Gradnja doma
Prozori u kući vam se često magle? Znamo zašto se to događa i kako problem riješiti
Zamagljenost može doći i otići ovisno o vremenskim uvjetima

Obično nazivani termo prozori, izolirani dvostruki i trostruki prozori, službeno poznati kao IGU (izolirane staklene jedinice), pružaju znatno bolju energetsku učinkovitost od prozora s jednim staklom.
Bilo da se radi o jednostavnom zatvorenom sloju od dva stakla ili sofisticiranijoj IGU jedinici s premazima i inertnim plinom koji ispunjava prostor između stakala, ovi prozori igraju važnu ulogu u energetskoj učinkovitosti doma.
Kao i kod svakog zatvorenog sustava, ponekad se javlja jedan problem: zarobljena vlaga. Kada se voda zarobi između stakala, očituje se kao magla s unutarnje strane. Ta vlaga ne može sama ispariti. Ipak, postoje neka rješenja za zamagljene prozore koja ne zahtijevaju potpunu zamjenu prozora: zamjena IGU jedinice i odmagljivanje.
Kada se voda zarobi između stakala, ona se manifestira kao magla na unutarnjoj strani. Ta vlaga ne može sama izaći. Ali postoji nekoliko rješenja za zamagljene prozore koja su daleko od potpune zamjene prozora: zamjena stakla i odmagljivanje.
Razumijevanje IGU-a
Danas gotovo svi prozori, bilo da se radi o novoj gradnji ili zamjeni, u svojoj srži imaju izoliranu staklenu jedinicu ili IGU. To znači dva ili ponekad tri stakla koja su tvornički zapečaćena zajedno kako bi tvorila jednu jedinicu; ne mogu se odvojiti. Jednostruki prozori su teško pronaći i uglavnom su ograničeni na starije kuće (prije 1980-ih) ili pomoćne zgrade (šupe itd.) gdje ušteda energije nije važna.
Osnovni IGU u kojem je prostor između zapečaćenih stakala ispunjen zrakom nudi bolju energetsku učinkovitost od jednostrukog prozora, ali toplinska energija se i dalje prilično lako prenosi kroz zrak, u kojem se molekule lako aktiviraju kada su izložene toplini. Dakle, iako je IGU ispunjen zrakom mnogo bolji od jednostrukog prozora u stvaranju toplinske pregrade, postoje i druge opcije koje mogu obaviti mnogo bolji posao.
Bolje rješenje je ispuniti prostor između stakala u IGU-u teškim, inertnim plinom poput argona ili kriptona. U tim gustim plinovima molekule se kreću mnogo sporije pod utjecajem toplinske energije, što znači da će prozori s IGU-ovima punjenim takvim plinom stvoriti mnogo bolju barijeru protiv gubitka topline. Iz tog razloga, gotovo svi izolirani termoizolacijski prozori sada koriste jedan od inertnih plinova za punjenje prostora između stakala.
Zamagljeni prozori: Što ih uzrokuje
Čest problem s IGU-ovima javlja se kada se pečati oko rubova staklene jedinice počnu kvariti, omogućujući inertnom plinu da izađe i vanjskom zraku da uđe u prostor između staklenih ploča.
Kao rezultat, vlaga u infiltriranom zraku može se kondenzirati kada su uvjeti pravi (hladnije vanjsko staklo naspram toplog zraka unutar staklene ploče), uzrokujući da se na staklu pojavi zamagljenost koju gotovo svi poznaju.
Prozori – na što sve paziti kad ih birate?
Ljeti, kada vanjske temperature održavaju staklo toplim, vlaga unutar stakla se obično ne kondenzira u vidljivu kondenzaciju. Ipak, kako vrijeme hladi, vlažan zrak koji dodiruje hladno vanjsko staklo uzrokuje kondenzaciju vlage u vidljive vodene kapljice. Kad god vidite ovakvu vrstu zamagljenosti koja dolazi i odlazi na prozoru, imate posla s izoliranim prozorom koji je izgubio svoje pečate.
Rješenja za zamagljena stakla: Zamjena i odmagljivanje
Do nedavno, zamagljenost izoliranog stakla bila je nešto s čime ste ili živjeli ili ste se nosili zamjenom prozora. To može uključivati zamjenu cijelog krila – IGU-a i drvenog ili stakloplastičnog okvira oko stakla – ili uklanjanje i zamjenu samo IGU panela unutar okvira krila. Drugo rješenje je odmagljivanje stakla iznutra prema van.
Zamjena
Prednosti
- Novo staklo prozora
- Zadržani inertni plinovi
- Jeftinije od potpune zamjene prozora
Nedostaci
- Malo tvrtki pruža uslugu
- Skuplje od odmagljivanja
- Loši okviri se ne zamjenjuju
Iako zamjena IGU-a nije jeftin proces, jeftinija je od potpune zamjene cijelog prozorskog sklopa. A novi IGU paneli dolaze s jamstvom na kvar određeno vrijeme nakon ugradnje.
Zamjena IGU-a ili IGU-a plus krila obično je jeftinija od potpune zamjene prozora jer je potrebno manje rada i manje dijelova. Međutim, može biti teško pronaći tvrtku koja će zamijeniti samo vaše IGU-ove ili krila.
Odmagljivanje prozora
Prednosti
- Prozor se zadržava
- Nema odlaganja teških materijala
- Jeftinije od zamjene IGU-a ili cijelog prozora
Nedostaci
- Gubitak neke količine toplinske izolacije
- Malo tvrtki nudi uslugu odmagljivanja
- Magla će se vratiti ako se pečat prozora ponovno pokvari
Alternativno, zamagljena stakla mogu se popraviti postupkom odmagljivanja. Odmagljivanje prozora može proizvesti kozmetičke rezultate koji poboljšavaju vidljivost kroz vaše prozore. Odmagljivanje prozora može proizvesti kozmetičke rezultate koji poboljšavaju vidljivost kroz vaše prozore.
Jedna od prednosti odmagljivanja prozora je ta što prozori ostaju na mjestu; jednostavno se popravljaju. Bez zamjene, gotovo da nema nereda i nema odlaganja nebiodegradabilnih dijelova prozora.
S druge strane, odmagljivanje ne vraća izolacijsku sposobnost (R-vrijednost) prozora na njezinu izvornu razinu. Budući da se inertni plin zamjenjuje zrakom, gubi se dio R-vrijednosti.
Odmagljivanje neki stručnjaci kritiziraju, dok ga neki vlasnici kuća hvale zbog kozmetičkih poboljšanja.

Propuh, visoki računi, alergije… Znakovi koji otkrivaju da je vrijeme za nove prozore
Kako funkcionira odmagljivanje prozora
Postupak odmagljivanja prozora izbacuje vodenu paru iz unutrašnjosti prozora. Zatim se prozor brzo ponovno zatvori prije nego što više vlage zasićenog zraka može infiltrirati IGU.
Profesionalni izvođači odmagljivanja slijede jednostavan postupak koji se obično izvodi iznutra kuće. Toplo vrijeme je pogodnije za odmagljivanje prozora. Prozori se ne mogu odmagljivati na temperaturama smrzavanja ili ispod nule.
1. Bušenje rupa u staklu
Tehničar izbuši sitne rupe u staklu kako bi izvukao vlagu između staklenih ploča. Obično se izbuše dvije rupe. Zatim je potrebno nekoliko sati do nekoliko dana da vlaga izađe iz prozora.
2. Nanošenje anti-magla otopine
Na unutarnju stranu prozora nanosi se anti-magla otopina. Kada vlaga nestane, uklanjaju se i većina mrlja (naslage kalcija i magnezija).
3. Nanošenje tekućeg brtvila
Tekuće brtvilo se dodaje na dno stakla na bilo koju od rupa koje se neće zadržati za ventilaciju.
4. Dodavanje otvora za ventilaciju
Nakon što sva vlaga nestane, na prozor se dodaju otvori za ventilaciju kako bi prozor mogao prirodno ispuštati vlagu i zrak.
Gradnja doma
Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj
Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući
Zašto osigurati svoj dom?
Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.
Koje vrste osiguranja doma postoje?
Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.
Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.
Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.
Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.
Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.
Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.
Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?
Cijena ovisi o:
- veličini i vrijednosti nekretnine,
- razini pokrića i uključenim rizicima,
- lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).
Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.
Kako odabrati policu osiguranja doma?
- Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
- Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
- Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
- Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području
Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.
Gradnja doma
Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.
Koliko kuća može biti pametna?
Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar
Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.
– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.


Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu
Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.
– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.
Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.
– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?
Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.
– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.
Kako upravljati pametnom kućom?
Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.
– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

Koliko košta pametna kuća?
Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.
– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom
Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.