Dizajn i trendovi
Staklena zidna obloga u kuhinji – da ili ne?
Staklene zidne obloge u kuhinjama su veliki hit. Iako imaju brojne prednosti, imaju i nedostatke. Saznajte koje.

Keramičke pločice, cigle, kamen, drvo, metal, mramor, pa čak i jednostavne boje ili tapete, sve su to trendovske opcije kada su u pitanju kuhinjske zidne obloge. Tome možemo dodati hrpu opcija, od kojih je jedna staklena. Staklo nije toliko popularno kao ostali materijali, ali kad vidimo kako lijepo može izgledati, moramo reći da se zaljubljujemo u njega. Ispostavilo se da je staklena pozadina izvrsna karakteristika za moderne i suvremene kuhinje, a razlozi za to su brojni, počevši od izgleda.
Istražili smo koje su prednosti, a koji nedostaci staklenih kuhinjskih obloga.
Prednosti

Najočitija karakteristika staklene kuhinjske zidne obloge trebao bi biti izgled. Staklene pozadine vrlo su cijenjene zbog svoje moderne estetike. Lijepe su i to im pomaže da se istaknu i da cijeli prostor oko njih izgleda sjajno.
Vrlo su prilagodljive. Možete birati između različitih vrsta, kao i razne oblike, veličine i boje koje treba uzeti u obzir.
Vrlo su praktične. Naime, staklene pozadine zaštitit će zidove od prljanja što pomaže u održavanju kuhinje lijepom i čistom.
Čišćenje je također vrlo lako. Zidne obloge od kamena ili keramičke pločice zahtijevaju napore kod čišćenja, no ne i staklo.
Također, staklo je izvrstan materijal koji se koristi u dizajnu interijera ako želite da prostor izgleda veći i prostraniji. To je posebno važno u kuhinji u kojoj je prostor obično ograničen. Staklena zidna obloga pametna je i praktična ideja iz tog razloga.
Nedostaci

Iako je staklo iznenađujuće jak i elastičan materijal, nije toliko izdržljivo kao pločice, metal i puno drugih materijala. Staklena obloga može puknuti ili se ogrebati što stvarno može pokvariti izgled.
Instaliranje staklene pozadine nije baš lak zadatak. Postupak je malo kompliciraniji u usporedbi s drugim materijalima, jer sa staklom treba rukovati pažljivo i u konačnici mora izgledati savršeno. Oslanjanje na profesionalca je vjerojatno najbolje, ali ako to želite učiniti sami, razmislite o korištenju profesionalnih alata.
Iako je staklena površina laka za održavanja, zamjena nije jednostavna. Ako iz nekog razloga na nekim mjestima dođe do pukotine ili ogrebotina, nema šanse da se taj dio popravi sam. Cijela obloga se mora zamijeniti, što znači da treba pažljivo izvaditi staru i pažljivo instalirati novu oblogu.
Naravno, važan je i trošak, a staklena zidna obloga nije baš jeftina. Ako želite nešto posebno dizajnirano ili posebno, cijena raste, a tu je i trošak njenog postavljanja koji također treba uzeti u obzir.
Dizajn i trendovi
Donosimo dva nezaobilazna trenda u 2021-oj godini
Početak je godine obično vezan uz sajmove s temom uređenja interijera gdje otkrivamo nove trendove. Međutim, sajmova nema, što ne znači da nema i trendova. S arhitekticom Ivom Pauzar provjerili smo koji su to i odmah uredili dva inspirativna interijera u skladu s njima.

Moderna elegancija jednostavnih linija s dozom luksuza – to su trendovi kojima su interijeri naginjali proteklih sezona. I onda smo u tim interijerima bili zatvoreni mjesecima i otkrili da nam u njima nešto nedostaje. Zato nam je arhitektica Iva Pauzar pokazala kako se i u ovakvu modernu kuhinju može unijeti priroda.

Očekivano bi bilo da to napravi biljkama, međutim, arhitektica je krenula s prirodnim materijalima. Riječ je o drvetu, kamenu, keramici.
Priroda će definitivno ove godine dominirati interijerima. Bilo da je riječ o kuhinjama ili nekom kutku doma namijenjenom opuštanju.
Prostor za opuštanje
Osim prirodnih elemenata u zatvorenim prostorima, još jedan trend se pokazao kao vladajući u uređenju doma. Riječ je o udobnosti.
“U svakom slučaju čine ga materijali koji već sami po sebi svojom vizualnom pojavom odaju toplinu, čine boje, paleta boja koje su trenutačno odabrane, i prije svega ono što čini prirodu to su biljke”, naglasila je arhitektica.

A da bi se postigla udobnost, potrebno je puno različitih tekstura. Ovdje su one kombinirane raznolikošću udobnih tepiha svih veličina i materijala.
“Ovo je jedan mali omage japanskoj čajanci gdje, da bi bili još bliže prirodi, odmaknuli smo pojam stolice i odlučili smo sebe prizemljiti”, istaknula je Pauzar.
Svima nama treba vremena da saživimo da svojim prostorom, a da bi do toga došli, u njemu treba boraviti više. Ovo je idealna prilika da shvatite što vam u domu nedostaje i u njega unesete sve zbog čega ćete se osjećati psihički udobno, smireno, dobrodošlo.
Dizajn i trendovi
Tipično muški potkrovni stan u industrijskom stilu
Elgancija se prožima u svakom njegovom kutku.

Ovo potkrovlje uređeno u industrijskom stilu površine 100 metara kvadratnih nalazi se u brazilskom Sao Paulu. Stan je tipično muški, a nit vodilja je bila estetska privlačnost njujorških rupa iz 70-ih godina pretvorenih u stanove. No, ovaj je stan daleko od toga, a prednost mu daju dobri materijali i funkcionalnost.

U prizemlju je open space koncept koji spaja kuhinju, blagovaonicu i dnevni boravak. Bijela tekstura zidova vizualno povećava prostor, a poprečne grede i vidljive instalacije daju mu industrijsku notu.

Kuhinja sa sivim frontama u visokom sjaju odlično se uklapa u ovaj tipično muški interijer. Osim bijele boje na zidovima, reflektiranje u sjajnim kuhinjskim elementima također vizualno povećava prostor. Eleganciju kuhinji pruža okrugli stol u imitaciji mramora.

I u dnevnom boravku prevladavaju sive nijanse. Monotonija je razbijena uporabom plavih dekorativnih elemenata poput ukrasnih jastuka i tepiha.

Drvene police na zidu na kojem se nalazi televizor, ovom industrijskom muškom stanu daju toplinu i u njega unose prirodu.

Osim cijevi i greda, ističu se i drugi metalni elementi poput zanimljive fotelje, lampi i ukrasa, a i stepenice, koje vode na galeriju, su metalno konstruirane.

Na polukatu nalaze se spavaća soba i radni prostor u jednom, te garderoba i kupaonica.

I ovdje se prožimaju tamne sive nijanse s dodatkom plave, ali i zelene boje.
