Dizajn i trendovi
13 savjeta kako unijeti svjetlost u tamne prostore
Umjesto rušenja zidova i ugradnje prozora, poslužite se ovim trikovima.

Kod preuređenja veliki izazov predstavlja unošenje prirodne svjetlosti u prostor. Rušenje pregradnih zidova i postavljanje dodatnih prozora opcije su u nekim slučajevima. No, kada to nije moguće, potrebno je pronaći jednostavnija, a jednako efikasna rješenja. Evo što kažu stručnjaci kako osvijetliti prostor.
1. Živopisne slike

Krenite od najjednostavnijih rješenja. Umjetničke slike ili fotografije u vedrijim tonovima odmah će prostoru dati potrebnu toplinu i svjetlost. Iako su mračne sobe ugodne, dodavanje živopisnih umjetničkih djela podići će raspoloženje i izgled prostora.
2. Kristalni luster

Mnogobrojni aspekti kristalnog lustera odrazit će druge izvore svjetlosti, uključujući sunce i lampe, u cijelom prostoru. Uz to, prostoru će dati dozu luksuza i elegancije.
3. Unesite boje sunca

Provjereni trik za unošenje svjetlosti u dom je unošenje boja sunca poput žute, narančaste i crvene.
4. Obojite strop u boju neba
Modra boja uljepšava svijet, a ako njome obojite strop uljepšat ćete i prostor. Osim što ćete u njega unijeti svjetlost, vizualno ćete ga povećati.
5. Prihvatite maksimalizam

Ako potpuno neutralna soba nije vaš stil, nema potrebe za brigom. Ako se odlučite za hrabar naglašeni zid i paletu odvažnih nijansi, prostoru ćete dati energiju i učiniti ga svjetlijim.
6. Visoko sjajni strop
Jedan od najboljih načina za unošenje više svjetla u sobu je sjajna boja, a strop je savršeno mjesto za eksperimentiranje s ovim izborom dizajna. Sjajni završni sloj stropa dobro odražava svjetlost i dodaje neočekivani element interijeru.
7. Svijetli drveni pod

Kada je prostoru potrebno dodatno svjetlo, najbolje je odabrati podne obloge od svijetlog drveta kako biste uljepšali prostor. Uz to, održavanje će biti lakše jer se mrlje i prašina manje vide.
8. Šareni tepih

Veliki tepih u živopisnoj boji nije samo rješenje za definiranje određenog područja u domu. Također se može koristiti za dodavanje osobnosti interijeru i pokazivanje vaše estetike.
9. Postavite ogledala

Udvostručite količinu sunčeve svjetlosti u prostoru dopuštajući joj da se odbija od reflektirajućih površina. Objesite veliko zrcalo nasuprot najvećeg prozora u sobi ili postavite niz manjih zrcala kako biste posvijetlili tamno stubište.
10. Lagane prozračne zavjese

Prostor nemojte zagušivati tamnim i teškim zavjesama već mu dajte prozračnost laganim providnim zavjesama. Za razliku od teških tamnih koje upijaju svjetlost, lagane će ju raspršiti po prostoru.
11. Birajte mat, a ne sjaj
Možda se čini kontraintuitivnim, ali sjajni zidovi mogu stvoriti odsjaj, a ne odraziti svjetlost podjednako. Mat površine, s druge strane, reflektiraju svjetlost u svim smjerovima.
12. Birajte neutralnu paletu boja

Što su zidovi svjetliji, to će više svjetlosti odraziti. Ako su vam zidovi neutralni, obojite strop svjetlijom nijansom kako bi se svjetlost odbijala po sobi.
13. Očistite prozore
I za kraj najjednostavniji i najjeftiniji trik. Očistite prozore! Jednostavno čišćenje prozora može imati glavni utjecaj na količinu sunčeve svjetlosti koja ulazi u prostor. Što je manje prljavštine i prašine na prozorima, više sunca može zaviriti unutra.
Dizajn i trendovi
Kamen u kupaonici za postizanje rustikalnog šarma
Poželjno ga je kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.

Trajan, bezvremenski i estetski dojmljiv – kamen je jedan od omiljenih građevnih materijala koji se upotrebljava u opremanju čovjekovog životnog prostora. Najčešće ga susrećemo u vanjskim prostorima, no jednako je efektan i u interijeru.
Kamen u interijeru najčešće se koristi za oblaganje tek poneke zidne plohe. Od njega se izrađuju primjerice, stepeništa, gazišta, prozorske klupice.

No, njegova prirodna ljepota posebno dolazi do izražaja u prostoru kupaonice, kojoj daje rustikalni štih. Kamen u kupaonici susrećemo u mediteranskom stilu uređenja, ali i u suvremenim interijerima kojima daje dozu raskoši.
Kamen u kupaonici, ali i u ostalim dijelovima interijera, slovi kao hladan materijal. Stoga ga je poželjno kombinirati s drvetom čija boja i struktura u interijer unose toplinu i osjećaj udobnosti.

Dizajn i trendovi
Genijalan stan od 60-ak kvadrata koji je uredila buduća dizajnerica
Često vam savjetujemo da kod uređenja doma angažirate stručnjake. Međutim, kao i u svakom drugom poslu, ima onih koji su za nešto jednostavno talentirani. Vodimo vas u jedna stan koji je osmislila buduća dizajnerica interijera, pa pogledajte zašto mislimo da je pred njom blistava karijera.

Sivi interijer pojačan drvenim namještajem čini ovaj simpatičan stan od 60-ak kvadrata jako ugodnim i toplim mjestom. Njegovo uređenje krenulo je doslovno od nule. Stan je novogradnja pa nije bilo potrebe za većim adaptacijama.
Svu pažnju ‘krade’ tapeta
Najveću površinu zauzima dnevni prostor gdje je ujedno smješten i blagovaonski dio. U njemu pogled privlači tapeta na zidu, koja je unatoč sivo-smećkastim nijansama vrlo živopisna. Njena uloga bila je da, kad ne može fizički, barem vizualno odijeli dnevni boravak i blagovaonicu, pojasnila je Antonela Gaura koja je prostor uredila.

Ispod tapete nalazi se štukatura koja se također proteže duž cijelog zida uz kojeg ponosno stoji vitrina zagasito plave boje, dok joj na suprotnoj strani odlično parira klavir.
Stolice i stol su zaobljenih rubova s tankim nogama kako bi se ostavilo što više slobodnog prostora za prolazak. A slobodnog prostora trebalo je ostaviti i u dnevnom boravku zbog čega kutna garnitura nije dolazila u obzir.

Boja sjedeće garniture izabrana je tako da prati temu prostora. Drveni elementi i ovdje su prosutni, u vidu komode ispod televizora i polica u zidnoj niši.

Iako prevladavaju tamnije nijanse, velika količina prirodne svjetlosti koja prodire u stan i poneki zalutali detalj u drugoj boji, u potpunosti mijenjaju dojam.
Mala, ali skroz iskorištena kuhinja

Slično je i u kuhinji. Iako kvadraturom mala, pomnim osmišljavanjem i pozicioniranjem elemenata, stalo je sve što je potrebno.
Kuhinja je rađena po mjeri u obliku slova U kako bi se maksimalno iskoristio prostor. Što se tiče gornjih elemenata, postavljena su samo tri elementa. Naime, Antonela nije htjela dodatno zatvarati prostor. Umjesto elelemenata, postavila je dvije drvene police.
Osim polica, izgled drva biran je i za radnu ploču koja se sjajno ukopila u elemente klasičnog stila u sivoj boji s detaljima zlatne.
Debitantski projekt
Rekli bi, sjajno odrađen dizajnerski posao. Sjajno je određen, ali nije dizajnerski, barem ne još. Naime, ova mlada dama inače je nešto sasvim drugo po struci. Naime, Antonela je po struci inženjerka rudarstva, no nikada se time nije bavila. Strast su joj interijeri i htjela bi i službeno postati dizajnerica. Uređenje ovog stana njen je prvi veći, mogli bismo reći debitantski projekt.
Odlična ocjena i za spavaće sobe

Buduća dizajnerica uredila je i dvije spavaća sobe. Jednu tipično mušku i drugu tipično žensku. Iako na prvu dvije sasvim različite sobe, imaju nekih poveznica. I u jednoj i ud rugoj nalazi se zamrljani zid. Riječ je o boji od vapna koja je netoksična i prirodna.

Stil uređenja spavaćih soba je moderan, mogli bismo čak reći i trendovski, jer njima dominiraju kreveti sa velikim tapeciranim uzglavljima. Prostorije obiluju i detaljima. U ženskoj su to zlatne ručkice i detalji na rasvjeti, dok je takozvana muška soba obogaćena zelenilom u vidu zastora i umjetnina na zidu.