Dizajn i trendovi
Blagovanje u “novom normalnom”
Pogledajte kako su dizajneri osmislili kako bi blagovanje u novom normalnom moglo izgledati.

Naši životi ove su se godine doslovce preko noći promijenili. Dom je postao ured, druženje s prijateljima preselilo se iz kafića i noćnih klubova u intimnije prostore, veća slavlja zabranjena, a zagrljaji i rukavanja više nisu dobrodošli. Korona virus natjerao je ljude da mijenjaju svoje navike. Do kada će to trajati, nitko ne može sa sigurnošću reći. No, kako bi to novo normalno moglo izgledati, pokazali su mladi dizajneri na ovogodišnjem Zagreb Design Weeku održanom u Hali V Tehničkog muzeja Nikola Tesla.
Novo normalno

Autori izložbe “New normal” htjeli su pokazati kakve bi utjecaje pandemija korona virusa mogla imati na tradicionalne rituale blagovanja, odnosno kako bi blagovanje moglo izgledati pod restrikcijama usmjerenih na širenje zaraze. Tako bi romantična večera za dvoje bila servirana na ovakvim komadima posuđa. Hranjenje bi bilo dozvoljeno, ali sa sigurne udaljenosti, dok bi hrana na jednom pladnju bila odvojena pregradama.


Ovakvim načinom, da je hrana poslužena na istom priboru za jelo, a opet odijeljena, autori su htjeli premostiti jaz između bliskog i udaljenog te omogućiti dijeljenje hrane sa sigurne udaljenosti.


Posuđe je izrađeno od kirurškog čelika i prirodnog kamena. Čelik osigurava sterilnost, dok prirodni kameni elementi ublažavaju strogoću.
Tradicionalno blagovanje

Na kraju stola autori su postavili pleksiglas barijeru kroz koju gledamo u stari način blagovanja gdje je fizička distanca bila nepoznanica. Ručno izrađeno keramičko posuđe vraća nas korijenima.

Kako autori poručuju “postav instalacije simetrično kontrastira normalni i novo normalni kontekst podijeljen u dvije cjeline simbolično povezane velikim stolom za blagovanje”.
Dizajn i trendovi
Dizajnerski komadi namještaja – zašto ih kupiti i kako ih kombinirati?
Izdvojili smo pet takvih komada.

Neki su komadi namještaja poput dobrog vina – što su stariji, to su bolji. Možda je u početku u njih trebalo malo više uložiti, ali zato kasnije predstavljaju trajnu vrijednost. Mi smo izdvojili pet takvih komada.
1. Fotelja skandinavskog dizajna

Jedan od takvih komada je i ovaj naslonjač novog skandinavskog dizajna koji vuče korijene iz tradicije skandinavskog dizajna.
Naslonjač je presvučen vrlo kvalitetnom vunenom tkaninom i ima jednu karakterističnu organsku formu, a to je jajolik oblik. Taj oblik je poseban jer stvara osjećaj zaštićenosti, a i vrlo je udoban. Kada u takav naslonjač sjednete, imat ćete osjećaj kao da je izrađen po vašem tijelu.
2. Stolci

Osim ergonomije, kod komada namještaja na kojima sjedimo, bitna je i njihova konstrukcija, te oblik.
Ovi različiti modeli stolaca nastali su polovinom prošloga stoljeća. Stilski si odgovaraju, a zbog svoje jednostavnosti, lako se uklapaju i u druge stilove.
3. Vrlo funkcionalna komoda

A dugi niz godina funkcionira i ova modularna komoda koju je dizajnirao švicarski arhitekt Fritz Haller. Ona se zahvaljujući svojoj funkcionalnosti može naći i u poslovnom prostoru i u domu.
Radi se o jednom sustavu koji je vrlo modularan, vrlo je široke primjene, od njega se mogu slagati razno razne kompozicije. Poput polica za knjige, komode sa vratima, bez vrata, zidna pregrada i slično.
Osim što je funkcionalna, ovakva komoda je i neutralna što znači da će se bez problema uklopiti u razne stilove uređenja.
4. Praktična svjetiljka

Nijedan interijer ne može biti bez odgovarajuće rasvjete. Ovo specifično rasvjetno tijelo dizajnirano je također 50-ih godina prošloga stoljeća. Američki arhitekt Geroge Nelson inspiraciju je pronašao u švedskim visećim svjetiljkama koje su se u to doba izrađivale od svile. On ih je izradio od prozirne plastike koja se do tada upotrebljavala jedino u vojnoj industriji.
Ovakva svjetiljka iako stropna, nije nužno fiksirana za jednu poziciju. Razvlačenjem kabela koji nam također može poslužiti kao svojevrsna dekoracija u interijeru, možemo je s lakoćom premjestiti na željeno mjesto. Dolazi u raznim veličinama, od S do L.
5. Radni stol kao odraz prestiža

Uredima se od davnina pridavala velika pažnja jer su bili odraz prestiža tvrtke, a zašto sada ne bi bili odraz vas samih? U najznačajnijem dijelu to se odnosi na radne stolove.
Uvijek je bolje izabrati stol koji je funkcionalan. Primjerice, onaj koji ima dodatne mogućnosti poput ugrađene rasvjete ili utičnica.
Kako ih kombinirati u domu?
Osnovno je pravilo naći pravu mjeru. Zatim naći neki jednostavniji element koji ne podliježe sezonskim trendovima kako ne bi brzo dosadio. Jer, takvi se komadi namještaja kupuju na duži vremenski period.
Ako si ne možete priuštiti ili ne želite mnogo takvih komada, izaberite onaj koji ćete najviše koristiti. Poput gore navedenih. Onda se sve ostalo što nije ključno vezano za funkcioniranje, može nadograđivati s vremenom, vrlo lako mijenjati i s obzirom na određene potrebe uvijek, nadopunjavati.
Dizajn i trendovi
Kamen u kupaonici za postizanje rustikalnog šarma
Poželjno ga je kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.

Trajan, bezvremenski i estetski dojmljiv – kamen je jedan od omiljenih građevnih materijala koji se upotrebljava u opremanju čovjekovog životnog prostora. Najčešće ga susrećemo u vanjskim prostorima, no jednako je efektan i u interijeru.
Kamen u interijeru najčešće se koristi za oblaganje tek poneke zidne plohe. Od njega se izrađuju primjerice, stepeništa, gazišta, prozorske klupice.

No, njegova prirodna ljepota posebno dolazi do izražaja u prostoru kupaonice, kojoj daje rustikalni štih. Kamen u kupaonici susrećemo u mediteranskom stilu uređenja, ali i u suvremenim interijerima kojima daje dozu raskoši.
Kamen u kupaonici, ali i u ostalim dijelovima interijera, slovi kao hladan materijal. Stoga ga je poželjno kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.
