Povežimo se

Gradnja doma

Godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivi razvoj

Tri udruge okupljene u kampanju Obnovimo Hrvatsku, po prvi puta su dodijelile prestižnu Godišnju nagradu.

gradnja kuca dom2 dizalice

Tri udruge okupljene u kampanju Obnovimo Hrvatsku, po prvi puta su dodijelile prestižnu Godišnju nagradu za zelenu gradnju i održivi razvoj. Riječ je o udrugama Hrvatski savjet za zelenu gradnju (HSZG), Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava (HUPFAS) i Hrvatska udruga energetskih certifikatora (HUEC).

Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivi razvoj ustanovljena je s glavnim ciljem podizanja ugleda struke u široj i stručnoj javnosti, promicanja izvrsnosti na području zelene gradnje i održivog razvoja, stalnog unapređenja načela dobroga poslovanja i cirkularnog gospodarstva, a sve u cilju očuvanja okoliša i održivog razvoja društva u Republici Hrvatskoj – u svojem su obraćanju istaknuli predsjednici triju udruga. Na samoj dodjeli se okupilo oko 200 ljudi i to  predstavnika industrije, akademske zajednice, ali i samih institucija vezanih uz zelenu gradnju i održivi razvoj.

Od pristiglih preko 20 prijava, povjerenstvo od 11 stručnjaka iz područja zelene gradnje i održivog razvoja izabralo je pobjednike u pet kategorija.

sudionici-zelena-gradnja-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

Tako je u počasnoj kategoriji, onoj za Osobu godine nagradu dobio Dubravko Ponoš, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao osoba koja se najviše istaknula u promicanju zelene gradnje i održivog gospodarstva. Od kada je preuzeo čelnu poziciju, FZOEU je proširio je djelokrug rada pa je tako osim institucije koja osigurava financiranje niza strateških ciljeva koje Hrvatska ima, Fond postao tehnička pomoć za prijavitelje na EU financiranje. Suradnja s Fondom omogućila je uspješnu pripremu projekata i osigurala čak 95% prolaznost projektnih prijedloga. Od višestambenih zgrada pa sve do vrtića, škola, domova zdravlja i ostalih javnih zgrada, diljem zemlje je trenutno aktualno više od 900 projekata obnove, koji se financiraju iz Europskih fondova, a koje uspješno prate i zajedno s korisnicima realiziraju stručne službe Fonda. Ponošu je nagradu je predao Željko Pecak, predsjednik HUPFAS-a.

Stambeno poslovna zgrada Bužanova-Štrigina u Zagrebu – Blok Bužanova, projekt tvrtke VMD Model d.o.o., dobitnica je nagrade u kategoriji Građevina godine – Novogradnja. Blok Bužanova ističe se posebnim tehnološkim i arhitektonskim rješenjima kojima se ostvaruje visoka kvaliteta življenja. Kako bi stvorili maksimalno ozelenjen okoliš, sva parkirališna mjesta smještena su u podzemne etaže. Vođeni brigom za okoliš, razrađen je sustav prikupljanja kišnice sa svih terasa i otvorenih površina koja se čuva u posebnom spremniku i koristi za navodnjavanje okoliša. Dodatno, ističu se i posebnim sustavom sa spremnicima za otpad skrivenim ispod zemlje, zatim KNX smart home sustavom te je generalno osigurana niska  potrošnja energije te je postignut visoki energetski standard. Nagradu je preuzeo g. Neven Mikec, direktor VMD Model d.o.o. od Goge Tropčić Zekan, predsjednice HUEC-a.

Dobitnici nagrada-zelena-gradnja-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

U kategoriji Građevina godine – Rekonstrukcija, nagrada je dodijeljena tvrtki ESCO ENERGY d.o.o., za projekt energetske obnove Opće bolnice Šibensko kninske županije. Opća bolnica Šibensko kninske županije je projekt koji ima veliki utjecaj na zajednicu. Za vrijeme trajanja radova, bolnica je radila cijelo vrijeme te je nakon obnove uočeno značajno povećanje ugode u prostoru te su prepolovljene emisije stakleničkih plinova u atmosferu i potrošnja energije. Obnova je trajala od veljače do kraja kolovoza 2018 godine. U projektu je sudjelovalo 27 hrvatskih tvrtki, odnosno oko 250 ljudi. Ovakav projekt znatno doprinosi podizanju svijesti o savjesnom korištenju energije, a kako se radi o velikom projektu, ima utjecaja i na druge lokalne zajednice te služi kao poticaj da i one pokušaju primijeniti slične metode. U sklopu energetske obnove, zamijenjen je veći dio magistralnog cjevovoda potrošnje tople vode i recirkulacije čime su se postigle uštede na potrošnji energenata za pripremu vode, a što je posljedično poboljšalo i kakvoću vode. Na potpuno inovativan i moderan način, projektirana je i kotlovnica. Nagradu je preuzeo g. Danijel Benčić, Predsjednik Uprave ESCO ENERGY d.o.o. a predala ju Snježana Turalija, članica uprave Svjetskog saveza za zelenu gradnju.

U kategoriji  Institucija / Organizacija godine, nagrada je dodijeljena Osječko-baranjskoj županiji koja se istaknula kao pozitivan primjer institucije koja je svjesna nužnosti zelene gradnje i održivog dugoročnog razvojnog gospodarstva te da je samo odgovornim i održivim razvojem i upravljanjem prirodnim i drugim resursima županije moguće postići zacrtane razvojne ciljeve. Najveća ilustracija posvećenosti OBŽ dosezanju maksimalnog stupnja energetske efikasnosti u svim sferama je i natječaj  za bespovratna sredstva „Energetska obnova zgrada i korištenja obnovljivih izvora energije u zgradama javnog sektora“ gdje OBŽ ima 23 projekta u provedbi od srpnja 2018. godine do srpnja/kolovoza 2020. godine ukupne vrijednosti 92.819.196,44 HRK. Nagradu je preuzeo sam župan g. Ivan Anušić a predao ju Zdravko Vukić, pomoćnik ministra graditeljstva.

U kategoriji – Projekt godine, nagrada je pripala projektu: „Razvoj profesionalnih kompetencija za zelenu gradnju- CPD4GB“ čiji je koordinator Hrvatski inženjerski savez. Nov pristup učenju očituje se u interdisciplinarnome, neformalnome obrazovanju na razini Sveučilišta i time se podiže svijest studenata o tome da kroz odabir obrazovnih sadržaja stvaraju kompetencije za svoj novi posao i upravljaju svojom karijerom te da na taj način odgovaraju na potrebe suvremenoga tržišta rada. Novi sadržaji obrazovanja građevinu promatraju tijekom njezina cijeloga životnog vijeka, vodeći računa o održivome razvoju – na temelju tehničkih kriterija održivost se postiže poštovanjem i uključivanjem ekoloških, društvenih i ekonomskih aspekata gradnje. Cilj je projekta povezivanje organizacija civilnog društva s fakultetima Sveučilišta u Zagrebu kako bi se razvio interdisciplinarni, neformalni obrazovni program namijenjen studentima diplomskih studija i obrazovao naraštaj mladih stručnjaka s profesionalnim kompetencijama potrebnima za rad u području zelene gradnje. U sklopu projekta studenti će kreirati energetski učinkovite, ekonomski isplative i za okoliš i čovjeka zdrave životne prostore. Nagradu je preuzela gđa Mihaela Zamolo, voditeljica projekta, a predala ju Irena Križ Šelendić iz Ministarstva graditeljstva.

Potpisici-povelje-zelena-gradnja-domnakvadrat

Foto: Hrvatski savjet za zelenu gradnju

U svrhu poticanja međusuradnje, a sa ciljem dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja u rujnu ove godine, iniciralo je Povelju o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, kao važan dokument koji će povezati sve grane društva.

Poveljom o međusobnoj suradnji uspostavlja se Stalni dijalog partnera u RH  kroz sudjelovanje na zajedničkim radionicama i skupovima, koje će organizirati Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.

Do sada, Povelju su, sa Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, potpisali predstavnici partnera:  Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Hrvatska udruga proizvođača toplinsko-fasadnih sustava, Hrvatski savjet za zelenu gradnju, Klaster nZEB;  te Grad Jastrebarsko, Grad Sveti Ivan Zelina, Energetski institut Hrvoje Požar, Grad Karlovac, HUEC, Klimaproing d.o.o., Grad Rijeka, Baumit d.o.o., Rockwool Adriatic d.o.o., REA Sjever, VITA PROJEKT d.o.o, VELUX Hrvatska d.o.o. i Colliers Advisory d.o.o.

 

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja doma

Kuće od slame – istina koja će vas iznenaditi

Kuće od slame

U priči o tri praščića, kuću od slame prvu je otpuhao vuk. No u stvarnosti, kuće od slame daleko su čvršće, otpornije i održivije nego što mnogi misle. Upravo takvu gradnju danas sve više prepoznajemo kao pametan izbor za one koji žele zdrav, prirodan i energetski učinkovit dom.

Slama – materijal budućnosti u gradnji

Tradicija koja se razvija

Gradnja prirodnim materijalima prisutna je stoljećima, osobito u ruralnim krajevima. Razvojem tehnologije, osobito nakon izuma balirki koje su omogućile prešanje slame u kompaktne bale, kuće od slame doživljavaju pravi procvat. Bale slame danas se slažu poput cigli, stvarajući čvrste i stabilne zidove.

“Veliki skok dogodio se kada su se bale počele praviti u pravilnim oblicima. Tako su postale čvrst materijal koji je lako složiti i koji pruža odličnu izolaciju,” objašnjava graditelj prirodnim materijalima Kristijan Perlić.

kuće od slame

Prednosti prirodne gradnje

Sve veći interes za kuće od slame dio je šireg trenda prirodne gradnje, koji nudi niz prednosti u odnosu na tradicionalne metode.

Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života

Gradnjom prirodnim materijalima smanjuje se upotreba kemikalija i umjetnih izolacija, čime se stvara zdravije životno okruženje. Zidovi od slame i gline prirodno reguliraju vlagu, pružaju vrhunsku toplinsku i zvučnu izolaciju, te osiguravaju optimalnu temperaturu u domu kroz sva godišnja doba.
Uz to, prirodna gradnja smanjuje emisije CO₂, koristi lokalno dostupne resurse i često uključuje reciklirane materijale, čime postaje važan doprinos održivom razvoju.

kuće od slame

Tehnologija prirodne gradnje

Danas se za gradnju kuća od slame koriste i moderna pomagala. Primjerice, glinena žbuka može se nanositi automatski, iako mnogi i dalje preferiraju ručne tehnike zbog pristupačnosti i autentičnosti. Alati poput miješalica za ljepilo pokazali su se savršenim za miješanje gline i prilagođavanje novim potrebama prirodne gradnje.

Uz korištenje prirodnih materijala, kuće od slame pružaju brojne prednosti za zdravlje. Za razliku od standardnih građevina koje često sadrže kemikalije i ljepila, prirodni materijali poput gline i slame stvaraju zdravu unutarnju klimu. Glinena žbuka regulira vlagu, upija višak kada ga ima i otpušta kada je zrak suh, čime stvara optimalnu mikroklimu u domu.

Mitovi o slamnatim kućama

Najčešća pitanja o kućama od slame tiču se požara i štetnika. Strah da će slama lako izgorjeti ili da će miševi uništiti zidove potpuno je neutemeljen. Zidovi od tvrdobalirane slame, prekriveni glinenom žbukom, imaju vrlo malo zraka, što onemogućuje lako izgaranje. U slučaju požara, žbuka se pretvara u ciglu, a konstrukcija ostaje stabilna.

Primjeri iz prakse pokazuju da čak i kada dođe do požara, zidovi od slame često ostaju netaknuti, dok gori eventualna drvena konstrukcija.

Ovo su najvažniji savjeti koje treba slijediti u slučaju požara u kući ili stanu

Održiva budućnost

U svijetu, a sve više i kod nas, kuće od slame postaju sve češći odabir. U Hrvatskoj ih je već oko dvjestotinjak, a broj stalno raste. Uz klasične kuće, danas postoje i prefabricirani paneli od slame za brzu montažu, što dodatno olakšava cijeli proces.

Štoviše, kuće od slame pružaju izvrsnu toplinsku i zvučnu izolaciju, veliku termalnu masu koja regulira temperaturu, te dugovječnost koja često nadmašuje tradicionalne građevine. Drvene konstrukcije, ako su pravilno zaštićene, s vremenom postaju sve tvrđe i otpornije, što potvrđuju i brojni primjeri starijih kuća.

Kuće koje prkose predrasudama

Kad bi tri praščića danas birala svoj dom, možda bi svi jednoglasno odabrali kuću od slame. Zahvaljujući modernim saznanjima o gradnji i prirodnim materijalima, kuće od slame više nisu simbol slabosti, već pametne, održive i zdrave budućnosti.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Ytong porobeton

Primjer kuće u kojoj se koristi Ytong porobeton, dovršene u svega devet dana, pokazuje sve prednosti ovog inovativnog sustava koji odgovara na potrebe suvremenog stanovanja.

1. Brzina gradnje uz potpunu funkcionalnost

Kuća investitorice Lidije Mažar površine je 50 četvornih metara i uključuje dnevni boravak s kuhinjom, spavaću sobu, kupaonicu i galeriju pod otvorenim krovom. Cijela nosiva i pregradna konstrukcija izvedena je Ytong elementima, što je omogućilo iznimno brzu realizaciju.

ytong porobeton

„Sve je počelo savjetom mog arhitekta Nenada Špoljarića, koji mi je predložio gradnju Ytongom. Nisam poznavala taj sustav, ali nakon istraživanja odlučila sam se za njega zbog brzine gradnje, odlične toplinske i zvučne izolacije te dugoročnih ušteda u režijama“, istaknula je investitorica.

ytong porobeton

2. Što je Ytong porobeton i kako funkcionira sustav gradnje?

Prema riječima Aleksandra Škurića, dipl. ing. aedif. i voditelja projekata u tvrtki Xella, Ytongov porobeton je porasti beton, građevinski materijal koji postoji već više od 100 godina, a u Hrvatskoj se koristi od 1996. godine.

U sustav gradnje ulaze:

  • blokovi za vanjske, unutarnje i pregradne zidove,
  • sustavi za izvedbu vertikalnih i horizontalnih serklaža,
  • montažni nadvoji te
  • bijeli strop kao međukatna ili krovna konstrukcija.

Ytong elementi lijepe se tankoslojnim ljepilom, a prvi red uvijek se postavlja na produžni mort radi nivelacije. Zahvaljujući preciznim dimenzijama blokova, postiže se brza i čista montaža, bez potrebe za velikim količinama dodatnog materijala.

3. Prednosti koje nudi Ytong kuća

Stručnjaci iz Xelle navode niz tehničkih i funkcionalnih prednosti zbog kojih je Ytong kuća sve češći izbor:

  • Toplinska izolacija – zahvaljujući velikom udjelu zarobljenog zraka u materijalu, nije potrebna dodatna izolacija.
  • Zvučna izolacija – odlična zaštita od vanjske buke.
  • Protu potresnost – zbog male mase, Ytong kuće podnose potrese uz minimalna oštećenja.
  • Brza gradnja – sustav omogućuje znatno kraće vrijeme izgradnje.
  • Ekološki materijal – 100% reciklabilan, bez štetnih emisija.
  • Otpornost na požar – A1 klasifikacija, ne gori i ne stvara dim.
  • Jednostavna obrada – lagan za rezanje, bušenje i prilagodbu.

4. Energetska učinkovitost bez dodatne izolacije

Ytong blokovi dolaze u dvije debljine, ovisno o klimatskoj zoni:

  • 30 cm – za primorske krajeve (SMART 30, U = 0,31 W/m²K)
  • 40 cm – za kontinentalne krajeve (SMART 40, U = 0,24 W/m²K)

„Sustav 40 zamjenjuje klasičnu zidanu konstrukciju s 15 cm dodatne izolacije, dok sustav 30 pruža optimalnu zaštitu u blažim klimatskim uvjetima“, pojašnjava Škurić. Time se štedi na materijalu, radnim satima i dugoročno na režijama, bez kompromisa u energetskim standardima.

5. Otpornost na potres – ključna sigurnosna značajka

Zahvaljujući maloj masi konstrukcije i integriranim vertikalnim i horizontalnim serklažima, Ytong kuće spadaju u kategoriju zidanih konstrukcija s povećanom otpornošću na potres. Kako naglašava Škurić: „Potres je sila, a sila je masa puta akceleracija. Manja masa znači i manji učinak potresa na objekt.

Ytong kuća nije samo simbol brze gradnje, već i primjer energetski učinkovite, protupotresne i ekološke arhitekture koja odgovara na sve zahtjeve suvremenog stanovanja. Zahvaljujući sustavnom pristupu gradnji i kvaliteti materijala, Ytong predstavlja rješenje za sve one koji žele funkcionalan, trajan i tehnološki napredan dom u najkraćem mogućem roku.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice