Uređenje interijera
Stan slikarice Jasmine Krajačić pršti bojama i domišljatim rješenjima
Dom kojim vlada posebna umjetnička energija
Vodimo vas u stan slikarice Jasmine Krajačić. Interijer je to koji pršti bojama i umjetničkim djelima kombiniranim u savršen sklad.
Mnoštvo umjetnina i boja prvo je što je zaokupilo našu pažnju u ovom energičnom domu. Ali, kad je ušla u njega, zagrebačka slikarica Jasmina Krajačić imala je puno posla.

Potpuna sloboda za idejno rješenje
‘Ovaj stan je kompletno adaptiran. Kad smo ušli on je izgledao stvarno katastrofalno i shvatili smo da moramo od tog prostora napravit nešto u potpunosti drukčije. Imala sam potpunu sloboduda idejno osmislim kako će taj stan izgledati, kaže Jasmina Krajačić, akademska slikarica.

Za početak su u potpunosti srušili zid prema balkonu pa se sada dnevni boravak, prema potrebi, proteže i na eksterijer. Uz to, od dnevnog je prostora suptilno odvojen radni, ali tako da u njemu ima dovoljno svjetla. Većina je namještaja rađena po mjeri i po zamisli ove umjetnice.

Stan kao prazno slikarsko platno
‘Namještaj je rađen od običnih standardnih materijala, ali ipak su dizajnerski, možda djeluju skupo iako nisu, samo zato što, na primjer, stol nije običan kvadrat, nego je on napravljen tako da ima oblik oblaka’, objašnjava.

Uređenje ovog doma slikarica je shvatila poput svoje profesije. Pred njom je bilo prazno slikarsko platno i bacila se na posao.
‘Svi ti elementi su dio mene, dio osobnih sklonosti i prema meni, prema bojama, prema elementima. Tako da sam sve te elemente koje koristim u svojim radovima, rasporedila sam po prostoru. To je sad kao nekakva prostorna skulptura’, dodaje.

‘Slike podižu bilo koji prostor’
Osim geometrijskih ploha na njoj, bilo joj je važno da kuhinja nema ni ručke. Ono što nam je još zapelo za oko je da Jasmina stan koristi kao svojevrsnu galeriju. Tako da je krase slike s njezine izložbe My Way, a našlo se tu i nekoliko kolega.

‘Mislim da slike kao slike, pogotovo velikih formata, strašno mogu podići prostor, kakav god bio’, kaže Jasmina. I ako taj prostor nije, prepun boja, slike mu daju boju i slike imaju strašan pozitivan učinak na bilo koji unutarnji prostor, interijer, stan’, kaže.

A kad su vam već dostupne, slike se mogu jednostavno i promijeniti te tako prostoru dati potpuno drugačiji dojam. Za kraj smo vam ostavili jedno funkcionalno rješenje koje opet ima mali pomak.

Dojam umjetničke galerije
‘Ovaj ormar ogromni koji se nalazi na lijevoj strani hodnika je isto tako prateći kuhinju, dizajniran tako da od geometrijskih ploha. To su meandri, u kombinaciji bijele i sive. Čak i ova siva malo izlazi van, da dobije 3D dojam’, objašnjava.

Osim ormara, hodnik krasi i povećava osebujno ogledalo zanimljivih linija. I na kraju ne možemo a da ne zaključimo da ovim domom vlada jedna posebna umjetnička energija. A kako i ne bi kad je umjetnica na njegovo uređenje stavila svoj originalan potpis.
Stilovi uređenja
Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.
Što je tihi luksuz?
Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.
Ključne karakteristike tihog luksuza su:
- Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
- Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
- Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
- Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
- Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora
Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?
Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.
Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?
Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?
Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.
- Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
- Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
- Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
- Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
- Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
- Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?
Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.
Predstavljamo dom
Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata
Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.
U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.
Funkcionalan raspored i povezanost prostora
Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.
Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.
Dnevni boravak s naglaskom na udobnost
U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.



Hodnik – najdraži dio stana
Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.
„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.
Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.
Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza
U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.
Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.


Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda
Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.


Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.
Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju
Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život
Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.