Interijeri
Otkrijte zašto u ovom dizajnerskom uredu svi vole ponedjeljak
Zagrebački ured tvrtke koja ima urede u čak 58 zemalja svijeta opremljen je knjižnicom, loungeom i prostorom za brainstorming, a u njemu rade stručnjaci iz cijele Europe
Ponekad se teško vratiti u radnu rutinu nakon vikenda, no ovom zagrebačkom uredu ni ponedjeljak nije problem. Riječ je o uredu velike međunarodne softverske tvrtke, u kojem se već na prvi pogled vidi kako je on puno više od mjesta za ozbiljnu analizu podataka.

Foto: Marko Mihaljević
SAS ured odražava kozmopolitski duh zaposlenika iz cijele Europe. Upravo je zato kreativni koncept rilikom uređenja zagrebačkog ureda bila sinergija različitosti, koja se osim u profilu zaposlenika, odražava u odabiru boja, materijala i dizajnu namještaja.

Foto: Marko Mihaljević
Dizajneri kreativnog studija Brigada uspješno su odradili zahtjevan zadatak te povezali dizajn interijera s vizualnim identitetom tvrtke i pritom zadržali posebnost lokacije.
Ležerna korporativnost
Dizajnom ureda i namještaja očuvana je ozbiljnost i korporativnost, a korištenjem materijala poput drveta, tkanina i tapisona postignuta je opuštenija atmosfera. Suptilnim uvođenjem boja prostor je postao dinamičan, ali i dalje ugodan za rad. Također, dobrom prostornom organizacijom postignuta je mogućnost jednostavnog organiziranja druženja i edukacija za veći broj ljudi, a kada je to potrebno, osigurana i intimna radna atmosfera.

Foto: Marko Mihaljević
Korištenjem karakterističnog gradienta brenda na transparentnim folijama na staklima stvorene su refleksije slika u prostoru i vizualno povećanje prostora. Vrlo promišljeno su upotijebljeni i reflektivni materijali poput svjetlećeg inox panela koji sjajno funkcionira kao obloga pulta recepcije, stupa u prostoru čajne kuhinje te visećeg panela u brainstorming zoni.
Knjižnica, lounge i osjećaj privatnosti u open spaceu
Duga prozračna knjižnica sa zonom za čitanje projektirana je kao mala oaza za odmor i telefonske razgovore.

Foto: Marko Mihaljević
Zid iza recepcije „poziva“ na istraživanje skrivenog dijela uredskog prostora, a prozračna pregradna polica istovremeno povezuje i odvaja zanimljivu lounge zonu i prostor atipične čajne kuhinje. Njeni se modularni stolovi mogu spajati i razdvajati, čime pružaju dinamiku prostora, kao i mogućnost višenamjenskog korištenja.

Foto: Marko Mihaljević
Alternativna radna zona s visokim zelenim foteljama idealna je za brainstorming i intimniji razgovor, a spušteni svjetleći panel daje joj veći osjećaj privatnosti te ujedno stvara zanimljivu atmosferu i doživljaj postignutim dinamičnim refleksijama u panelu. Drvene pregrade s biljkama dijele ured i stolove u manje zone kako bi se i u otvorenom prostoru omogućila potrebna koncentacija za rad.
Dizajn i trendovi
Tajne dobro uređenog interijera
Poznata izreka francuskog modnog kreatora Yves Saint Laurenta kaže – moda prolazi, a stil je vječan. To vrijedi i za dizajn interijera jer, kad u prostoru ima stila, on nikad ne izlazi iz mode. Otkrivamo kako urediti takav interijer.

Crno – bijela elegancija karta je na koju uvijek možete zaigrati ako niste skloni riziku. Međutim, pravi znalci uređenja interijera tu će kombinaciju obogatiti. Za početak, trebate imati osnovnu ideju u kojem stilu želite urediti prostor. Nakon toga, vrijeme je da se pozabavite linijama u njemu.
Linije

Ovdje su korištene oble, horizontalne linije kako bi se postigla opuštena atmosfera. Ako u prostoru objesite ogledalo ili sliku u vertikalnom položaju, dobit ćete izduženiji i formalniji prostor koji nije toliko primjeren za opuštanje.
Boja i svjetlo
Kod uređenja nekog prostora vrlo su važni elementi boja i svjetlo. Ne kaže se bez veze da se rasvjetom može obogatiti neki prostor, ali isto tako i pokvariti. Naime, boja i svjetlo su međusobno povezani, ovisni jedan o drugome. Stoga, kada birate boju, bilo bi je dobro prije unijeti u prostor i pratiti kako se mijenja tijekom dana ili pod umjetnom rasvjetom.
Stručni savjeti kako kombinirati boje godine
Detalji

Kod uređenja interijera sa stilom razliku čine detalji. Prostor treba imati određenu slojevitost te se u njemu teksture trebaju kombinirati. Možete ih čak i suprotstavljati, ali sve to treba biti uravnoteženo.
Na Chesterfield sofu koja ima jednu nježnu baršunastu teksturu, stavili smo jastuke malo grubljih tkanina baš zato da bismo istaknuli nježnost i mekoću teksture same sofe. Isto tako smo se i među tim jastucima poigrali teksturama, pa su neki jastuci malo finije, neki od malo grublje tkanine.
Žarišna točka

Svaki interijer treba imati žarišnu točku. I to jednu, ne više njih kako ne bi došlo do konfuzije. To može biti određeni zid, kamin ili skuptura. U ovom prostoru to je upečatljiva tapeta.
Kad prostor uredite prema ovim pravilima i pricipima, dobit ćete raznovrstan, a opet harmoničan interijer kojem se ništa ne može ni dodati ni oduzeti, a da mu ne promijenite cijeli izgled. Male promjene su uvijek dobrodošle, a možete ih učiniti vrlo jednostavno.
Dizajn i trendovi
Upoznajte Micu dizajnericu koja kreira namještaj za dječje sobe
Sav namještaj i dekoracije za dječje sobe mogli bismo okarakterizirati jednom riječju – preslatko. No, u dječjem razvoju potrebni su poticaji.

U današnje vrijeme namještaj za dječje sobe je zaista kao iz bajki. Ne postoji priča koju ne bismo mogli realizirati u odajama mališana. No, zašto ne bismo ponekad pustili njih da se okušaju kao dizajneri? S interaktivnim namještajem i to je moguće.
Produkt dizajnerica Marija Gradečak razvila je interaktivnu liniju namještaja koja potiče dječju kreativnost. Tako se recimo na prednjoj fronti ovoga ormara za pohranu igračaka nalaze rupice kroz koje djeca mogu provlačiti trakice i kreirati uzorke po želji. Osim razvoja fine motorike i zabave koju takva aktivnost omogućuje, djeca razvijaju i osjećaj za lijepo.

Uz ormar tu je i interaktivni radni stolić s jastukom za sjedenje.
Mala Mica dizajnerica
No, namještaj je samo dio šire priče, one o važnosti razvijanja kreativnosti i osjećaja za lijepo kod djece. Kroz priču o maloj mački koja klijentima uređuje stan, dizajnerica je željela djecu zainteresirati za dizajn interijera.

“Kroz tu priču djeca se upoznaju s osnovama dizajna, procesima dizajniranja. Na taj ih način želim potaknuti na kreativnost, na stvaranje, na uočavanje interijera i svakodnevice u kojoj se svi krećemo”, istaknula je dizajnerica.
Kreveti na kat – zanimljivo rješenje za dječje sobe
Namještaj s početka je upravo onakav kakav bi mala Mica svojim klijentima ponudila – veseo i interaktivan. A takva je i dječja priroda, no da bi djeca s razumijevanjem pratila slikovnicu i nešto iz nje primjenila, prvenstveno je namjenjena uzrastu od 6 do 10 godina.

U slikovnici se nalazi i kreativni zadatak koji djecu potiče da krenu u realizaciju svog stana. Na temelju tlocrta se nalaze određeni zadaci koji ih navode na crtanje pojedinih elemenata namještaja, dekorativnih elemenata koji se inače nalaze u određenim interijerima.
Zaposlena mašta i ruke recept su za buduće male dizajnere. No, ako to i ne budu, svaka aktivnost koja im dopušta slobodno izražavanje i kreiranje, a i uključivanje u obiteljske aktivnosti sukladno dobi i mogućnostima, na dječji razvoj mogu pozitivno utjecati.