Povežimo se

Dizajn i trendovi

Otkrivamo zašto je skandinavski stil sve popularniji

Posljednjih je godina uređenje doma u skandinavskom stilu sve popularnije. Bilo da je riječ o cjelovitom uređenju ili samo detaljima s potpisom.

Skandinavski stil – posljedica dugih zima sjevera

Jednostavnost, funkcionalnost, svijetle boje i prirodni materijali. Tako se kroz nekoliko osnovnih pojmova može okarakterizirati skandinavski dizajn. Njegovi se počeci traže u dugim, hladnim, oštrim zimama u kojima su dani često kratki, pa upravo tome treba prilagoditi stil života. 

„Veća upotreba skandinavskog dizajna u obliku ili stilu kako ga danas poznajemo događa se početkom 20.st. samom pojavom modernizma u arhitekturi, isto tako i u interijerima“, objašnjava inženjer arhitekture Vladimir Mikić.

Vladimir-Mikić-inženjer-arhitekture
Vladimir Mikić, inženjer arhitekture

Novi materijali i pravci u arhitekturi donijeli su jednostavne linije i pročistili interijere, te samim time stvorili plodno tlo za razvoj skandinavskog dizajna.

„A slijedeći korak događa se negdje pedesetih i šezdesetih godina, pojavom poznatih skandinavskih dizajnera kao što su Hans Wegner, Alvar Aalto, Borge Mogensen, Arne Jacobsen. Znači, to su sve velikani općenito svjetskog dizajna koji su okarakterizirali taj određeni period na čijim nekakvim postulatima i osnovama dizajna u principu funkcionira i današnja moderna industrija namještaja“, dodaje Mikić.

Skandinavski dizajn u početcima

Tada je to bio namještaj iz manjih stolarskih radionica koji je bio skuplji. Zato klasika skandinavskog dizajna nema na tržištu u velikim količinama.

drveni-stol-i-stolice-skandinavski-dizajn

„Međutim, prije nekoliko godina desila se nekakva demokratizacija u smislu da su nove skandinavske firme, novi brendovi na tim osnovama dizajna počele proizvoditi i dizajnirati namještaj koji je cjenovno pristupačniji ipak širem krugu korisnika i kupaca“, pojašnjava inženjer arhitekture. S druge strane riječ je o stilu koji je prilagodljiv različitim prostorima i stilovima uređenja.

skandinavski-stil-sivi-trosjed

„Radi se vrlo često o prirodnim materijalima ili o ekološki prihvatljivim materijalima, kako Skandinavija obiluje drvom, često su ti predmeti izrađeni iz drva i koriste se u nekakvim drugim vrstama proizvoda, također prirodni materijali kao što su pamuk, vuna, ovčje krzno, ili slično“, kaže Mikić.

Svjetlo – bitna karakteristika skandinavskog stila

Zbog dužih noći i kraćih dana u njima prevladavaju svijetle boje, prije svega bijela.

„Vrlo često uz bijelu, može se primijetiti i upotreba crne boje, crna boja se inače, općenito više koristi kod njih u eksterijeru, kako bi crna boja baš u tim zimskim mjesecima privukla tu sunčevu energiju, a vrlo često se isto i koriste različiti grafički uzorci ili printevi koji onda mogu biti isto nadopunjeni nekim žarkim bojama, iako kažem, uvijek se to više koristi za nekakve određene detalje kao što su prekrivač, deka, jastuk, neka određena vaza ili nešto od samog manjeg asesoara“, objašnjava inženjer arhitekture Mikić.

crno-sivi-stolić-skandinavski-stil

Jednostavnost i prilagodljivost učinile su skandinavski stil popularnim

Upravo zbog svoje jednostavnosti, skandinavski dizajn je vrlo prilagodljiv i može krasiti i modernističke i klasične ambijente. U tom stilu prostor može biti uređen u potpunosti, ali isto tako i imati samo naglašene detalje.

crna-polica

„To može biti samo jedna određena grupa u prostoru, da li, radilo se o nekakvoj fotelji, uz fotelju imamo stolić, jednu lampu za čitanje, da li je to možda stol za blagovanje, sa stolicama koje vuku dizajn iz skandinavskog stila, ili eventualno to može biti i samo jedan manji dio asesoara u smislu određene vaze, posude, lončanice za cvijeće, eventualno nekog uzorka na tapeti, znači rasvjetnog tijela“, kaže Mikić

globus-detalji-intera

A nećete pogriješiti ni ako ga kombinirate s nečim stilski potpuno drugačijim. Jer, osim skandinavskog stila i eklekticizam je isto u modi.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Dizajn i trendovi

Eichholtz by Mashroom i Intera hub uspješno održali ekskluzivni masterclass za profesionalce u dizajnu interijera

Ekskluzivni masterclass spojio je stručnjake iz dizajna interijera na inspirativnom i edukativnom događaju.

U showroomu Eichholtz by Mashroom, u suorganizaciji s portalom Intera hub, 11. lipnja održan je iznimno uspješan stručni događaj — masterclass radionica namijenjena arhitektima, dizajnerima interijera, građevinskim investitorima i hotelijerima. Događaj je okupio velik broj relevantnih sudionika iz industrije i poslužio kao platforma za umrežavanje, razmjenu ideja i praćenje najnovijih trendova u svijetu interijera.

Program je započeo inspirativnim predavanjem predstavnika brenda Eichholtz, koji su sudionicima predstavili filozofiju brenda, razvojne smjernice te pretpremijerno otkrili novu liniju proizvoda koja se službeno lansira u rujnu 2025. Ova nova kolekcija namijenjena je profesionalnom projektiranju interijera u ugostiteljskom sektoru, s naglaskom na izdržljivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost, ali i mogućnost personalizacije prema zahtjevima krajnjih korisnika.

Kroz niz primjera i demonstracija, prisutni su imali priliku upoznati se s inovativnim rješenjima koja podižu standard dizajna i dodaju stvarnu vrijednost prostoru — bilo da je riječ o luksuznim hotelima, restoranima ili suvremenim kafićima.

Uz edukativni sadržaj, masterclass je bio popraćen vrhunskim gastronomskim doživljajem u izvedbi chefova iz restorana Forty Two, dok je za opuštenu atmosferu tijekom večeri bio zadužen DJ Sven Pravica.

Odaziv i reakcije sudionika potvrđuju da je ovakva vrsta događanja iznimno važna za daljnje jačanje profesionalne zajednice. Ostvareni su brojni novi kontakti, pokrenute buduće suradnje i potvrđena zajednička želja za nastavkom edukacije i inspiracije u industriji.

“Eichholtz nije samo brend namještaja – to je platforma za povezivanje, profesionalni razvoj i poticanje kreativnosti u interijerima.”

Zahvaljujemo svim sudionicima na prisutnosti, entuzijazmu i podršci. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće prilike za susret i nastavak stvaranja jedinstvenih iskustava u svijetu dizajna.

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Najvažniji dizajnerski i arhitektonski sajmovi u svijetu i regiji

Jeste li posjetili svih 11?

Najvažniji dizajnerski i arhitektonski događaji

Svake godine možete posjetiti dizajnerske i arhitektonske događaje, koji oblikuju smjerove u industriji interijera, namještaja, urbanizma i održivog dizajna.

Od europskih prijestolnica stila poput Milana i Londona, do sve značajnijih scena u Zagrebu, Šangaju i Miamiju – ovo je godina kada kreativnost i inovacija dolaze do izražaja na globalnoj razini.

Ovo su najvažniji dizajnerski i arhitektonski sajmovi – njih 11!

1. Salone del Mobile.Milano

Održava se od 8. do 13. travnja 2025. u Milanu, Italiji, svjetskoj prijestolnici dizajna. Salone del Mobile, osnovan 1961., jedan je od najvažnijih dizajnerskih i arhitektonskih događaja 2025. te okuplja vodeće brendove, inovatore i kreativce iz cijelog svijeta.

2. Clerkenwell Design Week

Odvija se u svibnju u Londonu, srcu britanske dizajnerske industrije. Četvrt Clerkenwell, s najvećom koncentracijom showrooma u Europi, idealna je za slavljenje suvremenog dizajna i obrta.

3. Design District Rotterdam

Održava se također u svibnju, ali u Rotterdamu, nizozemskom središtu avangardne arhitekture i urbanističkog planiranja. Smješten u UNESCO zaštićenoj Van Nelle fabrici, sajam okuplja profesionalce iz industrije interijera.

4. Design Shanghai

Od 4. do 7. lipnja 2025., Šangaj je ugostio vodeći azijski sajam dizajna, koji spaja istočne i zapadne dizajnerske filozofije. Kineski mega-grad sve je češće domaćin ključnih globalnih manifestacija u kulturi, dizajnu i luksuzu.

5. NeoCon Chicago

Jedan od vodećih američkih evenata, NeoCon se održava od 9. do 11. lipnja 2025. u Chicagu, kolijevci moderne arhitekture. Poseban fokus stavlja na komercijalni dizajn interijera, poslovne prostore i inovativna rješenja.

6. 3daysofdesign Kopenhagen

Od 18. do 20. lipnja 2025. Kopenhagen okuplja najbolje iz svijeta nordijskog dizajna. Festival je poznat po minimalističkoj estetici i održivom pristupu, koji su zaštitni znak danskog dizajnerskog identiteta.

7. Zagreb Design Week

U rujnu 2025., Zagreb će biti domaćin najvećeg hrvatskog festivala dizajna. Zagreb Design Week okuplja lokalne i međunarodne autore u industrijskim prostorima bivših filmskih studija te promovira dizajn kao alat društvenog razvoja.

Ambienta, ArhiBau, Zagreb Design Week i Art Zagreb na jednom mjestu

8. Ambienta Zagreb

Od 25. do 28. rujna 2025. održava se Ambienta na Zagrebačkom velesajmu, najdugovječniji hrvatski sajam namještaja i uređenja. Ovaj događaj važan je za domaću proizvodnju, izvoz i razvoj interijerskih trendova.

Ako niste posjetili međunarodni sajam namještaja u Zagrebu 2024, pogledajte kratak pregled onoga što je Ambienta ove godine predstavila. 

9. Decorex International London

Od 12. do 15. listopada 2025., London će ugostiti Decorex – luksuznu izložbu koja okuplja premium brendove interijera. Olympia Exhibition Centre već je desetljećima ključna adresa za sofisticirani dizajnerski dijalog.

10. Dutch Design Week Eindhoven

Od 18. do 26. listopada 2025. Eindhoven postaje centar inovacija i eksperimenta. Dutch Design Week fokusira se na održivost, tehnologiju i koncepte koji mijenjaju budućnost dizajna.

11. World Architecture Festival Miami

Najvažniji arhitektonski događaj godine održava se od 12. do 14. studenog 2025. u Miamiju, koji posljednjih godina postaje globalno relevantno arhitektonsko središte. WAF uključuje predavanja, prezentacije i prestižna međunarodna priznanja.

Najvažniji dizajnerski i arhitektonski događaji koje ne smijete propustiti!

Ako vas zanima gdje se oblikuje budućnost prostora u kojem živimo, radimo i stvaramo – dizajnerski i arhitektonski sajmovi 2025. idealna su prilika za inspiraciju, umrežavanje i istraživanje novih ideja. Bilo da pratite najnovije trendove, predstavljate vlastite projekte ili tek ulazite u svijet dizajna, ovi festivali i sajmovi nude bogat i raznolik sadržaj za svakoga tko želi razumjeti kamo ide suvremeni dizajn.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice