Arhitektura
Što su to zgrade gotovo nulte energije – nZeb
Od ove godine sve nove kuće i zgrade trebaju biti projektirane kao zgrade gotovo nulte energije. Znamo da to zvuči komplicirano, pa smo se bacili na posao da demistificiramo taj misteriozni nZEB.
Dječji vrtić koji su projektirali arhitekti Marin Binički, Siniša Blaženka i Marko Salopek gradi se prema nZEB standardu, odnosno to će biti zgrada gotovo nulte energije. To znači da će imati nisku potrošnju energije i koristiti obnovljive izvore u iznosu od minimalno 30% ukupne energije iz neposredne blizine zgrade.

„Formula za takvu gradnju je čarobna, a glasi pažljivo, temeljito, vodeći računa o svim energetskim tokovima unutar zgrade. Rezultat se može postići korištenjem danas dostupnih tehnologija, koje već sada koristimo u projektima“, istaknuo je dipl.ing.arhitekture Toni Borković s Energetskog instituta Hrvoje Požar u Zagrebu.

Iva Krkalo Mrvelj, dipl.ing.arhitekture iz privatnog sektora dodaje kako je osnova svega suradnja: „Sve struke moraju tijesno surađivati, prvenstveno se misli na arhitekte koji projektiraju prostor, na inženjere koji izračunavaju fiziku zgrade, i na strojare.“ Krkalo Mrvelj dodaje kako se propisi, koji se tiču izolacije zgrada i kuća, ne mijenjaju. „Vrijede isti kao i unatrag pet do šest godina. Ono što se mijenja je obveza ugradnje prozora i vrata prema RAL standardima“, kazala je arhitektica.

Kako bi se provjerilo jesu li poštivani RAL standardi radi se testiranje o zrakopropusnosti zgrade, odnosno Blower door testiranje. Obavezno ga je napraviti prije tehničkog pregleda zgrade, a mudrije bi ga bilo napraviti i ranije kako bi se izbjegli veći propusti i dodatni troškovi, pojasnila je Krkalo Mrvelj.

Za gradnju zgrada po nZEB standardu važni su i educirani građevinari. Edukacije se provode, ali su zbog manjka radne snage otežane. „Nedostaje nam ljudi za edukaciju radne snage, ali treba i određeno vrijeme da se građevinski sektor tome prilagodi,“ napomenuo je profesor na Arhitektonskom fakultetu Zoran Veršić.
A jesu li radnici educirani, možete provjeriti kroz reference. S druge strane važno je da na gradilištu postoji nadzor i uz sinergiju različitih struka ubrzo će zgrade gotovo nulte energije postati standard koji se gradi, a ne samo nešto propisano zakonom. Jer krajnje je vrijeme da se počnemo odgovorno ponašati prema planetu Zemlji.
Arhitektura
Grad dug 160 km bez ulica i automobila
Putovanje s jednog kraja na drugi trajat će svega 20 minuta, a zagađenja neće biti.

Saudijski prijestolonasljednik, Mohammed bin Salman otkrio je planove za gradnju novog grada u Saudijskoj Arabiji koji bi trebao biti dugačak čak 160 km i zvati se Linija (the Line) ili linijski grad.
Ovaj mega grad sastojat će se od povezanih zajednica, odnosno gradskih modula koji će povezivati obalu Crnog mora sa sjeverozapadom Saudijske Arabije.

Neće imati ulice niti automobile, a sve što će njegovim stanovnicima trebati, bit će dostupno na pet minuta hoda.
S jednog kraja na drugi putovat će se podzemnom željeznicom. To putovanje ne bi trebalo trajati dulje od 20 minuta.

Ovaj mega grad koristit će samo obnovljive izvore energije, što je i jedan od ciljeva uzimajući u obzir veliko zagađenje zraka. A prema najavama, cijeli proces izgradnje bi trebao proći bez zagađenja okoliša.
Gradnja ovog grada trebala bi započeti do proljeća ove godine, a predviđa se da će do 2030. godine u njemu živjeti milijun stanovnika.
Arhitektura
Moderna krasotica u najelitnijem dijelu grada
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.

Jedna od najprestižnijih zagrebačkih ulica koja počiva pod Sljemenom – Pantovčak – desetljećima je dom brojnim obiteljskim kućama. Tako je udomila i ovu kuću koja ima divan panoramski pogled na šumu i grad.
Relativno strma i uska parcela uvjetovala je izgled ove kuće koja se nalazi na najvišoj točki parcele kako bi se najbolje iskoristio pogled na grad. Ograničenje u širini, nadomješteno je dužinom.
Cijela kuća, fasada i krov prekriveni su istim materijalom, tamno smeđim HPL pločama, koje čine njezin volumen kompaktnijim.
Pažljivo projektiran dnevni prostor

U prizemlju je smješten dnevni boravak u čijem se produžetku nalaze drvene terase, od kojih su neke natkrivene, dok su druge otvorene prema nebu.

Za razliku od dnevne sobe i blagovaonice, kontakt kuhinje i eksterijera nije toliko izravan. Iz tog razloga je iznad radne površine u razini s vrtnim travnjakom postavljen veliki kutni prozor. Stoga se čini da se radna površina, postavljena uz prozor, proteže prema otvorenom prostranstvu vrta.
Naglasak na rasvjeti
Glavni naglasak u interijeru je široka dvorana na dva kata koja ima funkciju hodnika, jer predstavlja glavnu poveznicu prizemlja i kata. Tim prostorom dominira viseće rasvjetno tijelo popularno nazvano artičoka, koje cijelom području daje jedinstvenu atmosferu.

Ugradbeni ormari u svakoj priči integrirani su u potpunosti u svoje okruženje bojom i materijalima, omogućujući tako minimalnu količinu vidljivog i pokretnog namještaja. Podovi od nauljene tikovine i bijeli zidovi stvaraju respektabilan temelj za bilo koju intervenciju u boji koja bi se mogla dogoditi u budućnosti.
Posebna pažnja posvećena je osvjetljenju soba. Prostori toaleta i garderobe osvijetljeni su stropnim svjetlima kako bi im pružili što više prirodnog i vrhunskog osvjetljenja.

Kotlovnica, fitness i wellness prostor i vinski podrum nalaze se u podrumu.
Garaža skrivena od pogleda

Na samom dnu kose parcele nalazi se garaža za dva automobila, koja je zakopana u zemljište i skrivena od pogleda. Čitava padina zadržava prirodni izgled travnate livade s vijugavim dijelovima zelenila. Uz prilazni put garaži sačuvane su voćke, zajedno s drvoredom čempresa.
Doticaji sa susjedima i ulicom riješeni su betonskim zidovima. Šetališta i prilazni putovi do kuće prekriveni su granitnim kockama.
Jednostavnost i kompaktnost volumena, ograničeni izbor materijala i boje na kraju čine da kuća izgleda poput komada fine tamne čokolade postavljenog na zelenu livadu.