Povežimo se

Dizajn i trendovi

Dizajnerski namještaj nadahnut hrvatskom modernističkom arhitekturom

Prvi hrvatski dizajn brend namještaj slavi 10 godina

Već 10 godina iz Zagorja u svijet odlaze komadi namještaja hrvatskog dizajnerskog brenda. Povodom desetljeća uspješnog djelovanja u Hrvatskoj i svijetu, organizirali su u Meštrovićevom paviljonu u Zagrebu izložbu koja je prikazala njihov dinamičan i strelovit razvoj koji nije omela niti pandemija.

Prvi hrvatski dizajn brend namještaj Prostoria proslavio je 10 godina. Riječ je o namještaju nadahnutom hrvatskom modernističkom arhitekturom koji je u kratkom vremenu dobio brojne međunarodne nagrade, a stoji uz bok najvećim svjetskim imenima kada je u pitanju dizajnerski namještaj.

Prije 10 godina u Hrvatskoj nije postojao suvremeni industrijski dizajn

Iz ove tvrtke ističu kako prije 10 godina ne bismo mogli imati ovakvu izložbu u Hrvatskoj jer nije postojao suvremeni industrijski dizajn. „Prostoria je prva počela integrirati dizajn u razvoj svojih proizvoda što se pokazalo izuzetno uspješnim, jer je ta kvaliteta autentičnog dizjna i kvalitetne proizvodnje prepoznata od stranog tržišta i ohrabrila je vodstvo da nastavi u tom smjeru“, rekla je za Dom na kvadrat povodom izložbe Prostoria 10 njihova voditeljica komunikacija Tatjana Bartaković.

Valja napomenuti kako su se od jedne hale za ojastučeni namještaj u Zagorju, razvili u industrijski centar za proizvodnju svih elemenata namještaja koji s jednog mjesta odlazi u javne i rezidencijalne interijere u čitavom svijetu. Imaju 100 posto vlastitu proizvodnju, koriste puno hrvatsko drvo koje suše u vlatitoj sušari, a metalnu konstrukciju također proizvode sami. Kosriste prirodne tkanine poput vune, pamuka i kože koje su obavezno vrhunske kakvoće i izdržljivosti.

Ističu kako su uspjeh postigli uz jako puno rada te dobru sinergiju i uključenost svih 233 zaposlenika. „Od početka funkcioniramo kao suradnička platforma koja njeguje i potiče kontinuiranu razmjenu znanja i iskustava između svih sudionika u proizvodnji namještaja. Svaki komad namještaja ovdje u Meštrovićevom paviljonu prošao jedan timski rad dizajnera koji su učili kontinuirano tijekom ovih 10 godina kako napraviti što kvalitetnija rješenja jer se ne dizajniramo samo funkciju i ergonomiju nego i udobnost“, ističe Bartaković.

Dizajn namještaja zahtjeva višegodišnja i višemječna istraživanja tehnoloških rješenja

Naglašava i kako dizajnerski namještaj podrazumijeva puno više od lijepe vanjštine. „Dizajn je puno kompleksniji proces, on zahtjeva višegodišnja i višemječna istraživanja tehnoloških rješenja kojim će se taj dizajn ostvariti i uklopiti u jednu serijsku proizvodnju“, rekla je Bartaković.

Presjek fotelje Trifide

Upravo zato su cijelu jednu prostoriju na izložbi posvetili temi procesa razvoja proizvoda i materijalima koji se koriste. Tu su postavili anatomski prikaza fotelje Trifinde, jednog od najkompleksnijih  njihovih prozvoda. Razvijan je 3 godine, a ima gotovo nevidljivi sklop koji povezuje tri djela ovog proizvoda u jednu skladnu cjelinu.

Revisiting Arhitecture

Na samoj izložbi prvi puta su pokazujali i projekt Revisiting Arhitecture gdje se kroz jedno fotografsko istraživanje osvrću na korijene identitet dizajna ovog dizajnerskog namještaja, a to je Hrvatska modernistička arhitektura.

Fotelja zelena Prostoria dizajnerski namještaj

Istraživački duh i strast prema dizajnu

Kreativnost i inovativnost njihove su glavne smjernice. „Istraživački duh je zapravo dio karaktera osnivača i vlasnika. On je taj jedan entuzijazam i usmjerenje prenio na sve svoje suradnike i ova izložba prostoria 10 će najbolje pokazati strast prema dizajnu i proizvodnji namještaja“, kazala je Bartaković.

Prvi hrvatski dizajnerski brend namještaj putuje u preko 60 zemalja u svijetu i koriste ga veliki broj međunarodnih arhitekata i privatnih osoba. Ovo je pokazatelj hrvatskom društvu da je doista moguće ostvariti kvalitetan i kompleksan projekt i u našoj zemlji, i to projekt koji je  prepoznat na međunarodnoj razini.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Dizajn i trendovi

Minimalistički stil uređenje interijera

Minimalistički stil uređenja interijera inspiraciju pronalazi u estetici dalekog Istoka, osobito Japana. On njeguje jednostavnost i ima nekoliko osnovnih principa. 

Jedna od važnih karakteristika minimalističkog stila uređenja je nedostatak dekoracija. Točnije rečeno, ako i ima detalja onda su oni u vrlo kontroliranoj količini, to se radi o jednom do dva predmeta. Nemojte se plašiti takvih prostora, mislim da baš nedostatak dekoracija je nešto što vas navodi na razmišljanje. Ta praznina, ta pauza koju minimalizam ima je nešto što daje napetost prostoru. U ostalom, kao i u najpoznatijem dijelu japanske književnosti i poezije, Haiku pjesme govore koje su sklop vrlo kratkih rečenica kojima definirate esenciju života. Japanska poezija, taj Haiku, uvijek ima u svojoj konstrukciji određenu pauzu. Vi sa pauzom u recitiranju takve poezije definirate vrhunac i definirate rješenje, na istom principu funkcionira i estetika minimalističkog stila uređenja, ispričala je Sunčica Mastelić Ivić dipl. ing. arh.

Multi funkcionalnost – važan element minimalizma

Minimalizam potiče pohranjivanje uspomena u srce i time omogućuje oslobađanje prostora od nepotrebnih stvari. 

Ne smijemo zaboraviti važan element minimalističkog stila uređenja interijera funkcionalnost i da podcrtam, multi funkcionalnost. To znači da minimalistički stil voli prostore, oblike, predmete koji imaju višeznačno korištenje. Evo, jedan jednostavni primjer. U minimalističkom stilu interijera ormar postaje zid, zid postaje ormar. To znači da ćete predmete koje koristite, staviti, sakriti, odložiti u ormar. Taj ormar ujedno može biti dobra pregrada između dva prostora, dodala je Mastelić Ivić. 

Nedostatak dekoracija u prostoru omogućuje uživanje u ljepoti površina, materijala i tekstura. 

Ujednačena skala boja bez jakih dekoracija na tkaninama

Minimalizam ne mora određivati jesu li materijali prirodni ili su imitacija, što više, vrlo vjerna i fina imitacija. Dakle, vi možete koristiti prave drvene furnire, isto tako možete koristiti i imitacije furnira drvenih, možete imati pravu kožu, kao tapecirung materijal za sofe i fotelje, a isto tako da koža može biti eko koža, umjetna koža koja će biti fino obrađena i sa svojom teksturom, bojom, dizajnom će davati onaj pravi moment koji trebamo, rekla je Mastelić Ivić. 

Minimalistički stil uređenja interijera ne trpi jake dekoracije na tkaninama, a skala boja mora biti ujednačena, bez obzira radi li se o svijetlim ili tamnim tonovima. 

Kako je minimalistički stil zavodljiv na jedan vrlo spor način očekuje se da su svi elementi međusobno jako usklađeni i da prostor teče. Da nemate velikih skokova, jakih akcenata, čak i kad imate pauzu, ona nije šokantna i to znači da ćete morati uskladiti elemente sa njihovom teksturom, bojom, tonalitetom, volumenom i načinom kako su organizirani u prostoru, dodala je. 

Filozofija dalekog istoka

Mogli bismo reći da je namještaj dalekog istoka nizak, što proističe iz kulture hrane, funkcioniranja unutrašnjeg prostora i vanjskog prostora, kretanja kroz prostor i naravno da minimalistički namještaj u dobrom dijelu zna biti nizak. Minimalizam nije princip života dalekog istoka prihvatio u svoje oblikovanje, međutim, mogli bismo reći da kod jako velikih, voluminoznih komada namještaja poput sofa, se primjećuje ta usmjerenost prema tlu i primjećujem da namještaj koji je jako voluminozan da je obično i nizak, objasnila je Mastelić Ivić. 

Posebna pažnja rasvjeti

Minimalistički stil uređenja voli puno prirodnog svjetla i specifično postavljenu rasvjetu. 

Naravno da sa rasvjetom ćete obratiti pažnju na površine za koje želite da se posebno osvijetle. Sa rasvjetom morate kreirati atmosferu. Ipak minimalistički stil nije hladan, to mora biti zadatak rasvjete koja mora utopliti prostor. Znači da ga nećete osvijetliti na način da on bljesne nego da fokusirano se označe predmeti koji su bitni, rekla je Mastelić Ivić. 

Haiku poezija prožeta je zenom, baš kao i ovaj stil uređenja interijera koji potiče na uživanje u jednostavnosti. 

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Vraćamo knjige u interijer

Bogatstvo police s knjigama novi je naziv za dom pretrpanog mnoštvom pažljivo odabranih knjiga i smještenih kao tihi luksuz u dizajnu interijera.  

Kako odabrati slike i fotografije: Pretvorite dom u vlastitu galeriju

Dok ih jedni gledaju kao dekoraciju koja unosi boje u prostor, drugi ih smatraju definicijom bogatog kulturnog života. 

Naslovi koje volimo i čitamo

“Mislim da je jako dobro da se knjige općenito vraćaju na police domova. Samo se nadam da je to u većini slučajeva sa pravim motivom. Ono što smatram je da stvarno nije dobro bilo što raditi samo da bi se vidjelo, u životu, više kao sociološku komponentu, mislim da je puno bolje zaista živjeti ono što prikazuješ, pa isto tako i korištenje knjiga, rekla je dizajnerica interijera”, rekla je Tena Vodopija za Dom na kvadrat. 

Digitalizacijom smo počeli koristiti elektroničke čitače knjiga, pa su tako i knjige iščezle iz naših domova. Ako se vraćaju, to treba biti iz pravih razloga – jer su to naslovi koje volimo i čitamo.  

“Korištenje knjiga u interijeru zapravo ima svoju povijest, kao što znamo, ako smo gledali filmove ili  serije koje se referiraju na neka prošla vremena. Uvijek su tu u interijeru prisutni ili regali, biblioteke, cijele knjižnice u domovima”, podsjetila je Vodopija.

Knjiga u interijeru

Dok su se jedno vrijeme kupovale na metar, a zatim su u modi bile brendirane knjige po bojama koje odgovaraju dizajnu interijera, one knjige koje smo čitali i koje volimo zaista jesu vrijedan dodatak svakom domu. 

“Knjiga u interijeru znači da u njemu netko živi. Knjiga u interijeru znači da netko nju čita, da taj tko živi u tom interijeru zapravo radi na sebi i to je bookshelf wealth ili bogatstvo police s knjigama. 

U toj polici, regalu ili bilo kakvoj niši gdje stavljaš knjige imati neku dinamiku. Znači da nisu sve knjige samo posložene po jedna pored druge i bez ikakvog reda, rasporeda ili čak i po temama. Dinamika se dobiva time da se neke knjige stave vertikalno, druge horizontalno. Ili da vertikalna linija ima neki stoper na kraju, odnosno držač knjiga koji će ih držati da stoje vertikalno. To može biti primjerice, neka skulptura”, rekla je Vodopija. 

Kombiniranje knjiga kao estetskog momenta u interijeru

Imati bogatu policu s knjigama zapravo znači okružiti se knjigama koje ispunjavaju dušu, a svoje hobije prikazati keramikom ili fotografijom. 

Trend polica bogatih knjigama posebno raduje maksimaliste zbog miješanja boja, tekstura i uzoraka. 

“Kombiniranje knjiga kao estetskog momenta u interijeru obično ima neki kontrast. Primjerice, minimalistički interijer – puno knjiga, ili već naslagani interijer, je li to boho stil ili je to suvremeni stil koji ima nekakav deblji tepih pa više uzoraka, više boja, onda moramo ići minimalistički s knjigama. I tada te knjige moraju biti naslagane kako spada, odnosno jedna do druge po bojama ako je neka kolekcija leksikona starih ili tako nešto”, pojasnila je Vodopija za Dom na kvadrat. 

Planirate adaptirati ili urediti stan? Za uspjeh ove avanture slijedite deset ključnih savjeta

Etiketiranje trendova životnog stila već je godinama prisutno, a trend koji će obilježiti ovu godinu, bogatstvo police s knjigama, apsolutno je poželjan. Osobito ako ćemo tako pridobiti nove ljubitelje pisane riječi.  

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice