Povežimo se

Uređenje interijera

Napravite sami vijenac za vrata

Za izradu adventskog vijenca treba malo više inspiracije, znanja i vještine. Kako napraviti i uskladiti vijenac za vrata sa adventskim vijencem, objasnit će nam dizajnerica cvijeća Boška Bahtijarević.

Budite sam svoj majstor i pustite mašti na volju

Predblagdansko vrijeme početak je muka mnogih domaćica koje svoj dom žele oplemeniti novim božićnim detaljima kojima će razbiti monotoniju duha prošlih Božića. Prilika je to za nabavku novih ukrasa, ali i za zasukati rukave i samostalno izraditi ponešto, kao npr. viseći vijenac. U idejama za ovo posljednje pomogla nam je Boška.

Ljudi kada se odlučuju za izradu vijenca trebali bi se prvo opustiti kako bi iskoristili svoju maštu, ne opterećivati se i skupiti materijal da imaju sve pri ruci. Kada nešto sami napravite, zasigurno ćete dobiti osjećaj zadovoljstva i sreće.

Neobični zahtjevi klijenata

Svoje vijence Boška radi i prema narudžbi, a još dan danas sjeća se jednog zahtjeva koji ju je od srca nasmijao.

“Radila sam veliko žičano srce i u toj žici je bio bojani asparagus i cvijeće koje se suši. Došao je jedan gospodin koji me pitao može li otkupiti to srce jer bi volio, budući da se rastao, da to srce stavi iznad kreveta kako bi djevojke koje bi dovodio doma mislile da je jako romantičan”, prisjeća se Boška.

Bili romantični ili se samo predstavljali takvima, božićno vrijeme u vama će zasigurno probuditi malo dijete željno igre. Tu želju bolje je utažiti igrama s grančicama, nego pravim srcima, stoga smo zamolili Bošku da nam pokaže kako poput profesionalca izraditi vijenac zbog kojeg će susjedi pozelenjeti od zavisti. 

O Božiću počinje razmišljati još na ljeto

Boška s planovima za Božić počinje već na ljeto. Ove je godine htjela nešto drugačije. Zamislila je ljude koji sjede za stolom, oko njih šumicu i borove koji mirišu vrlo blizu njihovih noseva. Zamislila je da su adventski vijenci poputih malih šumica u kojima se ponekad nađe i neka srnica i vjeverica i da sve skupa bude romantično.

Prilikom nabavke materijala za izradu vijenca trebali biste obratiti pažnju na to koje ćete grančice koristiti. Boška uvijek koristi onu vrstu čempresa s najduljim trajanjem. Najteži dio izrade, kaže Boška, je sama ideja i pokoja rana koja se nađe na rukama predanog radnika.

Trud se na kraju uvijek isplati

“Najteže je doći do ideje i smisliti svake godine nešto novo, a kada u pripremi napraviš pedeset – šezdeset vijenaca na kraju dana imaš potpuno izranjavane ruke”, iskreno govori.

Što se ukrasa na vijencu tiče, Boška drži da se tu ne treba pretjerano paziti.

Doba Božića je doba kiča, veselja, može se raditi što god, možda i nešto što nije tipično. Prošle je godine radila vijence koji su bili u totalno ludim bojama i netipični za ovo godišnje doba, ali ljudima se svidjelo. Kaže kako nam je trebalo veselja nakon svega što se izdogađalo, pa ju je to inspiriralo za “otkačene” vijence.

Za izradu ovakvog vijenca trebat će vam, ovisno o tome koliko ste vješti, od pola sata do sat vremena, tijekom kojih neće biti zgorega da ga iz vodoravnog položaja katkad postavite u okomiti kako biste vidjeli kako će se grane poviti. Jednom kad u potpunosti budete zadovoljni učinjenim, svoj novi ukras možete ponosno objesiti na pripadajuće mjesto.

Stilovi uređenja

Tihi luksuz u uređenju doma – kako ga prepoznati i primijeniti?

tihi luksuz

U svijetu interijera sve češće čujemo pojam „tihi luksuz“, ali što on zapravo znači? Za razliku od glamuroznih prostora prepunih zlata, kristala i naglašenih dekoracija, tihi luksuz naglasak stavlja na suptilnu eleganciju, vrhunske materijale i osjećaj profinjenosti bez pretjerivanja.

Što je tihi luksuz?

Tihi luksuz (eng. quiet luxury) stil je uređenja koji podrazumijeva minimalizam, bezvremenski dizajn i kvalitetu iznad kvantitete. To je luksuz koji nije nametljiv, već stvara osjećaj udobnosti, topline i sofisticiranosti.

Ključne karakteristike tihog luksuza su:

  • Prirodni i kvalitetni materijali poput drva, kamena, vune, lana, pamuka i kože
  • Neutralne boje – bež, krem, smeđa, bijela, siva, maslinasta
  • Čisti, jednostavni oblici namještaja bez ukrasa i pretjerane ornamentike
  • Fokus na teksturi i taktilnosti materijala umjesto na jarkim bojama i uzorcima
  • Bezvremenski dizajn koji ne prati prolazne trendove već stvara mirnu bazu prostora

Kako prepoznati tihi luksuz u prostoru?

Prostor uređen u stilu tihog luksuza neće vas „osvojiti na prvu“ raskošnim detaljima, ali će stvoriti osjećaj ugode, opuštenosti i elegancije. Sofe su najčešće jednostavnih linija, izrađene od mekanih tkanina poput boucléa ili lana. Tepisi su vuneni, u neutralnim tonovima, a drvo na podovima i namještaju najčešće je svijetlo ili prirodno obrađeno bez lakiranog sjaja.

Koji odabrati i kako uspješno primijeniti stil uređenja u svom domu?

Dekoracije su minimalne, ali pažljivo birane – vaze od keramike, kamenih detalja, skulpturalne lampe ili nekoliko umjetničkih slika u monokromatskoj paleti. Rasvjeta igra veliku ulogu, a u tihom luksuzu najčešće prevladavaju topla bijela svjetla i diskretne lampe s difuznom svjetlošću.

tihi luksuz

Kako unijeti tihi luksuz u svoj dom?

Ako želite unijeti tihi luksuz u svoj interijer, važno je razmišljati dugoročno i ulagati u kvalitetne komade namještaja i prirodne materijale.

  • Birajte neutralnu paletu boja – bež, siva, maslinasta, bijela i zemljani tonovi
  • Uložite u kvalitetnu sofu ili fotelju bezvremenskog dizajna
  • Koristite prirodne materijale – drvo, lan, pamuk, vunu, kamen
  • Rasvjeta neka bude topla i suptilna, s više izvora za različite atmosfere
  • Dekoracije svedite na minimum, ali birajte one koje imaju priču ili posebnu vrijednost
  • Održavajte prostor urednim i prozračnim, bez suvišnih predmeta

Zašto odabrati ovaj stil u uređenju interijera?

Tihi luksuz stvara dom koji nije samo estetski ugodan, već i funkcionalan, topao i udoban za svakodnevni život. Umjesto privremenog dojma glamura, pruža osjećaj mirnoće, sigurnosti i bezvremenske elegancije. Upravo zato, sve više arhitekata i dizajnera interijera preporučuje ga kao stil koji najbolje odražava suvremeni pojam luksuza – onog nenametljivog, ali istinski kvalitetnog.

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Tihi luksuz u obiteljskom stanu od 66 kvadrata

Pogledajte kako je dizajner Matej Kušević uredio obiteljski u suvremenom, funkcionalnom i elegantnom stilu

tihi luksuz

Dizajner interijera Matej Kušević, osnivač studija M1st design, poznat je po projektima u kojima spaja funkcionalnost i estetiku u jedinstven dizajnerski potpis.

U ovom obiteljskom stanu od 66 kvadrata Matej je stvorio moderan, topao i elegantan prostor prožet tihim luksuzom.

Funkcionalan raspored i povezanost prostora

Dnevna soba i blagovaonica spojene su s kuhinjom, a Matej ih je, kako kaže, „povezao i razdvojio u isto vrijeme“. Produžetkom radne plohe iz kuhinje stvoren je polubarski stol koji štedi prostor, a kuhinja je ostala funkcionalna i prostrana.

Kombinacija kašmir bež boje i orah fronti ohlađena je sivim tonovima radne ploče i zidnih obloga u imitaciji betona, čime je prostor dobio suvremen, ali topao karakter.

Dnevni boravak s naglaskom na udobnost

U dnevnom boravku umjesto kutne garniture odabran je veliki dvosjed, praktičan i udoban za svakodnevno korištenje. TV zid obogaćen je drvenim letvicama i LED ambijentalnom rasvjetom, stvarajući osjećaj ugode i profinjene jednostavnosti.

Hodnik – najdraži dio stana

Iako cijeli stan odiše skladom i promišljenim detaljima, Mateju je hodnik najdraži dio prostora.

„Hodnik mi je najdraži jer je to prvi moment koji osjetimo kada uđemo.

Mislim da smo postigli wow efekt – luksuzne pločice u imitaciji bijelog mramora s crnim žilama i puno ogledala koja reflektiraju svjetlost, čine prostor većim i svjetlijim,“ kaže dizajner.

Poseban pečat hodniku dale su digitalne grafike unutar štukatura, koje je Matej sam osmislio. „Nismo htjeli klasične slike ili tapete, pa sam uzeo dvije, tri boje korištene u interijeru i stvorio apstraktne slike digitalno, kao da su zapljusnute kistom. Tako smo dobili unikatne dekoracije koje su povezane s ostatkom stana,“ objašnjava.

Kupaonica s notom luksuza

U kupaonici su korištene crno-bijele pločice u imitaciji mramora, kašmir tonovi i orah dekori, a walk-in tuš s odvodnom kanalicom stvorio je ravnu, lako održivu površinu.

Sve je uklopljeno u koncept tihog luksuza, u kojem dominiraju jednostavnost, profinjenost i funkcionalnost.

Dječja soba i spavaća soba – praktičnost i ugoda

Dječja soba osmišljena je kao fleksibilan prostor za igru, hobi i odmor, s dodatnim ladicama za spremanje sportskih rekvizita.

Spavaća soba, kako kaže dizajner, „šećer je na kraju“.

Vlasnica ju je odmah prihvatila bez izmjena, oduševljena velikim tapeciranim krevetom s podiznom podnicom, integriranim LED ogledalom i ormarićima koji upotpunjuju funkcionalnost.

Tihi luksuz u svakom detalju

Kroz cijeli stan provlače se isti materijali i tonovi, stvarajući harmoničan, suvremen i miran dom. Matej Kušević pokazao je kako tihi luksuz nije pitanje kvadrature, nego promišljenih odluka koje prostor pretvaraju u toplo i elegantno utočište za svakodnevni život

Sve je izvedeno s naglaskom na udobnost, funkcionalnost i sofisticiranu jednostavnost, bez nametljivih dekoracija, ali s jasnim osjećajem profinjenosti i sklada.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice