Dizajn i trendovi
Kako dekorirati mali dnevni boravak?
Ovi savjeti za dizajn pomoći će vam da maksimalno iskoristite svoj dnevni prostor.

Mali prostori su uvijek zahtjevni za uređivanje, a dnevni boravak zna biti posebno “škakljiv”. Naime, to je mjesto gdje više-manje svi provodimo najviše vremena kao i prostor za druženja. Kako postići ravnotežu između toga da je dojam boravka što prostraniji, a istodobno ugurati dodatna sjedala? Koji namještaj biste trebali odabrati i gdje ga staviti? Ovi savjeti za dizajn pomoći će vam da maksimalno iskoristite svoj dnevni prostor.
1. Postavite ogledala i tapete
Mali dnevni boravak, posebno ako nema dovoljno prozora, može djelovati pomalo ograničen. Stvorite žarišnu točku, pojačajte svjetlost i dodajte dubinu odjednom dodavanjem tapeta i postavljanjem ogledala na zid. Ako ogledalo možete postaviti preko puta prozora, bit će to pun pogodak jer će ono odražavati ono što je vani, stvarajući tako dojam dodatnog prozora.
2. Dodajte skriveni spremišni prostor
Izaberite namještaj s ugrađenim spremištem kako biste mogućnost nereda i prenatrpanosti sveli na minimum. Stolić za kavu u obliku kovčega odlično će funkcionirati. Uz jedan zid sobe, postavite malu komodu umjesto konzolnog stola kako biste povećali mogućnosti pohrane.
3. Prigrlite okomiti prostor
Ako je vaš mali dnevni boravak blagoslovljen visokim stropovima, u potpunosti iskoristite taj dodatni prostor. Iako okomiti prostor ne pomaže pri postavljanju dodatnog prostora za sjedenje, privlačenjem pogleda prema gore stvara se dojam da je vaša soba daleko veća, nego inače. Ispunite okomiti prostor eklektičnom umjetničkom galerijom.
4. Birajte manje kauče umjesto velikih garnitura
U nekim prostorima sjedeće garniture u više dijelova jednostavno neće imati mjesta. Umjesto toga odaberite sitni kauč, onaj s čistim linijama i otkrivenim nogama za prozračan izgled.
5. U potpunosti ispunite kut
Pomalo je proturječno ranije napisanom, ali ako imate mali kutni prostor dnevne sobe, ponekad odabir najvećeg komada namještaja zapravo može učiniti da prostor djeluje veći. Zašto? Velika kutna garnitura je vrlo udobna i može smjestiti mnogo ljudi. S obzirom na to da se radi o jednom komadu, soba neće djelovati neuredno. Moderni presjek s čistim, ravnim linijama djeluje bolje u malom prostoru od pretjerane verzije.
6. Dodajte biljke
Poput tapeta i ogledala, biljke su prekrasan način za dodavanje dubine malom dnevnom boravku. Bujno zelenilo omekšava kutove i zavarava oko misleći kako u sobi ima više nego što zapravo postoji. Biljke su posebno učinkovite u uglovima te pored ili iza stolica i sofe.
7. Birajte multifunkcionalan namještaj
U maloj dnevnoj sobi svaki komad namještaja trebao bi zaslužiti svoje mjesto. Razmislite o otomanima koji ujedno mogu poslužiti i kao stolići za kavu ili kao dodatni prostor za sjedenje. Multifunkcionalni mogu biti taburei i male stolice.
8. Ugradbeni ormar
Umjesto da prostor zagušite policama i ormarima, odaberite jedan zid koji će imati ugrađeni ormar. Zid za odlaganje se od poda do stropa može prilagoditi tako da sadrži sve, od knjiga do medija centra – možda čak i padajući stol.
9. Izbacite sofu
Tko kaže da dnevna soba uopće mora imati sofu? Ako nema dovoljno mjesta, pokušajte zaokružiti dvije, tri ili četiri fotelje oko stolića.
10. Ubacite “nevidljivi” komad
Staklo i akril su odlični materijali za upotrebu u maloj dnevnoj sobi jer vizualno ne zauzimaju prostor. Akrilni stolići i stolice su posebno popularni jer nema straha da će se razbiti.
Dizajn i trendovi
Upoznajte stil koji spaja antikni namještaj i suvremene interijere
U proteklom razdoblju mnogi su osvijestili vrijednost antiknog namještaja. No problem je kako ga uklopiti u interijer da izgleda moderno, a istovremeno vintage. Jedan stil u uređenju interijera je doskočio tom problemu.

Kako spojiti nespojivo,moderno i tradicionalno, da izgleda skladno otkrili su mladi dizajneri-takozvani milenijalci po kojima je ovaj stil i dobio ime. U Granddmillenial ili Grandmillenium stilu postiže se zabavan i nostalgičan dojam prostora, a nastao je kao prirodni nasljednik granny chic stila.
Karakteristike granny chic stila

Granny chick stil nastao je iz modnog dizajna, a 2011. godine preoblikovan je u trendovski stil. Odlikuju ga cvjetni dezeni, prugice, geometrijski oblici, dekorativni predmeti koji su puni ‘bakinih’ košarica, slike na zidovima koje su stvarne slike, tapiserije, tkani tepisi, zastori bogati naborima. Također, neizostavan je i ‘bakin’ namještaj poput klupica, vitrina, udobnih fotelja koje su bogate vezenim jastucima ili eventualno tabletićima na kojima uglavnom stoje vaze s malim buketićima, pojasnila je dizajnerica interijera Katarina Hrupački Nikšić.
Poslovni prostor u Grandmillenium stilu

Napraviti prostor koji je raskošan poput cvijeća, a niti malo kičast, misija je koja je vrlo izazovna. Jer kad se kombiniraju boje, dezeni i materijali granica dobrog stilskog ukusa lako se prijeđe. U jednom manjem poslovnom prostoru dizajnerica je vođena tematskim uređenjem koristila moderne i tradicionalne elemente u oblikovanju interijera karakteristične za Grandmillenium.


U tom projektu iskoristila je odlično očuvane klijentove antikne komade namještaja. Zidovi su ukrašeni srebrnim i zlatnim marmorinom. Radi se o tehnici obrade zidnih površina kojom se postiže vrlo autentičan, luksuzan i elegantan izgled.

A uz zlatni zid uklopila se sofa koja se uz dodatak dekorativnih jastučića može transformirati iz predstavnice grandmilleniuma u granny chic komad namještaja.
Korisni savjeti
Grandmillenium je vrlo luksuzan pa će dobro pristajati svim prostorima koji imaju takvu namjenu. A istovremeno se može vrlo lako upriličiti i u domu osobito ako vas osjećaji vežu za neke komade koji su vrijedni ili koje ne želite baciti.
Uz pomno planiranje vodite se jednom poveznicom, temom ili bojom koje bi se protezale kroz prostor. Jer riječ je o zaista lijepom, ali i zahtjevnom stilu. Prostor uređen prateći njegove odrednice pokazat će svu vašu kreativnost i odražavati vašu osobnost. A ona je ako ste pristalica ovog stila uređenja zasigurno odvažna i vesela.

Spavaća soba jedna je od važnijih prostorija u domu. Tamo se budimo spremni za novi radni dan i odmaramo nakon napornog posla. Sve to znači da bi trebala biti uređena na način da se u njoj osjećamo ugodno, a trendi spavaća soba upravo je način. No, to ne znači da na njeno uređenje trebamo potrošiti mnogo novca. Čak male preinake u tom smjeru mogu promijeniti cijeli doživljaj.
Biljke

Ako vam priroda nedostaje i želite ostati povezani s njom, pretvorite spavaću sobu u mali vrt. Poigrajte se pravim, ali i umjetnim biljkama. spavaća soba djelovat će otvorenije i lakše ćete se u njoj opustiti.
Kamini
Kamin je uvijek točka na koju se fokusiramo, čak i onaj koji nije u funkciji. Uglavnom su smješteni u dnevnim boravcima, no poželjan je i u spavaćoj sobi. Za hladnih zimskih noći stvarat će posebnu atmosferu.
Ormari sa staklenim vratima
Odjeću uglavnom držimo spremljenu u ormarima u spavaćoj sobi. A zašto taj ormar ne bi postao dekoracija u prostoru? Staklena vrata – uobičajena ili klizna – pretvorit će vašu raskošnu odjeću, obuću, torbe i ostale dodatke u dekor, a soba će izgledati prozračnije.
Viseći noćni ormarići
Viseći noćni ormarić inovativna je značajka koja dodaje prozračan i moderan osjećaj svakoj spavaćoj sobi. Odaberite ih u bilo kojem materijalu, boji i veličini ili ih napravite sami! Dobra vijest je da takvi komadi štede prostor na podu.
Boje za odvažne
Smjele boje možda su najpopularnije i najaktualnije sredstvo za oživljavanje svake sobe, pa ako volite boje, ovo je vaš izbor. Printevi, nijanse, pa čak i neon pretvorit će vaš prostor za spavanje u prekrasan i zapanjujući prostor u kojem će uvijek biti ugodno boraviti.