Povežimo se

Gradnja

Toplinska izolacija krova ili stropa prema negrijanom tavanu

Gubici topline kroz krov mogu biti i do 30%. U ovisnosti od toga koristi li se potkrovlje za stanovanje ili ne, potrebno je izolirati ili direktno krov ili strop prema negrijanom potkrovlju.

Krov bi trebalo izolirati s 20 cm toplinske izolacije, a troškovi izolacije su oko 100 kn/m2. U ovisnosti o konstrukciji kuće, te njenom stanju očekivani rok povrata investicije je 3-5 godina.

KROV I KROVNA KONSTRUKCIJA

Iako je krov u ukupnim toplinskim gubicima u kući zastupljen s oko 10-20%, ima posebno važnu ulogu u kvaliteti i standardu stanovanja s obzirom da direktno štiti kuću od kiše, snijega, hladnoće i vrućine. Najčešći oblik krova na obiteljskim i manjim stambenim zgradama je kosi krov. Prostor ispod krova često se namjenjuje za stanovanje, iako je rijetko adekvatno toplinski izoliran. U tom slučaju, zimi se javljaju veliki toplinski gubici, ali je još veći problem pregrijavanja ljeti. Nije li krov dobro toplinski izoliran, kroz njega može proći i do 30% topline, stoga se preporuča toplinska izolacija krova i to od 20 cm. Naknadna toplinska izolacija nije jednostavna i ekonomski isplativa, jer je period povrata investicije 2-5 godina.

Krovna konstrukcija može bili drvena ili masivna, a izbor krovnog pokrova (crijep, lim, cementne ploče, šindra) ovisi o nagibu krova i klimatskim uvjetima. Krovni pokrovi se u pravilu dijele na tvrde i meke. Kao tvrdi pokrovi koriste se kameni materijali kao što je kamen škriljevac, krovne betonske ploče, proizvodi od cementnih vlakana te nešto rjeđe metalni pokrovi i šindra od tvrde smole. U mekane krovne pokrove ubrajamo bitumensku ljepenku, folije, lijevane izolacijske proizvode, mekano drvo, izopolimere kao i proizvode od trske i slame.

Kako kod ravnih, tako i kod kosih krovova, potrebno je spriječiti prodiranje difuzne vodene pare iz grijanih prostora u sloj toplinske izolacije i stvaranje kondenzata u toplinskoj izolaciji ili ga svesti na dozvoljeni minimum. Također, važno je spriječiti kondenzaciju vodene pare na unutrašnjoj površini. Parna brana se postavlja na toplijoj strani u odnosu na sloj toplinske izolacije.

Toplinska izolacija krova osigurava ugodne mikroklimatske uvjete boravka u prostorijama te time značajno smanjuje potrošnju energije za grijanje i hlađenje. Postavlja se između i ispod greda. Radi prekrivanja toplinskih mostova, preporuča se izvesti donji, drugi sloj toplinske izolacije. Kao toplinska izolacija primjenjuje se EKSPANDIRANI POLISTIREN (u tom slučaju nije potrebna brana protiv vjetra).

Sloj za provjetravanje je veoma važan jer kod loše provjetravanih krovova zimi mogu nastati štete usljed kondenzacije vodene pare i zamrzavanja. Poželjno je imati i rezervnu hidroizolaciju, potkrov ili kišnu branu.

 

Termoizolacija krova Dom2

 

Ugradnjom otprilike 20 cm toplinske izolacije s ukupnim koeficijentom prolaska topline U=0,20-0,25 W/(m2K) možete godišnje uštedjeti 18 litara lož ulja (90 kn/m2) ili 19m3 plina (39 kn/m2) po m2 kuće.

IZOLACIJA STROPA

Kod izolacije stropa postoji nekoliko slučajeva:
Stropne konstrukcije ispod ventiliranih potkrovlja
Stropne konstrukcije iznad negrijanih prostora – podruma
Stropne konstrukcije u mokrim prostorima
Stropne konstrukcije iznad otvorenih prolaza

STROPNE KONSTRUKCIJE ISPOD VENTILIRANIH POTKROVLJA

Masivne konstrukcije koje graniče sa zračenim potkrovljima najbolje je izolirati s gornje strane. Ispod toplinske izolacije (čija je potrebna debljina u ovom slučaju 20 cm) uglavnom nije potrebna ugradnja toplinske brane, ali kod lakih stropnih konstrukcija s lakšim montažnim stropnim oblogama potrebna je parna brana. Bitno je da se taj sloj ugradi potpuno zrakonepropusno. Kod stropnih konstrukcija vrijednost U ne bi smjela prelaziti 0,35 W/m2K, a za lakše se stropove preporuča do 0,25 W/m2K. Treba naglasiti da sve stropne konstrukcije treba dobro zaštiti od oborina ili drugih voda.

STROPNE KONSTRUKCIJE IZNAD NEGRIJANIH PROSTORA – PODRUMA

Postoji više rješenja. Moguća je toplinska izolacija sastavljena od dva sloja, donjeg koji je tvrđi i gornjeg koji je mekši, kako bi se spriječio prijenos zvuka po konstrukciji. Toplinska izolacija može biti u jednom sloju, ali je bitno da njena stišljivost ne prelazi 5 mm.

Moguća su i rješenja podnih konstrukcija izvedenih ˝suhim˝ postupkom. U tom je slučaju potrebno podnu oblogu odvojiti od donjih slojeva s odgovarajućim razdjelnim slojem.

Toplinska provodljivost kod ovakvih konstrukcija ne bi smjela prelaziti 0,45 W/m2K. Zbog potrebe za većom debljinom toplinske izolacije, visina svih slojeva iznad nosive stropne konstrukcije je od 14 do 16 cm, što se može iskoristiti za polaganje instalacijskih cijevi u stropnu konstrukciju.

STROPNE KONSTRUKCIJE U MOKRIM PROSTORIMA

U sastavu slojeva ove konstrukcije su podna obloga do nosive stropne konstrukcije te obavezni hidroizolacijski i termoizolacijski sloj za zaštitu konstrukcije i obodnih zidova. Osim ovih slojeva, kod ovih konstrukcija postoji i sloj kojim se sprječava prijenos udarnog zvuka po konstrukciji. Pošto je teško dobro izvesti bitumenske hidroizolacije ispod plivajućih estriha, u ovom slučaju se koristi ˝alternativna˝ hidroizolacija koja se iz vodotijesnog tanjeg sloja prevlači po plivajućem estrihu. Taj sloj mora biti vodotijesno spojen na podne proboje (sifone i izljeve) i zidove s posebnom elastičnom brtvenom trakom. Na takav se sloj lijepe keramičke pločice.

STROPNE KONSTRUKCIJE IZNAD OTVORENIH PROLAZA

Stropne konstrukcije koje graniče s vanjskim zrakom zahtijevaju vrlo dobru toplinsku izolaciju, gdje vrijednost U ne bi smjela prelaziti 0,35 W/m2K. Najbolje je ugraditi toplinsku izolaciju na donjoj strani stropa. Dio toplinske izolacije može poslužiti kao zvučno izolacijski sloj ispod plivajućeg estriha.

 

Izvor: UNDP Hrvatska/webgradnja.hr

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Gradnja

Stolarija i staklene stijene – Best off sezona 18

Vrijedne savjete donose stručnjaci

Korisnih savjeta nikad dosta, a ove sezone dobili smo vrlo zanimljive savjete i o odabiru stolarije. Naučili smo da vrsta materijala i stakla ovisi o mikrolokaciji postavljanja stolarije, ali i potencijalna blizina bazena…

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Nekad se kroz vanjsku stolariju događao najveći gubitak toplinske energije, zbog čega su postavljeni novi standardi koji osiguravaju veću energetsku učinkovitost. Istovremeno se traži i visoka razina estetike jer stolarija izravno utječe na arhitektonsko oblikovanje građevine. Laminirani PVC profili ističu se kao dugoročno rješenje koje zadovoljava oba kriterija. Više

Kako bazen utječe na stolariju?

Gubitak topline kroz stolariju može iznositi čak do 50 posto, a odabirom kvalitetne stolarije postižu se velike energetske uštede. Odabir stakla ovisi i o mikrolokaciji na kojoj se nalazi građevina, te je li u blizini mora ili bazena. Više

Sjenila za staklene površine kao najbolja zaštita od sunca i neželjenih pogleda

Sjenila za staklene površine osim što štite od sunca, imaju veliki učinak na promjenu boje i svjetla u prostoriji i zato ih treba pažljivo odabrati. A dodate li im komarnike, cijelo ćete ljeto moći uživati u otvorenim prozorima bez straha od komaraca. Više...

Prednosti ugradnje aluminijskih vrata

Prilaskom objektu, prvo se primjećuju ulazna vrata, zato je pravi odabir dizajna i vrste vrata vrlo važan za savršen prvi dojam i osjećaj dobrodošlice. Dizajn vrata svakako treba prilagoditi vanjskom izgledu kuće. To znači da treba odabrati između djelomično ostakljenih, oslikanih, obloženih i slično. A osim toga treba izabrati i materijal od kojih će biti napravljena, odnosno od aluminija ili PVC-a. Više

Nastavite čitati

Gradnja

Montažna gradnja – Best off sezona 18

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja

Iako su prije nekoliko godina montažne kuće bile tipske, danas se tim načinom može izgraditi apsolutno sve, uključujući i luksuzne kuće.

Luksuzne montažne kuće

Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim, otvorenim prostorima, na što je uvelike utjecao tehnološki pomak u proizvodnji, znanju i materijalima. Osim što nude energetsku učinkovitost, brzina izvedbe jedna je od velikih prednosti. Više

Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Više od 70 izlagača iz cijele regije na Modular Homes Expo sajmu pokazali su zainteresiranim posjetiteljima napredak materijala i modernih sistema gradnje. Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije, dakle, izvan gradilišta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Više

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća. Više

Vrtić u Molvicama savršen je primjer prednosti drvene montažne gradnje

U mjestu Molvice, na površini od 5000 četvornih metara izgrađen je moderan vrtić ukupne površine 650 kvadrata. Prizemlje se sastoji od polivalentne dvorane, tri jedinice za vrtićke i jasličke skupine te gospodarskog dijela dok su na katu prostorije tehničkog osoblja. Ovaj je vrtić rađen sistemom drvene, montažne gradnje. Više

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice