Povežimo se

Događanja

Zgrade 3+: sigurnost, ugodnost, kvaliteta

Sredinom veljače održan je Stručni skup na temu Zgrade 3+. I mi smo bili tamo.

zgrada-staklena

Stručni skup u organizaciji Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Klastera za energetsku učinkovitost i održivost u zgradarstvu – nZEB ove je godine održan online. Skup je to koji već godinama bez problema napuni Veliku dvoranu zagrebačkog arhitektonskog fakulteta, ali ovako je bio dostupan puno široj publici. Tema – Zgrade 3+: Sigurnost, Ugodnost, kvaliteta.

„Zgrade 3+ željeli smo naglasiti da kod zgrada je vrlo važno dobiti i sigurnost i ugodnost i kvalitetu boravka. Dosad smo se i prošlogodišnjih skupova bavili obnovom zgrada, protupotresna sigurnost, sigurnost od požara, a sad smo uključili i teme koje obrađuju općenito sigurnost boravka u našim prostorima, domovima, radnim prostorima, uz poštivanje svih mjera i ugodnosti i kvalitete boravka u takvim prostorima“, kazao nam je prof.dr.sc. Zoran Veršić s Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.

Nova energetska paradigma

Čak 90 posto našeg života i vremena provedemo u zatvorenim prostorima. Zato u njima treba biti ugodno i toplo, a vlažnost prostora treba biti kontrolirana. Uz sve to trebalo bi smanjiti utjecaj na okoliš.

„Nova energetska paradigma podrazumijeva puno sunčanih elektrana, puno energije vjetra, puno drugih obnovljivih izvora energije koji su nestalni. Energiju treba skladištiti. Pravi način i prirodni način kako to možemo napraviti i to je već prepoznato. Električni automobili koji kapacitetom svojih baterija zapravo pružaju veliku mogućnost da se to napravi kombinirajući pritom održivu mobilnost i skladištenje energije“, istaknuo je dr.sc. Julije Domac, posebni savjetnik za energiju i klimu Predsjednika RH.

Zagreb kreće s energetskim atlasom Grada

Neki europski gradovi stavili su pred sebe cilj da ubrzo postanu klimatski neutralni. Kopenhagen prednjači jer to misli ispuniti do kraja desetljeća. Zagreb kreće s energetskim atlasom Grada.  „Radi se o jednom vrlo prijemčivom sučelju preko kojeg možemo pratiti potrošnju struje, vode i plina i onda utjecati na njih. Dakle, možemo vidjeti gdje su neuralgične točke u gradu i onda po tom pitanju djelovati“, kazao je na skupu Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba.

Pokrenut je i program energetske obnove zgrada koja je u međuvremenu postala i protupotresna.

„Vezano na Nacionalni plan oporavka i otpornosti gdje je Ministarstvo graditeljstva nadležno za komponentu 6.1 Obnova zgrada, sve obnove moraju rezultirati energetskim uštedama. Imamo posebne komponente samo za energetski dio obnove, znači za zgrade neoštećene u potresu, a najveći dio alokacije od gotovo 4,5 milijarde kuna je za zgrade oštećene u potresu“, kazala je Irena Križ Šelendić iz MPUGiDI.

Cilj je da se obnovom zgrada postigne ušteda toplinske energije od najmanje 50 posto. A što više takvih obnova bude bilo, to ćemo biti bliži cilju da postanemo klimatski neutralni.

www.nzeb.hr

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Događanja

Artmarkova Jesenska aukcija u Hotelu Sheraton

Artmarkova Jesenska aukcija jedinstvena je prilika da oplemenite svoj dom umjetničkim djelom, ali i sudjelujete u humanitarnoj akciji

Artmark započinje novu sezonu sa Jesenskom aukcijom koja ujedno obilježava godinu dana izložbi i aukcija Artmarka u Zagrebu. Ovoga puta aukcija ima i dobrotvorni segmet posvećen udruzi Osmijeh, organiziran uz Rotary klub Zagreb – Donji grad.
Aukcija će se održati u Hotelu Sheraton, u srijedu 09. listopada sa početkom u 19 h, a do tad umjetnička djela možete razgledati u Kući Amruš, Trg J.J. Strossmayera 5, Zagreb. Ovdje možete pronaći jedinstvena remek-djela moderne i klasične umjetnosti, rijetke antikvitete, ali i suvremene kreacije koje intrigiraju i oduševljavaju.

Klasici hrvatske moderne

Umjetnost obogaćuje naš život estetski i emocionalno. Umjetničko djelo može izazvati različite osjećaje, inspirirati, povezati nas s kulturnim nasljeđem i produbiti naše razumijevanje svijeta, a kvalitetna umjetnička djela često s vremenom dobivaju na vrijednosti. Kupovina umjetnosti može biti dugoročno ulaganje koje donosi financijsku dobit, dok istovremeno uživate u ljepoti djela.

Prvi dio selekcije Jesenske aukcijske izložbe čini hrvatska moderna umjetnost. Hrvatska moderna u slikarstvu, koja se razvijala krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Obilježena je prelaskom s tradicionalnog akademskog realizma na individualne, subjektivne pristupe umjetnika, inspiriranih europskim modernističkim pravcima poput impresionizma, simbolizma i secesije, a među ključnim predstavnicima ističu se Vlaho Bukovac, Bela Čikoš Sesija i Oton Iveković čije radove možete pokušati ugrabiti na aukciji.

Suvremena umjetnost

Ovoga puta, aukcija poprima i humanitarni dio u organizaciji Rotary kluba Zagreb – Donji grad. 18 suvremenih umjetnika poklonila su svoja djela za ovaj dobrotvorni segment s ciljem pomaganja djece koja boluju od rascjepa usne i nepca.

Dobrotvorni lotovi aukcije numerirani su 67 – 84 i označeni su posebnom oznakom ( ❤️ )

Kupnjom umjetničkog djela u dobrotvorne svrhe izravno pomažete onima kojima je pomoć potrebna i time aktivno sudjelujete u stvaranju pozitivnih promjena u društvu.

Kako odabrati savršeno umjetničko djelo za svoj dom, otkriva stručnjak

Nastavite čitati

Događanja

Rekordan broj posjetitelja i izlagača na sajmu graditeljstva, opremanja i uređenja Promoarh

Sajmovi su jedinstvena platforma za istraživanje inovacija i stvaranje strateških partnerstva, zbog čega bilježe sve veći broj posjetitelja i izlagača, a jedan je održan upravo prošloga tjedna u Poreču. 

Četvrto izdanje međunarodnog sajma graditeljstva, opremanja i uređenja Promoarh održano je prošloga tjedna u Poreču, a okupio je brojne stručnjake iz graditeljskog sektora. 

“Imamo rekordan broj izlagača, ove godine čak preko 100. izlagači nam dolaze iz sedam europskih zemalja, dakle, iz Hrvatske, Austrije, Italije, Slovenije, Njemačke i Češke. Sajam se proteže na 2,500 metara kvadratnih unutrašnjeg izložbenog prostora i preko 1000 metara kvadratnih vanjskoj izložbenog prostora.”, izjavila je Ivana Štiković, direktorica sajma.

Ivana Štiković, direktorica sajma

Proizvođači ovakve sajmove vide kao idealnu priliku za demonstraciju najnovijih dostignuća i tehnologija u graditeljstvu te razmjenu znanja i iskustva. Organizatori su izrazito ponosni na izlagače koji im daju povjerenje i koji se rado vraćaju svake godine.

Izložbeni program pratile su i stručne edukcije. Održano je više od 30 predavanja na temu sigurnosti, energetske učinkovitosti te digitalizacije.

“Povjerena nam je jedan dan da organiziramo stručna predavanja iz područja energetske učinkovitosti i održivosti, evo to smo i ove godine napravili gdje su članovi klastera pripremili predavanja, razna predavanja upravo s temom energetske učinkovitosti, poboljšanja energetske učinkovitosti i održivosti u zgradarstvu. 

U sklopu samog predavanja smo prezentirali na početku i smjernice za energetsku obnovu zgrada koje su proglašene kulturnim dobrom, smjernice koje Arhitektonski fakultet sveučilišta u Zagrebu, sa svojim stručnjacima napravio za potrebe Ministarstva kulture i medija i u suradnji sa Ministarstvom graditeljrada koje su zaštićeno kulturno dobro.”, pojašnjava dr.sc. Zoran Veršić, Klaster NZEB.

Nedavno provedeno istraživanje potvrdilo je važnost sajmova za uspješno ostvarivanje kontakta s potencijalnim klijentima te širenje poslovnih kontakata, zato ne čudi što sajam svake godine bilježi sve veći broj posjetitelja i izlagača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice