Uređenje i opremanje
Novosti iz svijeta namještaja
Ovoga tjedna donosimo vam pregled najnovijih sofa i stolova. Imate li problem s manjkom prostora ili pak trebate nekakav atraktivan komad namještaja, sigurni smo kako će vam se jedan od ovih svidjeti.
Interijeri
Fenomenalna adaptacija obiteljske kuće
Vodimo vas u Samobor, u preuređenu kuću arhitektice Helene Noršić Patrčević. S obzirom na to da jako voli reciklirati stvari, udahnuti novi život starom prostoru bio joj je užitak.
U centru grada, a opet u blizini šume i parka. Zvuči kao idealno mjesto za život jedne obitelji. Zvučalo je tako i arhitektici Heleni Noršić Patrčević koja je dio roditeljske kuće preuredila za nove potrebe.
„Projektni zadatak je bio da se ovaj dio kuće maksimalno proširi za našu peteročlanu obitelj. Jer ova kuća se sastojala od jednog zasebnog dijela, to je posebno krilo gdje je bila garsonijera u kojoj sam ja živjela kad sam završila fakultet i počela raditi“, objašnjava nam arhitektica.
Što više prirodnog svjetla
Uz to, trebalo je kuću što više otvoriti prema šumi i parku kako bi u njoj bilo što više prirodnog svjetla. Na mjestu današnje kuhinje bila je mala kuhinja i kupaonica, a današnja je blagovaonica imala i ulogu dnevnog boravka.
„Kako smo probili nosivi zid, i proširili se i postavili dnevni boravak i spavanje na drugi dio kuće, onda smo ustvari jednostavno ovdje napravili kao nekakav poluotok. Na taj način smo povećali kuhinju. Probili smo nosivi zid između opet ugradili traverzu, i napravili tu jednu onako interesantnu malu kuhinju i ovdje smjestili blagovaonicu“, dodaje.
Kuhinja je tako dobila na kvadraturi i praktičnosti, a u njoj nas je zaintrigirao još jedan komad namještaja.
„To je jedan zanimljiv komad namještaja kojeg smo naručili iz Italije, koji ustvari kao frontu ima ogledali i tanak je svega 21 cm. Ustvari služi kao ormar za cipele se prodaje u originalu, ali ovdje je iskorišten kao mini špajza. Dobar je zato što je vrlo neprimjetan u prostoru, a ujedno ga vizualno povećava zbog tog ogledala“, kaže Noršić Patrčević.
Zaokruženi interijer pomoću namještaja i tapeta
Kroz cijeli se prostor proteže drveni namještaj koji je zapravo prerađen od gotovog. Tako daje dojam zaokruženog interijera. Tome pridonose i tapete koje se nalaze u blagovaonici i dnevnom boravku.
„Ja jako volim te floralne motive i volim da mi je osjećaj kao da sam u nekakvoj džungli, tako da sam uvijek birala te nekakve motive tapeta. Ovo je jednostavno, pošto je sve dosta svijetlo, bijelo, svijetlo drvo, onda takva jedan zidna tapeta, kao zidni mural jako podigne prostor“, objašnjava arhitektica.
Dnevni je boravak vrlo jednostavan i ne obiluje kvadratima: „To je prostor na koji smo se mi proširili kasnije, strop je bio na otprilike dva i pol metra i gore je dio tavana koji je bio neiskorišten. Mi smo srušili jedan dio stropa tako da dobijemo veću visinu prostora dnevnog boravka. Posebno smo radili galeriju koja se betonirala ispod koje smo onda logično smjestili kupaonu novu, a gore je spavanje.“
Dnevni boravak na otvorenom
A kad zasja sunce dnevni se prostor širi na otvoreno.
„Ovdje se u početku radilo samo o ovoj terasici. To je bio ravni krov od blagovaonice mojih roditelja. Pošto imamo troje djece, onda nam je falilo tog vanjskog prostora. Jako volimo vani blagovati i boraviti, tako da smo to onda proširili na tu terasu, da možemo tu biti što više“, kaže Noršić Patrčević.
Terasa obiluje zelenilom, što dekorativnim, što jestivim. Posebno je zanimljiva priču kako je na nju došao javor.
„Zbog veličine i zbog toga što je prostor mali, unutra nije mogao ući standardnim putem kroz vrata. Morali smo ga sa kranom preko susjedovog dvorišta ubacivati u žardinjeru koja je bila zazidana za njega posebno.“
Adaptacija ili recikliranje kuće
Adaptacije starih kuća ovoj su arhitektici jako drage jer je ljubitelj toga ta na Zemlji ostavljamo što manji ekološki otisak. Tako da ovu adaptaciju naziva recikliranjem kuće. Ističe da je kod opremanja doma jako važno birati kvalitetan namještaj upravo iz zelenih pobuda.
„Moguće je upotrijebiti ponovno i taj namještaj pogotovo ako se radi od kvalitetnog materijala. Najčešće smo birali da bude od punog drveta jer se puno drvo može rezati, brusiti, farbati, ponovno upotrijebiti bilo gdje. Prekraćivati kako vam paše“, kaže arhitektica.
Raj za juniore
A sada vas vodimo u jedan poseban dio ovog zanimljivog doma.
„Ovo je zadnji dio taj koji smo renovirali. Kako su nam djeca sada od jeseni svi školarci, porasla je potreba za njihovim radnim dijelom. Gore su već postojale spavaća galerija gdje su njihov dječji dio za spavanje, a ovdje im je samo dio gdje rade i imaju galerijicu za igranje, lego galeriju takozvanu“, objašnjava Noršić Patrčević.
A kroz galeriju juniori bez problema mogu doći i do svojeg spavaćeg dijela tako da je ovako osmišljen prostor posebno interesantan kad im dolaze prijatelji. Uz to, iz spavaćeg dijela mogu se iskrasti u još jedan skriveni kutak.
Terasa za spavanje
„Zbog blizine šume nam i ljeti dolazi taj sveži zrak, tako da nikad nije previše vruće, a napravili smo i jednu malu krovnu terasicu koja je ustvari služi da bi se ta posteljina mogla prozračiti. Ujedno se koristi i da dečki spavaju ljeti gore na terasi na madracu na napuhavanje“, kaže nam arhitektica.
A kad je već adaptirala kuću za potrebe obitelji, arhitektica nije zaboravila ni na svoj radni prostor te je u prizemlju uredila svoj ured.
Jednostavne moderne linije uz poneki akcent čini se da su njezina osobna preferencija. Ali ne boji se ni hrabrih izbora.
Uređenje i opremanje
Fantastičan sustav za održavanje doma čistim
Bili stanovi mali ili veliki, redovno ih treba održavati. Predstavljamo vam smo jedan jako zanimljiv sustav koji po tom pitanju može biti od pomoći – kako u stanovima, tako i u obiteljskim kućama. Otkrijte kako funkcionira centralno usisivanje.
Drška od usisivača u rukama i crijevo u zidu. Usisivač kojeg vučete za sobom po cijelom stanu, dok čistite, stvar je prošlosti jer danas su sve popularniji takozvani centralni usisivači, a mi vam predstavljamo onaj Disanov.
Marijan Šepić iz Šepić commerce-a objašnjava nam kako sustav funkcionira: „Centralni usisivač je centralna jedinica koja je smještena u nekakvoj nusprostoriji, može biti u prostoriji gdje je kotlovnica naprimjer. I onda se od njih razvodi sistem cjevovoda do usisnih mjesta.“
Usisno crijevo na centralnoj poziciji etaže
Usisno crijevo može biti dugačko od sedam i pol do jedanaest metara i upravo se prema njemu pozicioniraju usisna mjesta. Ona se obično nalaze negdje centralno na etaži kako bi se njime moglo obuhvatiti što više prostora za usisavanje. U današnje se vrijeme ovakvi usisivači često stavljaju u stambene zgrade, a jako su praktični za obiteljske kuće.
„Nikad nije kasno za staviti centralni usisivač u kuću. Najidealnije je prilikom gradnje, obično u momentu kad se rade ostale instalacije, poput struje, centralnog grijanja, vode. Tada je bitno provući cjevovod koji nije neka velika stavka što se tiče financija. A nakon toga možete usisivač staviti kasnije, godinu, dvije, tri, bitno je da imate cjevovod instaliran u prostoru“, dodaje Šepić.
Ako je utičnica s crijevom pozicionirana centralno, tada može usisavati promjer od 22 metra. Kad je riječ o kućama, onda samo na katu koji usisavate izvučete crijevo za usisavanje i obavite posao. Nošenje kućnog pomagača po katovima stvar je prošlosti. Jer prljavština koju usisate sada putuje unutar vaših podova i zidova: „Cijevi su plastične, obično su plave boje i antistatičke, ne skuplja se prašina na njima. Svi spojevi se lijepe ili hladno vare, to je ljepilo na bazi nitra koje površinski rastopi jedan i drugi dio i to praktički bude zavareno.“
Sustav za održavanje za obiteljske kuće i stanove
Tim cijevima prljavština ide u jedinice za njezino skupljanje. One za stanove su manje, prikladne za usisavanje do 100 kvadrata, a one za kuće dolaze u veličinama za 200, 300, ali i 500 kvadrata.
„Uređaj se sastoji od motora sa turbinom, jednog velikog filtera i posude za prašinu, za smeće. Jedanput godišnje potrebno je filter očistiti da bi uređaj bio u što boljoj funkciji“, kaže Šepić.
Što se održavanja tiče, jednom godišnje treba očistiti filter Disan usisavača. A vrećice za usisivač gotovo da možete zaboraviti.
„U normalnoj uporabi, gdje nema nekakvih građevinskih radova u kući, šest mjeseci je dovoljno, jedanput godišnje je dovoljno isprazniti vrećicu za smeće, obična plava vrećica najlonska je unutra“, objašnjava Šepić.
Nastavci za usisivanje za sve potrebe
Oni zahtjevniji pitat će i kakvi nastavci za ovaj usisivač postoje. Od onih za parkete, tepihe, većih, manjih. Postoje čak i nastavci za suho i mokro usisavanje.
U ponudi su i četke za četkanje pasa koje odmah usisavaju dlake, a isto tako i posude za pepeo iz kamina iz kojih ga onda pospremite u svoj veliki spremnik u podrumu kuće.
Kliničke studije pokazale su da korištenjem ovakvih sustava kod alergičara nestaje čak 61% simptoma alergija. Usisavanje je gotovo bez buke, a čak i do četiri puta snažnije. Održavanja gotovo nema, sustav je trajan i jednom kad je ugrađen, nema dodatnih troškova. A i izgled utičnice za crijevo možete birati. Prednosti ovakvih sustava su očite, pa ako gradite kuću, ovo bi mogao biti jedan od mudrih izbora kojem ćete se godinama ponositi.
You must be logged in to post a comment Login