Povežimo se

Bez kategorije

Sofisticirani dizajn brenda Busnelli

Od svojih početaka 60-tih godina 20. stoljeća pa do danas, brend Busnelli ostao je jedan od vodećih svjetskih kreatora i proizvođača talijanskog luksuznog namještaja.

Već više od pola stoljeća talijanski brend Busnelli sinonim je za rafinirani, raskošni namještaj. Na svom samom početku brand se oslobodio tradicionalnih, konvencionalnih formi prigrlivši moderan dizajn te tako postaje zaslužan za razvitak i afirmaciju talijanskog dizajna.

Suradnje s arhitektima i dizajnerima kroz istraživački centar

Kao jedan od glavnih razloga uspjeha firme svakako valja istaknuti Busnellijev istraživački centar koji usko surađuje s profesionalnim dizajnerima i arhitektima. Na taj način firma prati najnovije tehnološke inovacije te ih implementira pri oblikovanju tapeciranih sofa i fotelja, ali i rasvjetnih tijela, klub stolića, polica za knjige i drugog namještaja.

Busnelli dizajn Dom2

Uvijek u modi, još do 70-ih

U bogatoj dizajnerskoj povijesti Busnellija ističu se i poznati originalni stolci, Fiocco i Libro iz 1970. godine koji su svoje mjesto našli i u stalnom postavu Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku. Spomenuti stolci svoj su kultni status stekli zahvaljujući neobičnim i inovativnim oblicima kojima se kuća Busnelli potvrdila kao vodeće ime u svijetu dizajnerskog namještaja.

Busnelli dizajn Dom2

Kako mu i samo ime kaže, stolac Libro svojom formom imitira oblik knjige, a deset podešivih jastuka predstavlja njezine stranice, čijim se listanjem stolac individualno prilagođava u najpogodniji položaj. Fiocco stolac je pak jednostavnijeg, ali ništa manje originalnog dizajna. Sjedište stolca presvučeno je elastičnom tkaninom dok je konstrukcija izvedena od metalne cijevi zaštićene membranom od poliuretanske pjene. Svojom skulpturalnom formom i cijelom paletom boja podsjeća na šarene 70-te, no bezvremenski dizajn i danas ga čini modernim komadom namještaja.

Busnelli dizajn Dom2

Elegantni namještaj za svaki prostor

Inovativne ideje kombinirane s kvalitetnim i dugotrajnim materijalima te bogatim strukturama, učinile su ovaj brand primjenjiv u različitim stilovima uređenja interijera – od sofisticiranih klasičnih prostora do interijera uređenih i opremljenih u minimalističkom stilu.

Sofa “May Queen” primarno je namijenjena za klasične interijere s notom kolonijalnog stila, dok “Eclipse” garnitura dekadentnim materijalima i upotrebom bijele, bež te zlatne boje priziva neka prošla vremena kraljevskih palača i raskošnih dvoraca.

Busnelli dizajn Dom2

Zaobljene linije “Bohemien” fotelje i sofe koje potpisuje talijanski dizajner Castello Lagravinese, akcentirane su mekim padajućim presvlakama čime se razbija monotonija oštrih, bezličnih linija karakterističnih za moderne interijere.

Bile neutralnih boja poput smeđe i bijele ili jarko crvene i zelene, konstrukcija namještaja najčešće je izvedena od metala s premazom protiv grebotina ili od masivnog drva poput bukve, jele i topole. Naglasak je stavljen i na ekološku osviještenost te na upotrebu prirodnih tkanina i kože.

Pomnim odabirom materijala, detaljnim istraživanjima i renomiranim dizajnerskim imenima, brend Busnelli će zacijelo nastaviti uspješnu proizvodnju namještaja visoke estetske vrijednosti koji u životni prostor unose onu prepoznatljivu privlačnost talijanskog dizajna.

 
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Zavirite u kubanski dom Ernesta Hemingwaya

Upravo je tamo Hemingway pronašao inspiraciju za svoja najcjenjenija djela.

kuća-imanje-ernest-hemingway-domnakvadrat

U potrazi za zanimljivim domovima pronašli smo jedan za koji mnogi ne znaju da postoji, a mogu ga čak i posjetiti. Radi se o kući poznatog svjetskog pisca Ernesta Hemingwaya koji je veći dio svog života proveo upravo na ovom mjestu, na imanju u blizini kubanskog glavnog grada Havane.

Ljubav na prvi pogled

Hemingway se odmah prilikom prvog posjeta Kubi zaljubio u tu fascinantnu otočnu zemlju. Dane je provodio loveći ribu i upravo je na Kubi pronašao inspiraciju za pisanje svojih najpoznatijih djela poput ‘Starac i more’ i ‘Kome zvono zvoni’.

Neovisno o napetostima između Amerike i Kube, Kubanci su voljeli Hemingwaya pa su nakon smrti njegovu kuću pretvorili u muzej.

Ladanjska kuća u kolonijalnom stilu

kuća-imanje-ernest-hemingway-domnakvadrat
Foto: Flickr

Imanje Finca Vigía, nalazi se na brežuljku s kojeg se pruža prekrasan pogled. To je u stvari ladanjska seoska kuća dizajnirana u španjolskom kolonijalnom stilu s visokim stropovima, popločanim podovima i ogromnim dnevnim boravkom.

dnevni-boravak-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Flickr

Dekor kuće danas uglavnom odražava ukuse Hemingwayeve četvrte i posljednje supruge Mary Welsh.

biblioteka-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Unutrašnjost kuće gotovo je upravo onakva kakva ju je Hemingway napustio prije šezdeset godina, misleći da će se sigurno vratiti. Najviše u oko upadaju glave prepariranih egzotičnih životinja, poput antilope, gazele, bivola. Radi se o trofejima, životinjama koje je Hemingway ubio tijekom safarija u Africi.

spavaća-soba-dva-kreveta-ernest-hemingway-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Hemingway je bio veliki ljubitelj umjetnosti. Na putovanjima po Europi družio se s poznatim slikarima poput Picassa, Grisa, Miroa. Njihova djela pronašla su put do njegove kubanske kuće. Danas se tamo nalaze replike tih djela jer su originali nakon piščeve smrti pronašli drugi dom.

spavaća-soba-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Većina soba u kući povezana je s dnevnim boravkom. Na njegovom istočnom kraju i niz kratki hodnik nalazi se glavna spavaća soba koja još nikada nije bila otvorena za javnost.

Nasuprot glavne spavaće sobe ispred dnevnog boravka nalazi se radna soba u kojoj je Hemingway pisao.

radna-soba-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

U skoro svakoj prostoriji kuće nalazile su se knjige. Tako i u kupaonici.

kupaonica-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Blagovaonica je jedina soba u kući koja nema police za knjige ili stalke za časopise.

blagovaonica-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Nedaleko kuće nalazi se četverokatni toranj koji mu je supruga dala izgraditi kako bi mogao stvarati u miru. No, taj je prostor Hemingway rijetko koristio za rad.

toranj-radna-soba-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Uz kuću se nalaze veliki bazen kao i brod kojeg je Hemingway nazvao ‘Pilar’.

bazen-ernest-hemingway-kuba-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić
brod-ernest-hemingway-domnakvadrat
Foto: Anamarija Krvarić

Vrijedna ostavština

Na ovom imanju uvijek je bio cilj ugodno i nepretenciozno živjeti. Bez obzira na velike umjetnine koje sadrži, ili kopije, naslijeđe kuće je prije svega književno. Pisčeva zbrika je dugi niz godina djelovala kao kanal za suradnju i prijateljstvo između Kubanaca i Amerikanaca.

Finca Vigía jedini je živi muzej Ernesta Hemingwaya na svijetu koji uspijeva u svojoj misiji očuvanja sjećanja i duha svog vlasnika. Tamo još uvijek osjećate prisutnost velikog pisca.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice