Povežimo se

Gradnja doma

Prozori – na što sve paziti kad ih birate?

Saznajte kako pravilan odabir i ugradnja prozora mogu značajno utjecati na energetsku učinkovitost vašeg doma!

Prozori nam omogućuju pogled u svijet, štite nas od vanjskih utjecaja i osiguravaju svjež dotok zraka. Kako i zašto utječu na energetsku uštedu, te na što paziti prilikom njihovog odabira i ugradnje saznali smo od vrhunskih stručnjakinja.

Na povećanje ili smanjenje troškova za energiju utječu i prozori. Čine između 15 i 30 posto vanjske ovojnice zgrade, a kad su u pitanju staklene fasade taj je postotak veći.

„Kad govorimo o samom okviru, bitne su nam karakteristike okvira odnosno materijala. Kad govorimo o staklu, bitna nam je debljina stakla a možda i bitnije od toga, broj stakala, njihov međurazmak, znači na kojem međurazmaku se nalaze, punjenje tog međurostora. Znači da li je samo sa zrakom ili nekim plemenitim plinovima pa čak i jedna vrlo mala komponenta odnosno rub stakla odnosno letvica koja drži ostakljenja na tom međurazmaku. Brtve koje se nalaze prilikom nasjedanja okvira i krila prozora“, kaže nam dr.sc. Marina Bagarić sa Zavoda za materijale Građevinskog fakulteta u Zagrebu.

marina-bagarić-građevinski-fakultet-zagreb
dr.sc. Marina Bagarić, Zavod za materijale Građevinskog fakulteta u Zagrebu

Dobri prozori znače manji gubitak energije i veće energetske dobitke

Kvalitetni prozori, obavezno imaju trostruko brtvljenje i veći broj stakala.

Margareta-Zidar-EIHP
Margareta Zidar, Odjel za energetsku učinkovitost EIHP

„Energetski učinkoviti prozori su u pravilu sa tri stakla i imaju veći broj komora u samom profilu. Postoji varijanta i drvo aluminij u kojem još taj dio okvira može biti ispunjen sa toplinskom izolacijom i ovakvi prozori imaju koeficijent prolaska topline između 0.7 i 0.9, znači to je još dvostruko bolje od onog što standard kaže da bi minimalno trebalo imati, između 1.6. i 1.8.“, ističe Margareta Zidar sa Odjela za energetsku učinkovitost Energetskog instituta Hrvoje Požar.

energetski-učinkoviti-prozori
Energetski učinkoviti prozori

Važan je i razmak između stakala

razmak-izmeđustakala-distanceri

Ti distanceri mogu biti aluminijski ili kompozitni. Ovaj je konkretno kompozitni. Tu možete vidjeti ova zrnca, molekular, čija je prvenstveno uloga da regulira vlagu u tom među prostoru, zapravo da ne dolazi do kondenzacije između stakala. Znači to je njegova primarna funkcija“, objašnjava na primjeru dr.sc. Marina Bagarić.

Što je to low-e premaz stakala?

Energetske gubitke smanjit će i low-e premazi čija je primarna funkcija sprječavanje pregrijavanja ljeti i zadržavanje topline prostora zimi. Low-e premaz je premaz niske emisivnosti, odatle mu i ime – Low emisiviti. To su zapravo tanki tanki, ljudskom oku, golom oku nevidljivi metalizirani premazi“, objašnjava Bagarić.

Ima li staklo vaših prozora Low-e premaz možete vidjeti ako plamen upaljača približite staklu.

low-e _premaz

Ako staklo nema low-e premaz tada će vam, odsjaj, plamen biti narančaste boje, ako ima low-e premaz onda će on biti blago roskaste-ljubičaste boje“, dodaje.

Ugradnja prozora prema RAL smjernicama

Iako danas na tržištu imamo vrhunske prozore, zbog nepravilne ugradnje može doći do njihove smanjene energetske učinkovitosti i problema poput stvaranja vlage i gljivica.

čišćenje-prozora

Dobar prozor je samo dobar, odnosno onoliko dobar koliko je dobro ugrađen. Odnosno, ukoliko je ispravno ugrađen. Danas je tehnologija napredovala, ali ispada da je problem kontakta prozora i samog zida. Da taj kontakt nije dovoljno zrakonepropusan i da nije dovoljno vodonepropusan“ ističe dr.sc. Marina Bagarić sa Zavoda za materijale Građevinskog fakulteta u Zagrebu.

Sprječavanje ovog problem riješava ugradnja prozora prema RAL smjernicama.

ugradnja-prozora-prema-RAL-smjernicama

Znači možemo vidjeti unutarnju ral traku, to je ona koja mora biti paronepropusna i vidimo zapravo vanjsku ral traku koja mora biti paropropuna, ali vodonepropusna. I ono što je potrebno, potrebno je koristiti odgovarajuće pjene ili ekpandirajuće brtve na sam … prozora i zida. U ovom slučaju, ovo je specifičan jedan slučaj gdje smo prozore izbacili u sloj toplinske izolacije, a sve s ciljem minizacije toplinskih mostova“, objašnjava.

Ovakva brtvljenja osiguravaju smanjenu potrebu za grijanjem prostora i postizanje veće ugodnosti u prostoru.

Kvalitetni prozori osiguravaju ugodnost u prostoru

Prozori također omogućavaju i bolje dnevno osvjetljenje. Što su veći prozori, veći dio prostora je prirodno osvjetljen i samim tim je i bolja toplinska ugodnost. Tako da u novijim zgradama su uvijek prozori većih površina i ako su još orijentirani na stranu svijeta gdje možemo ostvaritit toplinske dobitke pa samim tim i smanjiti potrebu za grijanjem prostora, onda imamo tu uštedu kroz tu mjeru da na jedan prirodan način, odnosno besplatno uvodimo energiju u prostor“, ističe Margareta Zidar sa Odjela za energetsku učinkovitost Energetskog instituta Hrvoje Požar.

novi-prozori

Stavljanjem novih prozora povećat ćemo ugodnost u prostoru, ostvariti energetsku uštedu pri grijanju i hlađenju prostora, ali učiniti i veliku stvar za planet Zemlju.

„Ako gledamo da za jedan stan je prosječna potrošnja energije za grijanje 10 tisuća kilovat sati prirodnog plina i ako prozori tu sudjeluju sa nekih 30 posto u ukupnim gubicima, sa ovih 10 tisuća kilovat sati to je godišnja emisija oko 2 tone i ako smanjimo to za 30 posto, znači možemo za nekih 300 kila godišnje uštedjeti samo za energetsku bilancu jednog stana“, kaže Margareta Zidar.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Materijali u gradnji

Nisu svi izolacijski materijali isti, stručnjaci upozoravaju

Ispravnim odabirom izolacijskog materijala uz toplinsku izolaciju dobivate i niz drugih prednosti koje će vam omogućiti ugodan, siguran i zdrav boravak u vašem prostoru

U građevinskom sektoru i dalje je prisutan mit da su svi izolacijski materijali isti. No, prema riječima stručnjaka, ta tvrdnja nije samo netočna, već može dugoročno utjecati na sigurnost, udobnost i troškove održavanja zgrada. Među dostupnim rješenjima, mineralna vuna ističe se kao materijal koji nudi više od same toplinske izolacije.

Zašto su hladni podovi u prizemlju? Knauf insulation ima rješenje 

Kako funkcionira izolacija – matematika iza toplinske učinkovitosti

Pri odabiru izolacijskog materijala, investitori bi trebali gledati toplinsku vodljivost materijala, poznatu kao λ (lambda) vrijednost. Što je lambda vrijednost niža, materijal bolje izolira. Kod mineralne vune ta je vrijednost obično između 0,032 – 0,040 W/mK, što znači da vrlo učinkovito smanjuje prijenos topline kroz konstrukciju.

Kako odabrati dobru izolaciju?

Toplinska izolacija
Mnogima je ovo najvažnija karakteristika svakog izolacijskog materijala. Materijali s boljim topliskim svojstvima zadržavaju toplinu zimi i spriječavaju pregrijavanje ljeti. Ali nije to jedina bitna karakteristika izolacije.

Protupožarna izolacija
Mineralna vuna ima klasu gorivosti A1, što znači da je negoriv izolacijski materijal. Znamo kakve tragične posljedice ostavljaju požari i zato je bitno o tome voditi računa kod odabira izolacije.

Zvučna izolacija
Mineralna vuna svojom vlaknastom strukturom izvrsno prigušuje buku i neugodne zvukove i zato je bolja zvučna izolacija od nekih drugih izolacija.

Paropropusnost
Mineralna vuna ‘diše’ jer je prirodan proizvod, što spriječava pojavu gljivica i plijesni u prostoru.

Dugotrajnost
Mineralna vuna je dugotrajan i postojan materijal koji ne mijenja svoja svojstva i strukturu desetljećima.

Zašto je to važno?

Dobra izolacija znači manje račune za energiju, zimi se troši manje energije za grijanje, a ljeti manje energije za hlađenje.

Nije to isto

„Često čujemo da je svejedno koji materijal odaberete, ali to jednostavno nije istina,“ kaže Krešimir Benjak iz Knauf Insulationa.

„Izolacijski materijali razlikuju se po svojim karakteristikama i prednostima. Prvenstveno se traži toplinska izolacija zbog smanjenja troškova grijanja i hlađenja, no jednako su važne i druge osobine – negorivost, zvučna izolacija, dugovječnost i prirodnost materijala.“

Zašto je mineralna vuna viša razina kvalitete

Obitelj Maltar, koja gradi novi hotel u povijesnoj jezgri Varaždina, odlučila se za provjerene izvođače i kvalitetne materijale. „Od početka smo znali da nećemo birati materijale samo prema cijeni. Mineralna vuna nam je bila logičan izbor jer želimo da naš hotel bude siguran i ugodan za goste,“ ističe direktorica Ivana Maltar.

Izvođač radova Dario Ban potvrđuje da se i oni često susreću s pitanjem je li svejedno koji izolacijski materijal ugraditi. „Iz iskustva znamo da nije. Mineralna vuna zahtjevnija je za ugradnju, ali pruža višu razinu kvalitete. Nama je najvažnije da investitor bude zadovoljan i da objekt bude siguran i kvalitetan za korištenje.“

Edukacija, regulativa zelene gradnje i mineralna vuna

Kako navodi Benjak, edukacija investitora, projektanata i izvođača ključna je kako bi razumjeli da odabirom kvalitetnijih materijala dobivaju više od same toplinske zaštite. „Danas gradnja mora slijediti europske regulative zelene gradnje koje zahtijevaju materijale s minimalnim utjecajem na okoliš i mogućnošću recikliranja,“ ističe.

Upravo zato Knauf Insulation u ponudi ima ECOSE mineralnu vunu s prirodnim vezivom, koja nije samo učinkovita toplinska izolacija, već osigurava i protupožarnu zaštitu, zvučnu izolaciju te doprinosi zdravijem i ugodnijem boravku u prostoru.

Na kraju, stručnjaci poručuju – nisu svi izolacijski materijali isti. Razlika između „svejedno je što odaberete“ i promišljenog izbora osjeti se već prvim danom korištenja prostora, ali i desetljećima kasnije.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj

Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Zašto osigurati svoj dom?

Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.

Koje vrste osiguranja doma postoje?

Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.

Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.

Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.

Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.

Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.

Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.

Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?

Cijena ovisi o:

  • veličini i vrijednosti nekretnine,
  • razini pokrića i uključenim rizicima,
  • lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).

Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.

Kako odabrati policu osiguranja doma?

  • Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
  • Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
  • Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
  • Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području

Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice