Povežimo se

Gradnja doma

Namještaj od pluta – visoko funkcionalni materijal za opremanje interijera i eksterijera

Iako je dizajn u fokusu, ne treba zanemariti njegova izolacijska i akustična svojstva.

Suvremen dizajn i visoka funkcionalnost stavili su u fokus namještaj od pluta. Može se koristiti u interijeru i eksterijeru, a taj je materijal vrlo zanimljiv i zbog svojih izolacijskih svojstava.
Pluto je prirodni materijal dobiven iz kore hrasta plutnjaka koja se može brati svakih devet godina bez oštećenja stabla, što ga čini obnovljivim resursom.

“Prije svega on je krenuo kao građevinski materijal, kao izolator, zato što su njegova termoizolacijska svojstva, izolacija od buke izuzetna, pa recimo u odnosu na klasične izolacijske materijale termomaterijala, duplo tanje, pluto daje ista termo svojstva kao i duplo veće kamene vune i stiropori… Međutim, za izradu namještaja ideja je došla iz tvornice koja je radila izolacije i shvatili su da zapravo kroz dizajn mogu dati i više i krenuli su sa zidnim oblogama GenCork i nakon toga njihov dizajner Tony Grilo je počeo i sa linijom namještaja BlackCork. “, pojašnjava direktor Iverpana, Mladen Jambrović.

Prednosti pluta

Pluto kod nas nije popularan materijal za izradu namještaja, ali u Portugalu se koristi oduvijek, a njegove prednosti su brojne – osim što je prirodni materijal koji diše zajedno s prostorom, upija zvukove i vibracije.

Iverpan kroz humanitarni projekt unio vesele boje u dječje vrtiće

“Za razliku od većine ostalih materijala, pluto jako dobro apsorbira i vibraciju što je bilo zgodno na jednom projektu gdje su u kafiću zvučnici bili obješeni na žice, a stanari iznad su se bunili na buku, iako su bili vrlo posebni sustavi koji usmjeravaju zvuk samo prema dolje, vibracije su se preko tih žica prenosile na samu zgradu i oni su imali određenu buku, kad smo stavili pluto i provukli žice kroz pluto, te su vibracije nestale.”, dodaje.

Namještaj od pluta poznat je po svojoj izdržljivosti i svestranosti, a dovoljno je fleksibilan da se od njega može izraditi baš sve, a sugovornik ističe da je ideja ta da mašta dizajnera bude ono što je ograničavajući faktor. “Uz neke sitnice, ne smije biti pretanko. Dakle, oni rade sjedalice, fotelje, naslonjače, rade taburee, rade stolove, rade sjenila za lampe, rade, pa gotovo sve što je moguće. Mislim, nije riječ o mekanom materijalu, dakle i sjedenje na ovom plutu nije mekani užitak ali je svakako užitak.”, dodao je.

Ekspandirano pluto može se koristiti za interijer ali i eksterijer. Što se tiče završnog sloja, odnosno nekakve impregnacije, ona nije potrebna jer pluto jednostavno propušta vodu, on ju ne zadržava, ne upija ju na bilo koji način. “Međutim, budući da je dobiveno kuhanjem, onda je ono vruće bilo i postoji mogućnost da zaprlja površinu i onda se na određeni način impregnira lakovima bezbojnima ili s pigmentom smeđim i na taj način se zapravo mi kao korisnici štitimo od prljavštine. Ono što je istina je da pluto vremenom stari, dakle, kao bilo koji prirodni materijal, ono će s vremenom, poput moje brade, dobiti određenu patinu i to možemo malo usporiti opet korištenjem tih završnih premaza.”, pojašnjava sugovornik.

Pluto se koristi i za zidne obloge. Iako je dizajn u fokusu, ne treba zanemariti njegova izolacijska i akustična svojstva.

“Sve te zidne obloge mogu se postavljati i u interijeru i u eksterijeru što smo nedavno imali priliku vidjeti u Velikoj Gorici smo radili jedan eksterijerni pluto i ta je zgrada dobila nagradu Big See awards za privatne kuće.Osim formi koje su oni predložili, postoji mogućnost da dizajner sam složi nešto što želi i osim ovih vrlo složenijih formi, postoji sad i varijanta da se ide na jednostavnije i cjenovno jeftinije varijante. To bi moglo malo pojačati i primjenu i ovim našim podnebljima koja nisu toliko navikla na pluto. “, zaključio je sugovornik.

Namještaj od pluta je antibakterijski, vizualno zanimljiv i u interijer unosi posebnu toplinu.

Iz pluta se rade čudesne obloge i fantastičan ekološki održiv namještaj koji budi sjećanja i tek ga trebamo prihvatiti u svoje domove.

Gradnja doma

Osiguranje doma: Miran san za vas i vašu obitelj

Saznajte koje vrste osiguranja doma postoje i kako odabrati policu

Dom je često najveća životna investicija, ali i mjesto sigurnosti i uspomena. Ipak, mnogi vlasnici u Hrvatskoj još uvijek nemaju sklopljeno osiguranje doma, iako ono pruža zaštitu od neočekivanih troškova koji mogu nastati u trenu. Evo zašto biste trebali osigurati svoj dom i koja sve osiguranja postoje.

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

Zašto osigurati svoj dom?

Poplave, požari, potresi, provale ili puknuća cijevi – nezgode se događaju, a štete mogu biti velike. Osiguranje doma znači da u slučaju nesreće ne morate sami snositi sve troškove sanacije, čime štitite svoj budžet i osiguravate sigurnost za obitelj.

Koje vrste osiguranja doma postoje?

Osiguranje nekretnine (imovine)
Pokriva štete na samoj nekretnini – zidovima, podovima, instalacijama, ugrađenim kuhinjama i sanitarnim čvorovima.

Najčešće uključuje rizike poput požara, udara groma, oluje, tuče, izlijevanja vode, eksplozije, pada stabla i slično.

Osiguranje kućanstva (pokretnina)
Pokriva štete na svim stvarima unutar doma – namještaju, kućanskim aparatima, osobnim stvarima, elektroničkoj opremi.

Može uključivati i osiguranje od krađe ili provale.

Osiguranje od potresa
Važno je posebno u seizmički aktivnim područjima poput Zagreba ili Dalmacije.

Često se ugovara kao dodatno pokriće unutar police osiguranja nekretnine.

Osiguranje od odgovornosti
Pokriva štete koje vi ili članovi vašeg kućanstva (uključujući kućne ljubimce) nenamjerno prouzročite trećim osobama, npr. ako pukne cijev u vašem stanu i ošteti stan ispod.

Koliko košta osiguranje doma?

Cijena ovisi o:

  • veličini i vrijednosti nekretnine,
  • razini pokrića i uključenim rizicima,
  • lokaciji (npr. cijena osiguranja od potresa viša je u Zagrebu).

Osnovno osiguranje kuće ili stana može iznositi od nekoliko desetaka eura godišnje, dok police s potresom i krađom mogu biti višestruko skuplje – ali u usporedbi s mogućom štetom, ulaganje je minimalno.

Kako odabrati policu osiguranja doma?

  • Procijenite vrijednost svoje imovine i što želite osigurati
    Usporedite police različitih osiguravajućih kuća
    Provjerite uvjete i iznose pokrića za svaki rizik
  • Razmislite o osiguranju od potresa, osobito ako živite u starijoj zgradi ili seizmički rizičnom području

Osiguranje doma nije samo financijska sigurnost, već i miran san za vas i vašu obitelj. Neočekivane situacije događaju se kad im se najmanje nadamo, a osiguranje je najbolji način da ih prebrodite bez velikih financijskih posljedica.

Nastavite čitati

Gradnja doma

Pametna kuća: Budite sigurni da vam je dom na sigurnom, čak i kada vi niste kući

pametna kuća

Pametni sustavi za upravljanje domom danas su dostupniji nego ikad, a osim praktičnosti, donose i veliku sigurnost. Sustavi pametne kuće ne štite samo od provala, već i od neželjenih situacija poput požara ili poplava, pretvarajući dom u mjesto gdje su udobnost i sigurnost uvijek prioritet.

Koliko kuća može biti pametna?

Pametna kuća – vaš nevidljivi čuvar

Kako ističe Tomislav Obradović, stručnjak za sustave pametnih kuća, automatizacija doma daje osjećaj sigurnosti, posebno kada nismo prisutni.

– U naprednim sistemima kućne automatizacije imamo funkcije koje nam omogućavaju da po izlasku iz kuće upalimo funkciju koja simulira prisutnost. To znači da možemo paliti i gasiti svjetla, spuštati i dizati rolete, što potencijalnim provalnicima signalizira da je netko doma.

pametna kuća
pametna kuća

Pametni video nadzor i senzori za potpunu zaštitu

Video nadzor više nije samo kamera na zidu. Pametni sustavi povezuju kamere sa senzorima pokreta i drugim funkcijama.

– Ako se radi o kući, vanjske kamere sa senzorima pokreta mogu detektirati osobu koja uđe u kadar i tada upaliti rasvjetu ili druge dijelove kuće, stvarajući dojam da je netko unutra, objašnjava Obradović.

Osim zaštite od provalnika, pametna kuća štiti i od drugih opasnosti. Senzori za dim, plin ili curenje vode odmah šalju signal korisniku.

– Ako se detektira curenje vode, sustav automatski zatvara glavni ventil. Kod požara, detektori šalju impuls, a sve informacije stižu korisniku na telefon. Tako odmah znamo je li netko ušao u sektor kamere ili je došlo do nezgode.

pametna kuća

Žičana ili bežična instalacija – što odabrati?

Za potpunu pouzdanost, savjetuje se žičana instalacija, iako postoje i bežične varijante.

– Bežični sustavi su mogući, ali bitno nepouzdaniji. Ako želimo da sve radi kako treba, potrebno je razvući žice od svakog trošila do glavnog ormara. Najčešće se instalacija izvodi prilikom gradnje ili veće adaptacije stana ili kuće, kaže Obradović.

Kako upravljati pametnom kućom?

Pametnim sustavom upravlja se putem mobilnog telefona, no uvijek postoji i opcija fizičkog upravljanja.

– Načelno se stavljaju tipkala na zid gdje u svakom trenutku možemo nešto upaliti ili ugasiti. Često se izrađuju scene, primjerice za 14 prozora s roletama, pa s jednim pritiskom spuštamo ili dižemo sve rolete. Isto vrijedi i za rasvjetu – moguće je programirati scensku rasvjetu koja se prilagođava trenutku.

pametna kuća

Koliko košta pametna kuća?

Investicija u automatizaciju doma ovisi o opsegu sustava, ali postoji okvirna procjena.

– Za neku osnovnu kućnu automatizaciju, gruba matematika je oko 100 eura po kvadratu. Tu je uključena kompletna oprema za elektro ormar, tipkala na zidu, projektiranje i montaža. Naravno, cijena može rasti ovisno o željama klijenta, pojašnjava Obradović.

Sigurnost i udobnost u jednom

Pametni sustavi nisu samo trend. Oni su ulaganje u sigurnost doma, miran san i praktičnost svakodnevnog života. Bilo da želite zaštitu od provala, poplava ili požara, ili samo udobnije upravljanje roletama i rasvjetom – pametna kuća daje vam sigurnost, čak i kada vi niste kod kuće.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice