Povežimo se

Gradnja doma

Prozori u kući vam se često magle? Znamo zašto se to događa i kako problem riješiti

Zamagljenost može doći i otići ovisno o vremenskim uvjetima

Obično nazivani termo prozori, izolirani dvostruki i trostruki prozori, službeno poznati kao IGU (izolirane staklene jedinice), pružaju znatno bolju energetsku učinkovitost od prozora s jednim staklom.

Bilo da se radi o jednostavnom zatvorenom sloju od dva stakla ili sofisticiranijoj IGU jedinici s premazima i inertnim plinom koji ispunjava prostor između stakala, ovi prozori igraju važnu ulogu u energetskoj učinkovitosti doma.

Kao i kod svakog zatvorenog sustava, ponekad se javlja jedan problem: zarobljena vlaga. Kada se voda zarobi između stakala, očituje se kao magla s unutarnje strane. Ta vlaga ne može sama ispariti. Ipak, postoje neka rješenja za zamagljene prozore koja ne zahtijevaju potpunu zamjenu prozora: zamjena IGU jedinice i odmagljivanje.

Kada se voda zarobi između stakala, ona se manifestira kao magla na unutarnjoj strani. Ta vlaga ne može sama izaći. Ali postoji nekoliko rješenja za zamagljene prozore koja su daleko od potpune zamjene prozora: zamjena stakla i odmagljivanje.

Razumijevanje IGU-a

Danas gotovo svi prozori, bilo da se radi o novoj gradnji ili zamjeni, u svojoj srži imaju izoliranu staklenu jedinicu ili IGU. To znači dva ili ponekad tri stakla koja su tvornički zapečaćena zajedno kako bi tvorila jednu jedinicu; ne mogu se odvojiti. Jednostruki prozori su teško pronaći i uglavnom su ograničeni na starije kuće (prije 1980-ih) ili pomoćne zgrade (šupe itd.) gdje ušteda energije nije važna.

Osnovni IGU u kojem je prostor između zapečaćenih stakala ispunjen zrakom nudi bolju energetsku učinkovitost od jednostrukog prozora, ali toplinska energija se i dalje prilično lako prenosi kroz zrak, u kojem se molekule lako aktiviraju kada su izložene toplini. Dakle, iako je IGU ispunjen zrakom mnogo bolji od jednostrukog prozora u stvaranju toplinske pregrade, postoje i druge opcije koje mogu obaviti mnogo bolji posao.

Bolje rješenje je ispuniti prostor između stakala u IGU-u teškim, inertnim plinom poput argona ili kriptona. U tim gustim plinovima molekule se kreću mnogo sporije pod utjecajem toplinske energije, što znači da će prozori s IGU-ovima punjenim takvim plinom stvoriti mnogo bolju barijeru protiv gubitka topline. Iz tog razloga, gotovo svi izolirani termoizolacijski prozori sada koriste jedan od inertnih plinova za punjenje prostora između stakala.

Zamagljeni prozori: Što ih uzrokuje

Čest problem s IGU-ovima javlja se kada se pečati oko rubova staklene jedinice počnu kvariti, omogućujući inertnom plinu da izađe i vanjskom zraku da uđe u prostor između staklenih ploča.

Kao rezultat, vlaga u infiltriranom zraku može se kondenzirati kada su uvjeti pravi (hladnije vanjsko staklo naspram toplog zraka unutar staklene ploče), uzrokujući da se na staklu pojavi zamagljenost koju gotovo svi poznaju.

Prozori – na što sve paziti kad ih birate?

Ljeti, kada vanjske temperature održavaju staklo toplim, vlaga unutar stakla se obično ne kondenzira u vidljivu kondenzaciju. Ipak, kako vrijeme hladi, vlažan zrak koji dodiruje hladno vanjsko staklo uzrokuje kondenzaciju vlage u vidljive vodene kapljice. Kad god vidite ovakvu vrstu zamagljenosti koja dolazi i odlazi na prozoru, imate posla s izoliranim prozorom koji je izgubio svoje pečate.

Rješenja za zamagljena stakla: Zamjena i odmagljivanje

Do nedavno, zamagljenost izoliranog stakla bila je nešto s čime ste ili živjeli ili ste se nosili zamjenom prozora. To može uključivati zamjenu cijelog krila – IGU-a i drvenog ili stakloplastičnog okvira oko stakla – ili uklanjanje i zamjenu samo IGU panela unutar okvira krila. Drugo rješenje je odmagljivanje stakla iznutra prema van.

Zamjena

Prednosti

  • Novo staklo prozora
  • Zadržani inertni plinovi
  • Jeftinije od potpune zamjene prozora

Nedostaci

  • Malo tvrtki pruža uslugu
  • Skuplje od odmagljivanja
  • Loši okviri se ne zamjenjuju

Iako zamjena IGU-a nije jeftin proces, jeftinija je od potpune zamjene cijelog prozorskog sklopa. A novi IGU paneli dolaze s jamstvom na kvar određeno vrijeme nakon ugradnje.

Zamjena IGU-a ili IGU-a plus krila obično je jeftinija od potpune zamjene prozora jer je potrebno manje rada i manje dijelova. Međutim, može biti teško pronaći tvrtku koja će zamijeniti samo vaše IGU-ove ili krila.

Odmagljivanje prozora

Prednosti

  • Prozor se zadržava
  • Nema odlaganja teških materijala
  • Jeftinije od zamjene IGU-a ili cijelog prozora

Nedostaci

  • Gubitak neke količine toplinske izolacije
  • Malo tvrtki nudi uslugu odmagljivanja
  • Magla će se vratiti ako se pečat prozora ponovno pokvari

Alternativno, zamagljena stakla mogu se popraviti postupkom odmagljivanja. Odmagljivanje prozora može proizvesti kozmetičke rezultate koji poboljšavaju vidljivost kroz vaše prozore. Odmagljivanje prozora može proizvesti kozmetičke rezultate koji poboljšavaju vidljivost kroz vaše prozore.

Jedna od prednosti odmagljivanja prozora je ta što prozori ostaju na mjestu; jednostavno se popravljaju. Bez zamjene, gotovo da nema nereda i nema odlaganja nebiodegradabilnih dijelova prozora.

S druge strane, odmagljivanje ne vraća izolacijsku sposobnost (R-vrijednost) prozora na njezinu izvornu razinu. Budući da se inertni plin zamjenjuje zrakom, gubi se dio R-vrijednosti.

Odmagljivanje neki stručnjaci kritiziraju, dok ga neki vlasnici kuća hvale zbog kozmetičkih poboljšanja.

Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore

Kako funkcionira odmagljivanje prozora

Postupak odmagljivanja prozora izbacuje vodenu paru iz unutrašnjosti prozora. Zatim se prozor brzo ponovno zatvori prije nego što više vlage zasićenog zraka može infiltrirati IGU.

Profesionalni izvođači odmagljivanja slijede jednostavan postupak koji se obično izvodi iznutra kuće. Toplo vrijeme je pogodnije za odmagljivanje prozora. Prozori se ne mogu odmagljivati ​​na temperaturama smrzavanja ili ispod nule.

1. Bušenje rupa u staklu

Tehničar izbuši sitne rupe u staklu kako bi izvukao vlagu između staklenih ploča. Obično se izbuše dvije rupe. Zatim je potrebno nekoliko sati do nekoliko dana da vlaga izađe iz prozora.

2. Nanošenje anti-magla otopine

Na unutarnju stranu prozora nanosi se anti-magla otopina. Kada vlaga nestane, uklanjaju se i većina mrlja (naslage kalcija i magnezija).

3. Nanošenje tekućeg brtvila

Tekuće brtvilo se dodaje na dno stakla na bilo koju od rupa koje se neće zadržati za ventilaciju.

4. Dodavanje otvora za ventilaciju

Nakon što sva vlaga nestane, na prozor se dodaju otvori za ventilaciju kako bi prozor mogao prirodno ispuštati vlagu i zrak.

Arhitektura i dizajn

Uz nekoliko svjetskih nagrada, Vinarija Tomac odraz je načela prirodne proizvodnje vina

Arhitektova zaljubljenost u prirodna vina pridonijela je stvaranju ove impresivne građevine

Tomislav Ćurković i Zoran Zidarić dizajnirali su vinariju koja svojom arhitekturom odražava biodinamički način proizvodnje vina, a za taj su projekt dobili i nekoliko svjetskih nagradi.

Gradnja vinarije u mjestu Donja Reka pored Jastrebarskog počela je iz potrebe za povećanjem prostornih kapaciteta. 

“Bavimo se proizvodnjom pjenušaca, a to zahtjeva dosta velike prostore za odležavanje tih boca jer svaka boca odleži godinu, dvije, tri pa se nakupe i dvije- tri berbe. Uvijek smo znali da želimo da to ovoga izgleda, rekli bi mi “kak spada”, da ima estetsku i funkcionalnu vrijednost.”, navodi vlasnik vinarije, Tomislav Tomac.

Vinarija kao omaž gospodarskim štagljevima

Inspiraciju arhitekti nisu trebali tražiti daleko. Priroda koja okružuju parcelu bila je sasvim dovoljna. 

“To je omaž ovim gospodarskim štagljevima koje možete naći na ovom lokalitetu pa čak i nekoliko kilometara udaljeno od ove vinarije i malo dalje, i ta atmosfera, ali ne samo atmosfera u smislu vizualnosti nego i taj miris. Ta nekakva sinestezija koja vas okružuje kada dođete u taj prostor, je bila nama izuzetno važna i ja se nadam da smo uspjeli to postići. Naravno, napraviti neku našu interpretaciju nekog tog starog štaglja. “, dodaje dipl. ing. arh. Tomislav Ćurković.

Prirodni materijali dio održivog razvoja

Nije slučajnost da su na gotovom objektu vidljivi svi korišteni materijali već je to odraz filozofije proizvodnje prirodnih vina. 

“Željeli smo da svi materijali koje koristimo budu što prirodniji, upravo radi toga da ova naša vinarija sudjeluje u održivom razvoju, da se ona integrira u taj biljni i životinjski svijet koji ju okružuje i tako djeluje pozitivno na biodiverzitet, a hvala Bogu imamo i potok i livadu, imamo i šumu…

A što se tiče same organizacije prostora, ona je napravljena po vertikali i zapravo vi kada se krećete kroz kuću od podruma pa do krovne terase, vi imate niz različitih senzacija upravo zbog promijene materijala koji se događaju kad krećemo odozdola, od betona pa preko jednog kubusa kojeg smo obukli u potpunosti u opeku da bi došla nakon toga jedna drvena kapa i konstrukcija i na kraju najprirodniji materijal koji imamo na kući, a to je slama.”, dodaje.

Opeka korištena na inovativan način

Na prvi pogled, za vinariju biste mogli pomisliti da je drvena građevina, iako je veći dio napravljen od opeke. 

“Ta opeka možda se iz daljine ne doživljava zbog kojih kanelura i nije to onaj doživljaj klasični opeke kakvu mi zapravo koristimo. Mi smo je koristili, ja si to umišljam malo, na jedan inovativan način. Opeku koja je inače skrivena, na koju se obično stavljaju neki slojevi drugi, najčešće žbuka, mi smo ogolili i pokazali u njenom izvornom, industrijskom obliku. “, dodaje Ćurković.

Investitor prati načela biodinamičke poljoprivrede zbog čega nije imao posebne strojarske zahtjeve za svoj podrum. 

“Zahtjevi su bili najviše za manipulaciju kako ćemo se kretat u tom podrumu, gdje će biti bačve, gdje će biti boce na odležavanju i svi drugi dijelovi podruma. Tako da smo to uspjeli posloži na način da nismo nigdje fulali i da naš podrum jako dobro funkcionira i mi smo mogu reći, prezadovoljni.”, ističe Tomac.  

Podrum je povezan sa starim dijelom koji više nije bio dostatan, a otprilike na pola puta između njih nalazi se arhiva kružnog tlocrta i posebne atmosfere, čija vrata odaju dojam ulaska u dobro čuvanu kriptu. 

“Pa to jest kripta, ja bi bio sretan da ljudi kada ulaze u taj prostor osjećaju neku atmosferu tišine, mira, da ima možda nekih sakralnih elemenata od rituala pa nadalje. Ja sam si nekako tako zamišljao, odnosno ne samo ja nego cijeli moj tim, mi koji smo radili na tom projektu smo tako zamišljali taj prostor. “, pojašnjava Ćurković.

Ispod drvene kape ispunjene slamom nalazi se kušaonica, a izlaskom na veliku terasu, dobije se jasan dojam da je građevina u potpunosti uklopljena u svoj okoliš. Iako relativno male površine, oko 600 četvornih metara, mnoge su se struke morale udružiti za savršenu izvedbu. 

“Ovo je mala kuća, znači to je mali projekt, ali zapravo bez vrlo, vrlo jasne i organizirane sheme od projektiranja pa do izvođenja, ne bi to ovo moglo nikad zaživjet. Tako da su svi sudionici od nas projektanata do nadzornih inženjera i na kraju izvođača, bili jako važi i investitora posebno spominjem.”, ističe Ćurković.

Arhitektova zaljubljenost u prirodna vina pridonijela je stvaranju ove impresivne građevine

“Da Tomo nije u svijetu vina i da ne poznaje srž proizvodnje vina, ne bi nikad naš podrum ovako izgledao.

On je pretpostavio da bi filozofija arhitekture ovog podruma trebala biti jednaka kao i filozofija našeg pristupa vinima, to znači da se vina ne zamaskiravaju sa nekim nepotrebnim stvarima, nego se pušta prirodi da iznese tu svoju energiju koju mi onda iz grožđa pretvorimo u tekućinu koju punimo u bocu.

Stvarno je ispalo da je podrum refleksija onoga što mi razmišljamo o vinima. “, zaključio je Tomac.

A bez dobrog investitora, ništa od ovoga ne bi bilo moguće. 

Nastavite čitati

Gradnja doma

Evo kako spriječiti smrzavanje cijevi i što učiniti ako se to dogodi

Smrznute vodovodne cijevi ozbiljan su rizik tijekom vrlo hladnog zimskog vremena

Smrznuta cijev može biti tempirana bomba, jer curenje možda neće biti vidljivo – sve dok se smrznuta voda koja blokira cijev ne počne otapati. Ako se ostavi bez nadzora, otapanje leda u smrznutim cijevima može uzrokovati velike poplave, štetu od vode te uništenje zidova, stropova i podova, što može prouzročiti troškove od nekoliko desetaka tisuća eura, ako cijev ne pukne dok led raste.

Zašto se cijevi smrzavaju?

Cijevi su najosjetljivije na smrzavanje kad temperature padnu na -7 °C ili niže, posebno ako su temperature ispod nule više dana zaredom. Također su sklone smrzavanju ako se nalaze:

  • U vanjskom zidu izloženom hladnom vanjskom zraku.
  • U ormariću ispod sudopera (posebno blizu vanjskog zida).
  • U negrijanom podrumu ili prostoru ispod kuće.
  • Blizu vanjskih slavina (za vrtno crijevo).

Ako je vaša cijev smrznuta, ali još nije pukla, potrebno ju je odmah odmrznuti. Postoji nekoliko tehnika za odmrzavanje, ovisno o tome gdje se cijev nalazi.

Kako pronaći smrznutu cijev

Smrznuta cijev koja još nije pukla često se prepoznaje po slavinama. Ako otvorite slavinu tijekom vrlo hladnog vremena, a voda ne teče ili teče vrlo sporo, vjerojatno je cijev blokirana ledom. Odmah poduzmite sljedeće korake:

  1. Zatvorite vodu: Pronađite ventil za zatvaranje vode slavine ili glavni ventil kuće.
  2. Otvorite slavinu: Oslobodite pritisak otvaranjem slavine povezane sa smrznutom cijevi.
  3. Identificirajte smrznutu cijev: Pratite cijev od slavine prema hladnim područjima, kao što su vanjski zidovi ili negrijani prostori.
  4. Pronađite smrznuti dio: Potražite dijelove cijevi s mrazom ili ledom; možda će izgledati ispupčeno ili oštećeno.

Gdje se nalazi glavni ventil za vodu i kako ga zatvorit

Kako odmrznuti cijev unutar zida

Ako otkrijete smrznutu cijev iza zida ili stropa koja još nije pukla, odmah poduzmite korake kako biste spriječili oštećenje konstrukcije vašeg doma.

  1. Pojačajte grijanje: Pojačajte grijanje u kući i pričekajte. Ako se očekuje hladno vrijeme, održavajte toplinu u kući kako biste spriječili smrzavanje cijevi.
  2. Otvorite ormariće: Ako je cijev unutar zida kupaonice ili kuhinje, otvorite vrata ormarića kako bi toplina doprijela do zida.
  3. Otvorite zid: Ako je puknuće neizbježno, uklonite dio zida kako biste došli do smrznutog dijela cijevi i zatim ju odmrznuli kao da je izložena.

Kako odmrznuti izloženu cijev

Ako je smrznuta cijev izložena, primjerice u podrumu ili garaži, možete koristiti nekoliko tehnika. Uvijek počnite s grijanjem cijevi bliže slavini, krećući se prema smrznutom dijelu. To omogućuje vodi da izlazi dok se led topi.

Upozorenje:

Nikada nemojte koristiti plamenik ili otvoreni plamen za odmrzavanje cijevi zbog opasnosti od požara i oštećenja cijevi.

  • Sušilo za kosu: Koristite sušilo za kosu, usmjeravajući toplinu na smrznuti dio. Stavite lim za pečenje iza cijevi kako biste reflektirali toplinu.
  • Prijenosni grijač: Usmjerite grijač prema smrznutoj cijevi, posebno ispod sudopera.
  • Električna grijaća traka: Zamotajte traku oko cijevi i uključite ju u struju.
  • Grijaća podloga: Omotajte grijaću podlogu oko cijevi i polako pomičite prema smrznutom dijelu dok voda ne počne teći.
Stigla je sezona grijanja: Pet savjeta kako do uštede energije i manjih troškova

Kako spriječiti smrzavanje cijevi

  1. Ostavite slavinu da kapa: Protok vode sprječava smrzavanje.
  2. Održavajte toplinu: Grijanje u kući treba biti minimalno 13°C .
  3. Otvorite ormariće: Topli zrak iz prostorije doprijet će do cijevi.
  4. Izolirajte cijevi: Koristite izolacijske materijale za zaštitu cijevi u hladnim područjima.
  5. Zaštitite vanjske slavine: Uklonite crijeva i pokrijte slavine zaštitnim poklopcima.
  6. Zatvorite pukotine: Zatvorite sve pukotine oko cijevi kako hladan zrak ne bi ulazio.
  7. Redovito pregledavajte: Pozovite vodoinstalatera za pregled cijevi i zamjenu oštećenih dijelova.

Preventivne mjere su ključne kako biste izbjegli skupe popravke i štetu od smrzavanja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice