Dizajn i trendovi
Shabby chic – upoznajte najromantičniji stil
Privlači vas duh starine, ali niste pobornik antiknih stilova? Onda je za vas otkačeni Shabby chic namještaj.

Ime je dobio prema engleskoj riječi “shabby” što znači “pohaban”. Zbog svog prepoznatljivog stila u domove unosi dozu bohemskog duha, jednostavnosti i topline, a opet djetinje razigran.

Shabby Chic je stil uređenja i opremanja interijera, a potječe iz Velike Britanije. To je zapravo priča nekog prošlog vremena u svakom pojedinačnom komadu namještaja. No, za razliku od antiknog namještaja koji je stvarni svjedok prošlosti, Shabby je novi namještaj koji će svojim izgledom u domu stvoriti osjećaj topline, komfora i slikovitosti života u prostoru i vremenu koje je već odavno za nama.

Shabby odlikuju svijetle boje namještaja, koje djeluju površinski oštećeno, odnosno izlizano, a što se postiže posebnom tehnikom završne obrade namještaja. Osim gotovog Shabby chic namještaja, u radionicama koje se bave restauracijom namještaja moguće ga je obojiti i dekorativno obogatiti prema želji i narudžbi kupca.

Osim namještaja, prostor možete upotpuniti i raznim dekorima u ovome stilu. Možete ga ukrasiti starinskim jastucima, vintage posteljinom, lusterima ili nekim drugim detaljem s motivom ruže koje se nerijetko susreću u ovom stilu uređenja interijera.

Ljubitelji namještaja koji djeluje prirodno i podsjeća na prošlost, a Shabby chic možda smatraju previše kičastim, ovdje će doći na svoje. I to odabirom namještaja sa stilski oblikovanim bordurama i dekoracijama koji će u završnoj obradi biti obojen prirodnom bojom drva.

Shabby chic možete i sami stvoriti u svome domu. “Nehajno” obojite svoju davno zaboravljenu komodu ili drveni stol u neku svjetliju boju. Na taj ćete način osvježiti dom i u njega unijeti dašak romantike nekog prošlog vremena.

Dizajn i trendovi
Brazilski stan koji spaja moderno sa zaboravljenim
130 kvadrata stana sjajno prezentiraju brazilski stil uređenja.

Prostor od 130 kvadrata trebalo je urediti tako da prati brazilsku arhitekturu i zahtjeve današnjeg života. Ovaj brazilski stan smješten je u glavnom gradu te Latinoameričke države, Brasiliji, u četvrti Asa Sul koja najbolje reprezentira život u Brazilu.

U prostranom interijeru najveću pažnju privlači kuhinja. Hladnoća betona razbijena je kuhinjom u pastelnoj nijansi zelene. Zid kod kojeg se nalazi kuhinjski polutotok obložen je modernim bijelim metro pločicama. Koža na barskim stolcima svojevrni je nagovještaj dizajna dnevnog boravka.

U dnevnom boravku tako prevladavaju prirodni materijali. Od kožne sofe i fotelje, preko kožnog tepiha, do drvenog regala i podova.
Prirodni materijali u interijeru su apsolutni hit
Crna rasvjetna tijela odličan su kontrast ovom poprilično svijetlom interijeru.

Spavaća soba također prati ovaj stil uređenja. No, umjesto kože i drveta, ovdje su kombinirani drvo i metal. Posebno intrigantni su noćni ormarići i rasvjetna tijela koja nisu jednaka.

Jednu vrlo živopisnu sliku krije kupaonica. Monotonija pločica u imitaciji betona i bijelih sanitarija razbijena je tirkiznim pločicama u marokanskom stilu.
Dizajn i trendovi
Tajne dobro uređenog interijera
Poznata izreka francuskog modnog kreatora Yves Saint Laurenta kaže – moda prolazi, a stil je vječan. To vrijedi i za dizajn interijera jer, kad u prostoru ima stila, on nikad ne izlazi iz mode. Otkrivamo kako urediti takav interijer.

Crno – bijela elegancija karta je na koju uvijek možete zaigrati ako niste skloni riziku. Međutim, pravi znalci uređenja interijera tu će kombinaciju obogatiti. Za početak, trebate imati osnovnu ideju u kojem stilu želite urediti prostor. Nakon toga, vrijeme je da se pozabavite linijama u njemu.
Linije

Ovdje su korištene oble, horizontalne linije kako bi se postigla opuštena atmosfera. Ako u prostoru objesite ogledalo ili sliku u vertikalnom položaju, dobit ćete izduženiji i formalniji prostor koji nije toliko primjeren za opuštanje.
Boja i svjetlo
Kod uređenja nekog prostora vrlo su važni elementi boja i svjetlo. Ne kaže se bez veze da se rasvjetom može obogatiti neki prostor, ali isto tako i pokvariti. Naime, boja i svjetlo su međusobno povezani, ovisni jedan o drugome. Stoga, kada birate boju, bilo bi je dobro prije unijeti u prostor i pratiti kako se mijenja tijekom dana ili pod umjetnom rasvjetom.
Stručni savjeti kako kombinirati boje godine
Detalji

Kod uređenja interijera sa stilom razliku čine detalji. Prostor treba imati određenu slojevitost te se u njemu teksture trebaju kombinirati. Možete ih čak i suprotstavljati, ali sve to treba biti uravnoteženo.
Na Chesterfield sofu koja ima jednu nježnu baršunastu teksturu, stavili smo jastuke malo grubljih tkanina baš zato da bismo istaknuli nježnost i mekoću teksture same sofe. Isto tako smo se i među tim jastucima poigrali teksturama, pa su neki jastuci malo finije, neki od malo grublje tkanine.
Žarišna točka

Svaki interijer treba imati žarišnu točku. I to jednu, ne više njih kako ne bi došlo do konfuzije. To može biti određeni zid, kamin ili skuptura. U ovom prostoru to je upečatljiva tapeta.
Kad prostor uredite prema ovim pravilima i pricipima, dobit ćete raznovrstan, a opet harmoničan interijer kojem se ništa ne može ni dodati ni oduzeti, a da mu ne promijenite cijeli izgled. Male promjene su uvijek dobrodošle, a možete ih učiniti vrlo jednostavno.