Interijeri
Kontrast pri uređenju interijera
Jedno od najvažnijih pitanja koje se nameće prilikom uređenja interijera jest koristiti li elemente sličnog ili upravo kontrastnog dizajna. Odgovor na to pitanje prilično je složen jer ovisi o mnogo elemenata samog prostora, no ipak se pokazalo kako je potrebna mjera jednog i drugog.
Najbolji primjer možemo naći za svakim stolom – koliko je ukusnom jelu potreban dobar začin, toliko je interijeru potreban dobar detalj. Sklad prostora postiže se elementima pretežito sličnog dizajna kojem je „začin“ neki kontrastni detalj.
Kontrast boja
Ukoliko se radi o boji, svaka boja „voli“ svoj kontrast u detalju. Kako bismo znali kako to učiniti, ključno je malo predznanja o bojama. Postoje osnovne boje (plava, žuta i crvena) te boje koje su nastale miješanjem ovih osnovnih u različitim omjerima, dok međusobnim miješanjem ove tri osnovne boje dobivamo smeđu. Na taj način primjenjujući ovo načelo kontrasta možemo sa žutom bojom planirati ljubičasti detalj, s modro-zelenom crveno-narančasti detalj, narančastu s plavim detaljem i tako redom. Važno je napomenuti da je uvijek bolje slagati manje intenzitete boja jer je malo prostora koji mogu podnijeti zasićene boje.
Kontrast materijala
Danas se ovaj način kontrasta ne samo boje već i materijala (drvo i čelik), može naći u izradi namještaja (npr. stol – osnovne konstrukcije aluminij s drvenom pločom ili kombinacija aluminij – staklo; drvo – staklo). Na prvi pogled ovakvi materijali nemaju ništa zajedničko, no tu upravo leži ključ njihova sklada. Protuteža glatkoj plohi nalazi se u grubljoj – brušenoj, prozirnoj – neprozirno i tako redom. Obrada samog materijala je također vrlo bitna – svakoj glatkoj ili čak poliranoj površini potrebno je dodati grubi, ponekad i rustikalan detalj.
Izbor namještaja i detalja
Suvremeni interijeri se lišavaju mogućnosti detalja, odnosno možemo reći da je vrlo aktualan minimalizam i funkcionalnost. Prostori gdje je namještaj sveden na najmanju moguću mjeru kako bi se postigla prozračnost prostora, upravo trebaju nekoliko detalja koji mogu u potpunosti pretvoriti prostor iz hladnog i čistog u ono što nazivamo topli dom. Ova tvrdnja se može potkrijepiti na primjeru prostora uređenog vrlo modernim namještajem koji uvijek ima neki stilski detalj. Radi li se o zrcalu vrlo stiliziranog obruba, stolića s rezbarenim nogicama, stiliziranom lusteru, zavjesama ili antičkoj vazi iz morskih dubina, potpuno je svejedno ukoliko se ostali interijer slaže u stilu i boji.
Ukoliko ovakvi detalji rustikalnog namještaja imaju i emocionalnu vrijednost, (npr. omiljen komad bidermajera naše bake) uspjeh je zajamčen. Slične boje i stil kao svoju protutežu trebaju ovakav detalj, no ipak – jedan detalj, jer prevelika količina kontrasta ipak ne rezultira skladom već kaosom. Najbolja ostvarenja se mogu postići ovakvim jednim detaljem, dok se sa unošenjem svakog novog preporuča oprez.
Autor: Ivan Škarica, arhitekt
ABCeda dobre kupaonice
Slavine s dizajnerskim potpisom
Slavine više nisu jednostavne sive. Dostupne s u bojama i s dizajnerskim potpisom.
Kad uređujemo dom, svi u njemu želimo taj neki detalj kojim ćemo se istaknuti i biti drugačiji od drugih. Kod uređenja kupaonice rijetki imaju mogućnost u nju staviti taj neki detalj.
Oni koji uređuju velike kupaonice, uvijek mogu u njih staviti samostojeću kadu ili veliko ogledalo. A što će oni koji ne obiluju kvadratima?
Slavine s dizajnerskim potpisom
I mali komadi kupaonske opreme mogu biti drugačiji, ako nose dizajnerski potpis. Odavno je poznato da dizajn slavina za kupaonice potpisuju velika imena dizajna.
Dapače, oblici tih slavina ovise o stilu uređenja kupaonice u koju se uklapaju. Slavine Daniel Rubinetterie koje u svojoj ponudi ima ABC interijer dostupne su u više različitih kolekcija.
Slavine u boji
Današnje slavine toliko su otišle daleko da su dostupne u različitim bojama. Od inox verzije, do brončanih, zlatnih, kromiranih.
Isto tako i njihova završna obrada može biti različita – sjajne, met ili četkane, kakve god se najviše uklapaju u vašu kupaonicu.
Slavine s printom
Ipak, za one koji zaista žele originalan potpis u svojoj kupaonici, Daniel Rubinetterie imaju posebnu ponudu.
Riječ je o slavinama koje na sebi imaju ugraviran uzorak. Dostupne su u modernoj verziji kao „točka na i“ koja će biti primijećena u prostoru.
Neće ostati zakinuti ni ljubitelji klasičnih i vintage stilova u čije će se kupaonice ovakve slavine zasigurno uklopiti.
Daniel Rubinetterie slavine potražite u ABC interijeru.
ABCeda dobre kupaonice
Unesite boje u svoju kupaonicu
Kada pomislite na uređenje kupaonice, rijetkima na pamet pada šarenilo. Bojama unesite novu energiju u taj dio doma.
Kažu da je odabir neutralnih boja kao osnovne podloge kod uređenja doma najsigurniji izbor jer tako izmjenom detalja u njega možete unositi novitete. Međutim, ima onih kojima boja u interijeru daje potrebnu energiju.
Za takve imamo genijalan prijedlog. Unesite boje u svoju kupaonicu.
Prirodno je u trendu – neka bude zelena!
Kada pomislite na prirodu, prva boja koja vam pada na pamet je zelena. Riječ je o osvježavajućoj i mirnoj boji koja ublažava stres i pomaže u liječenju.
Ta je boja proglašavana bojom sezone proteklih nekoliko godina. Bilo da je riječ o njezinog zagasitoj nijansi…
…. ili žarkoj verziji zelene boje. U toj su boji dostupne i sanitarije za kupaonicu.
Ideje za hrabre
Sanitarije za kupaonice danas su doista dostupne u svim bojama. Pa tako i u popularnoj pastelno roza boji.
Neki će se ipak odlučiti za klasične bijele. Ali zato namještaj može biti u boji. Odabirom narančaste, u kupaonicu ćete unijeti sasvim novu energiju.
Plava boja – boja sigurnosti
Plava boja snižava krvni tlak, usporava rad srca i disanje. Zato je idealan izbor za spavaću sobu i kupaonicu, odnosno prostorije koje služe za odmaranje ili meditaciju.
U plavoj boji može se naći kupaonski namještaj, ali isto tako i umivaonici. Sanitarije i kupaonski namještaj u boji potražite u ABC interijeru.
You must be logged in to post a comment Login