Gradnja doma
Dodijeljene prestižne nacionalne ‘Godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivi razvoj’
Tri organizacije okupljene u kampanju „Obnovimo Hrvatsku“, dodijelile su prestižne Godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivi razvoj.
Godišnja nagrada za zelenu gradnju i održivi razvoj ustanovljena je s glavnim ciljem podizanja ugleda struke u široj i stručnoj javnosti, promicanja izvrsnosti na području zelene gradnje i održivog razvoja, stalnog unapređenja načela dobroga poslovanja i cirkularnog gospodarstva, a sve u cilju očuvanja okoliša i održivog razvoja društva u Republici Hrvatskoj – u svojem su obraćanju istaknuli predsjednici triju organizacija. Na samoj dodjeli se okupilo oko 200 gostiju i to predstavnika industrije, akademske zajednice, ali i samih institucija vezanih uz zelenu gradnju i održivi razvoj.
Planovi za iduću godinu i nagrade
Predstavnici triju organizacija ukratko su pozdravili okupljene sudionike te predstavili dosada odrađene aktivnosti kao i planove za nadolazeću godinu.

Od mnoštva pristiglih prijava, povjerenstvo od 11 stručnjaka iz područja zelene gradnje i održivog razvoja izabralo je pobjednike u šest kategorija.

Počasnom kategorijom – OSOBA GODINE – želi se odati priznanje osobama koje su se posebno istaknule u promicanju zelene gradnje i održivog razvoja. Ove godine po prvi puta nagrada za osobu godine dodijeljena je dvjema osobama. Načelnice Ministarstva graditeljstva i prostornoga uređenja Ines Androić Brajčić i Irena Križ Šelendić primile su Godišnju nagradu za zelenu gradnju i održivi razvoj u kategoriji Osoba godine za 2019. godinu. „Izuzetna mi je čast primiti ovu nagradu, posebno sam počašćena time što ona dolazi od struke, a još me više veseli što je ovo i odavanje priznanja svemu onome što radimo u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja. Zahvaljujem što ste prepoznali naš dosadašnji rad na promicanju zelene gradnje i održivog razvoja. S tim nastavljamo i u razdoblju pred nama, i to posebice s energetskom obnovom zgrada, no u novom ćemo financijskom razdoblju razvijati i provedive mjere za poboljšanje izgrađenog okoliša u kojem živimo i vjerujem da ćemo u tome biti jednako uspješni“, istaknula je Ines Androić Brajčić, načelnica Sektora za programe Europske unije, međunarodne i EU poslove u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja prilikom preuzimanja Godišnje nagrade za zelenu gradnju i održivi razvoj u kategoriji osoba godine. Irena Križ Šelendić, načelnica Sektora za energetsku učinkovitost u zgradarstvu, zahvalila je na uručenoj nagradi, kao i svim suradnicima u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja, te istaknula da je ovo priznanje za rad na promicanju energetske učinkovitosti u zgradarstvu i dekarbonizaciji zgrada na kojima radi zadnjih deset godina. Spomenula je da će se u Ministarstvu i dalje nastaviti raditi na promicanju zgrada gotovo nulte energije, izradi Dugoročne strategije obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine, te novim programima energetske obnove zgrada.

Dobitnik nagrade u kategoriji Institucija / Organizacija godine dobila je Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split.
Škola je ove godine obogatila svoju raznovrsnu ponudu kvalitetnih obrazovnih programa uvođenjem Tehničara održivog razvoja i gradnje, te time proširila svoj obrazovni djelokrug na područja zelene gradnje, energetske učinkovitosti , gospodarenja otpadom i zaštite okoliša. Program predviđa snažnu suradnju s tvrtkama koje se bave navedenim i čije je djelovanje usklađeno s principima održivog razvoja.
Nagradu su preuzele profesorice Ines Topić Vuko, Dubravka Dabro, a s njima i učenici Roko Ćosić Šurlin, Hrvoje Zovko, Ema Nikolić, Petra Mandić, Ivano Donadini i Ante Kovač.

U kategoriji Građevina godine – Novogradnja, dobitnik nagrade je projekt Grand Park hotel Rovinj.
Grand Park Hotel Rovinj tribina je za najljepšu pozornicu na Jadranu. Svaka etaža hotela izmaknuta je i prati nagib terena čime su stvorene velike površine terasa, mediteranskih vrtova, vodenih površina, bazena i sunčališta. Gdje god da se u hotelu nalazi, gost dobiva dojam boravka u parku s pogledom na Rovinj, Sv. Eufemiju, otok Sv. Katarinu i najljepše zalaske sunca u more. Projekt je projektiran od 2015. do 2018. Gradnja je započela u 3. mjesecu 2017. i trajala je do 2019. Autor projekta je: 3LHD.
Nagradu je preuzela Romana Ilić, direktorica 3LHD-a.

“Opsežna transformacija zgrade dječjeg vrtića Loptica” je zajednički pothvat Grada Koprivnica i Regionalne energetske agencije Sjever te je ova građevina dobitnik nagrade u kategoriji Građevina godine – Rekonstrukcija. Ova rekonstrukcija provedena je i sufinancirana u sklopu EU projekta pod nazivom Prominent MED. Montažna i većinom drvena zgrada vrtića Loptica, izgrađena 1982. godine, bila je na kraju vijeka trajanja. Zbog te činjenice, ali i zbog visoko postavljenih ciljeva rekonstrukcije, za ovaj su pothvat primijenjeni neuobičajeni i potpuno novi pristupi. Kako bi svi postojeći problemi zgrade i zahtjevi investitora mogli biti provedeni u kratkom vremenu, po prvi je puta u Hrvatskoj proveden postupak javne nabave inovacija.
Nagradu su preuzeli: Denis Premec, REA Sjever i Ida Šipek, ravnateljica Dječjeg vrtića Tratinčica, u sklopu kojeg se nalazi objekt Loptica.

Studije i strategija razvoja zelene infrastrukture grada Siska predstavlja primjer dobre prakse na nacionalnoj razini u planiranju zelene infrastrukture u urbanim područjima Republike Hrvatske. Iz tog razloga je ovaj projekt proglašen Projektom godine.
Na razini EU prepoznata je važnost zelene infrastrukture i potreba izrade Strategije ZI kao cjelovitog dokumenta, ponajprije s ekološkog aspekta radi sve izraženijeg trenda fragmentacije staništa i okolišnih promjena koje se reflektiraju kako na bioraznolikost, tako i na čovjeka. Nasuprot izraženih procesa urbanizacije, prevelike izgrađenosti, velike gustoće naseljenosti, prometne preopterećenosti, različitih oblika zagađenja koji kumulativno predstavljaju veliki pritisak na kvalitetu okoliša i života, Sisak predstavlja primjer višestrukih, ali neiskorištenih potencijala. Dužnost je svih članica EU pa tako i Hrvatske da djeluje prema načelima navedenih dokumenata te da implementira koncept zelene infrastrukture u nacionalne sektorske politike.
Nagradu su preuzeli: Jasna Matulić, dipl.oec., direktorica za integrirani razvoj, 3E PROJEKTI d.o.o. i doc.dr.sc. Goran Andlar, docent, Sveučilište u Zagrebu, Agronomski fakultet.

U kategoriji Studentski projekt godine, dva projekta su dobitnici priznanja: Revitalizacija zemljišta gospodarske namjene – Grad sv. Ivan Zelina i projekt ekološkog kampa RE:HUB, Velika Gorica.

Oba projekta nastala su u okviru EU projekta ”Razvoj profesionalnih kompetencija za zelenu gradnju (CPD4GB)”. Rješenja su proizašla je kao rezultat suradnje interdisciplinarnog tima kojeg čine po deset studenata u svakom ciklusu s pet različitih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Cilj projekata bio je (osim edukacije o principima zelene gradnje) ponuditi kvalitetno rješenje revitalizacije brownfield područja u okružju Velike Gorice i Sv. Ivana Zeline. Projekti promiču načela održivosti, ističu važnost očuvanja okoliša i suživota čovjeka i prirode te pružaju razne pogodnosti lokalnoj, ali i široj zajednici građana. Nagradu za projekt Grada Sv. Ivana Zeline preuzela je Marija Matić, studentica arhitekture na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, sudionica 1. ciklusa projekta CPD4GB zajedno s kolegama koji su radili na projektu. Nagradu za projekt Grada Velike Gorice je preuzeo Ivan Dajak, mag.ing.prosp.arch., sudionik 2 ciklusa projekta CPD4GB.

U svrhu poticanja međusuradnje, a sa ciljem dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja u rujnu prošle godine, iniciralo je Povelju o suradnji u cilju dekarbonizacije zgrada do 2050. godine, kao važan dokument koji će povezati sve grane društva.

Poveljom o međusobnoj suradnji uspostavlja se Stalni dijalog partnera u RH kroz sudjelovanje na zajedničkim radionicama i skupovima, koje će organizirati Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja.

Dosada su brojni ključni akteri na tržištu potpisali ovu Povelju, a u sklopu ovog događanja kao novi potpisnici Povelje pridružili su se i sljedeći partneri: HFC GRUPA d.o.o., Caparol d.o.o., Rudan d.o.o., JUB trgovina i promet d.o.o., SAINT GOBAIN građevinski proizvodi Hrvatska, Fabrika arhitekata d.o.o., Ytong porobeton d.o.o., Experto crede d.o.o., MAPEI Croatia d.o.o., Planetaris d.o.o., AGC Flat Glass Adriatic d.o.o. i Petračić projekt d.o.o..
Gradnja doma
Kuće od slame – istina koja će vas iznenaditi

U priči o tri praščića, kuću od slame prvu je otpuhao vuk. No u stvarnosti, kuće od slame daleko su čvršće, otpornije i održivije nego što mnogi misle. Upravo takvu gradnju danas sve više prepoznajemo kao pametan izbor za one koji žele zdrav, prirodan i energetski učinkovit dom.
Slama – materijal budućnosti u gradnji
Tradicija koja se razvija
Gradnja prirodnim materijalima prisutna je stoljećima, osobito u ruralnim krajevima. Razvojem tehnologije, osobito nakon izuma balirki koje su omogućile prešanje slame u kompaktne bale, kuće od slame doživljavaju pravi procvat. Bale slame danas se slažu poput cigli, stvarajući čvrste i stabilne zidove.
“Veliki skok dogodio se kada su se bale počele praviti u pravilnim oblicima. Tako su postale čvrst materijal koji je lako složiti i koji pruža odličnu izolaciju,” objašnjava graditelj prirodnim materijalima Kristijan Perlić.

Prednosti prirodne gradnje
Sve veći interes za kuće od slame dio je šireg trenda prirodne gradnje, koji nudi niz prednosti u odnosu na tradicionalne metode.
Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života
Gradnjom prirodnim materijalima smanjuje se upotreba kemikalija i umjetnih izolacija, čime se stvara zdravije životno okruženje. Zidovi od slame i gline prirodno reguliraju vlagu, pružaju vrhunsku toplinsku i zvučnu izolaciju, te osiguravaju optimalnu temperaturu u domu kroz sva godišnja doba.
Uz to, prirodna gradnja smanjuje emisije CO₂, koristi lokalno dostupne resurse i često uključuje reciklirane materijale, čime postaje važan doprinos održivom razvoju.

Tehnologija prirodne gradnje
Danas se za gradnju kuća od slame koriste i moderna pomagala. Primjerice, glinena žbuka može se nanositi automatski, iako mnogi i dalje preferiraju ručne tehnike zbog pristupačnosti i autentičnosti. Alati poput miješalica za ljepilo pokazali su se savršenim za miješanje gline i prilagođavanje novim potrebama prirodne gradnje.
Uz korištenje prirodnih materijala, kuće od slame pružaju brojne prednosti za zdravlje. Za razliku od standardnih građevina koje često sadrže kemikalije i ljepila, prirodni materijali poput gline i slame stvaraju zdravu unutarnju klimu. Glinena žbuka regulira vlagu, upija višak kada ga ima i otpušta kada je zrak suh, čime stvara optimalnu mikroklimu u domu.

Mitovi o slamnatim kućama
Najčešća pitanja o kućama od slame tiču se požara i štetnika. Strah da će slama lako izgorjeti ili da će miševi uništiti zidove potpuno je neutemeljen. Zidovi od tvrdobalirane slame, prekriveni glinenom žbukom, imaju vrlo malo zraka, što onemogućuje lako izgaranje. U slučaju požara, žbuka se pretvara u ciglu, a konstrukcija ostaje stabilna.
Primjeri iz prakse pokazuju da čak i kada dođe do požara, zidovi od slame često ostaju netaknuti, dok gori eventualna drvena konstrukcija.
Ovo su najvažniji savjeti koje treba slijediti u slučaju požara u kući ili stanu
Održiva budućnost
U svijetu, a sve više i kod nas, kuće od slame postaju sve češći odabir. U Hrvatskoj ih je već oko dvjestotinjak, a broj stalno raste. Uz klasične kuće, danas postoje i prefabricirani paneli od slame za brzu montažu, što dodatno olakšava cijeli proces.
Štoviše, kuće od slame pružaju izvrsnu toplinsku i zvučnu izolaciju, veliku termalnu masu koja regulira temperaturu, te dugovječnost koja često nadmašuje tradicionalne građevine. Drvene konstrukcije, ako su pravilno zaštićene, s vremenom postaju sve tvrđe i otpornije, što potvrđuju i brojni primjeri starijih kuća.

Kuće koje prkose predrasudama
Kad bi tri praščića danas birala svoj dom, možda bi svi jednoglasno odabrali kuću od slame. Zahvaljujući modernim saznanjima o gradnji i prirodnim materijalima, kuće od slame više nisu simbol slabosti, već pametne, održive i zdrave budućnosti.
Gradnja doma
Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Primjer kuće u kojoj se koristi Ytong porobeton, dovršene u svega devet dana, pokazuje sve prednosti ovog inovativnog sustava koji odgovara na potrebe suvremenog stanovanja.
1. Brzina gradnje uz potpunu funkcionalnost
Kuća investitorice Lidije Mažar površine je 50 četvornih metara i uključuje dnevni boravak s kuhinjom, spavaću sobu, kupaonicu i galeriju pod otvorenim krovom. Cijela nosiva i pregradna konstrukcija izvedena je Ytong elementima, što je omogućilo iznimno brzu realizaciju.

„Sve je počelo savjetom mog arhitekta Nenada Špoljarića, koji mi je predložio gradnju Ytongom. Nisam poznavala taj sustav, ali nakon istraživanja odlučila sam se za njega zbog brzine gradnje, odlične toplinske i zvučne izolacije te dugoročnih ušteda u režijama“, istaknula je investitorica.

2. Što je Ytong porobeton i kako funkcionira sustav gradnje?
Prema riječima Aleksandra Škurića, dipl. ing. aedif. i voditelja projekata u tvrtki Xella, Ytongov porobeton je porasti beton, građevinski materijal koji postoji već više od 100 godina, a u Hrvatskoj se koristi od 1996. godine.
U sustav gradnje ulaze:
- blokovi za vanjske, unutarnje i pregradne zidove,
- sustavi za izvedbu vertikalnih i horizontalnih serklaža,
- montažni nadvoji te
- bijeli strop kao međukatna ili krovna konstrukcija.
Ytong elementi lijepe se tankoslojnim ljepilom, a prvi red uvijek se postavlja na produžni mort radi nivelacije. Zahvaljujući preciznim dimenzijama blokova, postiže se brza i čista montaža, bez potrebe za velikim količinama dodatnog materijala.

3. Prednosti koje nudi Ytong kuća
Stručnjaci iz Xelle navode niz tehničkih i funkcionalnih prednosti zbog kojih je Ytong kuća sve češći izbor:
- Toplinska izolacija – zahvaljujući velikom udjelu zarobljenog zraka u materijalu, nije potrebna dodatna izolacija.
- Zvučna izolacija – odlična zaštita od vanjske buke.
- Protu potresnost – zbog male mase, Ytong kuće podnose potrese uz minimalna oštećenja.
- Brza gradnja – sustav omogućuje znatno kraće vrijeme izgradnje.
- Ekološki materijal – 100% reciklabilan, bez štetnih emisija.
- Otpornost na požar – A1 klasifikacija, ne gori i ne stvara dim.
- Jednostavna obrada – lagan za rezanje, bušenje i prilagodbu.
4. Energetska učinkovitost bez dodatne izolacije
Ytong blokovi dolaze u dvije debljine, ovisno o klimatskoj zoni:
- 30 cm – za primorske krajeve (SMART 30, U = 0,31 W/m²K)
- 40 cm – za kontinentalne krajeve (SMART 40, U = 0,24 W/m²K)
„Sustav 40 zamjenjuje klasičnu zidanu konstrukciju s 15 cm dodatne izolacije, dok sustav 30 pruža optimalnu zaštitu u blažim klimatskim uvjetima“, pojašnjava Škurić. Time se štedi na materijalu, radnim satima i dugoročno na režijama, bez kompromisa u energetskim standardima.

5. Otpornost na potres – ključna sigurnosna značajka
Zahvaljujući maloj masi konstrukcije i integriranim vertikalnim i horizontalnim serklažima, Ytong kuće spadaju u kategoriju zidanih konstrukcija s povećanom otpornošću na potres. Kako naglašava Škurić: „Potres je sila, a sila je masa puta akceleracija. Manja masa znači i manji učinak potresa na objekt.“
Ytong kuća nije samo simbol brze gradnje, već i primjer energetski učinkovite, protupotresne i ekološke arhitekture koja odgovara na sve zahtjeve suvremenog stanovanja. Zahvaljujući sustavnom pristupu gradnji i kvaliteti materijala, Ytong predstavlja rješenje za sve one koji žele funkcionalan, trajan i tehnološki napredan dom u najkraćem mogućem roku.
You must be logged in to post a comment Login