Povežimo se

Uređenje i opremanje

7 ideja kako naglasiti zidove spavaće sobe

Spavaća soba je najprivatniji i osobniji dio našeg doma. Upravo zato ovdje imamo mogućnost najsnažnije ostaviti svoj trag i kreirati svoju malu oazu.

 

Kao što smo već spomenuli spavaća soba je privatan i intiman prostor i stoga nam nudi neograničene mogućnosti za ekspresivno uređenje. U ovom članku ćemo pokazati 7 različitih primjera koji su se hrabro odlučili na snažne uzorke i neuobičajene materijale. Ovi primjeri nas potiču da isprobamo razne opcije naglašavanja zidova naših spavaćih soba poput ogromnih daska za uzglavlje i dramatičnih osvjetljenja, avanturističkih tekstura i specifičnih dekoracija.

 

1.

Foto: home-designing

Autor prvog primjera je penintdesign. Ova soba odmah na prvi pogled ostavlja jak dojam sa svojom grubom betonskom strukturom zida sa oštrim geometrijskim uzorkom i velikim panelima uzglavlja uz krevet i iznad njega. Zanimljiv dodatak su jedinstvene viseće svjetiljke bakrene boje koje vise iznad noćnih ormarića riješenih kao debele, snažne, betonske ploče. Na podu se pak nalazi svijetli tepih s uzorkom, koji svojom paletom boja podiže energiju prostora.

 

Foto: home-designing

 

2.

Foto: home-designing

Drugi primjer je djelo Elene Sedove. Ova soba, za razliku od prošle, je umjerenijih, monokromatskih boja. Na zidu se nalaze bijeli paneli kao neutralna podloga velikom portretu iznad kreveta. Upečatljiv tepih jake teksture vuče pogled prema krevetu i portretu iznad njega, tako naglašavajući centar prostorije. Smeđa stolica donosi vizualni balans u prostoriji. Viseće lampe pored kreveta dodaju zaigranost u kompoziciji sobe, a ono što ih čini zanimljivima je što se poigravaju s trenutačno trendi oblikom lampa na način da se pojavljuju kao tanke, spljoštene kugle.

Iz drugog kuta prostorije vidimo da, uz neutralnu sivu koja dominira, jedan od zidova je mat sive boje sa jakom primjesom plavo-zelene. Također na ovoj fotografiji možemo primjetiti i zanimljivo rješenje stropa prostorije, te “lebdeći” ekran televizora i panela na kojem stoji a koji se također doima kao da lebdi zbog odmaka od zida iza sebe.

 

Foto: home-designing

 

3.

Foto: home-designing

Sljedeći primjer odiše određenom dozom elegantosti i umjerenosti, a opet neuobičajenom uporabom materijala na zanimljiv način. Arhitekt ovog primjera je Đình Dũng Hoàng. Na zidu ove sobe korištena su tri različita materijala kojima je dobiven umirujući i vješt efekt. Prirodno drvo predstavlja žarište te kompozicije, a iznad njega se nalazi stakleni panel koji omogućuje beztežinski i beztjelesan izgled, atmosferu sličnu tonjenju u san. Na vrhu kompozicije se nalaze funkcionalni bijeli ormarići. Na podu se nalazi mekani tepih koji pokriva velik dio poda oko kreveta, naglašavajući dojam mekoće i udobnosti kreveta bez obzira na njegovu malu udaljenost od razine poda. Pored kreveta nalazi se ormar čiju strukturu naglašava njegova crna satenska boja.

 

Foto: home-designing

 

4.

Foto: home-designing

Ovaj primjer je također djelo arhitekta Đình-a Dũng Hoàng-a. Ovdje su za uzglavlje korišteni meki paneli. Ovakav tip uzglavlja ne zahtjeva skupe materijale, a kao što možemo vidjeti iz ovog primjera – takvi veliki meki paneli poput ovih mogu svejedno dati jak karakter inače jednostavnom prostoru.

 

Foto: home-designing

 

5.

Foto: home-designing

U ovom primjeru Solo Design Studia vidimo vrlo popularnu primjenu opeke na zidova u interijeru, koja prostoru daje poseban štih, i čini klasičan stil uređenja interijera. Zid od opeke je ovdje obojen u bijelo, ali ipak zadržava svoju karakterističnu teksturu. Za razliku od prethodnih, ovdje ne postoji klasično uzglavlje, nego je postavljena slika koja nije ovješena nego položena na pod, čime zahtjeva odmak kreveta od zida i ukida realnu potrebu za uzglavljem. Sa lijeve strane vidimo “walk-in-closet” sa translucentnim staklima. Taj zamućeni dizajn stakla omogućava da soba ne izgleda prenatrpana sadržajem.

Sa suprotne strane, nalazi se još jedan zid s akcentom, ali potpuno drugačije teme. Ovaj se sastoji od drvenih panela među kojima se nalaze potezi ugrađenih svjetlosnih tijela. Na zidu možemo primjetiti i posebno zrcalo francuskog arhitekta Jacques-a Adnet-a, koji je popularizirao ovakav dizajn ogledala sa svojim ikoničkim Okruglim zrcalom iz 1946. godine.

 

Foto: home-designing

 

6.

Foto: home-designing

Geometrija je jezik ekspresije ove spavaće sobe čiji je autor: Sequoia design studio. Najzanimljivije je dakako uzglavlje – kompozicija obojanih i neobojanih ploča koje se sudaraju ili s istom ili s drugom bojom na spojevima. Zanimljiv detalj je i prostorni okvir kreveta koji nastavlja dijagonalne linije uzglavlja u prostoru.

Naglašeni zid privlači pogled, ali je zapravo u drugom planu, s obzirom na predivan pogled koji se pruža kroz prozor sobe. Ostatak uređenja sobe je jednostavan, ostavljajući naglašenom zidu da preuzme centralnu pažnju. Dok namještaj ima suvremenu estetiku, samo uređenje je više spoj urbanog industrijalizma i moderne rustikalnosti. Industrijski štih lampi uz krevet i prostornog okvira oko kreveta ima veliki utjecaj na opći doživljaj sobe.

 

Foto: home-designing

 

7.

Foto: home-designing

Zadnji primjer je dizajnera Polouektova Vladimira. Ova pretežno bijela soba ima odvažan akcent na zidu iznad kreveta koji se sastoji od ogromnih mozaičnih drvenih rombova koji su poslagani u zanimljiv uzorak. Struktura drva se jako ističe u odnosu na ostale materijale i pridonosi luksuznom izgledu sobe. Uzglavlje je riješeno kao u jednom od prethodnih primjera: sa mekim pravokutnim panelima. U zanimljivom odnosu sa prirodnim materijalima su akcenti u mesingu – poput rasvjetnih tijela i detalja ručki na ormarima.

 

Foto: home-designing

 

Izvor: home-designing

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uređenje i opremanje

Rolete, škure, žaluzine, tende… Kako zaštititi svoj dom od sunca?

Smanjenjem ulaska topline u prostor štedi se na klimatizaciji, produžuje vijek trajanja namještaja i povećava kvaliteta života

zaštita doma od sunca

Ljeti, kada temperature rastu, zaštita doma od sunca postaje ključna ne samo zbog ugodnijeg boravka, već i radi energetske učinkovitosti.

Smanjenjem ulaska topline u prostor štedi se na klimatizaciji, produžuje vijek trajanja namještaja i povećava kvaliteta života. Na raspolaganju su različiti sustavi, a svaki ima svoje prednosti, funkcije i estetski dojam.

1. Rolete – klasična i učinkovita zaštita

Rolete su najpoznatije i najraširenije rješenje za zaštitu od sunca i pogleda. Obično se izrađuju od PVC-a ili aluminija, a montiraju se izvan ili unutar zida. Mogu se podizati ručno ili električno, a neke imaju i integrirane komarnike.

Prednosti:

  • Izvrsna zaštita od topline, svjetla i pogleda
  • Povećavaju sigurnost doma
  • Dodatna zvučna izolacija

Popravak roleta: Kada ih možete popraviti sami, a kada zvati stručnjaka?

2. Vanjske žaluzine – prilagodljiva kontrola svjetla

Vanjske žaluzine (poznate i kao brise-soleil) sastavljene su od horizontalnih aluminijskih lamela koje se zakreću pod različitim kutovima. Idealne su za moderne fasade jer omogućuju precizno upravljanje količinom svjetlosti i privatnosti.

Prednosti:

  • Elegantnog izgleda, pogodne za stambene i poslovne zgrade
  • Regulacija svjetla bez potpunog zamračenja
  • Otporne na vanjske uvjete

Ljeto je idealno vrijeme za obnovu fasade – evo što trebate znati

3. Škure – tradicionalni šarm i čvrsta zaštita

Drvene ili aluminijske škure pričvršćene su na vanjski okvir prozora i preklapaju se prema van. Posebno su česte u mediteranskim krajevima.

Prednosti:

  • Izražena estetska vrijednost
  • Dugotrajna zaštita od sunca i oluja
  • Dodatna toplinska i zvučna izolacija

4. Tende – fleksibilna sjenila za terase i balkone

Tende se montiraju iznad prozora, balkona ili terasa. Mogu biti fiksne, sklopive ili s automatiziranim upravljanjem.

Prednosti:

  • Velika površina zaštite
  • Idealne za vanjske prostore
  • Tkanine dolaze u različitim bojama i uzorcima

5. Pergole i bioklimatske pergole

Moderna rješenja za vanjske prostore koje omogućuju djelomično ili potpuno zaklanjanje sunca. Bioklimatske pergole imaju zakretne lamele koje se prilagođavaju vremenskim uvjetima.

Prednosti:

  • Produžuju boravak na otvorenom
  • Mogu se kombinirati s bočnim zastorima, LED rasvjetom i grijačima
  • Visoka estetska i funkcionalna vrijednost

6. Unutarnje zavjese i rolo sustavi

Iako ne sprječavaju ulazak topline kao vanjska rješenja, unutarnje zavjese i rolo sustavi mogu pomoći u kontroli svjetla i stvaranju ugodnog ambijenta.

Prednosti:

  • Velik izbor materijala i dezena
  • Lako se kombiniraju s drugim sustavima
  • Jednostavno održavanje

Najbolje tkanine za zavjese: Ovo je jedini vodič koji će vam trebati

Zaštita doma od sunca kao ulaganje u kvalitetu života

Odabir odgovarajućeg sustava za zaštitu doma od sunca nije samo estetsko pitanje – riječ je o dugoročnoj investiciji u komfor, energetsku učinkovitost i održivost. Posebice u toplijim klimama, pravilna zaštita omogućuje smanjenje temperature u interijeru i rasterećenje rashladnih sustava.

Kako odabrati pravi sustav?

Odabir sustava ovisi o nekoliko čimbenika:

  • Položaj prozora (sjever, jug, zapad) – južni i zapadni prozori zahtijevaju veću zaštitu
  • Estetika i stil fasade
  • Funkcionalne potrebe – želite li samo zaštitu od sunca ili i od pogleda, buke i provala?
  • Budžet – cijene se znatno razlikuju ovisno o vrsti i materijalima

Bilo da tražite tradicionalna ili moderna rješenja, učinkovita zaštita doma od sunca počinje dobrim planiranjem. Rolete, žaluzine, škure, tende i pergole ne samo da štite vaš dom od pregrijavanja, već i doprinose ugodnijem i sigurnijem životnom prostoru.

Nastavite čitati

Uređenje i opremanje

More kao izvor energije: Energetski učinkovit Hotel Pinija uz Daikin dizalice topline

U potrazi za održivim rješenjima grijanja i hlađenja, sve više objekata okreće se prirodnim izvorima energije. Dizalice topline najčešći su izbor za postizanje visoke energetske učinkovitosti u domovima. Ali isti sustav koristi i hotel Pinija.

Hotel Pinija, smješten u borovoj šumi uz samu obalu mora, koji je povezao tehnologiju i prirodu na inovativan način.

Hotel Pinija: nova transformacija polustoljetnog hotela

Korištenjem Daikin dizalica topline koje crpe energiju iz mora, hotel ostvaruje iznimnu energetsku učinkovitost te pruža vrhunski komfor svojim gostima.

Održiva tehnologija za moderne hotele

Daikin dizalice topline već su godinama najpopularnije rješenje za energetski učinkovito grijanje i hlađenje domova. Upravo ih hoteli, kao veliki potrošači energije, čine ključnim dijelom svoje održive strategije.

Hotel Pinija među prvima je u Hrvatskoj prepoznao potencijal freonskih sustava i započeo njihovu implementaciju još početkom 2000-ih, u suradnji s tvrtkom Jacera i brendom Daikin.

„Za sobe koje su bliže moru, stavljali smo dizalice topline koje koriste toplinu mora za grijanje i hlađenje,“ pojašnjava Igor Krstulović, projektni menadžer u Jaceri. „Za ostale dijelove koristimo sustave koji izvlače energiju iz zraka – sve ovisi o poziciji i optimalnim uvjetima.“

Tehnički zahtjevi arhitekture i strojarskih sustava

Osim energetske učinkovitosti, projekt je zahtijevao visok stupanj tehničke preciznosti zbog raznovrsnih javnih prostora unutar hotela – od soba do kongresnih dvorana.

„Strojarske instalacije bile su izuzetno zahtjevne, pogotovo u velikim prostorima kao što su kongresne dvorane, koje moraju zadovoljiti sustave za jako veliku količinu ljudi,“ istaknula je Edita Geci Salapić, dipl. ing. arh. „Ako samo jedan segment ne funkcionira – cijeli projekt pada u vodu.“

Ova kompleksnost zahtijeva vrhunsko planiranje, koordinaciju i redovno održavanje kako bi svi sustavi funkcionirali besprijekorno.

Zašto freonski sustavi?

Tradicionalne dizalice topline koristile su vodu kao prijenosni medij, ali suvremeni freonski sustavi omogućuju izravno grijanje i hlađenje prostora bez posrednika. Time se povećava učinkovitost i pojednostavljuje upravljanje.

„Kod freonskih sustava freon direktno hladi i grije prostor. Kod sustava na vodu imate dodatni korak – grijanje ili hlađenje vode, koja potom regulira temperaturu u sobama. Freonski sustavi su brži, učinkovitiji i lakši za održavanje,“ ističe Krstulović.

Još jedna velika prednost sustava koje koristi hotel Pinija je to što se cijelo krilo hotela može povezati na jednu vanjsku jedinicu, čime se ne narušava vizualni identitet objekta.

Hotel s vizijom – 25 godina inovacija

Suradnja Jacere i hotela Pinija traje već 25 godina. Od prvih faza obnove, investitor je težio inovativnim i pouzdanim rješenjima. Dizalice topline nisu bile samo privremeno rješenje, već dugoročna investicija koja se svake godine nadograđivala i prilagođavala novim potrebama.

„Sustavi koje smo ugrađivali prije 25 godina već su zamijenjeni novima. Svake godine ulažemo u modernizaciju. Daikin ima širok asortiman rješenja, a mi pružamo sveobuhvatan paket – od projektiranja do servisa. Investitor dobiva sustav ‘ključ u ruke’,“ dodaje Krstulović.

Više od grijanja i hlađenja

U hotelima je udobnost gostiju prioritet, ali ona se ne odnosi samo na temperaturu. Javni prostori poput kongresnih dvorana i restorana zahtijevaju visok stupanj kontrole kvalitete zraka – od temperature i vlage do čistoće i brzine strujanja zraka.

Zahvaljujući Daikin rješenjima, hotel Pinija može ponuditi i ventilaciju s filtracijom zraka, sustave za grijanje potrošne tople vode te automatizirano upravljanje. Naravno, sve u skladu s europskim standardima.

Hotel Pinija kao primjer održive budućnosti

U vremenu kada je energetska učinkovitost imperativ, hotel Pinija dokazuje da su održivi hoteli u Hrvatskoj ne samo mogući, nego i poželjni. Kombinacijom Daikin dizalice topline i strateške vizije investitora, postignut je model koji koristi more kao izvor energije – za ugodu, uštedu i okoliš.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice