Povežimo se

Bez kategorije

Kromoterapija-liječenje bojama

Boje u nekom prostoru odlučuju koliko ćemo vremena u njemu boraviti te kako ćemo se pritom osjećati.

Kromoterapija odnosno liječenje bojama, temelji se na utjecaju boja na fizičko i psihičko zdravlje ljudi, a između ostalog primjenjuje se kroz uređenje životne okoline.

Postoji mnoštvo načina pomoću kojih stambeni ili poslovni prostor možete učiniti vedrijim i zdravijim za sve ljude koji u njemu prebivaju, a jedan od njih je pomno planiranje sheme boja. Važno je napomenuti da ljudsko oko razlikuje nekoliko milijuna boja, pa se primjerice pod pojmom zelena skriva mnoštvo nijansi te opuštajuće boje.

Stambeni prostor

Predsoblje čini uvertiru doma, a jedan od trikova pri uređenju tog prostora dobrodošlice je postavljanje crvenog tepiha, koji će donijeti osjećaj topline i udobnosti. Crvena je najenergičnija boja, stoga se pri dizajniranju interijera nerijetko koristi samo u detaljima. Ukoliko želite neutralizirati njenu energiju, možete to postići korištenjem sive, bijele, srebrne ili plave.

Prilikom oblikovanja dnevnog boravka važno je obratiti pažnju na aktivnosti koje će se u njemu obavljati. Ako se radi o prostoru čija je namjena odmaranje, tome treba prilagoditi i shemu boja. Opuštajuću atmosferu kreirat će blage pastelne nijanse, kao i neutralne boje.

Kuhinja je sama po sebi topla prostorija, stoga se za nju preporučuje upotreba hladnih boja. Plava i zelena ohladit će zrak ugrijan pripravom jela, dok će ljubičasta interijeru dati notu kreativnosti. Ukoliko želite povećati apetit, idealan izbor za boju vaše kuhine je topla boja – narančasta.

kromoterapija Dječja soba Dom2

Za postizanje najboljeg ugođaja, kupaonicu dekorirajte zelenom i akvamarin ako se radi o prostoru veće kvadrature, odnosno nježnim pastelnim nijansama svijetlo-zelene boje ukoliko je kupaonica manjih dimenzija.

Spavaće sobe predstavljaju oazu opuštanja u kojoj zaboravljamo na sve brige akumulirane tijekom dana. Topli smeđi tonovi drveta te zagasite nijanse crvene boje učioniti će ovaj prostor udobnim i romantičnim. Nasuprot kreveta smijestite sliku ili fotografiju smirujućih motiva, a na noćnom ormariću mirisnu svijeću sa aromom lavande, naranče, kamilice ili cimeta.

kromoterapija Dom2

Poslovni prostor

Za uspjeh u radu važna je harmonija svih osjetila, stoga izbjegavajte agresivne kombinacije boja poput zeleno-crvene ili plavo-narančaste koje će uzburkati atmosferu. Prilikom uređenja ureda preporučljivo je nanijeti boje koje pozitivno djeluju na pamćenje i kreativnost, primjerice, pastelne nijanse žute i ljubičaste. Tu su i nježno zelena te plava koje stimuliraju komunikaciju i opuštanje.

Svi navedeni tonovi su prijedlozi, a ne diktati. Konačnu odluku u odabiru boja donosite vi u skladu sa svojim životnim stilom, potrebama i željama, stoga se hrabro prepustite blagotvornosti boja.

Tekst napisala: Danica Maričić, a.d’ i.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice