Dizajn i trendovi
6 načina kako kupaonicu učiniti toplijom
I za modernu minimalističku, vrlo hladnu hladnu kupaonicu ima lijeka. Donosimo šest načina kako joj podariti osobnost i učiniti je toplijom.

Moderan dizajn kupaonica često je minimalistički sa čistim i ravnim linijama kako bi se postigao spa efekt. No, to ponekad zna rezultirati time da kupaonica djeluje previše sterilno. Da biste bili sigurni da je kupaonica jednako privlačna kao i ostatak doma, isprobajte neke od ovih savjeta za dizajn kupaonice kako biste stvorili osjećaj topline i podarili joj osobnost.
1. Uzorak
Kupaonice su često lišene zanimljivih uzoraka, što je šteta, jer ti živopisni uzorci mogu oživjeti svaki prostor. Na kupaonski zid objesite neku zanimljivu sliku ili fotografiju ili posložite ručnike različitih boja. Ako imate tuš kabinu sa zavjesom, zamijenite ju. Bijela sa sivim detaljima pristajat će svakoj kupaonici. Ove ‘jeftine’ ideje omogućuju vam zadržavanje klasične sheme boja za fiksne elemente, dok istodobno oživljujete prostor.
2. Zidovi u boji za dinamičniji izgled
Svjetlije boje u ravnini pogleda, djelovat će čisto i prozračno. Njih pokušajte uravnotežiti tamnijim nijansama bližima podu. o dodaje osjećaj bogatstva koji pomaže da se prostor ne osjeća previše oštrim, a da ga ne čini pretežno mračnim. Osim toga, lijepo postavlja klasične bijele uređaje.
Ako vaša kupaonica ima veliku količinu zidnih površina prekrivenu pločicama, prozorima ili ogledalom, isprobajte tamnu boju na nekom zidu gdje nema pločica. To će kupaonicu učiniti zanimljivom, a zidovi će dobiti karakter i izgledati dinamičnije.
3. Ogledalo sa zanimljivim okvirom
Obično ogledalo može biti lijepo i funkcionalno u modernoj kupaonici, ali ako želite dodati malo osobnosti, ogledalo sa okvirom zanimljivog oblika izvrsno je mjesto za početak.
4. Prirodni materijali
Kupaonice obično sadrže puno oštrih materijala koji su, iako su vodootporni, ponekad vizualno malo hladni. Prirodni materijali vraćaju toplinu i osjećaj ljudskog dodira, pa potražite mjesta za dodavanje drveta, kamena ili pletenih košara.
Uzorci inspirirani životinjama također unose osjećaj života, kao i nijanse prirodne zelene i pocrnjele bronce.
5. Drugačiji umivaonik
Nije uklesano u kamenu da kupaonski umivaonici moraju biti keramički. Ako ste otvoreni za razne ideje, isprobajte umivaonike raznih oblika od primjerice, rezbarenog drva ili kamena.
Za one kojima je to ipak prevelika promjena, keramički umivaonik mogu podignuti slavinom u boji bronce.
Razmislite i o trendovskom, ali klasičnom umivaoniku u stilu seoske kuće. Ovaj eklektičan izgled ima domaću, ali sofisticiranu privlačnost.
6. Pločice
Za jedinstveni izgled kupaonice s puno osobnosti pomiješajte pločice različitih boja kako biste stvorili mozaični dizajn na naglašenom zidu.
Dizajn i trendovi
Kako sanirati, ali i spriječiti rasušivanje parketa?
Drvo je materijal koji se prilagođava klimatskim uvjetima u kojima se nalazi. Visoka temperatura i mala vlažnost dovest će do rasušivanja.

U uređenju interijera najpopularnije su, naravno, drvene podne obloge. Radi se o prirodnom materijalu lijepog izgleda koji interijeru daje toplinu i poseban ugođaj. Upravo se u toj njegovoj prirodnosti krije jedna mana koja posebno dolazi do izražaja kod parketa. To je rasušivanje parketa.
Naime, drvo, odnosno parket se prilagođava klimatskim uvjetima u prostoru u kojem se nalazi. On prima i otpušta vlagu što je vidljivo u njegovom bubrenju, odnosno stezanju.
U prostorima koji se svakodnevno griju, posebice tamo gdje je centralno grijanje, zbog vrlo niske razine vlage, parket će se stegnuti. Između će se pojaviti praznine koje će se bez pravovremene sanacije, sve više širiti.

U najgorim slučajevima, parket je potrebno izvaditi, pobrusiti, ponovno postaviti te polakirati. Ako niste za tu opciju, ne mora se vaditi, već samo pobrusiti i polakirati dok će se rupe popuniti za to namijenjenim materijalom. U svakom slučaju, potrebno je angažirati stručnjaka.
A kako biste spriječili rasušivanje parketa, odnosno sveli ga na minimum, potrebno je održavati vlažnost prostora u kojem se nalazi. Prostor redovito provjetravajte kako bi vlaga iz vanjskog zraka ušla unutra kako bi se daščice raširile. Uvjet je naravno da je vanjska vlažnost veća od one u unutrašnjosti.
Dobro bi bilo barem jednom tjedno parket prebrisati vlažnom krpom. Na taj ćete način također spriječiti rasušivanje parketa.
Sedam razloga zašto odabrati drvene podne obloge
Dizajn i trendovi
Mali stan u centru grada je pravi dragulj od 23 kvadrata
Nalazi se u centru Zagreba, a ima sve što je za urbani život potrebno.

Kod uređenja stanova, oni mali zaista zahtijevaju posebnu vještinu. Kod njih se svaki centimetar gleda i samo stručna ruka može iskoristiti cijeli prostor i učiniti ga funkcionalnim. Ovaj mali stan od svega 23 kvadrata skriva zanimljiva vrlo rješenja.


Njegovo je preuređenje za arhitekticu Miru Matulović Burazin bio izazovan zadatak. Dočekao ju je taman prostor u kojem su bili smješteni soba, wc, kuhinja i kupaonica.
Zidovi su ogoljeni, strop je spušten, provedene su nove instalacije, a klijentica je imala jednu izričitu želju, da spavaći prostor nikako ne bude na galeriji, već da krevet bude konstanta u prostoru i po mogućnosti odijeljen od ostatka.

To je uspjela postići velikim ormarom izrađenim po mjeri koji ujedno ima i ulogu zida, a kojeg je arhitektica sama projektirala. Odjeljuje spavaću sobu od dnevnog boravka. Bijele je boje kako bi vizualno povećao prostor, a skriva veliki spremišni prostor. U njemu se tako nalazi sve, od prostora za vješanje odjeće do prostora za odlaganje proizvoda čišćenje.

Open space s odvojenim zonama? Moguće!
Iza njega se sakrio krevet izrađen po mjeri koji također ima prostor za pohranu. Valja naglasiti kako je ormar dubine 58 cm kako bi krevet mogao biti širine 148 cm. Jer je primjerice jedan centimetar u velikom prostoru zanemariv, dok je u malom, zlata vrijedan.

Kuhinja, na čijem je mjestu nekoć bila kupaonica bez wc-a, također krije vrlo zanimljiva rješenja. Nestandardne je visine zbog prozora, a ima sve, od ploče za kuhinje do perilice rublja.

S vanjske strane šanka je prostor za spremište pa je tako u njega integriran i dodatan ormar za pohranu.
Kako stan ne bi djelovao sterilno i hladno, arhitektica ga je utoplila detaljima u boji drva te onima u crnoj boji.

Da bi prostor bio povezan, isti tonovi su korišteni i u kupaonici. Na zidu su postavljene bijele metro pločice kao i u kuhinji, a na podu sive.

Možemo zaključiti kako ovaj mali stan ima sve što je za urbani život potrebno. Francuski mu prozor daje malo pariškog šika, boje ga čine minimalistički razigranim, a skrivena odlagališna mjesta vrlo funcionalnim, štoviše, čudom u 23 kvadrata!