Kreirajmo dom zajedno
ULJEPŠAJTE SVOJ DOM U PROZRAČNOM LJETNOM STILU!
Ljeto je kao stvoreno za male preinake u domu koje mogu napraviti veliku razliku. Novi trosjed, regal, komoda ili krevet interijeru mogu dati potpuno novu dimenziju. Isto tako je nova vrtna garnitura idealno rješenje za osvježenje terase ili dvorišta. Vrtni namještaj oduvijek je imao veliku ulogu jer zaista čini veliku razliku i pruža opušteniji i ugodniji boravak na otvorenom.

Dobro je znati da su u svim Lesnina trgovinama i na web shopu od 11. 7. 2023. u tijeku XXXL popusti upravo na vrtni namještaj i to do 40%, 15% na sjedeće garniture, trosjede i regale i 15% na spavaće sobe, sobe za mlade, krevete i ormare, a akcijske cijene prisutne su i kod opreme za dom.
Kako boravak na otvorenom učiniti što ugodnijim?
Najbolji način za opuštanje u prostoru svojeg doma, a naročito tijekom ljetnih dana, je provođenje bezbrižnih sati na svježem zraku, bilo na terasi bilo u vrtu. Kada se društvo okupi, vrtne stolice i stol glavno su mjesto za druženje, a kada želimo nekoliko minuta za sebe, njihanje na vrtnim ljuljačkama ili visećim foteljama bit će spas. Kombinacijom različitog vrtnog namještaja na lak način stvaramo malu oazu užitka.

Ljetno opuštanje uz kvalitetan vrtni namještaj
Ono što je poželjno imati u vanjskom prostoru je svakako set kvalitetnih stolica i velikog stola koji će ugostiti mnoga nezaboravna druženja. Za one nešto opuštenije trenutke vrtne garniture bit će bolji izbor. Široki asortiman kvalitetnih, praktičnih te modernih garnitura vrijeme provedeno vani stvaraju još ugodniji.

Novi set posuđa i čaše različitih modela lijepo će zaokružiti cijelu priču za stolom i dodati dašak noviteta kod okupljanja za vanjskim stolom. Najveći hit ove sezone predstavljaju viseće fotelje. Osim umirujućeg efekta, ljuljanje može biti i jako zabavno. Upravo zbog svojih karakteristika, ljuljačke i ležaljke popularne su prilikom uređenja vanjskog prostora. Izvrsne su kao završni detalj za stvaranje rajskog odmora u vlastitom vrtu ili na terasi.

Osvježenje interijera u par koraka
Za one koji bi radije osvježili unutrašnjost svojeg doma, onda je zamjena trosjeda idealno rješenje. Novi trosjed daje svježinu prostoru i potpuno novi izgled. Neutralni tonovi su vrlo praktični jer se mogu jednostavno uklopiti u gotovo svaki stil interijera, dok će trosjedi posebnijih boja poput curry žute u istom trenutku podignuti dnevni boravak. Neizostavni detalji kao što su dekoracije, jastučići, slike ili biljke, savršeni su izbor za brzo i jednostavno osvježenje bilo kojeg prostora doma. Pravo je vrijeme i za uljepšavanje spavaće sobe.

Za one koji su željni većih promjena to mogu lako postići novim krevetom ili ormarom, dok su detalji poput novih zavjesa, tepiha ili posteljine savršeni za nešto manje preinake. Stari krevet zamijeniti novim, mali ormar za veći, dodati pokoji detalj i uživanje u potpuno novom prostoru može započeti!
Više inspiracije i ideja za detalje u domu potražite u svim Lesnina trgovinama ili na webshopu.
Lesnina XXXL – Kreirajmo dom zajedno!
Dnevni boravak
Uređenje dnevne sobe po mjeri suvremenog čovjeka
Arhitektica Sunčica Mastelić Ivić savjetuje kako urediti dnevnu sobu
Kada ste zadnji put proveli cijeli dan u dnevnoj sobi?
Ako malo razmislimo, taj prostor više i ne koristimo onako kako su to činile generacije prije nas. Dan nam prolazi između posla, obaveza i kratkih trenutaka mira, a dnevna soba sve češće postaje mjesto prijelaza – između vanjskog svijeta i našeg osobnog prostora tišine.
Upravo o toj promjeni govori Sunčica Mastelić Ivić, koja objašnjava kako uređenje dnevne sobe danas odražava ritam suvremenog čovjeka – jednostavnost, funkcionalnost i želju za smirajem.
Trend koji volimo: Staklene vitrine preuzimaju moderne prostore
„Naziv ‘dnevna soba’ podrazumijevao je prostor u kojem se provodi dan,“ kaže Sunčica.
„No danas u njemu provodimo tek nekoliko sati. To više nije prostor aktivnosti, nego trenutka povratka sebi.“
Sofa – središnji komad koji definira prostor
U svakom domu, uređenje dnevne sobe gotovo uvijek počinje od sofe. Taj komad namještaja nije samo estetski element, nego i emocionalna točka prostora – mjesto na kojem se opuštamo, razgovaramo ili jednostavno šutimo.
„Sofa je srce dnevne sobe. To je komad koji određuje stil, udobnost i način na koji doživljavamo prostor,“ objašnjava Sunčica.
„Zato na njoj ne treba štedjeti. Ali udobnost ne znači samo mekoću – znači oblik koji podržava tijelo i prostor u kojem se nalazi.“

U manjim dnevnim sobama, dodaje, bolje funkcioniraju jednostavne i kompaktne forme.
„Sofa ne mora biti raskošna da bi bila lijepa. Dovoljno je da ima čiste linije i dobar materijal. Tekstura može donijeti toplinu, a detalji poput jastučića ili tepiha – osobnost.“
Na taj način, uređenje dnevne sobe postaje sklad između udobnosti i dizajna, između funkcionalnosti i estetike.

Uređenje dnevne sobe nekad i sada
Današnji pristup interijerima potpuno se razlikuje od onog prije deset ili dvadeset godina. Uređenje dnevne sobe više nije pitanje seta trosjeda i fotelja koje se nužno moraju podudarati.
„Odustali smo od ideje da sve mora biti u kompletu,“ kaže Sunčica.
„Danas se bira jedan dominantan komad i uz njega dvije manje fotelje koje mogu biti potpuno drugačijeg dizajna. Takav pristup prostoru daje lakoću i osobnost.“
Taj trend savršeno odgovara novom načinu života – manja formalnost, više individualnosti i slobode u izražavanju stila.

Boje koje smiruju, materijali koji traju
Boje i materijali postali su ključni alati za postizanje mira u interijeru. Uređenje dnevne sobe danas ne ovisi samo o estetici, nego i o emociji koju prostor budi.
„Uvijek, ako je moguće, biram svijetle tonove,“ otkriva Sunčica.
„Svijetla garnitura unosi eleganciju i mir. A zahvaljujući suvremenim, lako održivim materijalima, svjetlije tkanine više nisu nepraktičan izbor.“
Materijali poput buklea, vune i mikrofibre donose toplinu i mekoću, dok neutralne nijanse bež, pijeska ili svijetlosive stvaraju dojam prozračnosti.
„Uređenje dnevne sobe nije samo o stilu, nego o osjećaju koji stvara. A osjećaj mira postaje najveći luksuz suvremenog doma,“ dodaje Sunčica.
Zid s televizorom – funkcionalnost bez zagušenja
Televizor i dalje ima središnje mjesto u većini dnevnih soba, ali način na koji ga uklapamo u interijer mijenja se.
„Često vidim da ljudi razmišljaju dvodimenzionalno – uređuju zid po zid,“ objašnjava Sunčica.
„No, uređenje dnevne sobe treba promatrati kao cjelinu. Zid s TV-om ne treba biti prenatrpan policama i rasvjetom, jer tada prostor gubi mirnoću i ravnotežu.“
Minimalizam, kaže, nije hladan – on je način da se prostoru vrati dah i osjećaj lakoće.

Uređenje dnevne sobe kao prostor koji diše s vama
„Dnevna soba danas više nije samo prostor za odmor, nego odraz načina na koji živimo,“ zaključuje Sunčica Mastelić Ivić.
„Treba biti jednostavna, funkcionalna i topla – prostor koji nas smiruje, a ne opterećuje.“
U vremenu prijelaza i neprestane promjene, uređenje dnevne sobe postaje više od dizajnerskog zadatka – postaje osobna potraga za ravnotežom, prostor koji diše s nama i podsjeća nas da mir nije luksuz, već potreba.
Kreirajmo dom zajedno
Karlo Mlinar, samo za Dom na kvadrat, u ulozi dizajnera interijera
Glumac nam je pokazao kako uz nekoliko detalja stvoriti savršenu jesensku atmosferu u blagovaonici
Publika ga poznaje kao glumca zagrebačkog Satiričkog kazališta Kerempuh, ali Karlo Mlinar već godinama njeguje još jednu strast – dekoriranje i uređenje prostora. Ljubav prema estetici, bojama i detaljima otkrio je još kao dijete, a danas svoje slobodno vrijeme najradije provodi stvarajući tople, ugodne i stilski uravnotežene interijere. Ovog puta pokazao je kako unijeti duh jeseni u blagovaonicu.
Od glume do uređenja interijera
Iako mu je gluma prva ljubav, Mlinar kaže da je oduvijek imao izražen osjećaj za estetiku. „Uvijek sam imao potrebu da neki prostor učinim ljepšim. Kod kuće su se svi smijali jer bih i najobičniju rupu uljepšao samo svjetlom lampe“, prisjeća se.
Njegov stil usmjerava prema prirodnosti i jednostavnosti – inspiriran skandinavskim. „Mama i ja dijelimo isti ukus, oboje volimo skandinavski stil, dok je tata više volio klasične komade. Uvijek smo raspravljali oko boja, tekstura i namještaja, ali to me naučilo kako uskladiti različite stilove“, objašnjava.
Karlo Mlinar u ulozi dizajnera interijera
Karlo priznaje da posebno uživa u sezonskim dekoracijama koje mijenjaju atmosferu doma. „Obožavam blagdane i uređenje prostora koji odiše toplinom. Jesen mi je najdraže godišnje doba jer donosi mirnije tonove i osjećaj ušuškanosti.“
Ovog puta uredio je blagovaonicu u jesenskom tonu, stvarajući prostor koji poziva na zajednička druženja i opuštanje. U središtu uređenja našao se blagdanski stol s jutenim podmetačima, kamenim tanjurima i dekoracijom od bakreno obojenog eukaliptusa. „Tanjuri su otporni i praktični, ali i estetski savršeni. Već ih zamišljam uz juhu od bundeve“, dodaje glumac.
Na stolu dominiraju prirodni tonovi – bež, smeđa, zlatna i bakrena – koji zajedno stvaraju osjećaj topline i elegancije. Umjetni eukaliptus, pošprican bakrenom bojom, dodaje rustikalnu notu, dok bijele magnolije unose svježinu i kontrast. „Magnolije sam dodao kao podsjetnik na kraj ljeta i početak zime – kao simbol prijelaza između godišnjih doba“, objašnjava.

Dekor koji grije prostor i dušu
Uređenje nije stalo samo na stolu. Mlinar je stolcima dodao mekane jastučiće i tople deke koje pozivaju na odmor. „Jesen je vrijeme kad se želiš ušuškati, pogledati film i uživati u toplom napitku. Volim stvarati prostore koji potiču taj osjećaj mira i ugode“, govori.
Posebnu pažnju posvetio je detaljima – svijećama, tekstilima i prirodnim materijalima koji stvaraju sklad između funkcionalnosti i estetike. „Ne volim ekscentričnost. Više me privlače materijali koji povezuju dom s prirodom – drvo, juta, keramika. Oni prostoru daju toplinu i autentičnost“, ističe.

Kreativnost kao način života
Karlu uređenje prostora nije samo hobi, nego način izražavanja. Kao glumac, navikao je stvarati emociju kroz pokret i riječ, a u interijeru to čini kroz svjetlo, teksturu i boju. Na kraju krajeva, i kazalište i uređenje prostora imaju nešto zajedničko – oboje stvaraju atmosferu. U jednom se gradi scena, u drugom dom.
Njegov jesenski prostor odiše toplinom, skladom i osjećajem doma – dokaz da estetika ne mora biti skupa ni komplicirana, već samo pažljivo osmišljena.

Kako vi unosite jesen u svoj dom?
Inspirirani Karlovim idejama, zapitajte se – bez čega vi ne možete zamisliti jesen u svom domu? Je li to miris svijeća, dekica na kauču ili jesenski stol pun toplih tonova? Podijelite s nama svoje jesenske dekoracije!
Šaljite nam fotografije svojih blagovaonica i kutaka s jesenskim detaljima putem naših društvenih mreža – najbolje objavljujemo!






