prirodnih vlakana također su odlična opcija.
Općenito govoreći, obalni dizajn interijera uključuje boje koje nisu previše jake i intenzivne, već prilično suptilne i umirujuće. To su u pravilu neutralne boje poput bijele boje, boje pijeska ili kaki boje. Tu se mogu naći i sivi neutralni tonovi, ali i nježni svijetloplavi i zeleni tonovi. Prilikom uređenja interijera i eksterijera koriste se prirodni materijali i elementi s mnogo teksture. Namještaj izrađen od pruća, ratana ili drva isprane bijele boje ili ostavljen u svojoj prirodnoj boji. Sofe presvučene laganim pamučnim i lanenim tkaninama idealan su izbor za ovaj stil. Takve tkanine osim što odišu ležernošću, lagane su i za održavanje.
Odlazak na plažu je taktilno iskustvo koje treba prenijeti i u unutarnji prostor. Višeslojno suprotstavljanje kontrastnih tekstura je odličan način buđenja osjeta. Teksture poput drva grube obrade, materijali od grubljih prirodnih vlakana, a sve suprotstavljeno materijalima nježnije obrade, mekanih na dodir. Na takav način stvara se uzbudljiv i dinamičan izgled prostora u kojem međusobno suprotstavljene teksture naglašavaju jedna drugu. Svakako izbjegavajte koristiti umjetne materijale poput plastike ili sintetike. Cilj obalnog dizajna je da se ljudi osjećaju ugodno, stoga obavezno uvrstite obilje ukrasnih jastuka i pokrivača kako biste prostor učinili ugodnim. Od presudne je važnosti vizualna težina i balans svakog elementa u ovom dizajnu.
Poželjni su podovi lagani za održavanje poput drvenih podnih obloga i keramike. Drvene podne obloge mogu biti lagano nijansirane ili isprane bijele boje. Podnim oblogama mogu se dodati tepisi i to izrađeni od prirodnih vlakana poput morske trave, jute, sisal vlakana i sl. Zidovi se mogu obojiti bijelom bojom ili možete koristiti zidne obloge od bijelog drva. Izbalansiranim postavljanjem dekorativnih predmeta prostoru će te dati dodatni karakter i vjerodostojnost. Školjke u prozirnim vazama, konopci od jute, staklene boce, pletene košare, ključ je da se ne pretjeruje.
Domini Gugl- Interijor Design
Blog
Uređenje interijera u mediteranskom stilu
Paleta boja mediteranskog stila uključuje boje mora i neba, zemljane boje, boju rđe, žutu boju, boju lavande, maslinasto zelenu boju i mijenja se od zemlje do zemlje, od regije do regije.
Mediteranski stil nastao je u zemljama Sredozemlja. Svaka regija ima svoje specifičnosti tako da i stil varira od kulture do kulture. Šareni tekstil karakterističan je u interijerima sjeverne Afrike, a stil postaje smireniji i decentniji u mediteranskim zemljama poput Grče ili Francuske. Paleta boja može uključivati boje mora i neba, zemljane boje, boju rđe, žutu boju, boju lavande, maslinasto zelenu boju i mijenja se od zemlje do zemlje, od regije do regije. Ono što im je svima zajedničko je pronalaženje idealne ravnoteže između prirodnog okruženja i unutarnjeg dizajna. Materijali su prirodni, a teksture bogate, prirodne i izražajne. Namještaj je obično izrađen od drva, ali u nekim zemljama koriste se i detalji od kamena, željeza i stakla.
Drveni namještaj često se obnavlja bojanjem u nijanse bijele, ljubičaste, maslinasto zelene ili žute boje. Jedan od karakterističnih detalja su stare škrinje u kojima se nekada držala posteljina. Te iste škrinje se mogu prenamijeniti u klupu za sjedenje, spremnik za jastuke ili opremu za plažu. Podovi se oblažu drvenim podnim oblogama, keramikom ili kamenom. Po pitanju zidova, odlična je kombinacija prirodnog kamena i hladnih boja zastupljenih u okolišu: boja lavande, plave nijanse ili zeleni tonovi. Stropovi su nerijetko ukrašeni drvenim gredama. Kao i u svakom stilu, tako i u mediteranskom, možete se odlučiti i za neutralnu paletu boju s naglaskom na prirodnim materijalima i njihovoj teksturi.
U mediteranskom stilu zavjese trebaju biti nenametljive i prozračne, a kako ne biste zaklonili pogled na prekrasnu okolinu. Među dekorativnim predmetima često se viđaju prozirne boce, vaze od terakote ili kamena, vrčevi, pletene košare i sl. Mediteransko bilje neizostavni je dio kako eksterijera tako i interijera. Ružmarin, lavanda, maslina u dekorativnim posudama dodatno će oplemeniti svaki prostor.
Domini Gugl-Interijor Design
You must be logged in to post a comment Login